Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V nemocnicích nyní končí více malých dětí kvůli respiračním virózám

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Bronchiolitidu podle SZÚ nejčastěji způsobuje virus nazývaný RSV. Podle SZÚ sezona těchto virů začíná v říjnu a vrcholí v prosinci až lednu. Je spojena se začátkem školy a zvýšeným kontaktem dětí v uzavřených prostorech. "Na RSV neexistuje efektivní vakcína, virus se rychle šíří ve školách a domácnostech a je původcem 80 procent případů bronchiolitidy. Infekce zároveň vytváří slabou protilátkovou imunitu, která rychle klesá, proto je možné se nakazit opakovaně v průběhu roku," uvedl ústav.

Onemocnění je nebezpečné především pro děti v prvních měsících života. "Zánět bronchiolů může být pro kojence smrtelný, protože mají přirozeně užší dýchací cesty," napsal SZÚ. RSV virus se šíří kapičkami při kontaktu ruky s nosem nebo okem, účinnou prevencí je podle SZÚ nošení respirátorů a dezinfekce rukou. "Proto zvýšené počty hospitalizovaných kojenců mohou indikovat selhání nedodržování protiepidemických opatření," upozornil ústav. Podle Kateřiny Fabiánové z oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ z informací z klinických pracovišť vyplývá, že s RSV u malých dětí byl velký problém i v předchozích letech.

Nárůst počtu hospitalizovaných malých dětí kvůli respiračním onemocněním zaznamenala Fakultní nemocnice Bulovka. "Počty hospitalizovaných dětí se postupně zvyšují v posledních třech týdnech, měli jsme několik desítek takových případů. Pokud situaci srovnáme s lety 2015 až 2019, je naše vytíženost na vysoké úrovni odpovídající těm nejvytíženějším podzimním sezonám zmíněných let," napsala ČTK mluvčí Bulovky Eva Libigerová. Ve srovnání s nejvytíženějším rokem 2017 je podle mluvčí asi o čtvrtinu vyšší zátěž také lékařské pohotovosti a dětské ambulance.

Podobná situace je ve Fakultní nemocnici Motol (FNM). Podle primářky Jany Tejnické z pediatrické kliniky chodí pacientů s respiračními infekcemi bakteriálního i virového původu v posledních dnech hodně. "Kapacitně zatím zvládáme. Po zlepšení klinického stavu se snažíme pacienty co nejrychleji propustit do domácí péče. Uvolníme tím lůžkovou kapacitu pro další příjmy. Velký tlak pociťuje lékařská pohotovostní služba pro děti ve FNM," napsala ČTK Tejnická.

Témata:  nemocnice nemoc děti

Aktuálně se děje

16. května 2024 8:46

Fico je po operaci stabilizovaný, tvrdí úřady. Bojuje o život, píší média

Slovenský premiér Robert Fico je středečním atentátu nadále hospitalizován v nemocnici v v Banské Bystrici. Informace o jeho zdravotním stavu se ale rozcházejí. Televize Markíza dnes ráno uvedla, že je po několikahodinové operaci stále v ohrožení života. Podle prohlášení místopředsedy vlády Tomáše Taraby a státního tajemníka Filipa Kuffy je ale Ficův stav stabilizovaný.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Pavel

Pavel vyzval k podpoře Ukrajiny i hledání konce války

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.