14. listopadu 2021 • 18:04

Historický postup! České hokejistky zdolaly Maďarsko a zahrají si na ZOH

0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Vyhrály turnaj, pohár ale nedostaly. Jen kus kartonu. Ten však udělal českým hokejistkám radost přímo gigantickou. Byla to totiž pomyslná letenka na únorové olympijské hry v Pekingu. Na ní stálo: KVALIFIKOVÁNY! Češky v klíčovém utkání porazily Maďarky 5:1 a poprvé v historii si zahrají pod pěti kruhy. „Jsem na holky ohromně hrdý. Ukázali jsme, že jsme světové mužstvo,“ radoval se po výhře dojatý trenér Tomáš Pacina.

Úvodní dva zápasy olympijské kvalifikace v Chomutově zvládly české hokejistky báječně. V klidu porazily Norky (3:1) i Polky (16:0). Během těchto duelů šlo na domácí branku v součtu pouze deset střel. V neděli se v závěrečném přímém souboji o postup na olympiádu česká brankářka Klára Peslarová zapotila nejvíc.

Byť byly Maďarky nebezpečné, Češky duel od prvních minut kontrolovaly. První gól daly už ve druhé minutě, první třetinu pak ovládly jasně 3:0. Postavily tak základ pro úspěšné zvládnutí olympijské mise.

„Plnily jsme plán, věděly jsme, co máme hrát. Odvedly jsme dobrou práci, z toho pak pramenily góly. Chtěly jsme je zachytávat už ve forčekinku ve středním pásmu a vůbec je nepouštět k nám, což se dařilo. To byl hlavní klíč k úspěchu,“ popsala hlavní klíče k výhře útočnice Vendula Přibylová.

České hokejisty se poprvé v historii kvalifikovaly na olympijské hry

Češky porazily Maďarky jasně 5:1 a poprvé v historii si zahrají na olympijských hrách. Ženský hokej se pod pěti kruhy poprvé objevil na hrách v Naganu v roce 1998. V tomto roce, ani v dalším cyklu v roce 2002 se české hokejistky kvalifikace nezúčastnily. V dalších čtyřech případech byla jejich snaha neúspěšná. Klaplo to až nyní.

Radost byla obrovská. Skvělá návštěva v chomutovské Rocknet areně hráčky dlouho vytleskávala, ty pak v slzách zpívaly národní hymnu. Hned na ledě taky vyfasovaly nové olympijské čepice, takzvané Raškovky. Oslavy se potáhnou dlouho do noci.

„Jsme neuvěřitelně šťastní. Nejenom za tým, ale za všechny ženy v České republice. Věřili jsme, že máme sílu, že jsme světové mužstvo. Byli jsme hodně klidní, od rána jsem ze všech cítil potřebný klid a správné nastavení. Hráli jsme s přehledem, jsem na tým opravdu hrdý,“ povídal po utkání šťastný kouč Tomáš Pacina.

Olympijský turnaj se bude hrát od 4. do 20. února příštího roku. Češky se zařadily do výkonnostně horší skupiny B s Japonskem, Dánskem, domácí Čínou a úspěšnějším ze souboje mezi Švédskem a Francií.

České ženy tak doplnily mužský hokejový tým. Reprezentační výběry obou pohlaví ze stejného kolektivního sportu se na jedné olympiádě představí poprvé v samostatné historii státu. V československé éře se to povedlo naposledy házené v roce 1988 v Soulu.

Je pravděpodobné, že na olympiádu v týmu hokejistek vyrazí také Karolína Erbanová, která na posledních olympijských hrách v Pchjongčchangu vybojovala bronz v rychlobruslení. Stala by se tak jednou z mála sportovkyň, které se pod pěti kruhy představily v různých sportech. Pro Erbanovou by šlo už o čtvrtou účast.

Kvalifikace hokejistek o postup na OH v Pekingu - skupina C v Chomutově:

ČR - Maďarsko 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 2. Hymlárová (Tejralová, Křížová), 13. Serdar (Čajanová, Lásková), 14. Přibylová, 28. Kolowratová (Neubauerová, Mlýnková), 56. Křížová (Hymlárová, Tejralová) - 58. Huszáková. Rozhodčí: Rapinová (USA), Senuková - Blairová (obě Kan.), Spresserová (USA). Vyloučení: 4:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1853.

Sestava ČR: Peslarová - Lásková, Čajanová, Horálková, Tejralová, Kolowratová, Pejšová, Trnková - Neubauerová, Mrázová, Mlýnková - Hymlarová, Mills, Křížová - Pátková, Přibylová, Lédlová - Radová, Serdar, Bukolská - Erbanová. Trenér: Pacina.

14. 11. 2021

KONEC ZÁPASU. České hokejistky porazily Maďarsko 5:1 a poprvé v historii postupují na olympijské hry!

18:02
Maďarsko

GÓÓÓL MAĎARSKO! Čisté konto pro Kláru Peslarovou to nebude, v 58. minutě snižuje na rozdíl čtyř gólů Alexandra Huszáková.

Česko - Maďarsko 5:1

17:56
Česko

GÓÓÓL ČESKO! Je hotovo! České hokejistky si poprvé zahrají na olympiádě, v 56. minutě zvyšuje Denisa Křížová na 5:0.

Česko - Maďarsko 5:0

17:20

KONEC DRUHÉ TŘETINY. V prostředním dějství přidala čtvrtý český gól Samantha Kolowratová. Pokud národní tým v dnešním utkání jakkoliv zvítězí, zajistí si historicky první postup na olympijské hry.

17:00
Česko

GÓÓÓL ČESKO! Olympijský sen je zase o něco blíž! Ve 28. minutě zvyšuje Samantha Kolowratová už na 4:0.

Česko - Maďarsko 4:0

16:33

KONEC PRVNÍ TŘETINY. České hokejisty po 20 minutách rozhodujícího duelu proti Maďarsku vedou 3:0 a mají výborně nakročeno k postupu na olympijské hry v Pekingu!

16:24
Česko

GÓÓÓL ČESKO! Krátce po druhé brance je to už 3:0! Ze samostatného úniku ve vlastním oslabení se trefila Vendula Přibylová.

Česko - Maďarsko 3:0

16:21
Česko

GÓÓÓL ČESKO! Ve 13. minutě zvyšuje Lenka Serdar na 2:0. Prosadila se z hromadné skrumáže před brankou.

Česko - Maďarsko 2:0

Lenka Serdar zvyšovala české vedení na 2:0
16:04
Česko

GÓÓÓL ČESKO! Skvělý vstup do utkání! Už ve 2. minutě posílá české reprezentantky po krásné akci do vedení Klára Hymlarová.

Česko - Maďarsko 1:0

Klára Hymlarová poslala české reprezentantky zkraje utkání do vedení
15:58

Jeden z nejdůležitějších zápasů v historii českého ženského hokeje za malou chvíli začíná. Oba týmy už jsou na ledové ploše chomutovské arény, právě zní státní hymny.