Česko - Lotyšsko 8:0Florbalistky zakončily základní skupinu na MS vysokou výhrou, pět gólů dala Řepková

Aktualizováno

České florbalistky už s jistotou prvenství zakončily základní skupinu A na mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou nad Lotyšskem 8:0. Pěti góly zazářila Martina Řepková a vyrovnala český rekord na světových šampionátech Michaely Mlejnkové z roku 2019. V pátek nastoupí výběr kouče Saschy Rhynera ve čtvrtfinále od 16:00 proti vítězi předkola play off mezi Německem a Dánskem.

Česká florbalistka Martina Řepková se při utkání MS proti Lotyšsku blýskla pět góly.

Lotyšky, které při posledním vzájemném souboji na minulém MS předloni v Neuchatelu utrpěly debakl 2:14, držely bezbrankový stav do času 4:08. Skóre otevřela na levé straně nepokrytá Eliška Chudá po ideální křížné přihrávce Michaely Kubečkové a ve třetím duelu na MS se radovala z premiérové branky.

Za 98 sekund prostřelila z úhlu Janu Filipsoneovou Martina Řepková a díky své první trefě na turnaji si připsala jubilejní 40. gól v 72. reprezentačním utkání, deset z nich dosáhla ve 21 utkáních na světových šampionátech. To odstartovalo její kanonádu.

České hráčky se radují z gólu (zleva) Martina Řepková, Kamila Paloncyová, autorka branky Michaela Mlejnková, Karolína Suchá a Hana Koníčková.

I třetí gól inkasovaly Lotyšky z levé strany, když v 15. minutě trefila protější horní roh branky Magdaléna Plášková. V první třetině vylepšila svou gólovou bilanci ještě Řepková, která střelou mezi nohama bránící Zane Ziedoneové znovu překonala lotyšskou brankářku.

Na další branku proti stále pozorně bránícím Lotyškám čekaly Češky do 32. minuty. Řepková si vyběhla do ideální střelecké pozice a dovršila hattrick. Ve 36. minutě pomohla Filipsoneové tyčka po pokusu Vanessy Rebeccy Keprtové. Další povedenou střelou se prosadila 70 sekund před druhou pauzou Řepková. Ještě před pauzou po dorážce Pláškové Lotyšky stihly odvrátit balonek před brankovou čárou, což si sudí ověřili u videa.

V závěrečném dějství se Lotyšky ubránily v oslabení a v 53. minutě jim pomohla tyč při střele Venduly Beránkové. Vzápětí už skórovala Nela Jiráková. V čase 56:23 se opět trefila Řepková a po pokusu Pláškové znovu zachránila Lotyšky tyč.

Švédky ovládly skupinu

Švédky porazily v Uppsale Finsko 9:3 a ovládly základní skupinu B. Jako poslední po Švédsku, Finsku a české reprezentaci si zajistily přímý postup do čtvrtfinále Švýcarky, které zdolaly Polsko 6:2 a skončily ve skupině A druhé.

Úřadující šampionky Švédky vedly nad obhájkyněmi bronzu ve 33. minutě už 7:0. "Zápas jsme si užily. Daly jsme hodně gólů a přišlo hodně lidí. Bylo těžké se navzájem slyšet," řekla útočnice Ellen Bäckstedtová po utkání, na které zavítalo 2209 diváků.

Švédky čeká ve čtvrtek od 18:10 ve čtvrtfinále vítěz duelu předkola play off mezi Lotyšskem a Norskem. Finsko nastoupí ve stejný den od 15:15 proti úspěšnějšímu ze souboje Polsko - Rusko.

K vítězství obhájkyň stříbra Švýcarek pomohla hattrickem Michelle Wikiová. Ve čtvrtfinále nastoupí Švýcarsko v pátek v 19:00 proti Slovensku vedenému českým trenérem Michalem Jedličkou, či Spojeným státům americkým.

Mistrovství světa florbalistek v Uppsale (Švédsko):
Skupina A:
ČR - Lotyšsko 8:0 (4:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Chudá (Kubečková), 6. Řepková (Plášková), 15. Plášková (Paloncyová), 18. Řepková (Koníčková), 32. Řepková (Mlejnková), 39. Řepková (Koníčková), 53. Jiráková (Paloncyová), 57. Řepková (Mlejnková). Rozhodčí: Andersson, Eliasson (oba Švéd.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 123.
Sestava ČR: Christianová - Beránková, Jiráková, Koníčková, Paloncyová, Šupáková, Havlíčková, Keprtová - Ratajová, Krupnová, Bačová - Plášková, Kotzurová, Řepková - Chudá, Kubečková, Trojánková - Mlejnková, Suchá. Trenéři: Sascha Rhyner a Jakub Robenek.
Švýcarsko - Polsko 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)
Branky: 12., 40. a 42. Wikiová, 4. Rüttimannová, 8. Spichigerová, 44. Martiová - 4. a 23. Zagórská.
1.ČR330019:46
2.Švýcarsko320121:74
3.Polsko310210:162
4.Lotyšsko30034:270
Skupina B:
Švédsko - Finsko 9:3 (3:0, 4:1, 2:2)
Branky: 5. Backstedtová, 6. Gustafssonová, 17. Lonebergová, 24. Tschöpová, 24. Delgadová Johanssonová, 25. Rasmussenová, 33. Viströmová, 51. W. Johanssonová, 56. Elmová - 35. V. Kauppiová, 42. Niemeläová, 48. Homiová.