Paralympijský magazín

Tříbodový Palát řídil výhru nad Ottawou, na gól přihrál i Ruttovi. Pastrňákův gól nestačil

Bezpochyby hlavní strůjce vítězství Tampy. Útočník Ondřej Palát pomohl gólem a dvěma asistencemi k výhře hokejistů Tampy Bay v Ottawě 5:3 a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Svou první brankou v sezoně NHL přispěl k úspěchu vítěze Stanleyova poháru z posledních dvou let také obránce Jan Rutta. Další gól připsal útočník Bostonu David Pastrňák, k vítězství Bruins však nestačil.

Ondřej Palát v utkání proti Ottawě
zdroj: Reuters autor: Marc DesRosiers

Ottawa - Tampa 3:5

Lightning se ujali v Ottawě v 5. minutě vedení díky přesilovkové trefě beka Victora Hedmana. Senators sice po 99 sekundách druhého dějství vyrovnali díky Connoru Brownovi, ale v čase 30:06 vrátil Tampě Bay vedení Rutta, který se po Palátově přihrávce trefil z pozice mezi kruhy.

Byla to pro něj první branka v základní části NHL od 14. prosince 2019, kdy skóroval při porážce s Washingtonem 2:5. Mezitím se ale dvakrát prosadil v letošním play-off při cestě za obhajobou Stanleyova poháru.

Ottawa srovnala stav 43 sekund před druhou pauzou díky čerstvě jmenovanému kapitánovi Bradymu Tkachukovi. Ve 48. minutě vrátil náskok hostům Steven Stamkos a v čase 58:19 se dostal po přihrávce Anthonyho Cirelliho sám před Matta Murrayho Palát a zvýšil na 4:2.

Hned za sedm sekund při power-play domácích trefil po Palátově přihrávce prázdnou branku Cirelli. Za Senators ještě zkorigoval výsledek 16 vteřin před koncem Logan Shaw.

Arizona - Seattle 5:4

Přestože si Arizona připsala první výhru letošní sezony, český brankář Vejmelka na zápas jistě nebude rád vzpomínat. První gól inkasoval už po patnácti sekundách, když Jordan Eberle získal za brankou puk, vybruslil si do střelecké pozice a bekhendem překonal českého gólmana. V dalším střídání se prosadil Yanni Gourde z levého kruhu a Vejmelka mířil na lavičku už po 59 vteřinách. Arizona po změně brankářů otočila na 4:3, ale Seattle trefou kapitána Marka Giordana vyrovnal v čase 58:42. Stejně jako úvod byl divoký i závěr a o třináct sekund později strhl Lawson Crouse svou druhou trefou v zápasech výhru na stranu Coyotes.

"Ulevilo se mi i za hráče, psychicky to bylo náročné," řekl Andre Tourigny, který si připsal v NHL první vítězství v roli kouče, a vyzdvihl i výkon Wedgewooda. "Chytal neuvěřitelně. Byl rozdílovým hráčem," podotkl. Na druhé straně si kouč Seattlu Dave Hakstol posteskl, že jeho svěřenci polevili v koncentraci a postrádal při inkasovaných gólech i lepší komunikaci mezi hráči.

Washington - Philadelphia 1:2

Vaněček inkasoval oba góly ve druhé třetině v rozmezí pěti minut. Poprvé jej překonal Derick Brassard střelou z levého kruhu, z dorážky zvýšil Sean Couturier. Washington vstřelil zásluhou Bretta Leasona kontaktní gól ve 47. minutě, ale skóre se už poté nezměnilo.

Toronto - Boston 5:2

Boston otevřel skóre gólem Taylora Halla, ale poté se na druhé straně trefili dvakrát John Tavares i Auston Matthews a otočili na 4:1. Pastrňák, který v předchozích čtyřech zápasech nebodoval, snížil ve 49. minutě v přesilové hře střelou z levého kruhu bez přípravy. Poslední slovo měl ale Mitchell Marner, který při hře hostů bez gólmana zpečetil výhru a se čtyřmi body (1+3) byl zvolen hlavní hvězdou zápasu.

Florida - Carolina 5:2

Carolina přišla v desátém utkání sezony o neporazitelnost, na ledě Floridy podlehla 2:5. Domácí už po úvodní třetině vedli 4:0, pod třetí branku se podepsal Gudas. Hlavní postavou Panthers byl ale Anthony Duclair, který dva góly vstřelil a na dva přihrál. Stejnou bilanci zaznamenal i útočník Tyler Bertuzzi při výhře Detroitu 4:3 v prodloužení v Buffalu.

Calgary - New York Rangers 6:0

Čtyři body zaznamenal v sobotu i Matthew Tkachuk, jenž režíroval gólem a třemi přihrávkami vítězství Calgary 6:0 nad New York Rangers. Gólman Jacob Markström, jemuž kryl záda Daniel Vladař, chytil 22 střel a počtvrté v ročníku udržel čisté konto. Už ve třetí minutě skončil zápas pro útočníka Rangers Filipa Chytila. Po střetu se Sammy Blaisem zamířil do kabin a už se nevrátil. Bližší informace o jeho stavu klub zatím neposkytl.

Pittsburgh - Minnesota 4:5 po sam. nájezdech

Pittsburghu nestačil hattrick Kasperiho Kapanena a prohrál doma s Minnesotou 4:5 po nájezdech. Hosté si vynutili prodloužení až trefou 2,2 sekundy před koncem třetí třetiny. Do rozstřelu dospěl i zápas v San Jose, které podlehlo New Jersey 2:3. Ve třetím kole nájezdů neuspěl Tomáš Hertl, následně rozhodl Damon Severson.

Trenér Colliton skončil v Chicagu

Nevydařený start do sezony NHL stál místo trenéra Chicaga Jeremyho Collitona. Chicago v dosavadních 12 zápasech sezony dokázalo vyhrát jen jediný duel a v tabulce Západní konference je předposlední. "Pro celou naši organizaci to bylo pár extrémně náročných týdnů a museli jsme se vyrovnat s řadou nezbytných změn. Chceme-li se pohnout kupředu, musíme získat zpět důvěru našich fanoušků," konstatoval výkonný ředitel Blackhawks Danny Wirtz.

NHL:

Ottawa - Tampa Bay 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)

Branky: 22. Connor Brown, 40. B. Tkachuk, 60. Shaw - 5. Hedman, 31. Rutta (Palát), 48. Stamkos, 59. Palát, 60. Cirelli (Palát). Střely na branku: 27:33. Diváci: 12 417. Hvězdy zápasu: 1. Palát, 2. B. Tkachuk, 3. Hedman.

Florida - Carolina 5:2 (4:0, 0:2, 1:0)

Branky: 3. a 51. Duclair, 11. Vatrano, 14. Lundell (Gudas), 16. Hörnqvist - 28. Fast, 36. Trocheck. Střely na branku: 32:32. Diváci: 13.835. Hvězdy zápasu: 1. Duclair, 2. Lundell (oba Florida), 3. Trocheck (Carolina).

Buffalo - Detroit 3:4 v prodl. (0:1, 2:0, 1:2 - 0:1)

Branky: 32. Tage Thompson, 33. Dahlin, 47. Ruotsalainen - 54. a 55. Bertuzzi, 1. P. Suter, 63. Seider. Střely na branku: 32:33. Diváci: 8171. Hvězdy zápasu: 1. Bertuzzi (Detroit), 2. Tage Thompson, 3. Asplund (oba Buffalo).

Toronto - Boston 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 13. a 43. Tavares, 35. a 39. Matthews, 60. Marner - 9. T. Hall, 49. Pastrňák. Střely na branku: 36:44. Diváci: 19.077. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Matthews, 3. Tavares (všichni Toronto).

Montreal - Vegas 2:5 (2:0, 0:3, 0:2)

Branky: 18. Suzuki, 19. Toffoli - 26. Pietrangelo, 31. Marchessault, 32. Coghlan, 58. Stephenson, 60. McNabb. Střely na branku: 38:18. Diváci: 20.156. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo (Vegas), 2. Suzuki (Montreal), 3. Lehner (Vegas).

Pittsburgh - Minnesota 4:5 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 1:2 - 0:0)

Branky: 17., 20. a 49. K. Kapanen, 34. Guentzel - 10. Kaprizov, 37. Eriksson Ek, 57. Spurgeon, 60. Hartman, rozhodující sam. nájezd Bjugstad. Střely na branku: 39:40. Diváci: 17.181. Hvězdy zápasu: 1. K. Kapanen (Pittsburgh), 2. Spurgeon, 3. Kaprizov (oba Minnesota).

Washington - Philadelphia 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)

Branky: 47. Leason - 32. Brassard, 36. Couturier. Střely na branku: 32:32. Vítek Vaněček odchytal za Washington celé utkání, inkasoval dvě branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 93,8 procenta. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. M. Jones (Philadelphia), 2. Vaněček (Washington), 3. Couturier (Philadelphia).

Columbus - Colorado 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)

Branky: 12. Carlsson (Voráček), 54. Texier, 59. Sillinger, 60. Bjorkstrand - 17. a 34. Burakovsky. Střely na branku: 42:36. Diváci: 16.494. Hvězdy zápasu: 1. Merzlikins, 2. Sillinger (oba Columbus), 3. Burakovsky (Colorado).

Winnipeg - NY Islanders 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky: 3. A. Lee, 41. B. Nelson. Střely na branku: 24:31. Diváci: 13.424. Hvězdy zápasu: 1. Sorokin, 2. B. Nelson (oba NY Islanders), 3. Comrie (Winnipeg).

Calgary - NY Rangers 6:0 (1:0, 2:0, 3:0)

Branky: 32. a 47. J. Gaudreau, 16. Monahan, 30. B. Richardson, 54. Lucic, 55. M. Tkachuk. Střely na branku: 37:22. Diváci: 15.879. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. J. Gaudreau, 3. Markström (všichni Calgary).

Arizona - Seattle 5:4 (1:3, 1:0, 3:1)

Branky: 41. a 59. Crouse, 2. Roussel, 24. Boyd, 54. Kessel - 1. Eberle, 1. Gourde, 12. Bastian, 59. Giordano. Střely na branku: 22:31. Karel Vejmelka inkasoval z obou střel a odchytal za Arizonu 59 sekund. Diváci: 15.045. Hvězdy zápasu: 1. Crouse, 2. Gostisbehere, 3. Wedgewood (všichni Arizona).

San Jose - New Jersey 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky: 25. Balcers, 45. Dahlen - 37. Graves, 58. Kuokkanen, rozhodující sam. nájezd Severson. Střely na branku: 27:28. Diváci: 12.019. Hvězdy zápasu: 1. Bernier (New Jersey), 2. Burns, 3. Dahlen (oba San Jose).