ČRo

Description:

Přinášíme Vám aktuality z kulturního dění, recenze knih, filmů i divadel, rozhovory se zajímavými osobnostmi, pozvánky na zajímavé události i přímé přenosy koncertů.

URL:

http://www.rozhlas.cz/kultura/portal/

Catalog:

Kultura

Publishes:

3 items/month

Výstavu Bible a mince hostí Strahovská knihovna a doprovází ji ilustracemi ze svých sbírek

4.May
V evropských jazycích se ustálila spojení, která mají svůj původ v Novém zákoně – například vdovin haléř, třicet stříbrných nebo peníz daně. Jak vypadaly mince, o kterých je řeč, se můžete dozvědět na výstavě Bible a mince v knihovně Strahovského kláštera. Nejstarší vystavené mince pocházejí ze sedmého století před Kristem a nejmladší mince z doby vlády římského císaře Nera. Platidla pochází ze...

U příležitosti oslav 100. výročí Československa se otevřou čtyři architektonicky významné prvorepublikové kostely

7.December
Jaký architektonický styl nejvíce odpovídá potřebám nové republiky? I nad touto otázkou se zamýšleli tehdejší architekti. U veřejných staveb se uplatňoval zejména neoklasicistní styl, u staveb sakrálních se setkáváme například s funkcionalismem. U příležitosti oslav stého výročí vzniku Československa mohou zájemci zítra v Praze navštívit několik architektonicky významných prvorepublikových budo...

K oslavě milénia zavraždění svatého Václava byl v pražských Vršovicích postaven avantgardní kostel

7.December
Jedenáct let po vzniku samostatného Československa si naši předci připomínali tisíc let od zavraždění svatého Václava. A právě k oslavě tohoto milénia byl v pražských Vršovicích v roce 1929 postaven avantgardníkostel svatého Václava.

Za první republiky vznikaly zajímavé kostely a také byla dostavěna katedrála

7.December
Letos si připomínáme 100. výročí založení Československa a za zmínku určitě stojí i to, že v nově založené republice vznikla i řada významných staveb. Jednak bylo zapotřebí vybudovat stavby pro nově zřízené instituce, ale budovaly se i kostely a dokonce se dostavovala katedrála svatého Víta.

Dcera jí zemřela hlady. Manželství stálo život i ji. Osudové ženy: Marina Cvětajevová

20.July
Ruská spisovatelka a básnířka prožila v Československu údajně nejkrásnější léta. Taky proto Československu věnovala několik básní. Jinak byl její život plný přemetů a úniků. Potkala ji řada opravdových tragédií. Zažila taky dobu, kdy neměla kam jít, kam se uchýlit. Asi se narodila ve špatné době.

Václav Kopta: „Ztratil jsem existenční strach“

20.July
Je hercem, muzikantem a textařem. Tvrdí, že textařina je řemeslo a je smířený s tím, že nedosáhne kvalit svého otce Pavla Kopty. Tvrdí, že s ním nesoutěží.

Uhlazený slušňák Butch Casssidy, který neuměl střílet. Příběhy slavných: Paul Newman

20.July
Na vojáka moc malý. Na drsňáka moc slušný. A přece... Tenhle bystrý, vtipný a sarkastický chlap se snažil všechno to, co od života dostal, zase smysluplně vrátit. Až na ty ženský...

Jitka Vodňanská: Od Václava Havla jsem se naučila stát si za svým názorem

16.July
Má odvahu dělat nezvyklé věci, má víru v dobro i život a také má velkou kuráž. To vše se spojilo a vedlo k napsání autobiografické knihy Voda, která hoří. V něm mimo jiné vzpomíná na disidenta a pozdějšího prezidenta Václava Havla. Mimo jiné připomněla, čím ji inspiroval.

Křeč–Sklep–Amadeus–MFF KV. Cesta choreografa Michala Cabana

14.July
Má nápady, jako kdyby nikdy nevyrostl. Jaký je ale zakladatel baletní jednotky Křeč jako otec? A nestydí se jeho děti za jeho nápady?
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes