Česko - Slovensko 24:23Drama o vše a česká euforie. Národní tým si na MS poradil se Slovenkami

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

České házenkářky na mistrovství světa ve Španělsku zvítězily v závěrečném utkání základní skupiny nad Slovenskem 24:23 a prošly do další fáze turnaje. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného rozhodly nervózní přímý souboj o postup s bývalým federálním partnerem až v závěrečné desetiminutovce, několika zákroky k tomu přispěla i brankářka Petra Kudláčková.

Česká házenkářka Michaela Holanová během duelu s Maďarskem.

Llíria (od našeho zpravodaje) - Český celek postoupil ze třetího místa čtyřčlenné skupiny. V prvních dvou zápasech na turnaji Bašného svěřenkyně prohrály s favorizovanými Němkami a Maďarkami.

V další fázi turnaje, kterou jsou čtyři šestičlenné skupiny, si Češky zahrají s Dánskem, Jižní Koreou a Kongem coby třemi postupujícímu ze základní skupiny F.

První duel čeká reprezentantky ve středu s Jižní Koreou. V pátek český tým nastoupí proti Dánsku a v neděli změří síly s Kongem. Bašného svěřenkyně se přesunou do města Granollers. Do vyřazovací fáze, která se hraje od čtvrtfinále, postoupí pouze první dva celky z každé skupiny. Češky si nepřenesou ze základní skupiny ani bod, jejich naděje na play off tak jsou už teď jen teoretické.

Povedený úvod, pak trápení

V úvodu zápasu byla znát nervozita z obou stran. Nepřesné přihrávky, zbrklé střely, útočné fauly. Za šest minut padl jediný gól, navíc ještě šťastný, když do sítě zapadla tečovaná rána Jeřábkové. Češky využívaly technických chyb soupeře a dostaly se do vedení 6:3. Jenže následně se nechala vyloučit Jeřábková a česká hra se rozpadla.

Slovenky vyhrály přesilovku 2:0 a nepolevily ani poté. Pasáž mezi 13. a 21. minutou vyhrály propastným rozdílem 9:1! Všechny české šance pokryla skvěle chytající Oguntoyeová a rázem tak soupeř vedl o pět branek.

Ovšem český tým se dokázal ode dna odrazit. Střídající Stříšková, která musela nahradit Malou, jež si při pádu narazila koleno, dvakrát utekla do brejku. Poté uspěly i další křídelnice Zachová a navrátivší Malá, která srovnala na 12:12.

V závěru poločasu běžela do úniku Knedlíková, vracející se slovenská spojka Bujnochová o ni nohou zavadila a dostala přímou červenou kartu. Zachová navíc znovu uspěla při sedmičce a stanovila poločasové skóre 15:14.

Červená i pro Češku

Druhý poločas byl opravdová přetahovaná. Za stavu 16:16 obdržela červenou kartu také česká hráčka, Holanová totiž zasáhla soupeřku rukou do obličeje. Ani jeden tým poté nedokázal odskočit na větší rozdíl. Když mohlo jít Slovensko do trháku, tak Réka Bíziková napálila ze sedmičky horní tyčku. Na druhé straně Knedlíková odmítla dvoubrankové vedení, když selhala při samostatném úniku.

Nešlo o krásnou házenkářskou podívanou, hrálo se na krev a bylo znát, o jak důležitý jde zápas. Kordovská po dvou úspěšných zákrocích radostně vykřikla na celou, solidně zaplněnou halu a hecovala českou střídačku. Po dlouhé pasáži bez gólů si vzala dvakrát po sobě míč Jeřábková a v 57. minutě vystřelila Česku rozhodující náskok 24:22.

Slovenky ještě v posledním útoku mohly srovnat, ani to by jim však k postupu nestačilo. Kudláčková navíc vychytala střelu Lanczové a reprezentantky spustily mohutné oslavy vydřeného postupu.

Základní skupina E (Llíria):
ČR - Slovensko 24:23 (15:14)
Sestava a branky ČR: Řezáčová, Kudláčková - Knedlíková 1, Polášková, Kordovská 3, Andrýsková 1, Mikulášková, Hurychová 1, Stříšková 2, Franková, Zachová 4, Kovařová 3, Jeřábková 4, V. Malá 3, Holanová 2, Cholevová.
Nejvíce branek Slovenska: Lanczová 5, Szarková a Štefaniková obě 4. Rozhodčí: Erdogan, Ozdeniz (oba Tur.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/2. Vyloučení: 4:3. ČK: Holanová - Bujnochová. Diváci: 1294.