Autor: ČTK, iSport.cz
0
V čem se Pardubice zlepšily? Pánik - bez komentáře. Marinčin by chyběl hodně
Vaniak: Staněk se ti dostane do hlavy, Vindahl Čechy nepředčí. Na EURO...

Čeští florbalisté porazili v závěrečném utkání v základní skupině B na mistrovství světa v Helsinkách Norsko 7:3 a postoupili ze druhého místa do čtvrtfinále. V něm budou hrát svěřenci finského kouče Petriho Kettunena ve středu od 14:30 SEČ s vítězem souboje předkola mezi Lotyšskem a Kanadou, který je na programu v úterý od 18:00 SEČ.

Norové sice měli z dosavadních 21 vzájemných zápasů lepší bilanci s osmi výhrami a šesti remízami, ale před startem dnešního duelu prohráli s Českem čtyřikrát za sebou. Naposledy se radovali 7. prosince 2012 po výhře 5:4 po samostatných nájezdech v duelu o 5. až 8. místo na šampionátu v Curychu.

Z českého omlazeného kádru to pamatoval jen kapitán Tom Ondrušek a v Helsinkách Češi žádné překvapení nepřipustili. Norové drželi bezbrankový stav do času 8:58, kdy střelou přes bránícího Andrease Grönliho překonal Markuse Jelsnese Marek Beneš.

Hned za 89 sekund zakončil kombinaci Filipa Formana a Mikuláše Krbce Jakub Gruber a ve svém třetí duelu na mistrovství světa se radoval z premiérové branky. Norové mohli snížit v 19. minutě, kdy po bekhendové dorážce Oleho Mossina Olesena pomohla Lukáši Bauerovi levá tyč.

Čeští florbalisté během utkání na MS ve Finsku proti Norsku

Ve 24. minutě vyzrál na Jelsnese blafákem do bekhendu osamocený David Šimek a za 89 sekund nabil Ondřej Vítovec Ondruškovi, který se s 55 góly v 96 zápasech vyrovnal na třetím místě historické tabulky střelců české reprezentace třetímu Tomáši Sladkému. Lepší jsou jen Radim Cepek (71 branek) a Matěj Jendrišák (63).

Ve 29. minutě zvýšil na pětibrankový rozdíl střelou z pravé strany Adam Delong. V čase 30:11 sebral Bauerovi čisté konto Patrick Hjemgard po přihrávce jednačtyřicetiletého Ketila Kronberga, který startuje na 11. mistrovství světa a vyrovnal rekord finské legendy Miky Kohonena.

Český tým ve 34. minutě přišel o obránce Dominika Beneše, který musel se zraněným kotníkem odstoupit ze hry. Kettunenův výběr opět udeřili 64 sekund před koncem druhé třetiny, kdy při Hjemgardově vyloučení proměnil přihrávku Josefa Rýpara Filip Langer.

Ve třetí třetině Češi nevyužili početní výhodu při trestu Mariuse Pedersena a dovolili potom Norům sérii šancí, ale Bauer odolal. Norové v závěru zkorigovali stav. V 57. minutě při Langerově vyloučení ještě pomohla Baurovi po střele Markuse Lindgjerdeta tyč, ale v pokračující akci už skóroval Ole Martin Jansson. V čase 58:25 v power play snížil na 3:6 Olesen, ale při pokračující hře Norů do prázdné branky pojistil výsledek 81 sekund před koncem svým druhým gólem v utkání Gruber.

Do čtvrtfinále i Švédové

Švédští florbalisté deklasovali v závěrečném utkání v základní skupině A na mistrovství světa v Helsinkách Dánsko 15:1 a zajistili si přímý postup do čtvrtfinále ze druhého místa za Finskem. Ve čtvrtek od 17:30 SEČ čeká obhájce stříbra z minulých dvou šampionátů a osminásobné mistry světa vítěz ze souboje z úterního předkola play off mezi Polskem a Norskem.

Domácí Finové, obhájci triumfu z posledních dvou MS, se ve středu od 17:45 SEČ utkají s lepším z duelu mezi Německem a Slovenskem, které vede český trenér Radomír Mrázek.

Skupinu B ovládli bez ztráty bodu Švýcaři, kteří si v neděli výhrou nad Českem 4:2 zajistili první místo a dnes vyhráli nad Německem 9:2. Obhájci bronzu budou ve čtvrtfinále hrát s Dánskem či Estonskem.

Mistrovství světa florbalistů Helsinky v Helsinkách:

Skupina A:

Dánsko - Švédsko 1:15 (1:4, 0:3, 0:8)

Branky: 20. Eldholm - 2. a 10. K. Nilsson, 35. a 37. Sjögren, 44. a 58. Galante Carlström, 44. a 50. Bredberg, 45. a 51. Sankell, 3. Backby, 11. Haglund, 40. Ahrén, 42. Aldeeb, 58. Persson.

ČR - Norsko 7:3 (2:0, 4:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 9. Marek Beneš (Vítovec), 11. Gruber (M. Krbec), 24. D. Šimek (Kisugite), 25. Ondrušek (Vítovec), 29. Delong (D. Beneš), 39. Langer (Rýpar), 59. Gruber - 31. Hjemgard (Kronberg), 57. Jansson, 58. Olesen (Gidske). Rozhodčí: Ismail, Rosayro (oba Sing.). Vyloučení: 1:2. Využití: 1:1. Diváci: 216.

Sestava ČR: Bauer - Němeček, Vítovec, D. Beneš, Besta, Gruber, Kisugite, Punčochář - Rýpar, Langer, Marek Beneš - Ondrušek, Šindler, Delong - M. Krbec, F. Forman, D. Šimek - Havlas, Hemerka. Trenér: Petri Kettunen.

Švýcarsko - Německo 9:2 (2:1, 2:0, 5:1)

Branky: 48. a 51. Ch. Meier, 1. Braillard, 20. Maurer, 26. Michel, 31. Schiess, 41. Mendelin, 55. Riedi, 56. Zaugg - 13. Von Pritzbuer, 57. Weisskirchen.

Skupina D:

Estonsko - Singapur 13:2 (4:0, 3:1, 6:1), Kanada - Filipíny 13:8 (6:3, 4:3, 3:2).

Program a výsledky Skupiny Česká nominace

Mistrovství světa ve florbale 2022 proběhne ve dnech 5. - 13. listopadu ve Švýcarsku. Letošní šampionát je čtrnáctý v historii, triumf nakonec obhajují Švédové.