Centrální depozitář za 200 milionů vznikne podle svého digitálního dvojčete

  9:58
Stavba bez zbytečných chyb, nedostatků a zvýšených nákladů. To si Liberecký kraj slibuje od nové digitální metody, kterou využije při budování Centrálního depozitáře v Českém Dubu. Kraj novinku vyzkouší poprvé.

Vizualizace plánovaného centrálního depozitáře v Českém Dubu. Projekt vznikne pomocí digitální metody BIM. | foto: Liberecký kraj

Depozitář bude stát 200 milionů korun a zatím není jisté, kdy se začne stavět. Kraj na něj nejprve musí sehnat peníze.

Podle ekonomického náměstka hejtmana Zbyňka Miklíka ale chtějí být připraveni. Ve veřejné zakázce vybrali společnost, která za deset milionů korun připraví projektovou dokumentaci metodou BIM (Building Information Modeling – Informační model budovy).

„Prostřednictvím metody BIM vznikne jakési digitální dvojče stavby. Díky tomu bude na centimetry přesně zřejmé, kudy povedou sítě, vzduchotechnika, kanalizace,“ vysvětlil Miklík.

Metoda BIM je podle něj současným trendem a využívá ji už řada měst a krajů. „Díky ní jsou eliminovány dohady a vícepráce, které vznikají kvůli tomu, že se na něco zapomnělo, že se s něčím nepočítalo nebo se něco nepředpokládalo,“ dodal Miklík. 

Podle něj vznikne 3D model, který umožní rozkrývat jednotlivé vrstvy. „I později, když bude zapotřebí něco opravit, budeme jednoduše řečeno vědět, kam sáhnout,“ poznamenal náměstek.

Metodou BIM byl projektován v Libereckém kraji například Obchodní dům Central v Jablonci nad Nisou a bude využita i v případě plánovaného Centra urgentní medicíny Krajské nemocnice v Liberci. Podle hejtmana Martina Půty si už díky BIM mohli například vyzkoušet, jak by v centru probíhal požární poplach.

V soutěži vypsané na depozitář kraj hodnotil devět nabídek, vyhrála společnost Technico Opava, která podle Miklíka s metodou BIM dlouhodobě pracuje a využívá ji, i když není objednavateli poptávána.

„Předpokládáme, že společnost předá ‚prováděcí‘ informační model ke konci roku 2023. Stavební povolení by mělo nabýt právní moci v prvním kvartálu stejného roku,“ doplnil Miklík.

Pojme desítky tisíc předmětů

Termín zahájení stavby zatím není daný. Kraj chce na náročný projekt využít evropské peníze. Podle hejtmana je vznik nového depozitáře nutný. „Současné podmínky pro uskladnění věcí, které mají organizace v depozitu, nejsou ideální, využíváme třeba bývalou školu v Jablonci s omezenou nosností stropu či půdy na různých hradech a zámcích,“ objasnil Půta.

Centrální depozitář má sloužit všem pěti krajským příspěvkovým kulturním organizacím. Tedy Severočeskému muzeu, Vlastivědnému muzeu a galerii v České Lípě, Muzeu Českého ráje, Krajské vědecké knihovně Liberec a Oblastní galerii. Jen Severočeské muzeum má ve svých sbírkách desítky tisíc předmětů nevyčíslitelné hodnoty.

Depozitář by měl vzniknout na bývalých pozemcích společnosti Silnice LK na okraji Českého Dubu. Stavba je plánovaná jako pasivní, nízkoenergetický objekt, velká část bude zapuštěna do podzemí.

Vybavený bude nejmodernější technikou, která pro skladování muzejních sbírek zajistí a udrží optimální podmínky. Budova pojme až stovky tisíc předmětů, na jejichž uložení jsou potřeba tisíce metrů čtverečních. Hotový je i architektonický návrh. Jeho autorem je kancelář Adam Rujbr Architects.