Hlavní obsah

Čištění odkrylo unikát. Na relikviáři sv. Maura je mytický ropuší kámen

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Bečov nad Teplou (Karlovarsko)

Unikátní objev učinili odborníci při čištění relikviáře sv. Maura na zámku Bečov na Karlovarsku. Mezi kameny, které zdobí národní kulturní památku nesmírné hodnoty, objevili i tzv. ropuší kámen. Odborná expertiza potvrdila, že nejde o minerál, ale o objekt, který byl v raném středověku opředen řadou mýtů. Paleontologové až v novověku zjistili, že ve skutečnosti jde o zkamenělý zub druhohorní ryby.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Unikátní objev učinili odborníci při čištění relikviáře sv. Maura na zámku Bečov. Mezi kameny, které ho zdobí, objevili i takzvaný ropuší kámen (na snímku z 8. října 2021).

Článek

Ropušího kamene si všimla Růžena Gregorová z Geologicko-paleontologického oddělení Moravského zemského muzea, která se ropušími kameny zabývá. Podle kastelána zámku a hradu Bečov Tomáše Wizovského byl objev dílem náhody.

Archeologové objevili v Milevsku hřeb, který prý pochází z Ježíšova kříže

Domácí

„Paní Gregorová sledovala záběry v televizi z ukládání ostatků do relikviáře sv. Maura a všimla si jednoho z kamenů, který relikviář zdobí. Hned druhý den se s námi spojila. Její domněnka se pak potvrdila,“ popsal Wizovský.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Paleontologové až v novověku zjistili, že tzv. ropuší kámen je ve skutečnosti zkamenělý zub druhohorní ryby.

Jak poznamenala Gregorová, ve středověku, kdy ještě lidé neznali původ zkamenělin, nacházeli nejrůznější pozůstatky života z minulosti a hledali pro ně vysvětlení.

Zuby pravěké ryby Scheenstia mají kulovitý tvar, protože byly uzpůsobeny k drcení vápenných schránek vodních živočichů. Zřejmě ale lidem připomínaly boule na hlavě ropuchy, a tak se vžila představa, že vznikají v hlavách starých ropuch.

Ve středověku se věřilo, že chrání před jedy

Ropušímu kameni se ve středověku připisovaly léčivé účinky, měl také nositele chránit před jedy, podle pověr uměl jed detekovat a neutralizovat. Proto se ropuší kameny používaly v prstenech panovníků. Nález v Bečově je ale v mnoha ohledech významnější a podle Gregorové jde o senzaci.

„V anglických sbírkách jsou zachovány prsteny, které obsahují ropuší kameny, ale nejstarší je ze 14. století a všechny ostatní jsou mladší, 16. nebo 17. století. V 18. století pak už tento mýtus odeznívá,“ vysvětlila.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Mezi kameny, které zdobí relikviář, je i tzv. ropuší kámen.

Dva ropuší kameny identifikovala Gregorová i na koruně, kterou byl v roce 1349 korunován Karel IV. v německých Cáchách králem Svaté říše římské. Nález na relikviáři v Bečově, který pochází z první čtvrtiny 13. století, je ale zatím nejstarším potvrzeným nálezem ropušího kamene.

Žena na Liberecku našla při práci na zahradě sošku Ježíška z 15. století

Domácí

Relikviář sv. Maura nyní prochází odborným čištěním, které provádí restaurátor Andrej Šumbera. Ten také po upozornění, že by jeden z kamenů mohl být ropuším kamenem, asi centimetrový objekt z výzdoby vyndal, aby mohl být podroben detailnímu zkoumání.

Po otočení bylo pod mikroskopem jasně vidět, že nejde o přírodní minerál, ale o zub, který je zvenku obalen sklovinou a uvnitř má výduť. Po potvrzení byl ropuší kámen vrácen zpět mezi ostatní drahokamy na relikviáři.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK
Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Zkamenělý zub zkoumá restaurátor Andrej Šumbera.

Relikviář by měl být v listopadu opět představen veřejnosti, a to ve zcela nových prostorách. Místo zámku bude relikviář, uzamčený v asi nejbezpečnější vitríně v Česku, k vidění v Pluhovských domech nad zámkem. Doplní ho i nová expozice.

Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Ropuší kámen zdobí relikviář sv. Maura.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám