Británie - Česko 2:1Postupový sen se rozplynul. Češi v Davis Cupu končí

Aktualizováno

Čeští tenisté prohráli s Británií 1:2 na zápasy, ve skupině C Davisova poháru v Innsbrucku skončili bez výhry třetí a do čtvrtfinále nepostoupili. Zápas začal vítězně Tomáš Macháč, který stejně jako proti Francii překvapil. Tentokrát si vyšlápl na pětadvacátého hráče žebříčku Daniela Evanse a přehrál jej 6:2 a 7:5, ve druhé dvouhře však prohrál Jiří Lehečka v souboji jedniček s dvanáctým hráčem světa Cameronem Norriem 1:6, 6:2 a 1:6. V závěrečné čtyřhře musel český tým vyhrát a doufat v dobrý poměr setů. Do deblu nastoupili Jiří Veselý s Macháčem a proti nim Joe Salisbury, Neal Skupski, britský pár vyhrál po setech 6:4 a 6:2.

Český reprezentant Tomáš Macháč během finálového turnaje Davisova poháru.

Pokud by čeští tenisté nad Brity zvítězili 2:1, tak by mezi nimi a ostrovním celkem rozhodoval o 1. a 2. místě ve skupině poměr získaných setů. Výhra ve skupině by znamenala čtvrtfinále, v případě druhé příčky by museli čekat, zda se vejdou mezi dva postupující z druhých míst. Prohra ovšem znamená konec v turnaji. V prvním utkání skupiny Češi prohráli 1:2 s Francií.

Macháč porazil ve čtvrtek v duelu s Francií překvapivě někdejší světovou sedmičku Richarda Gasqueta a i proti Evansovi zahrál skvěle. První set předvedl perfektní výkon, dvakrát vzal chybujícímu soupeři podání a sadu ukončil čistou hrou završenou esem.

Čeští tenisté Tomáš Macháč a Jiří Veselý v daviscupovém duelu proti Velké Británii.

V úvodní hře druhého setu vedl Macháč při podání Brita 40:0 a Evans rozsekal raketu o zem. Vzápětí byla sice shoda, ale Macháč nakonec získal brejk na 1:0. Poté se přeci jen soupeř zlepšil, český hráč chvilku vypadl z rytmu a prohrával 1:3. Od stavu 2:5 ale znovu zpřesnil hru, vyhrál pět gamů v řadě a po esu se radoval z největší výhry kariéry.

"Byl to z mé strany skvělý zápas, užil jsem si každou vteřinu na kurtu. Bojoval jsem o každý míč a nedělal zbytečné chyby. Jsem šťastný. Patří to asi k nejcennějším výhrám, nikdy jsem neporazil hráče světové třicítky," řekl Macháč na kurtu a dodal: "První set byl výborný a ještě i začátek druhého. Pak jsem měl trošku smůlu, ale udržel jsem taktiku a byl ke konci byl lepší."

Lehečka (138. v žebříčku ATP), který v roli jedničky nahradil Veselého, v prvním setu na levorukého Norrieho nestačil. Před druhým setem si odskočil na toaletu a po návratu začal hrát odvážněji. Dobře podával, výrazně zlepšil return a odměnou bylo vedení 4:0. Za stavu 5:1 ještě neproměnil při Britově podání tři setboly, ale vzápětí svůj servis udržel.

Český tenista Jiří Lehečka v daviscupovém duelu s Cameronem Norriem

Ve třetí sadě prokázal Norrie, letošní vítěz dvou turnajů ATP včetně Indian Wells, svoje kvality. V důležitých momentech byl přesnější a Lehečka mu pomáhal chybami. Dvacetiletý český tenista získal jen jednu hru a utkání ztratil po hodině a 40 minutách.

"Ve druhém setu jsem předvedl výkon, který jsem chtěl přenést i do třetího setu, ale to se bohužel nepovedlo. Jakmile soupeř získal brejk, začal si víc věřit. Předvedl lepší výkon, ode mě přicházely jenom chyby, ale je to dobrá zkušenost," řekl Lehečka.

Ve čtyřhře Češi od začátku více bojovali o servis. To se jim dařilo až do deváté hry, v níž udělal Veselý dvě dvojchyby. Britové se rozjeli, mnohem lépe servírovali a na českou dvojici vytvářeli tlak výbornou hrou na síti. Ve druhé sadě si dvakrát prohrál podání Macháč.

Pokud Češi nedostanou v příštím roce jednu ze dvou divokých karet pro účast ve finálovém turnaji, čeká je 4. a 5. března kvalifikace. Soupeře se dozvědí při losování v neděli 5. prosince. Vyvrcholení soutěže o salátovou mísu dozná v roce 2022 změn, bude ho hrát jen 16 týmů místo současných 18 a ve čtyřech skupinách. Finalisté letošního ročníku se kvalifikují automaticky.

Obhájci ze Španělska končí

Obhájci titulu z roku 2019 Španělé nepostoupili na finálovém turnaji Davisova poháru do vyřazovací fáze. Rozhodla o tom jejich porážka s Ruskem 1:2 na závěr skupinové fáze. V klíčové čtyřhře v Madridu domácí dvojice Marcel Granollers, Feliciano López nedotáhla do úspěšného konce zápas proti Aslanu Karacevovi a Andreji Rubljovovi a prohrála 6:4, 2:6 a 4:6.

Rusové ovládli skupinu A a pomohli do čtvrtfinále Srbům s prvním hráčem světa Novakem Djokovičem, kteří společně se Švédy díky lepší celkové bilanci oproti Španělům prošli do vyřazovací fáze ze druhých míst. Domácím hráčům nepomohla ani nečekaná výhra čtyřicetiletého Lópeze nad světovou pětkou Rubljovem v úvodní dvouhře.

Srbové skončili ve skupině F za Němci, z prvních míst postoupili také Chorvaté, Italové, Kazaši a Britové, kteří ovládli "českou" skupinu v Innsbrucku. Čtvrtfinálové dvojice tvoří Itálie - Chorvatsko (29. listopadu v Turíně), Velká Británie - Německo (30. listopadu v Innsbrucku), Srbsko - Kazachstán (1. prosince v Madridu) a Rusko - Švédsko (2. prosince v Madridu). Madrid bude dějištěm obou semifinále a finále, které je na programu v neděli 5. prosince.