Vadlejch devátý, Doubek juniorem roku

Aktuality
středa 22. prosince 2021
V anketě Sportovec roku 2021 obsadil mezi jednotlivci oštěpař Jakub Vadlejch deváté místo, zvítězil judista Krpálek před tenistkou Krejčíkovou a vodákem Prskavcem. Desetibojař František Doubek ovládl kategorii juniorů.

Zatímco žádný ze šampionů z Tokia v elitní desítce nechybí, z ostatních medailistů se mezi nejlepší dostali pouze dva majitelé stříbra. Jako osmý skončil střelec David Kostelecký, hned za ním oštěpař Jakub Vadlejch. „Za stříbrnou medailí stojí spousta lidí, v čele s trenérem, manželkou, která mě ohromně podporuje, a také halda fyzioterapeutů a doktorů,“ děkoval svěřenec Jana Železného na pódiu.

Vadlejch za sebou ve výsledcích druhého kola – z prvního postupuje vždy deset jednotlivců – nechal jen lyžařku Ester Ledeckou. Jinak ale předčil všechny ostatní, co stáli v Tokiu na pódiu, včetně Alexandra Choupenitche (11.), jenž pro šerm získal olympijskou medaili po desítkách let, a také loňského vítěze ankety, hokejisty Davida Pastrňáka (13.).

Sedmý byl jediný zástupce kolektivního sportu, nejlepší střelec fotbalového „Eura“ Patrik Schick, šestá biatlonová mistryně světa Markéta Davidová. Nejvyšší příčky pak patřily šampionům z Tokia, s výjimkou druhé pozice, kterou obsadila vítězka tenisového grandslamu v Paříži Barbora Krejčíková. Ta byla ještě pátá v deblovém páru s Kateřinou Siniakovou, čtvrtý skončil střelec Jiří Lipták, třetí kajakář na divoké vodě Jiří Prskavec a vítězem se stal judista Lukáš Krpálek. Třetím prvenstvím v anketě dorovnal rychlobruslařka Martinu Sáblíkovou, která naopak chyběla v desítce.

Vedle Vadlejcha slušně bodoval také druhý oštěpařský medailista Vítězslav Veselý, na jedenadvacátém místě mu chybělo 9 bodů k nejlepší dvacítce. Za sebou nechal kupříkladu rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou (22.) či tenistku Kateřinu Siniakovou (23.).

Úspěch juniora Doubka i čtvrtkařské štafety

Vítěz ankety Atlet roku ČR v kategorii juniorů roku, desetibojařský mistr světa z Nairobi František Doubek, uspěl i napříč sporty. „Je neskutečné stát tu mezi nejlepšími sportovci, moc děkuji svému trenérovi (Miroslav Rucký) a rodině, kteří mě nesmírně podporují,“ uvedl na pódiu někdejší fotbalista, který se atletice věnuje od patnácti let. „Já jsem chtěl házet oštěpem, ale můj nynější trenér mě přesvědčil k desetiboji,“ přiblížil svoji volbu disciplíny.

I mezi týmovými sporty o sobě dala vědět atletika, konkrétně štafeta čtvrtkařů. Noví čeští rekordmani Jan Tesař, Pavel Maslák, Vít Müller, Patrik Šorm a účastníci olympijský her – v Tokiu Tesaře nahradil Michal Desenský – se totiž vešli do desítky nejlépe bodujících. Třetí skončily hokejistky, které se poprvé kvalifikovaly na olympiádu, druzí fotbalisté, čtvrtfinalisté mistrovství Evropy, a vítězi se stali basketbalisté, kteří se jako jediní z kolektivních sportovců ČR kvalifikovali na olympiádu.

Z výsledků Sportovce roku 2021

Jednotlivci: 1. Lukáš Krpálek (judo), 2. Barbora Krejčíková (tenis), 3. Jiří Prskavec (vodní slalom), 4. Jiří Lipták (sportovní střelba), 5. Krejčíková-Siniaková (tenis), 6. Markéta Davidová (biatlon), 7. Patrick Schick (fotbal), 8. David Kostelecký (sportovní střelba), 9. Jakub Vadlejch, 10. Ester Ledecká (sjezdové lyžování), …21. Vítězslav Veselý 106 bodů

Týmy: 1. basketbalisté ČR, 2. fotbalisté ČR, 3. hokejistky ČR, …10. atletická štafeta 4x400 m (Müller, Maslák, Desenský, Šorm) 25 bodů

V 1. kole ankety hlasovalo celkem 224 členů Klubu sportovních novinářů. Ti rozhodli svými hlasy o nominaci 10 jednotlivců a 3 kolektivů postupujících do druhého kola. Z něj pak vzešlo konečné pořadí v anketě.