Rally Vsetín: Premiérový triumf Jančíka s Jurčíkem

Finálový závod Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2021 – Rentor – Partr Rally Vsetín – nemohl nabídnout dramatičtější zápletku.

Tři jezdci si mezi sebe rozdělili nejrychlejší časy, pořadí se neustále přelévalo, a tak až výsledky poslední rychlostní zkoušky definitivně určily pořadí na stupních vítězů celkové pohárové klasifikace. V rámci závodu skončili za Jakubem Jančíkem Filip Kohn a Tomáš Arnošt.

Pomyslnou startovní rampu Rentor – Partr Rally Vsetín nakonec protnulo osm pohárových dvojic, když očekávanou neúčast Jana Pilaře navýšil Polák Piotr Krotoszyňski. A při faktu, že na Vsetíně chyběli už jistí pohároví šampióni Petráš s Jindrou, bylo těžké ukázat na jasného favorita. A to také naznačila úvodní zkouška přes Troják, když se pět nejrychlejším ADAMů vtěsnalo do 7,5 sekundy. Nejlépe začali Kryštof Zpěvák, Tomáš Arnošt a Filip Kohn, ale příliš pozadu nezůstali ani Dominik Šulc a Jakub Jančík. Tedy všech pět jezdců, kteří se teoreticky mohli poprat o posun na stupně vítězů celkové klasifikace Čermák a Hrachovec ADAM Cupu 2021. Druhý test byl zrušen po havárii vozu z čela startovní listiny, na RZ3 se blýskl rychlým časem Kohn. Test v těsné blízkosti Vsetína sice vyhrál, ale zároveň si připsal třicetisekundovou penalizaci za zaváhání v retardéru. Do servisu se tak vracel v pozici lídra Zpěvák, následovali Arnošt, Jančík a až za čtvrtým Šulcem Kohn. Závěr pohárové klasifikace patřil Dominiku Jakešovi, Ondřeji Studénkovi a Michalu Kolářovi.

Za této situace by právě Zpěvák s Arnoštem doplnili Petráše v TOP3 letošní pohárové klasifikace. Do cíle však zbývaly ještě tři těžké rychlostky a teprve ty řekly poslední slovo. K útoku zavelel Jančík a nakonec byl nejrychlejší na všech třech odpoledních zkouškách. Zda by to stačilo na průběžného lídra Zpěváka (vedl po RZ4 o necelých deset vteřin), můžeme jen spekulovat. Zpěvák však cíl RZ Semetín nespatřil, když na vině byla těžká havárie. Posádce se naštěstí nic nestalo, z incidentu profitovali posunem do čela Jančík s Jurčíkem. A své prvenství si už nenechali vzít. Po RZ5 se zdálo, že jsou karty svým způsobem rozdány ve prospěch druhého Arnošta. Toho však v posledním testu přeskočil Kohn, jenž si tak připsal svůj letošní nejlepší výsledek. Jeho druhá příčka pak přinesla radost Janu Pilařovi, jenž i přes neúčast „ustál“ atak konkurentů na stříbrnou příčku v cupu. Třetí na Vsetíně i v cupu skončil Arnošt (opět s Kubů), tři body nakonec chyběly na podium Jančíkovi, o něco více Šulcovi (v poslední zkoušce vyletěl z trati, ale pokračoval). Letošní bodové maximum si připsal na Vsetíně i Jakeš, za ním figurovali Kolář a nováček Studénka.

“Letošní ročník ADAM Cupu patřil k těm nejnapínavějším. Takovou finálovou záplatku by jistě jen tak někdo nevymyslel. Jezdci mezi sebou nejen na Vsetíně, ale po celou sezónu, svedli mnoho vyrovnaných bitev, často si měnili i pořadí. Kromě jednoznačné kvality, jsem byl také spokojen s kvantitou startovního pole, což potvrzuje neustálou popularitu ´cupovek´ mezi mladými, ale i zkušenějšími jezdci," okomentoval průběh závěrečného klání Čermák a Hrachovec ADAM Cupu promotér Zdeněk Pekárek.

Ohlasy z cíle:

Jakub Jančík: „Rally Vsetín pro nás nemohl být ideálnějším zakončením sezóny. Po první sekci jsem si nedělal naděje na prvenství, do odpolední sekce jsme nastoupili s čistou hlavou a to odstartovalo úžasný souboj. Kryštof, Filip a Tomáš jeli úžasně, nemohli jsme ani na chvíli polevit. Myslím, že se nám podařilo vyhrát všechny tři odpolední zkoušky hlavně díky správně zvolenému obutí. Kryštofova chyba mě mrzí, v takovém tempu jsme od chyb opravdu blízko. Věřil jsem v souboj až do poslední rychlostky, a tak nás havarované auto ve sjezdu do Semetína docela rozhodilo. Příští rok bychom chtěli jet v cupu znovu, ke konci sezóny se nám začalo dařit, a tak se nám snad na takové tempo podaří navázat. Chtěl bych poděkovat všem, kteří nás v průběhu sezóny podporovali a fandili u on-line výsledků nebo na trati. A samozřejmě velký dík patří mechanikům a rodině!“

Filip Kohn: „Závod mi přišel zdařilý a ještě k tomu panovalo hezké počasí. Už od první erzety jsme chtěli jet rychle a taky jsme tak činili. Bohužel hned na první vložce, na jedné rychlé sekci jsme vyletěli na pole a ztratili dost času. Ale přesto jsme zajeli třetí čas. Tohle beru společně k projetému retardéru v RZ3 jako naše hlavní chyby. Jinak jsem docela byl se svým výkonem spokojený, i když je ještě spousta věcí, kde se můžeme zlepšit.“

Tomáš Arnošť: „Vsetín byl extrémně těžký, ale nádherný. Na každém metru číhaly nějaké zrádnosti. Myslím si, že až na pár detailů jsem byl konečné spokojený s rozpisem a s velkým respektem jsme s Fandou šli do boje naplno. Najít rychlé tempo, u kterého se vyvarujete chyb je těžké, ale my to zvládli. Navíc nehody, které rally provázely, mě ujistily v tom, že moje strategie byla asi nejlepší. Mrzí mě nevyhraná erzeta, protože bod navíc by stačil k získání druhého místa v cupu. Nebo také dojet na 2. místě, které jsme držiteli po předposlední rychlostce. Ale to jsou závody, to je rally, a tak to v cupu bývá. Tentokrát se musíme sklonit před lepšími. Moc mě mrzela nehoda Kryštofa, takže mu držím palce do dalších závodů! Teď se zamýšlím, co dál a pokud bych jel příští rok opět v ADAM Cupu, musím se nad sebou zamyslet a maknout! Kluci předvádí velký sport a pokud budou na závodech takové bitvy jako na Vsetíně, bude to nádhera!“

Dominik Šulc: „Výsledek beru jako zklamání. Věděl jsem, že to nebude jednoduchý závod, protože jsme všichni byli připraveni do toho dát všechno. Bohužel já jsem od první erzety nenašel rychlost a hlavně odvahu, na každé zkoušce jsme ztráceli mnoho času. Vsetín totiž nabídl nejtěžší tratě, na kterých jsem měl doposud možnost jet. O to více si posádky, které jely rychleji, zaslouží můj veškerý obdiv – opravdu klobouk dolů. A když už jsem cítil, že získávám důvěru, tak jsem udělal řádově 500 metru před cílem poslední zkoušky chybu a vylétli jsme ven z tratě. Auto bylo poničené, ale na cílovou rampu jsme se naštěstí dostali… Na druhou stranu si myslím, že jsme v naší první sezóně v rallysprintech a zároveň v ADAM Cupu ostudu neudělali, získali jsme hodně zkušeností, poznali skvělé lidi a už se moc těšíme na start v příštím roce.“

Dominik Jakeš: „Vsetín byl krásný a těžký závod, s nádhernými erzetami, skvěle vyšlo počasí. S výsledkem jsme spokojeni, i když mohl být i lepší, ale byl to poslední závod sezóny a hlavně jsme chtěli auto dovézt do cíle celé. Vsetín uzavřel moji první sezónu v ADAM Cupu a i když se mi moc nepovedla, tak jsem v ní získal spoustu zkušeností. A pokud se všechno povede, tak bych je chtěl využít v ADAM Cupu příští sezónu.“

Michal Kolář: „Myšlenka rozjetí se před Vsetínem ve čtvrtek v Kopřivnici bohužel dopadla tak, že jsme trefili na spolujezdcův bok ceduli a vytrhli ji s betonových patek. Po prvním ohledání vypadal ADAM hodně rozbitý a říkal jsem si, že je po Vsetíně. Ale táta naložil auto a ihned jsme ho na dílně rozdělali. Naštěstí jsme skoro všechny díly měli, s některými nám pomohl Martin Vopatřil. A ač jsem tomu nevěřil, nakonec se vše stihlo do startu opravit! Za pomoc bych chtěl poděkovat Romanu Skřivánkovi, Honzovi Kubalovi, Petru Orságovi a hlavní tátovi! Před tímto incidentem jsem se na Vsetín těšil, jsou tam krásné a místy těžké rychlostky. Během závodu jsem se však necítil úplně ideálně, ale nakonec jsem byl rád, že jsme mohli startovat a závod si trochu užít. Přes zimu musím zapracovat na rychlosti. Cesta k tomu vede přes rozpis, kterému moc nevěřím a kvůli tomu přicházím o čas i šanci na dobrý výsledek.“

Ondřej Studénka: „Návrat na závodní tratě byl opravdu těžký. Člověk si opravdu musí zvyknout na hodně věcí a celý Vsetín bylo jedno velké učení a poznávání. Letos se svezeme ještě na Mikuláši a pak budeme hodně trénovat, ať jsme připraveni na další ročník. Tam už bych se rád zapojit do toho pravého cupového závodění.“

Kryštof Zpěvák (havárie v RZ5): „Bohužel i takové věci se stávají, o to více to mrzí, neboť jsme odstupovali z první příčky. Díky tomu jsme přišli i o velmi blízké druhé místo v celkovém hodnocení Opel Adam Cupu. Největší chyba je samozřejmě na mě. Ale z toho důvodu, že jsme stáli cca dvacet minut před startem RZ5 Semetín, nám totálně ochladly pneumatiky, hlavně ty zadní. Přední gumy se prohřály po startu a pár zatáčkách docela rychle, zadní byly doslova jako puky a auto šlo pořád po zadku ven. Co se stalo, už nezměníme, je to pro nás další draze nabitá zkušenost.“

Jan Pilař (na Vsetíně nestartoval): „V první řadě gratuluji Jakubu Jančíkovi k premiérovému vítězství! Od rána jsme s napětím sledovali výsledky jednotlivých RZ. Online jsme byli s Jirkou Kalkusem, ale i Jardou Petrášem a Petrem Jindrou a pořád jsme si psali. S udržením druhého místa jsme moc nepočítali, spíše čekali, jestli z toho bude brambora nebo alespoň nám zůstane ten bronz. Před poslední RZ to byly neskutečné nervy. Filip Kohn zajel poslední zkoušku fantasticky a díky němu jsme udrželi celkové druhé místo. Rozbitý ´Uwe´ ve Šternberku rozhodně nebyl způsob, jakým jsme se s cupem chtěli rozloučit, ale druhé místo v den mých narozenin byl nakonec moc pěkný dárek.“