ČRo

Popis:

Komentare a nazory

URL:

http://www.rozhlas.cz/komentare/portal/

Katalog:

Z domova → Politika

Publikuje:

4,9 položek/týden

Jaroslav Šebek: Angela Merkelová neříká o vysídlení pravdu. Už z historického hlediska

12:57
Pro vyhnání Němců ze zemí střední a východní Evropy po druhé světové válce neexistovalo morální ani politické ospravedlnění. I když tehdejší události byly následkem nacistické diktatury, řekla německá kancléřka Angela Merkelová v Berlíně při vzpomínce na oběti vysídlení a běžence.

Bohumil Pečinka: Fotbal se globalizuje a ukazuje se, že důležitý může být kterýkoli zápas na MS

21.června
Právě probíhající fotbalové mistrovství světa v Rusku bude přelomové, a to nejen tím, že se na něm poprvé uplatňuje možnost konzultace s videorozhodčím. Jak to, že mužstva zemí, která by byla dříve považovaná za jednoznačné outsidery, teď drží krok s tradičními favority?

David Storch: Nikdy nebylo v biosféře tolik dusíku. Změny v zemědělství mají vliv na celou Zemi

20.června
Industrializace, intenzifikace, zavádění nových plodin a masivní využívání dusíkatých hnojiv. To jsou ve zkratce nejzásadnější změny, kterými prošlo zemědělství za posledních 100 až 150 let.

Jan Švejnar: Rozdíl mezd 50 až 70 procent oproti našim sousedům už trvá příliš dlouho

15.června
Měřeno růstem HDP Česko od roku 2015 zbohatlo o více než 15 procent. A hodně lidí je v pozitivní ekonomické náladě. Češi dokonce po dlouhé době začali pociťovat i růst mezd. Stále je mezi platy v Česku a západními evropskými státy propastný rozdíl. Je na obzoru zásadní obrat?

Václav Cílek: Jaderná energetika představuje největší bezpečí za cenu nejmenších rizik při přijatelné ceně

15.června
Haldy radioaktivní hlušiny a měsíční krajina, která zůstává po těžbě uranu. Vyhořelý radioaktivní odpad, který bude potřeba opečovávat po dobu deseti tisíc let. Stárnoucí jaderné elektrárny a riziko trvale zamořených oblastí, jako jsou v Černobylu nebo Fukušimě. Navzdory tomu všemu zůstává zatím jaderná energetika nejlepším řešením energetických problémů budoucnosti.

Ilona Švihlíková: Trump sní o fóru G3, kde by byly USA, Čína a Rusko

13.června
Přelomové setkání Kim Čong-una s Donaldem Trumpem vyvolává jen další otázky. Severní Korea se zavázala odstranit jaderné zbraně. USA jí slíbily bezpečnostní záruky. Končí tak možná uspořádaní světa po druhé světové válce. A Evropa je šokována.

Ivan Hoffman: Končí doba, kdy bylo výhodné mít Rusko za nepřítele

11.června
Summit G7 v kanadském Torontu poznamenaly rozpory mezi USA a zbylými členskými zeměmi. Jablkem sváru se stal vzájemný obchod potom, co USA uvalily cla na dovoz oceli a hliníku ze spojeneckých zemí. Přituhuje ve vztazích mezi Evropou a Amerikou? A jak se mění postoj Západu vůči Rusku?

Richard Hindls: Podle nového rozpočtu by víc peněz z EU mělo plynout do jižních států. Jsou víc ohroženy

8.června
Nová pravidla rozpočtu EU stanovují postup po roce 2020. V Itálii se zároveň objevily hlasy o výstupu z eurozóny. Jak jsou reálné a může to mít dopad na ČR?
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes