PODCAST: Příští rok a půl chci objíždět svět s Gregorym Porterem, říká Ondřej Pivec

23. listopadu 2021

Post Image

PODCAST: Příští rok a půl chci objíždět svět s Gregorym Porterem, říká Ondřej Pivec

Play icon
58 minut
Ondřej Pivec

Herbert Slavík

Víte, že megahit skupiny Deep Purple, píseň Smoke on the Water, vznikl přesně před padesáti lety, když jistý československý emigrant výstřelem ze signální pistole zapálil kasino na břehu Ženevského jezera? A víte, že v úvodu skladby se ke slavnému kytarovému riffu přidávají i varhany Hammond C3?

Další host Reportéra to dobře ví, protože je jedním z nejuznávanějších hammondkářů ve světě současné populární hudby. „Ptáš se, proč tam Deep Purple zkreslené hammondky dali?“ směje se Ondřej Pivec: „No protože ať tenhle nástroj přidáš k čemukoli, výsledek pak vždycky bývá lepší.“

V podcastu Ondřej Pivec vypráví, jak začátkem letošního listopadu vypadala oslava padesátin jeho kapelníka a přítele Gregoryho Portera v londýnské steakové restauraci. Příště by se měli potkat už za pár dní, protože spolu naplánovali dva české koncerty – 4. prosince do Brna a už o den dříve do pražského Obecního domu. Pražské vystoupení zároveň zakončí festival Struny podzimu, což bude pro Pivce s Porterem důvodem ke vzpomínkám. „Právě na Strunách podzimu jsme spolu hráli roku 2013 vůbec poprvé,“ vzpomíná Ondřej Pivec na klíčovou životní chvíli. O tři roky později spolu už hráli v londýnské Royal Albert Hall nebo na festivalu Glastonbury, roku 2017 získali cenu Grammy. „Ale teprve roku 2018 jsme jednou natáčeli v Cardiffu vánoční speciál pro BBC a Gregory si mě zavolal do šatny s tím, že by chtěl, abych s ním vystupoval na full time. Moje reakce zněla asi takhle: No konečně, ježišmarja!“

Od té chvíle je Ondřej Pivec v extralize současné pop-music, získal i americké občanství, ale pohádkovou kariéru přerušil covid. Nečekaně pak strávil rok doma, v Praze, až letos v březnu se do USA vrátil: „Až do září jsem tam hodně hrál v kostele nebo na mejdanech pro bohaté Američany,“ vypráví.

Najednou zjistil, že nemá jeden jasný domov, ale dvě základny, New York a Prahu. „Teď to moc neřeším, protože dá-li covidový Pánbůh, čeká nás snad dvě stě padesát koncertů po celém světě v příštím roce a půl. Vnitřně ale cítím, že až ta šňůra jednou skončí, tak už budu vědět, kde ten svůj jeden hlavní domov mám.“

Rozhovor s Ondřejem Pivcem si poslechněte buď přímo zde, nebo ve vašich podcastových aplikacích.

Podpořte Reportér sdílením článku