Nevím, co se děje, divila se Ledecká. Nevyšel jí ani druhý sjezd, dojela na 22. místě

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 4. 12. 2021 23:07
Lyžařce Ester Ledecké nevyšel druhý sjezd Světového poháru v Lake Louise. Po dvanáctém místě v pátečním závodu si dnes pohoršila a skončila dvaadvacátá. Znovu vyhrála italská suverénka Sofia Goggiaová.
Ester Ledecká po sjezdu v Lake Louise
Ester Ledecká po sjezdu v Lake Louise | Foto: Reuters

V drobném sněžení a za horší viditelnosti udělala Ledecká drobnou chybu po startu. Větší problém přišel v odkloněné pravotočivé zatáčce. Lehce se přetočila a ztratila rychlost, která vítězce sjezdu v Lake Louise z roku 2019 chyběla ve zbytku závodu. V cíli zaostala za Goggiaovou o 2,56 vteřiny, což na trati dlouhé 3052 metrů znamenalo rozdíl 70 metrů.

"Mrzí mě to. Hlavně mě mrzí, že úplně nevím, proč se to stalo, proč mám takovou obrovskou ztrátu," nechápala Ledecká. "Musíme to s týmem vyřešit a zjistit, co se děje," krčila rameny.

Podle mezičasů si všimla, že kromě chyby ztrácela nejvíc ke konci na rovině. "Najela jsem líp do prudké pasáže, byla jsem tam výš a mohla jsem si vzít víc rychlosti do roviny, což jsem si z nějakého důvodu nevzala," podivovala se.

Roli mohou hrát lyže, o kterých už před Lake Louise říkala, že zatím hledá rychlé na sjezd. "Zatím to vypadá, že budeme muset testovat daleko víc párů. Zkusíme mezi svátky někam zajet, jestli bude čas, a snad najedeme nějaký dobrý," doufala Ledecká.

Mimo dvacítku ve sjezdu Světového poháru skončila Ledecká naposledy loni v lednu v bulharském Bansku, kde po 32. místě nebodovala.

Olympijská šampionka a trojnásobná vítězka hodnocení sjezdu ve Světovém poháru Goggiaová dominovala i v horších podmínkách, i když tentokrát porazila Američanku Breezy Johnsonovou "jen" o 0,84 vteřiny, zatímco v pátek to bylo skoro o vteřinu a půl. Třetí dojela úřadující mistryně světa Corinne Suterová ze Švýcarka.

Goggiaová vyhrála šestý pohárový sjezd v řadě. "Počasí dneska bylo úplně jiné než včera. Jela jsem o něco klidnější jízdu, nebylo moc dobře vidět. Ale jízda se povedla, přišlo mi to snadné," pochvalovala si Italka, která musela minulou sezonu předčasně ukončit kvůli zranění.

V neděli zakončí program v Lake Louise superobří slalom (18:30). "Budu se snažit zajet nejlepší jízdu, co jsem schopna. To jsem udělala i dneska, ale bohužel se to nepovedlo. Uvidíme, jak to bude vypadat. Budu dělat maximum, abych byla rychlá," slíbila olympijská vítězka v super-G z Pchjongčchangu.

SP ve sjezdovém lyžování v Lake Louise (Kanada):

Ženy - sjezd: 1. Goggiaová (It.) 1:48,42, 2. Johnsonová (USA) -0,84, 3. Suterová (Švýc.) -0,98, 4. Hütterová -1,16, 5. Scheyerová (obě Rak.) -1,33, 6. Delagová (It.) -1,34, 7. Weidleová (Něm.) -1,44, 8. Puchnerová (Rak.) -1,52, 9. Gagnonová (Kan.) -1,60, 10. Brignoneová (It.) -1,70, …22. Ledecká (ČR) -2,56.

Průběžné pořadí sjezdu (po 2 z 9 závodů): 1. Goggiaová 200 b., 2. Johnsonová 160, 3. Suterová 105, 4. Puchnerová 92, 5. Hütterová 86, 6. Delagová 80, …15. Ledecká 31.

Průběžné pořadí SP (po 7 z 37 závodů): 1. Shiffrinová (USA) 365, 2. Vlhová (SR) 340, 3. Goggiaová 215, 4. Slokarová (Slovin.) 210, 5. Dürrová (Něm.) 201, 6. Liensbergerová (Rak.) 187, …21. Dubovská (ČR) 73, 46. Ledecká 31.

Kilde ovládl i sjezd

Norský lyžař Aleksander Aamodt Kilde vyhrál sjezd Světového poháru v Beaver Creeku. Na náročné sjezdovce Birds of Prey zvítězil před Matthiasem Mayerem z Rakouska.

Devětadvacetiletý Kilde navázal na triumf z pátečního superobřího slalomu. V něm si v Coloradu připsal první úspěch od lednového pádu v tréninku, při němž si přetrhl zkřížený vaz v kolenu a musel předčasně ukončit ročník.

Vítěz Světového poháru z roku 2020 porazil Mayera o 66 setin a připsal si osmé vítězství v kariéře. "Neskutečné, vůbec tomu nemůžu uvěřit. Je to paráda, když vám to takhle jezdí. Ještě nikdy jsem si lyžování tolik neužíval. Dneska už jsem cítil únavu, ale jelo to dobře," liboval si Kilde.

Třetí příčku obsadil se ztrátou jedné sekundy nejlepší sjezdař posledních čtyř sezon Beat Feuz ze Švýcarska. Patnáctý byl jeho krajan Marco Odermatt a s 346 body vede průběžné pořadí Světového poháru. Na druhém místě je Mayer (310), na třetí příčku si díky vítězství polepšil Kilde (229).

V neděli je v Beaver Creeku na programu další sjezd.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - sjezd: 1. Kilde (Nor.) 1:39,63, 2. Mayer (Rak.) -0,66, 3. Feuz (Švýc.) -1,01, 4. Marsaglia -1,20, 5. Paris (oba It.) -1,23, 6. Cochra-Siegle (USA) -1,24, 7. Hintermann (Švýc.) -1,28, 8. Hemetsberger -1,35, 9. Kriechmayr (oba Rak.) -1,36, 10. Serjested (Nor.) -1,48.

Průběžné pořadí sjezdu (po 2 z 11 závodů): 1. Mayer 180 b., 2. Kilde 129, 3. Feuz 120, 4. Kriechmayr 109, 5. Paris 77, 6. Odermatt (Švýc.) 66.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 36 závodů): 1. Odermatt 346, 2. Mayer 310, 3. Kilde 229, 4. Kriechmayr 199, 5. Feuz 160, 6. Pinturault (Fr.) 125.