Kaše i Hertl bodovali popáté v řadě, asistovali i Kämpf a Rutta

foto Zleva brankář hokejistů Edmontonu Mikko Koskinen a Ondřej Kaše z Toronta.

New York - Hokejový útočník Ondřej Kaše pomohl v NHL dvěma asistencemi k výhře Toronta 5:1 v Edmontonu a bodoval v pátém utkání za sebou (3+4). Vítězství Maple Leafs podpořil jednou přihrávkou i David Kämpf. Tampa Bay i s přispěním asistence Jana Rutty zdolala Los Angeles 3:2 v prodloužení. Tomáš Hertl přihrál na jediný gól San Jose, které doma podlehlo Seattlu 1:3. Žádný český hráč ve dvanácti utkáních úterního programu neskóroval.

Kaše nastupuje aktuálně v elitní řadě Toronta a po jeho dobré práci skóroval v obou případech Auston Matthews, který vstřelil ve 20. minutě v přesilové hře první gól zápasu. Maple Leafs zvýšili dvěma trefami v prostřední třetině a Kämpf asistoval u branky na 3:0, kterou si připsal střelou od modré čáry T.J. Brodie.

Kaše neuspěl na začátku třetí třetiny v úniku s bekhendovou kličkou a Edmonton snížil ve 46. minutě zásluhou Coltona Scevioura. Vzápětí ale kontroval Morgan Rielly a dvacátou trefou sezony stanovil konečný výsledek Matthews. Jeho gólu předcházel dobrý zákrok Kašeho, který na útočné modré čáře zastavil vyhození soupeře. Hlavní hvězdou zápasu byl vyhlášen díky 35 zásahům gólman Toronta Jack Campbell, jemuž kryl záda Petr Mrázek.

"Dobře jsme nakládali s našimi šancemi a hráli jsme v obraně velmi disciplinovaně," prohlásil trenér Toronta Sheldon Keefe, jehož svěřenci vedou NHL. "Možná jsme bránili až moc, než bychom si přáli. Ale dělali jsme ty správně věci, které jsme si před zápasem říkali, abychom eliminovali rychlost jejich nejlepších hráčů a nedali jim prostor," podotkl. Oba nejproduktivnější hráči soutěže Leon Draisaitl i Connor McDavid nebodovali.

Rutta, který v předchozích osmi zápasech nebodoval, asistoval ve 35. minutě u gólu na 2:2. Střelu českého obránce tečoval v mezikruží Taylor Raddysh a o výhře Tampy Bay rozhodl z dorážky Mathieu Joseph v čase 63:25. Útočník vítězů Ondřej Palát podruhé za sebou vyšel naprázdno.

V San Jose padly všechny branky v poslední třetině. Nováček soutěže Seattle se dostal do trháku trefami Ryana Donata a Brandona Taneva. Za domácí snížil v 58. minutě Logan Couture. U branky si připsal druhou asistenci Hertl a bodoval stejně jako Kaše popáté v řadě (6+2), ale neprodloužil sérii čtyř zápasů s gólem.

Český centr měl při power play i největší šanci týmu, když zachytil mezi kruhy rukavicí vyhození brankáře Chrise Driedgera od zadního mantinelu. Hertl stáhl rychle puk na led a zakončil, ale zablokovali jej obětavým pádem obránce i vracející se gólman. Výhru Seattlu pojistil šest sekund před koncem Calle Järnkrok.

Hokejisté Vegas uhlídali Davida Pastrňáka, který ani nevystřelil, a zvítězili v Bostonu 4:1. Golden Knights vstřelili všechny góly v úvodních 26 minutách, dvakrát se trefil Max Pacioretty. U třetí branky, jež padla jen pět desetin sekundy před první sirénou, se puk dostal do sítě i kvůli teči bránícího Tomáše Noska. Domácí fanoušci bučeli na své hráče při odchodu do kabin za stavu 0:3.

Pavel Zacha utrpěl s New Jersey debakl 1:6 ve Philadelphii a připsal si čtyři záporné body. V dresu Flyers zářil Cam Atkinson: dosáhl sedmého hattricku v kariéře a navrch u jednoho gólu asistoval.

Ještě hůře než New Jersey dopadla Florida, která na svém ledě utržila výprask od Ottawy 2:8 a připsala si nejtěžší domácí porážku od roku 2013. Dlouho nic nenasvědčovalo, že by mohl zápas skončit tak jednoznačně, ve 37. minutě bylo skóre nerozhodné 2:2. Útočník Drake Batherson řídil výhru Senators čtyřmi body (1+3), Josh Norris třemi (2+1).

Vancouver od doby, kdy jej převzal kouč Bruce Boudreau, jen vítězí. Naposledy sice prohrával s Columbusem po první třetině 0:3, ale otočil na konečných 4:3 a připsal si pátou výhru od změny trenéra. Zápas rozhodl v poslední minutě svou druhou trefou Bo Horvat. V dresu poražených vyšel naprázdno Jakub Voráček, nejproduktivnější český hráč v soutěži (1+21).

Statistika úterních zápasů NHL:

Boston - Vegas 1:4 (0:3, 0:1, 1:0)

Branky: 41. Bergeron - 16. a 26. Pacioretty, 14. Theodore, 20. Marchessault. Střely na branku: 24:25. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Stephenson, 3. Theodore (všichni Vegas).

Tampa Bay - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 19. Hedman, 35. Raddysh (Rutta), 64. Joseph - 10. Doughty, 21. Arvidsson. Střely na branku. 30:30. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Joseph, 2. Raddysh (oba Tampa Bay), 3. Quick (Los Angeles).

Florida - Ottawa 2:8 (1:1, 1:3, 0:4)

Branky: 14. Huberdeau, 36. S. Reinhart - 37. a 41. Norris, 5. Watson, 22. Gambrell, 38. Stützle, 47. Batherson, 55. B. Tkachuk, 55. Paul. Střely na branku: 35:38. Diváci: 13.759. Hvězdy zápasu: 1. Paul, 2. Norris, 3. Batherson (všichni Ottawa).

Philadelphia - New Jersey 6:1 (2:0, 3:1, 1:0)

Branky: 19., 37. a 48. Atkinson, 10. Sanheim, 27. Braun, 39. Lindblom - 27. P.K. Subban. Střely na branku: 30:27. Diváci: 18.594. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Sanheim, 3. Lindblom (všichni Philadelphia).

Pittsburgh - Montreal 5:2 (1:0, 2:2, 2:0)

Branky: 12. Kapanen, 27. Rodrigues, 32. Matheson, 41. Dumoulin, 50. Boyle - 27. Drouin, 40. Ylonen. Střely na branku: 31:30. Diváci: 17.005. Hvězdy zápasu: 1. Rodrigues, 2. Crosby, 3. Dumoulin (všichni Pittsburgh).

Detroit - NY Islanders 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Branky: 31. D. Larkin, 53. Rasmussen - 58. A. Lee. Střely na branku: 39:34. Diváci: 16.884. Hvězdy zápasu: 1. D. Larkin, 2. Nedeljkovic (oba Detroit), 3. A. Lee (NY Islanders).

Winnipeg - Buffalo 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky: 11. Dubois, 33. Ehlers - 8. a 40. Dahlin, 32. Bjork, 52. Skinner. Střely na branku: 36:27. Diváci: 13.484. Hvězdy zápasu: 1. Dahlin, 2. Luukkonen (oba Buffalo), 3. Dubois (Winnipeg).

Edmonton - Toronto 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)

Branky: 46. Sceviour - 20. a 57. Matthews (na obě Kaše), 29. Simmonds, 35. Brodie (Kämpf), 47. Rielly. Střely na branku: 36:25. Diváci: 18.131. Hvězdy zápasu: 1. J. Campbell, 2. Matthews, 3. Rielly (všichni Toronto).

Dallas - St. Louis 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Branky: 36. Damiani - 38. Parayko, 43. Faulk, 52. R. O'Reilly, 59. Tarasenko. Střely na branku: 34:29. Diváci: 18.012. Hvězdy zápasu: 1. Lindgren (St. Louis), 2. Damiani (Dallas), 3. Faulk (St. Louis).

Colorado - NY Rangers 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky: 39. a 60. Ničuškin, 13. Rantanen, 19. Makar - 31. R. Strome, 58. Gauthier. Střely na branku: 31:28. Diváci: 17.198. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin, 2. MacKinnon, 3. Kadri (všichni Colorado).

Vancouver - Columbus 4:3 (0:3, 1:0, 3:0)

Branky: 28. a 60. Horvat, 45. E. Pettersson, 50. Podkolzin - 5. a 17. Robinson, 12. Domi. Střely na branku: 38:23. Diváci: 18.412. Hvězdy zápasu: 1. Horvat (Vancouver), 2. Robinson (Columbus), 3. Q. Hughes (Vancouver).

San Jose - Seattle 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)

Branky: 58. Couture (Hertl) - 47. Donato, 55. B. Tanev, 60. Järnkrok. Střely na branku: 34:30. Diváci: 12.403. Hvězdy zápasu: 1. Driedger (Seattle), 2. Couture (San Jose), 3. Donato (Seattle).

Centrální divize:

1. Minnesota 28 19 1 8 106:82 39
2. St. Louis 29 16 5 8 100:80 37
3. Colorado 26 17 2 7 113:86 36
4. Nashville 28 17 1 10 81:75 35
5. Winnipeg 28 13 5 10 84:80 31
6. Dallas 26 13 2 11 70:74 28
7. Chicago 27 10 2 15 62:86 22
8. Arizona 27 5 2 20 48:101 12