Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází podzimní Astropis 128

Vychází podzimní Astropis 128

Astropis č. 128 (podzim 2021)

V novém čísle přinášíme druhý díl shrnutí událostí roku 2020 v astronomii pohledem Jiřího Grygara a Davida Ondřicha. Petr Kulhánek nás zavede k Jupiteru, aby nám představil místní verze polárních září, které zasahují až do rentgenové oblasti spektra. Autorský tandem Václav Pavlík a Steve Shore se u nás neobjevuje poprvé – tentokrát se zabývá hypotetickým nebezpečím, které by naší soustavě hrozilo v případě proměny Betelgeuze v černou díru. Steve Shore nám pak (v překladu Václava Pavlíka) poskytl článek na zajímavé téma mikrokvasarů. Petr Harmanec ve svém textu přináší osobní vzpomínky na Toma Boltona – objevitele černé díry Cygnus X-1.

Mimo to se můžete těšit na shrnutí toho nejzajímavějšího dění na obloze či na novinky z astronomie a samozřejmě soupis aktuálního dění v kosmonautice od Lukáše Houšky (kosmonautix.cz). Opět přinášíme recenze zajímavých knih – Vladimír Kopecký představí nejdříve nové, upravené vydání knihy Petra Kulhánka a Jakuba Rozehnala: Hvězdy, planety, magnety a poté okomentuje knihu autorů J. Podolský, P. Cejnar, S. Daniš, J. Valenta: Einstein opět v Praze, která souvisí se seriálem National Geographic – Genius.

V rubrice ČAS se představí APO – Amatérská Prohlídka Oblohy, jež je aktuálně hlavním pořadatelem Astronomické expedice. Jihlavská astronomická společnost pak prezentuje svůj letní dětský astronomický tábor.

Za celou redakce doufáme, že se vám bude nové číslo líbit.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astropis



Štítky: Astropis


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »