ČEZ vybral firmy na dostavbu horkovodu z Temelína do Českých Budějovic

Horkovod z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic dostaví firmy Elte a Energie – stavební a báňská. Náklady budou 1,69 miliardy korun. Vítěznou dvojici firem vybral ČEZ v tendru, vyplývá z věstníku veřejných zakázek. Temelínský mluvčí Marek Sviták v pondělí potvrdil, že ČEZ tendr ukončil. Dodávky tepla z horkovodu by měly začít v roce 2023.

„Můžeme potvrdit, že jsme vybrali dodavatele, který horkovod do Českých Budějovic dokončí. Tendr je tedy ukončený. Dodavatele jsme vybrali v otevřeném výběrovém řízení dle zákona o zadávání veřejných zakázek. Zahájení dodávek tepla předpokládáme v roce 2023. Naší snahou je dokončit stavbu co nejdříve a v maximálně rozumně dosažitelné kvalitě,“ uvedl Sviták.

ČEZ se podle mluvčího bude snažit, aby firmy začaly stavět co nejdřív, datum ale neuvedl. Náklady na horkovod byly podle informací z jara 2019 kolem 1,5 miliardy korun. Temelínské teplo by mělo pokrýt třicet procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.

Smlouva s teplárnou má zajistit stabilní cenu tepla

ČEZ vyhlásil nový tendr na horkovod v březnu. Teplárna České Budějovice a ČEZ uzavřely dodatek ke smlouvě o dodávkách tepla. Řeší vlivy možné vyšší inflace a víc fixuje ceny. Dodatek ke smlouvě obě strany již podepsaly, potvrdil Sviták.

„Po vzájemné dohodě se podařilo odstranit negativní vliv případné budoucí vyšší inflace a ještě více zafixovat ceny po dobu platnosti smlouvy. ČEZ současně dodá teplárně hnědé uhlí o kvalitních parametrech. To znamená, že i před dokončením dekarbonizace by mohla být cena tepla v Českých Budějovicích stabilní,“ sdělil již dříve místopředseda představenstva teplárny Kollarczyk.

Firma, která měla zajistit stavbu potrubí, je v úpadku

Horkovod dlouhý šestadvacet kilometrů měl začít dodávat teplo do Budějovic na přelomu loňského a letošního roku. Stavba bude mít ale zhruba dva roky zpoždění, od konce loňského roku práce stojí.

Letos v červnu ukončil krajský soud v Brně provoz firmy Tenza, která je v úpadku. Největší zakázkou Tenzy byly práce na horkovodu, společnosti ČEZ zatím předala patnáct kilometrů.

Věřitelé firmy Tenza přihlásili pohledávky zhruba za tři miliardy korun. ČEZ přihlásil do insolvenčního řízení pohledávky přes miliardu korun. Tenza dluží i bankám, zdravotním pojišťovnám, dodavatelům i svým klientům. Pohledávky přihlásilo přes dvě stovky věřitelů včetně Tepláren Brno, vyplývá z insolvenčního rejstříku.

Firma Elte s.r.o. měla loni obrat 127 milionů korun a skončila ve ztrátě po zdanění 8,1 milionu korun. Loni měla vedle jiných zakázky pro českobudějovickou teplárnu i firmu ČEZ Teplárenská, vyplývá z výroční zprávy. Koncem loňského roku měla 42 zaměstnanců.

Firma Energie – stavební a báňská se zhruba 280 zaměstnanci měla loni konsolidované tržby z výrobků a služeb 433,6 milionu a ztrátu po zdanění 77,8 milionu, jak vyplývá z účetní závěrky. Výsledky ovlivnila covidová pandemie, řada plánovaných zakázek se neuskutečnila, uvedla firma ve výroční zprávě. Mezi loňské nejvýznamnější zakázky počítá firma modernizaci úpravny vody Želivka, práce pro Správu úložišť radioaktivních odpadů nebo přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod Praha.