Autor: iSport.cz, ČTK
0
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Čeští florbalisté slaví po sedmi letech bronz z MS. V Helsinkách dnes porazili 4:3 v prodloužení Švýcarsko a zahnali tak smutek po prohraném semifinále s Finskem (2:3). Svěřenci kouče Petriho Kettunena dnes museli dotahovat ztrátu 1:3. V závěru základní hrací doby srovnal Marek Beneš, rozhodující trefu obstaral v nastaveném čase Filip Langer. Zlato vybojovali florbalisté Švédska, kteří ve finále porazili domácí Finy 6:4.

Češi získali na třináctém mistrovství světa čtvrtý cenný kov po stříbru z roku 2004 z Curychu a Klotenu a bronzech před 11 lety v Helsinkách a v roce 2014 ve Švédsku.

Do české sestavy se oproti pátečnímu semifinále s Finskem (2:3) zařadil do třetího útoku Matěj Havlas místo Mikuláše Krbce. První šanci měl až v polovině úvodní třetiny Paolo Riedi, který se dostal sám před Lukáše Bauera, ale s bekhendovým zakončením neuspěl.

V čase 12:05 otevřel skóre Kettunenův tým. Stefan Hutzli ztratil balonek, Marek Beneš jej předložil Josefu Rýparovi, který do odkryté branky ukončil devítizápasový gólový půst a dal jubilejní 20. trefu ve 46. utkání. Švýcaři odpověděli v 17. minutě, kdy rychlou kombinaci zakončil po přihrávce Nicoly Bischofbergera nepokrytý Christoph Camenisch.

V 19. minutě šel pykat Rýpar, ale Češi se ubránili a ještě mohli v oslabení získal zpět vedení. Marka Beneše po průniku v šanci fauloval Luca Graf, ale nařízené trestné střílení neproměnil Filip Langer.

Švýcaři si vytvářeli řadu nebezpečných situací a Bauer odolával až do 33. minuty, kdy si ještě poradil se zakončením Michaela Schiesse, ale pokus Manuela Maurera si srazil do vlastní branky Jiří Besta. Odpovědět mohli kapitán Tom Ondrušek či Martin Kisugite, ale neuspěli.

Na začátku třetí třetiny zahrozil dvakrát Jan Zaugg a v čase 41:15 už Švýcaři zvýšili. Jan Bürki z levé strany od mantinelu trefil přesně protější horní roh Bauerovy branky. Ve 47. minutě nejdříve švýcarský gólman kryl ránu Ondřeje Němečka, ale na Havlasovu střelu o chvíli později už nedosáhl.

Šance na pojistku švýcarského náskoku nevyužili Riedi a Maurer. Při power play 92 sekund před koncem vyrovnal po Ondruškově přihrávce před branku Marek Beneš svou sedmou trefou na turnaji.

V prodloužení Bauer chytil Zauggovu šanci, na druhé straně nejdříve zahrozil Adam Delong a nakonec rozhodl po akci Marka Beneše přesnou střelou k pravé tyči Langer.

Mistrovství světa florbalistů v Helsinkách:

O 3. místo:

ČR - Švýcarsko 4:3 v prodl. (1:1, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Rýpar (Marek Beneš), 47. Havlas (Němeček), 59. Marek Beneš (Ondrušek), 65. Langer (Marek Beneš) - 17. Camenisch (Bischofberger), 33. vlastní Besta, 42. Bürki (Schiess). Rozhodčí: Söderman, Boström (oba Švéd.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 10.065.

Sestavy:
ČR: Bauer - Němeček, Vítovec, Gruber, Besta, Punčochář, Kisugite - Rýpar, Langer, Marek Beneš - Ondrušek, Šindler, Delong - Hemerka, F. Forman, Havlas - D. Šimek. Trenér: Petri Kettunen.
Švýcarsko: P. Meier - Bischofberger, Camenisch, Bürki, Conrad, Graf, Heller - Zaugg, Mendelin, Ch. Meier - Maurer, Hutzli, Schiess - Laely, Riedi, Braillard. Trenér. David Jansson.

All Star tým: Lukáš Bauer (ČR) - Juha Kivilehto (Finsko), Tobias Gustafsson (Švédsko) - Marek Beneš (ČR), Ville Lastikka, Justus Kainulainen (oba Finsko).

Zlato slaví Švédové, domácí Finy zdolali 6:4

Švédští florbalisté vyhráli ve finále mistrovství světa v Helsinkách nad Finskem 6:4 a na třináctém šampionátu si připsali devátý triumf. Domácí sice dokázali smazat ztrátu 2:4, ale na třetí zlato v řadě nedosáhli. Vítězný gól dal 97 sekund před koncem obránce Tobias Gustafsson. Švédové se vrátili na trůn poprvé od roku 2014, kdy uspěli doma v Göteborgu.

Finové se utkali ve finále se Švédskem poosmé za sebou a celkově pojedenácté. Poprvé v historii řídil duel o zlato na mužském mistrovství světa ženský rozhodcovský pár Sandra Zurbuchenová a Corina Wehingerová.

Domácím se před zraky 12.508 diváků podařil vstup do utkání a po 86 sekundách hry otevřel skóre Justus Kainulainen. V polovině úvodní části zvýšil Eemeli Salin, který se prosadil z dorážky po střele Samiho Johanssona, autora vítězné branky z pátečního semifinále proti české reprezentace (3:2) 49 sekund před koncem.

Druhé dějství ale ovládli Švédové. Lassiho Torisevu, který se vrátil do branky po absenci v pátečním duelu kvůli koronavirovému protokolu, poprvé překonal v čase 24:59 Rasmus Enström. Za 171 sekund vyrovnal Kim Nilsson a ve 35. minutě otočil stav Linus Nordgren.

V polovině závěrečné třetiny zvýšil Albin Sjögren na 4:2, ale trefami v 51. a 53. minutě srovnal Justus Kainulainen, který tak dovršil hattrick. V čase 58:53 vrátil Švédům vedení Tobias Gustafsson a 12 sekund před koncem při power play po výhozu brankáře Jonathana Edlinga pečetil triumf do prázdné branky Hampus Ahrén.

Finále:

Finsko - Švédsko 4:6 (2:0, 0:3, 2:3)
Branky a nahrávky: 2. J. Kainulainen (Stenfors), 10. Salin (S. Johansson), 51. J. Kainulainen (Kivilehto), 53. J. Kainulainen (Leikkanen) - 25. Enström (Backby), 28. K. Nilsson, 35. Nordgren (Haglund), 51. Sjögren (Nilsberth), 59. T. Gustafsson (Ahrén), 60. Ahrén (Edling). Rozhodčí: Wehingerová, Zurbuchenová (obě Švýc.). Vyloučení: 1:1. Bez využití. Diváci: 12.508.

O 5. místo:

Lotyšsko - Norsko 4:2 (0:0, 3:0, 1:2)
Branky: 23. Jurševskis, 34. Kovalevskis, 35. Kruminš, 59. Trekše - 52. Olesen, 53. Lindqvist.

O 7. místo:

Slovensko - Estonsko 8:7 v prodl. (3:1, 3:3, 1:3 - 1:0)
Branky: 14. a 28. Kvasnica, 7. Gál, 19. Pažák, 32. Cvacho, 40. L. Ujhelyi, 43. Grich, 62. Dudovič - 12., 55. a 57. Kasenurm, 23. a 52. Dahlberg, 21. Kareliusson, 27. Okruzko.

Konečné pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. ČR, 4. Švýcarsko, 5. Lotyšsko, 6. Norsko, 7. Slovensko, 8. Estonsko, 9. Německo, 10. Dánsko, 11. Polsko, 12. Kanada, 13. Thajsko, 14. Filipíny, 15. USA, 16. Singapur.

Nejužitečnější hráč: Ville Lastikka (Finsko) .

0

Mistrovství světa ve florbale 2022

Program a výsledky Skupiny Česká nominace

Mistrovství světa ve florbale 2022 proběhne ve dnech 5. - 13. listopadu ve Švýcarsku. Letošní šampionát je čtrnáctý v historii, triumf nakonec obhajují Švédové.