Domů     Viry vládnou světem už miliony let!
Viry vládnou světem už miliony let!
2.12.2021

Ať se nám to líbí, nebo ne, viry jsou součástí našeho života. Což není žádná novinka – platilo to nejspíš už od chvíle, kdy na Zemi nějaký život vůbec byl. Tušili jste, které ze známých virů patří k těm nejzasloužilejším veteránům?

Mumifikovanou tvář faraona Ramesse V. (12. stol. př. n. l.) hyzdí podivné pupínky. Zákeřné pravé neštovice! Stejná nemoc, která patrně zabila již Ramesse II. (13. stol. př. n. l.), a která nejen v Egyptě už tehdy nebyla výjimkou.

Virus pravých neštovic, tzv. variola virus, je stane jedním z největších zabijáků v lidské historii. A nakonec také tím prvním, na který je nasazena vakcína!

Pojmenována je díky tomu, že ji britský vesnický Edward Jenner (1749-1823) vytvoří díky neštovicích napadající krávy (vaca – kráva).

Virus lidstvo nakonec potrápí až do roku 1978, kdy se objeví poslední případ nákazy. Dnes už je (snad) bezpečně pod zámkem, zmrazený v tekutém dusíku v laboratořích v americké Atlantě a v ruském Kolcovu. Pro případ, že by ho ještě někdo někdy potřeboval…

S vůbec první vakcínou přichází na konci 18. století Edward Jenner. Útočí na virus pravých neštovic. Foto: Creative Commons / CC BY 4.0.
S vůbec první vakcínou přichází na konci 18. století Edward Jenner. Útočí na virus pravých neštovic. Foto: Creative Commons / CC BY 4.0.

Žloutenka lidská a opičí

Muž, kteří žil přibližně před 7000 lety na území dnešního Německa, zemřel velmi mladý. Proč? To se na základě dochovaných ostatků snaží zjistit vědci v roce 2018 a výsledky jsou docela nečekané.

Podaří se jim najít částečnou DNA viru, který kdysi napadl mužova játra, a jako prozatím u nejstaršího viru kompletní genom přečíst.

Jde o starý kmen HPV, viru hepatitidy B neboli „sérové žloutenky“, který již na světě nakazil minimálně dvě miliardy osob.

I když onen první, 7000 let starý, už se současným typem moc společného nemá, přežil nejspíš dodnes. Nápadně se totiž podobá žloutenkovým virům napadajícím šimpanze a gorily v Africe.

Viry nejsou živými organismy. Nemají buňky a nedokážou přeměňovat jídlo na energii. Nejsou ale ani neživé. Množí se, mají geny a dokážou se vyvíjet dle principů evoluce. Foto: Sanofi Pasteur / CC BY-NC-ND 2.0.
Viry nejsou živými organismy. Nemají buňky a nedokážou přeměňovat jídlo na energii. Nejsou ale ani neživé. Množí se, mají geny a dokážou se vyvíjet dle principů evoluce. Foto: Sanofi Pasteur / CC BY-NC-ND 2.0.

Zlomyslné opary

Teď však udělejme větší skok nazpět – o dlouhých 1,6 milionů let. Přesně tedy do chvíle, kdy Homo erectus neboli člověk vzpřímený potká australopitéka východoafrického, zvaného také Paranthropus boisei.

Přátelské setkání to není – člověk vzpřímený australopitéka zabije a sní! A následky jsou osudové pro celou lidskou linii…

Tak nějak se totiž dle jedné verze náš předek nakazil virem Herpes simplex 2 (HSV-2), který dodnes způsobuje vysoce nakažlivý genitální opar.

I nebýt onoho setkání bychom od herpes virů klid neměli. Ještě mnohem starší, Herpes simplex virus 1, se objevuje již před 6 miliony let u našich společných předků s opicemi.

Rozvine se v dnešní orální herpes a je tak jedním z nejvytrvalejších lidských virů vůbec. Jeho nositeli jsou údajně až dvě třetiny lidské populace!

Jak si našly cestu?

Viry ale netrápí jen lidi nebo velká zvířata. I rostliny, houby nebo třeba hmyz. A někdy s ním dokonce žijí bok po boku, jako třeba brakoviry, který se vyvinuly před neuvěřitelnými 190 miliony let a vytvořily symbiózu s drobnými vosičkami lumčíky.

Ti sice nijak nemocní nejsou, ale s vajíčky virus předávají dál – larvám brouků, mušek, motýlů či můr.

Brakoviry potlačují imunitní systém hostitele a parazitující vajíčko tak může v klidu růst. A virus stále sílit, aby se zas další miliony let mohl šířit dál….

Zákeřný herpes simplex virus zůstává po nákaze v lidském organismu už napořád. Foto: National Institute of Arthritis and Musculoskeleta / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Zákeřný herpes simplex virus zůstává po nákaze v lidském organismu už napořád. Foto: National Institute of Arthritis and Musculoskeleta / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Foto: úvodní foto: Tumisu / pixabay 1, 2, 3: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Věda a technika
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
reklama
lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
reklama
zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale