„Dovolím si to vylíčit slovy ostravského Mága lidského těla,“ upozorňuje v knize Léčitelé, jasnovidci a mágové. Scéna se odehrála v době, kdy už byl ostravský léčitel Jiří Janča v důchodu a s mlčenlivým souhlasem tehdejší vrchnosti léčil. 

„Jednou dopoledne mi volali z hotelu Imperial, jestli bych tam přišel za někým, kdo má akutní problém. Řekl jsem jim, že za lidmi nechodím, ale že jestli ten člověk opravdu chce, ať přijde on za mnou. Za chvilku u mě byli. Sympatická žena a s ní – Karel Gott! Jednalo se o pro mě celkem banální věc, s níž jsem si hned věděl rady, a ukázal mu i jakési dálkové ovládání, kterým si před večerním koncertem mohl pomoci. Odzpíval ho skvěle, jak jsem sám slyšel a viděl, protože mě na něj pozval,“ vylíčil setkání Janča.

Karel měl pak vystoupit na německém knižním veletrhu s knihou, kterou mu vydal Jiří Kuchař. Jenže se to zkomplikovalo. „Jiří, omlouvám se, ale nemohu do Lipska přijet, protože mám vyhřezlou ploténku. Hned po neděli pojedu do pražské nemocnice, asi mě čeká operace,“ omlouval se Kuchařovi v bolestech Slavík.

„Zeptal jsem se ho, jestli by přijal pomoc reflexního terapeuta. Souhlasil, a tak jsem zavolal Beátě Patakyové. Na Bertramku si přivezla speciální lůžko, kde se Mistrovi skoro hodinu věnovala. Když jsme odcházeli, řekla mi, že ploténku už zpátky vrátit nedokáže, protože je příliš vyhřezlá, ale že mu bude lépe. A také bylo. Dostal se do takové pohody, že cestu do Německa sám odřídil. Po několika dnech pak ploténky skutečně museli operovat.“

SMS o léčbě

Jiří Kuchař by přál každému člověku, který se dostane do tíživých zdravotních problémů, zažít chování Karla Gotta. „Vzpomínal jsem na to, když měl první nádorové onemocnění, při kterém mu pomáhal – teď už to snad smím prozradit – Vladimír Kafka svým jedinečným způsobem, který popisuje v knihách Život naživo nebo Ateliér života,“ popisuje Kuchař ve své knize.

Dne 6. června 2017 poslal Kafka kamarádovi SMS, že s Karlem začínají léčbu. Slavík tu pak byl ještě 4 roky! „Bohužel, když přišla akutní leukemie, navíc v podobě, se kterou si dnes asi neví rady ani medicína, bylo to na Karla Gotta už příliš. A spásné osobní setkání již nebylo možné, protože Vladimír byl už tehdy dva roky mrtev,“ dodává Kuchař.

Zajímavá je také historka, jak během jedné návštěvy zpěváka u Jančů volala léčitelova žena, co má přinést k večeři. „Je tady Gott, nemám zrovna čas, kup, co chceš,“ odpověděl jsem jí. Chvilku bylo ticho, a vtom se nečekaně zeptala: „A zul se?“ Z toho je patrné, že i velké osobnosti měly klasické lidské problémy.

Kdo je kdo?

*Jiří Janča (†80) byl původně báňský úředník. Díky silnému vztahu k netradiční medicíně, osobním zkušenostem s ní, talentu a rozsáhlým znalostem a vědomostem se stal mimořádně úspěšným terapeutem. Jeho anatomické a biochemické znalosti o fungování lidského těla i o látkách v přírodě byly pozoruhodné.

*Manželé Ing. Július Pataky a Beáta Patakyová jsou reflexní terapeuté. Alternativními metodami se zabývají od počátku devadesátých let. Věnují se terapeutické praxi, ve které používají a rozvíjejí reflexní terapii, reflexní diagnostiku, ale i další související metody, hlavně uvolnění psychických příčin nemocí, fytoterapii apod.

*Vladimír Kafka (†55) byl akademický malíř. Sám sebe za léčitele nepovažoval, ale pomáhal onkologicky nemocným. Snažil se jim vysvětlit, že nemoc není špatná, je to signál těla, které dává jasně najevo, že je třeba něco změnit. Ne ošetřujícího lékaře, ani druh léčby, ale nahlížení na život.

VIDEO: První záběry z filmu KAREL: Neobvykle intimní pohled na Gotta

Video
Video se připravuje ...

První záběry z filmu KAREL: Neobvykle intimní pohled na Gotta Bontonfilm

Fotogalerie
76 fotografií