Dokument Schumacher – jaká byla cesta legendy na vrchol F1?

05.10.2021

Netflix přišel se zajímavým dokumentem, který se věnuje legendárnímu závodníkovi F1 Michaelu Schumacherovi. Za dokumentem stojí německá dvojice Hans-Bruno Kammertöns a Michael Wech. Jaký dokument je? A co prozrazuje o Michaelově současném stavu?

Dokument Schumacher – jaká byla cesta legendy na vrchol F1? Michael Schumacher GP USA 2004, Autor: Rick Dikeman – Vlastní dílo, Wikipedia.org

Michael Schumacher ve zkratce

Legendární německý závodník se narodil 3. ledna roku 1969 v západoněmeckém Hürthu. Jeho otec, Rolf Schumacher, byl vyučeným kamnářem a zedníkem, matka Elisabeth provozovala kavárnu u motokárové trati Kerpen-Horrem.

V roce 1986 Michael dokončil reálku a nastoupil jako učeň v autoservisu Williho Bergmeistera – bývalého automobilového závodníka a tehdejšího obchodního zástupce Volkswagenu a BMW. Závěrečné zkoušky Michael právě kvůli závodění složil o půl roku později na jaře 1989.

Michael získal vztah k závodění už ve velmi útlém věku. Jeho otec Rolf jej v závodění vždy podporoval. Ve 4 letech se tak stal členem motokárového klubu, v roce 1974 jel svůj první závod, který vyhrál, a rok na to se stal juniorským mistrem kerpenského klubu. Ve svých 12 letech se chtěl zúčastnit oficiálního mistrovství Německa – předpisy však povolovali start až závodníkům starším 14 let, zápisné navíc bylo pro Michaela velmi drahé. Nakonec tedy startoval pod lucemburskou licencí a tím začala jeho cesta na vrchol.

Juniorské formule

• 1988 – titul mistra Německa Formule König (vyhrál 9 z 10 závodů)
  • 1989 – uzavření smlouvy s majitelem týmu WTS Willi Weberem (který jej i finančně podporoval)
  • 1990 – mistr německé Formule 3

Sportovní vozy (juniorský tým Mercedesu)

• 1990 – startoval ve 4 závodech, vyhrál 2× druhé místo a v Mexiku vyhrál s Jochenem Massem první místo

Formule 1

V závodech formule jedna Michael Schumacher velmi rychle stoupal a navzdory svému mládí konkuroval ostříleným závodníkům a tehdejším legendám jako byl Ayrton Senna. Během své kariéry ve Formuli 1 se stal statisticky nejúspěšnějším závodníkem tohoto sportu – je to sedminásobný mistr světa F1, drží řadu rekordů, v roce 2002 se stal jediným jezdcem v historii, který stanul na stupni vítězů během každého závodu sezóny. Během své kariéry vystřídal několik týmů a díky svému zápalu a cílevědomosti pomohl dostat tým Ferrari „zpátky do hry“ i přes to, že v té době jejich monoposty doprovázelo spoustu problémů.

• 1991 – závodil za tým Jordan
  • 1991-1995 – závodil za tým Benetton
  • 1996-2006 – závodil za tým Ferrari
  • 2010-2012 – návrat do světa F1 v rámci týmu Mercedes Grand Prix
  • 2012 – (druhé) ukončení kariéry

Schumacherův Mercedes GP Malajsie 2011
Schumacherův Mercedes GP Malajsie 2011, Autor: Morio – Vlastní dílo, Wikipedia.org

Dokument Netflixu

Na Netflixu je dokument Schumacher žhavou novinkou – skoro dvouhodinový snímek je plný archivních záběrů mapujících celou Michaelovu cestu na vrchol. Součástí nejsou pouze záběry ze závodů samotných, ale také rozhovory s Michaelem popisujícím své pocity, díky kterým si lze udělat lepší obrázek o tom, jakým byl člověkem. To doplňují i rozhovory a vzpomínky lidí, kteří ho na jeho cestě doprovázeli – je to hlavně jeho žena Corinna, otec Rolf a Ralf – bratr a bývalý pilot F1. Mimo ně se zde objeví také řada lidí, se kterými se během své kariéry Michael setkal. Vzpomenout lze například na létajícího Fina Miku Häkkinena, který byl Michaelovým rivalem nebo Davida Coultharda – skotského pilota F1.

S jistotou lze říci, že každý fanoušek F1 si dokument užije plnými doušky a zároveň je to zajímavá podívaná i pro lidi, kteří formulím nefandí – s jistotou lze říci, že jméno Michael Schumacher znají snad všichni, včetně těch, kteří se o závody monopostů jinak nezajímají.

Schumacher před charitativním fotbalovým zápasem
Schumacher před charitativním fotbalovým zápasem, Autor: Aécio Neves, Wikipedia.org

V dokumentu je zmíněna samozřejmě i tragická nehoda, kterou Michael utrpěl 29. prosince 2013 během lyžování na neupravené sjezdovce v Alpách – i přes to, že měl helmu, utrpěl velmi vážné poranění hlavy, byl dlouhou dobu v kómatu a v současné chvíli je doma s rodinou, kde pokračuje jeho léčení. Jeho zdravotní stav je ale nejspíš stále velmi vážný. Řada fanoušků jistě doufala, že v dokumentu bude o jeho zdravotním stavu poodhaleno více detailních informací. Corinna s rodinou však velmi pečlivě střeží Michealovo soukromí a obrázek o Michaelově stavu si mohou diváci udělat pouze z jejich výpovědí.

Dokument tak především funguje jako pocta legendárnímu závodníkovi, perfekcionistovi s tvrdou disciplínou – nicméně žádné převratně nové a fantastické informace nepřináší. Nutné je pochválit i to, že se autoři nebáli ukázat i Michaelovy ojedinělé fauly, které vyústily v diskvalifikaci z jednoho ze závodů. Celkově je to velmi poutavá podívaná, která divákovi umožní alespoň částečně se vžít do Michaelových pocitů a prožívat zprostředkovaně jeho radost, zklamání i smutek.