15
new stories - click to show

ČRo

Description:

Přinášíme Vám aktuality z kulturního dění, recenze knih, filmů i divadel, rozhovory se zajímavými osobnostmi, pozvánky na zajímavé události i přímé přenosy koncertů.

URL:

https://www.rozhlas.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

22.4 items/day

Antonín Jirotka: Nenávist. O muži, který disponuje něčím, co by se mohlo nazvat nepřiměřenou obranou

0:13
Starší muž skončil po napadení třemi neznámými útočníky v nemocnici. Fyzická bolest přejde, ale zraněný muž trpí hlavně uvnitř. Tak moc, že si nechá pozvat faráře a rozhodne se poprvé v životě vyzpovídat. Má pocit, že disponuje něčím, co může zabíjet...

Simona Bohatá: Sobota na hovno. Povídka o zadržované pravdě, kterou vynese na povrch propitá noc

0:13
Rána po propité noci často vynesou na povrch nejednu zadržovanou pravdu. Jarda má dost podivné tajemství, které vlastně příliš neskrývá. Jak se s něčím takovým vypořádá jeho partnerka Blanka? Rozuzlení přinese jedna divoká sobotní noc.

Dva popoví obři a jejich songy o lásce. Sedmé nebe s Otou Klempířem

20:28
V dnešním Sedmém nebi má pro vás Oto Klempíř dva interprety, kteří patří mezi absolutní vrcholy amerického pop-soul-disko-funku sedmdesátých let. Je to slovutná michiganská pěnice a nepřekonatelná femme fatal jménem Diana Ross a chraplavý nedochvilný zázrak neboli vedoucí vokalista legendárních The Temptations, David Ruffin s jeho sólovou kariérou.

Funny Fellows, Veselí chlapíci, rozehřáli publikum milou hudební zábavou a skvělým výkonem

18:51
Humor, dobrá nálada, milá zábava a příjemná hudební nostalgie – to všechno a leccos navíc zahrnují koncerty old time bandu Funny Fellows. Veselí chlapíci ze Slovenska vám rozjasní den, i kdyby vás třeba trápily chmury a venku bylo ošklivo.

Johnny Cash. Ivan Kurz

18:51
Johnny Cash už byl v našem hudebním hledání několikrát, jenomže tentokrát se budeme věnovat čistě události, která se udála přesně před 46 lety…

Agatha Christie: Není kouře bez ohýnku. Kdo rozesílá anonymní dopisy v městečku poblíž Londýna?

15:08
Poklidné anglické městečko Lymstock, kde každý zná každého, rozvrátí série anonymních dopisů. Sprostoty a nařčení, které v nich pisatel sousedům posílá, jsou sice často směšné a přehnané, ale víte, co se říká: „Není kouře bez ohýnku!“ Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Podvodník a povodeň, Ostrov ohraničených přání a Ostrov ohraničené samoty. Povídky Dory Kaprálové

14:03
Spisovatelka, dokumentaristka a publicistka Dora Kaprálová od roku 2007 žije v Berlíně. Cesty mezi B a B (rodným Brnem) ale podniká neustále. A také o nich píše. Tři příběhy jsme vybrali do vltavské Povídky. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Ivan Klíma: Ženich pro Marcelu. Absurdní groteska s Karlem Högerem a Radoslavem Brzobohatým

13:31
Jistý pan Kliment (Radoslav Brzobohatý) je obsílkou pozván na úřad, kam se spořádaně dostaví. Zde je podroben nejprve rutinní perlustraci. Vzápětí ho komisní vyšetřovatel (Karel Höger) seznámí s úředním rozhodnutím, které je pro pana Klimenta naprosto šokující…

Jan Vondráček: Mám rád žánrovou pestrost Divadla v Dlouhé. Člověk se pak neuprdne v jednom stylu

12:25
Hraje v divadle i ve filmu, skládá muziku, dabuje, namlouvá rozhlasové hry, audioknihy a jeho hlas zní dokonce v pražských tramvajích. Jan Vondráček toho zvládá opravdu hodně, základem pro něj ale zůstává Divadlo v Dlouhé.

Poezie pro mě byla tajemnou džunglí, říká Kamil Bouška

11:53
Ze své knihovny vybírá básník Kamil Bouška. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Natočeno v roce 2024.

Herec Jan Vlasák. Jaký typ role ho provokuje a dráždí?

9:13
Herectví ho okouzlilo už v dětství, kdy jako pětiletý obdivoval vystoupení ochotníků. Milovníkem divadla zůstává dodnes, především je však výraznou osobností uměleckého světa. Herec Jan Vlasák. Čím se mu do srdce vepsalo Uherské Hradiště? Které z kolegů – a v kterých rolích – sledoval se zatajeným dechem? A jaký typ role ho náležitě provokuje a dráždí?

Občan Karel Kryl. Připomínka umělce, který formoval tuzemskou společnost

8:41
Připomínku Karla Kryla coby osobnosti, která svou veřejnou činností výrazně přispěla k formování tuzemské občanské společnosti, jsme připravili u příležitosti letošního výročí. Hovoří Jakub Šlouf a Jiří Křesťan z Národního Archivu. V pořadu Občan Karel Kryl zní stále uhrančivé písně, a také ukázky z pořadů Padesátka a Krylogie, a patří dík Rádiu Svobodná Evropa, s jehož svolením je můžeme použít.…

O utrpení na polích s bavlnou zpívají česky Rangers, skladbu ale napsal písničkář zvaný LeadBelly

8:41
Při uvědomění si souvislostí je celkem úsměvné poslouchat hlasy budoucích promovaných inženýrů, kteří se z Rangers později změní v učesané Plavce, jak v roce 1970 zpívají (a skutečně výborně) o tom, že mají černou barvu kůže a trpí pod bičem utiskujících plantážníků.

T. S. Eliot: Byron. Úryvek o romantickém velikánovi a jeho poezii

8:41
V roce 1937 napsal anglický modernista, básník, literární kritik a dramatik Thomas Stearns Eliot (1888–1965) esej věnovaný Georgi Gordonu Byronovi, jednomu z největších romantických básníků, kterým se v tu dobu literární kritika zabývala jen životopisecky a jehož dílo tak čekalo na moderní zhodnocení. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Písničky, které ho provázely celým životem, představuje Ivan Hlas v pořadu Desky, pásky, vzpomínky

12.April
Ivan Hlas je známý český písničkář a hudebník. Proslavil se především písněmi k filmu Šakalí léta, za něž v roce 1993 obdržel Českého lva za nejlepší hudbu.
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes