Vyhledejte produkty, recenze nebo články

Kotle na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva asi všichni známe, avšak je třeba se jimi nově zabývat, protože od září roku 2022 se mění podmínky. Tyto změny nastanou u emisních tříd (o kterých si také dnes řekneme). Od tohoto data nebude moct používat určité emisní třídy a tak pokud vlastníte kotel se zakázanou emisní třídou, a budete jej nadále používat, hrozí vám pokuta až 50 000 Kč!

V dnešním článku si tedy nejen povíme o nových směrnicích, které se zabývají emisními třídami, ale také si ujasníme a vyjmenujeme veškeré druhy, se kterými se lze na trhu setkat. Ukážeme si veškeré důležité parametry, na které je třeba dávat při výběru pozor. Seznámíme se s funkcemi, které vám při manipulaci s kotlem mohou ulehčit spoustu práce. A jako poslední se jako vždy zaměříme na ceny, které si jako vždy rozdělíme do třech cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Kotle na tuhá paliva: Porovnání 10 nejlepších kotlů na tuhá paliva podle hodnocení, testů a recenzí zákazníků

V tomto srovnání jsme pro vás vybrali 10 nejlepších kotlů na tuhá paliva. Jak jsme tyto kotle vybírali? Vybrali jsme je podle hodnocení a dostupných recenzí uživatelů a zákazníků. Tyto kotle na tuhá paliva jsme následně seřadili do přehledné tabulky. Tyto produkty si můžete následně seřadit podle vašich preferencí. Pokud vás například zajímá nízká cena, můžete si seřadit kotle na tuhá paliva podle orientační ceny s DPH a vybrat si tak nejlevnější a zároveň nejlepší kotle na tuhá paliva.

NázevVzhledVýkon (kW)TypMateriál kotleOrientaèní cena (s DPH)Dostupnost
OPOP H 416 EKO-U 1573184UKotel na tuhé palivo OPOP H 416 EKO-U 1573184U16Na pelety a uhlíOcel35586Zobrazit v obchodech
Atmos DC 25 SKotel na tuhé palivo Atmos DC 25 S27ZplyòovacíOcel53911Zobrazit v obchodech
Slokov Variant SL23DKotel na tuhé palivo Slokov Variant SL23D23Døevo a uhlíOcel41038Zobrazit v obchodech
OPOP H420 EKO-U 573180UKotel na tuhé palivo OPOP H420 EKO-U 573180U20Na pelety a uhlíOcel40934Zobrazit v obchodech
OPOP H425 EKO-U 573176UKotel na tuhé palivo OPOP H425 EKO-U 573176U25Na pelety a uhlíOcel43608Zobrazit v obchodech
Slokov Variant SL27DKotel na tuhé palivo Slokov Variant SL27D27Na pelety a uhlíOcel43797Zobrazit v obchodech
Atmos C 18 S A0033Kotel na tuhé palivo Atmos C 18 S A003320ZplyòovacíOcel46391Zobrazit v obchodech
Rojek KTP 25Kotel na tuhé palivo Rojek KTP 2525ZplyòovacíOcel73990Zobrazit v obchodech
Slokov Variant SL27E EkodesignKotel na tuhé palivo Slokov Variant SL27E Ekodesign27Na pelety a uhlíOcel41174Zobrazit v obchodech
Atmos DC 18 S na døevoKotel na tuhé palivo Atmos DC 18 S na døevo20ZplyòovacíOcel45190Zobrazit v obchodech
Po kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” budete přesměrováni na srovnávací portál Heureka. Na něm si můžete porovnat ceny jednotlivých obchodů a přečíst si recenze a hodnocení kotlů na tuhá paliva od jejich uživatelů.

Pro koho je kotel na tuhá paliva určen?

Kotle na tuhá paliva jsou už léta oblíbeným způsobem, jak si vytvořit teplo na chatě, v domě, či jiných prostorech. V dnešní době si však nelze představovat bubny, do kterých házíte jedno poleno za druhým. Dnešní kotle jsou neuvěřitelně zautomatizované a jsou skoro bezúdržbové. Návrat ke klasickému vytápění pomocí tuhých paliv je způsoben zvyšujícími se cenami za elektřinu a plyn. Uhlí, dřevo, koks, pelety nebo biomasa jsou levnější alternativou, která je z hlediska dlouhodobého využívání ekonomicky výhodnější. 

Koupě takového kotle sice není levná záležitost, avšak když si výdaje rozpočítáte do 15 až 20 let, kdy vám kotel bude bez jakýkoliv problémů sloužit zjistíte, že se jedná o více jak výhodnou koupi.

Jak vybrat kotel na tuhá paliva?

Trh s dnešními kotli na tuhá paliva se na první dojem může zdát chaotický a víte co? O ono je. S dalšími změnami v legislativě, které platí od září roku 2022 je to ještě složitější, a proto jsme si pro vás připravili tento článek, který vám nejen pomůže s výběrem, ale také vám nabídne z nejlepších kotlů na tuhá paliva, o kterém víte, že se nemůžete při nákupu zmýlit.

Jak při výběru kotle na tuhá paliva přemýšlet

Palivo?

Člověk by řekl, že je to jedno, ale není. Před samotným výběrem si ujasněte, jaký druh paliva vůbec chcete používat a jestli bude pouze jedno, nebo budete například kombinovat 2 suroviny. Tohle všechno závisí na účelu kotle, který si chcete pořídit. Pokud si kotel kupujete jen jako doplňkové vytápění, nebo jako primární zdroj tepla pro celý barák. Dále je třeba se zamyslet nad tím, zda si pořídit klasický kotel, který krmíte ručně, nebo jestli si raději nepřiplatit za automaticky doplňovaný, se kterým nebudete mít žádné starosti.

Konstrukce?

Jako druhým krokem je vymyslet, jaké konstrukční prvky vám budou nejvíce vyhovovat. Určitě je třeba se zaměřit na výměník, který má veliký vliv na životnost kotle. Ten je náchylný na propáleniny a také na usazování sazí. Dále je potřeba se zamyslet nad velikostí zásobníku. Velikost zásobníku nám rozhodne, jak často budeme muset do kotle přidávat. DO klasického zásobníku se pelety, nebo dřevo, či uhlí doplňuje cca 1x týdně – u velkých mrazů to může být I 1x za 2 nebo 3 dny. Další velmi důležitou konstrukčním parametrem je samotný materiál, ze kterého je kotel vyroben.

Z čeho všeho si budete muset vybírat?

Samotné prodejní druhy kotlů:

Zastaralé technologie

  • Prohořívací kotle
  • Odhořívací kotle

Moderní technologie

  • Zplyňovací kotle
  • Automatické kotle

Konstrukční druhy:

Závěsné

  • Stacionární (jsou postavené na zemi)

Druhy podle zásobníku:

  • Kotle s průtočným ohřevem– Ohřívá se pouze voda. Tuto vlastnost mají většinou plynové kotle.
  • Kotle s vestavěným zásobníkem– Užitkovou vodu ukládá do malého zásobníku (objem zhruba 50 l) a jedná se především o plynové kotle.
  • Kotel s externím zásobníkem– Podobá se bojleru. Zásobník je možné koupit buď zvlášť, nebo je součástí sady.

 Možnosti regulace:

  • Prostorový regulátor– to je klasický termostat ke kotli, který teplotu v místnosti reguluje na základě nastavení. Hodí se především do bytů.
  • Ekvitermní regulátor– teplota se upravuje v závislosti na venkovní teplotě. Tento typ se hodí především do rodinných domů, protože tam dokáže rodinnému rozpočtu ušetřit stovky korun. Regulaci teploty je v domcích možné ovládat i normálním termostatem.

Druhy kotlů na tuhá paliva

Kotel na tuhá paliva

Kotel na tuhá paliva je klasický a už lety ověřený způsob jak zajistit teplo do celého baráku. Né každý už však ví, že pořízení takového kotle neznamená chodit co hodinu přikládat jako do kamen, ale že i u klasických kotlů stačí, jen doplnit zásobník a to cca jednou za celý týden. Pojďme si tedy tento druh kotlů rozebrat do podrobna.

Druh paliva

Bohužel veliká nevýhoda těchto jinak super stvořitelů tepla je, že jsou poháněna buď dřevem, uhlím, briketami, nebo jinými tuhými palivy, které je ale potřeba někde skladovat. Úplně nejlepší způsob je, mít zvláštní komoru na uskladňování těchto topných paliv – v krajním případě je možné například uhlí skladovat venku pod plachtou.

Vytápění dřevem, či jinými tuhými palivy však patří k vysoce úsporným a je roční vytápění vyjde na cirka 20 000 Kč za rok. Bohužel do této ceny není započítána práce, kterou musíte pro získání těchto surovin provést.

Přísun paliva do kotle může být:

Ruční – Většinou se jedná o kotle, které jsou uzpůsobené na kusové dřevo, kdy se otop dávkuje ručně v závislosti na tom, jak rychle shoří.

Samočinný – Jedná se z většiny  o automatické kotle na tuhá paliva, která si otop dávkují samy a ročně mohou ušetřit až 20 % paliva, jsou ovšem 3x dražší než obyčejné.

Technologie spalování

Technologie spalování je také důležitým faktorem při výběru kotle na tuhá paliva. Některé kotle dovolují spalovat jen jeden druh paliva a jen jedním způsobem, některé kotle vám umožní spalovat i více druhů a to různými způsoby. U těchto kotlů hraje důležitou roli schopnost řízení spalovacího procesu. Když bychom to měli popsat, ta se jedná o to, jakým způsobem se palivo do kotle dostává. Důležité je i, jakým se do ohniště dostává vzduch.

Přísun spalovacího vzduchu může být:

Přirozený

Přirozený přísun vzduchu je závislý na stavu a tahu komína, který v prostoru vytváří podtlak. Vzduch je do výhně nasáván otvory, které je možné regulovat podle vašich potřeb.

Nucený

Tyto přísuny jsou regulované a tak obsahují i ventilátor, který má díky regulaci větší kontrolu nad spalovacím procesem.

Druhy kotlů podle technologie spalování

Kotle na tuhá paliva, jak už jsme si řekli, jsou veliká skupina různých kotlů, které lze dělit hned z několika hledisek. V této podkapitole si povíme, jak lze dělit kotle podle jejich samotné technologie fungování. Dělíme je do 4 skupin:

  • Prohořívací kotel
  • Odhořívací kotel
  • Zplyňovací kotel
  • Automatický kotel

Tyto 4 druhy lze dělit ještě do 2 skupin, které jsme si řekli o kapitolu výše. Do skupiny s přirozeným přísunem spalovacího vzduchu řadíte prohořívací a odhořívací kotle. U této skupiny dochází k minimálnímu řízení. Spalování tedy nelze tak snadno regulovat. Zplyňovací a automatické kotle se řadí do skupiny nucené regulace vzduchu. Tyto kotle jsou opatřeny přídavným ventilátorem, který nám umožňuje pohodlně řídit chod přívodu tepla a samotného fungování kotle.

Prohořívací kotel

U prohořívacích kotlů dochází k postupnému a samovolnému spalování. „Buben“ těchto kotlů je ve tvaru kvádru, který naložíme palivem a necháváme samovolně hořet a v průběhu tohoto procesu palivo pouze doplňujeme. Spaliny, které vznikají, vytváří teplo a prochází skrz nové přidané palivo a to postupně prohořívá až k ústí sopouchu. Tato vrstva začíná poměrně rychle hořet a tak nelze moc regulovat rychlost ani intenzitu tohoto procesu. Tento proces bohužel přináší do ovzduší nejvíce škodlivin.

Velikým nešvarem těchto kotlů je tzv. „Pálení cviček“. Tento výraz je nám velmi dobře známí a to zejména v případě, že projíždíte vesnicí a cítíte velmi štiplavý zápach. Je to tím, že kotle jsou většinou litinové a byly dříve uzpůsobeny na spalování koksu. Tyto kotle tak mohou spálit cokoliv, co do nich hodíte. To samozřejmě svádí, a tak lidé často pálí i domácí odpad, ze kterého vzniká tento smrad. Bohužel, či bohudík chodí k majitelům kotlů kontrola, která bude chtít vidět, co do kotle vhazujete. Uznává však pouze paliva, která jsou výrobcem předepsaná. To, že budete pálit něco jiného, než máte je velmi snadno dohledatelné z popela, který vyprodukujete, a který i kdybyste se snažili sebevíc, všechen během kontroly neuklidíte ani neschováte.

Tyto kotle, jak už bylo řečeno, produkují nejvíce škodlivých látek do ovzduší a tak dosahují emisní třídy 1 a 2. Tato emisní třída bude od září roku 2022 zakázaná a tyto kotle už se nebudou moci používat. Více o emisích si řekneme v samostatné kapitole níže.

Odhořívací kotel

V tomto kotli se děje proces samovolného spalování vrstev. Znamená to, že doplňujete v průběhu času vrstvy předepsaného paliva a tak dochází k samovolnému procesu rozkladu a vytváření tepla. Spaliny z paliv neprochází přes vrstvu otopu a tak udržují vysokou teplotu a jsou efektivněji spáleny. Palivo tedy odhořívá postupně vespodu násypky, takže přísun paliva můžeme alespoň trochu ovlivnit. Hořlavina, kterou samovolně produkuje palivo v násypce prochází ve spalovací komoře prostorem – tento prostor má velmi vysokou tepotu a tak dochází k mnohem efektivnějšímu spalování.

Pokud chcete zvolit tento typ paliva, je třeba zkontrolovat, zda kotel splňuje alespoň 3 emisní třídu.

Zplyňovací kotel

Zplyňovací kotel (nejedná se o hrubku – „zplynovací“ kotel je špatně), je jakousi nástavbou na odhořívací kotel. Rozdíl mezi nimi je ten, že u spalování dochází k vyšší úrovni a proces těchto kotlů lze pohodlně regulovat ventilátorem. Dejte si však pozor, protože ne každý výrobek na trhu s tímto jménem ventilátor opravdu vlastní, proto si tento fakt vždy důkladně zkontrolujte.

Automatický kotel

Automatický kotel je velmi zajímavým druhem. Jedná se o velice chytrý nástroj k vytváření tepla. Tento kotel se sám dokáže krmit palivem podle potřeby a celý proces spalování lze velmi pohodlně regulovat. Tyto kotle mají i vlastní programy, které si lze navolit tak, aby se teplo vytvářelo přesně podle vašich představ. Jedná se o kotle, které naprosto všechny spadají do emisní třídy 3 a 4, takže se nemusíte bát, že byste kotel museli hned v září roku 2022 měnit. Jedná se o dražší výrobek, který se však o sebe dlouhá léta může v klidu starat sám, a tak lze prohlásit za skoro bezúdržbový.

Tyto přístroje jsou velmi variabilní a lze se u nich řídit jednoduchým pravidlem: čím menší možnosti ovládat spalovací proces, tím jednodušší zdroj a nižší pořizovací náklady.

Srovnání účinnosti kotlů

Jako shrnutí jsme si pro vás připravili malé srovnání všech výše uvedených druhů kotlů.

Účinnost kotlů v % na základě spalovací technologie

Druh otopu Hnědé uhlí Dřevěné pelety Kusové dřevo
Spalovací technologie
Automatická 75-85 80-90
Zplyňovací 70-80 75-85
Odhořívací 60-75 60-75
Prohořívací 40-60 55-65

Revize kotlů na pevná paliva

Pokud jste, nebo hodláte patřit mezi majitele kotlů na pevná paliva, které slouží k ohřevu a vytápění vašeho baráku, budete muset je jednou za 2 roky nechat zkontrolovat od inspekce. Není to dobrovolné, ale psané v zákoně.

Pokud tak neučiníte, můžete být osloveni obecním úřadem, kde musíte předložit potvrzení o kontrole. Pokud byste tento doklad nevlastnili, hrozí vám pokuta až 20 000 Kč.

Taková kontrola probíhá velmi jednoduše. Povolaný technik přijede a zkontroluje celý kotel včetně těsnosti a nepoškozenosti celého pláště. Především ho však bude zajímat jednotka, regulátor, havarijní termostat, u automatického kotle také podávací zařízení na otop, sklad paliva, ale také to, co se v kotli spaluje. Pokud narazí na částečku, která se v kotli spalovala a neměla, hrozí vám pokuta ve výši až 50 000 Kč. Tento technik by vám také měl doporučit, jak správně kotel užívat a jak byte se o něj měli více starat. Také by vám měl poradit se správnou údržbou a odpovídat na vaše dotazy.

Nejdůležitější však je list, který si od technika musíte nechat vystavit, jinak tato kontrola nemá vůbec smysl.

Emisní třídy kotlů

Emisní třída se řídí podle normy ČSN EN 303-5. Jedná se o míru znečištění, kterou zanecháváte svým provozem v ovzduší. Udává tedy technickou vyspělost kotle. U emisních tříd kotlů na tuhá paliva existuje dohromady 5 tříd. První jen nejhorší a 5 je ta nejlepší. U kotle se posuzuje tvorba škodlivých emisí, účinnost, bezpečnost a efektivita. Čím vyšší číslo, tím lépe. U kotlů na tuhá paliva se můžete setkat i s označením “ekodesign”. Tyto modely upozorňují na to, že na ekologii se myslelo už při samotném návrhu kotle.

Od roku 2014 by v prodeji neměly být kotle emisní třídy 1 a 2. Od roku 2018 ani kotle 3. třídy. Na trhu sice tyto produkty již nenajdeme, ale když bereme v potaz, že kotel v domácnosti vydrží i více jak 20 let, většina starších domácností ještě tyto emisní třídy vlastní. PROTO JE OD ZÁŘÍ ROKU 2022 ZAKÁZÁNO POUŽÍVAT KOTLE S MENŠÍ EMISNÍ TŘÍDOU 3 A NÍŽE!

Funkce kotlů na tuhá paliva

I kotle mohou nabídnout některé funkce. S největším obnosem funkcí, které vám značně mohou ulehčit práci, se setkáváme u automatických kotlů.

Jednou ze základních funkcí, kterou může disponovat skoro každý kotel je možnost výběru z různých velikostí zásobníků a také možnost umístit zásobník na obě strany. Kotel se tak dá přizpůsobit prostoru, kde se bude nacházet.

Další super funkcí je systém samovznícení, která vám umožní oheň zapálit, aniž byste museli do samotného prostoru kotle sahat.

Mezi další šikovné funkce patří například automatická regulace, kterou naleznete především na automatických kotlech na tuhá paliva. Díky této funkci si můžete samovolně regulovat proud tepla, anebo přednastavit z různých již navolených programů.

Další funkce se třeba zabývá úklidem popela, což vám výrazně může ulehčit údržbu a samotnou manipulaci kolem tohoto kotle na tuhá paliva.

Ceny kotlů na tuhá paliva

Jak už bylo řečeno v úvodu, v poslední kapitole si rozřadíme kotle tři cenové kategorie a ukážeme si, co od jaké lze za cenu očekávat.

Cena kotle do 30 000 Kč s DPH

V této cenové relaci můžete narazit za kotle na tuhá paliva, ale i a elektrické a plynové. Tyto kotle budou mít výkon okolo 30kW a vystačí pro ohřev menší chaty, či jiných menších prostor. Váha těchto přístrojů většinou nepřekračuje 350 kg.

Cena kotle od 30 000 Kč do 70 000 Kč s DPH

Zlatá střední cesta, jak nazýváme tuto kategorii je vhodná pro drtivou většinu běžných i náročnějších uživatelů. Zde se nachází především ocelové a litinové modely a zásobníky. Výkon těchto produktů se pohybuje okolo 75kW a váha většinou nepřekračuje 600kg. Tyto kotle většinou spadají do 3. emisní třídy a jedná se především  stacionární modely.

Cena kotle od 70 000 Kč s DPH a výš

Tyto kotle jsou určeny spíše na výtop velkých objektů a jedná se o opravdu obrovské přístroje. Ovládání a zásobování těchto kotlů bývá velmi pohodlné a spíše samoobslužné.

Kotle na tuhá paliva: Kotle na tuhá paliva a pár slov na závěr

V tomto článku jste se dozvěděli o tom, jak si vybrat nový kotel na tuhá paliva. Pověděli jsme si o důležitých parametrech, které je dobré znát pro výběr tohoto druhu zboží. Doufáme, že jsme vám s tímto úkolem výběru nového kotle na tuhá paliva pomohli.

Nyní už vám k nákupu stačí pouze pár kroků. Stačí si pouze váš vysněný produkt v podobě nového kotle na tuhá paliva zakoupit v některém z online obchodů a naplnit v něm virtuální nákupní košík.

Z tabulky s porovnáním výše se proklikněte na srovnávací portál Heureka, kde si můžete porovnat jednotlivé kotle na tuhá paliva a jejich ceny včetně recenze a uživatelských zkušeností s konkrétním modelem kotle. Dozvíte se tam také, který kotel na tuhá paliva je kde skladem a za jakou se prodává cenu v různých obchodech. Navíc si tam můžete vybrat i z dalších zajímavých produktů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Mohlo by vás také zajímat