ČRo

Popis:

Přinášíme Vám aktuality z kulturního dění, recenze knih, filmů i divadel, rozhovory se zajímavými osobnostmi, pozvánky na zajímavé události i přímé přenosy koncertů.

URL:

http://www.rozhlas.cz/kultura/portal/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

4,9 položek/týden

Má vlast jako balet? Podle bratrů Bubeníčkových nejtěžší projekt, jaký kdy dělali

13:17
Československo slaví 100. výročí a Praha bude dějištěm unikátního projektu: Smetanova Má vlast ne jako koncert, ale jako balet z dílny světoznámých tanečníků, bratrů Bubeníčkových. Co čekat od propojení geniální hudby a jejich bohaté invence?

„Herec umírá s posledními svými diváky.“ Odešla herečka Gabriela Vránová

16.června
V sobotu ráno ve věku 78 let zemřela po delší nemoci herečka Gabriela Vránová. Mimo jiné dlouholetá moderátorka Dvojky, poskytla Českému rozhlasu poslední rozhovor v roce 2016. V pořadu Nezatloukat se tehdy objevila se svým synem Ondřejem Kepkou.

„Když si neuvědomíte tu strašnou sílu slov, pak dítě naučíte bát se projevit,“ říká Ida Kelarová

15.června
Zasvětila život práci s lidským hlasem i lidmi samotnými. Prostřednictvím zpěvu pomáhá jedny otevřít anebo děti přivézt na správnou cestu.

„Na to ve filmu Dukla 61 ani v dokumentech nebylo místo.“ Rozhovor se scenáristou Jakubem Režným

14.června
O tom, jak získal důvěru havířů, jak se zorientoval ve slangu a mluvě a jak pracoval s mýty a fakty, si s ním povídala Martina Kociánová, která sama pochází z havířova.

„Przním jen mrtvé umělce. Aby si nemohli stěžovat.“ S Petrem Bruknerem o jeho originálních obrazech

12.června
Známý člen Divadla Járy Cimrmana platí v souboru za „holku pro všechno“. Takže nepřekvapí, že v Plzni má aktuálně výstavu koláží Blízká setkání třetího druhu aneb Prznění klasiků. Ve fotogalerii najdete obrazy, o kterých se mluví.

„Dělal jsem věci, které mi nepřísluší.“ Rozhovor s Josefem Formánkem o šamanismu i alkoholismu

11.června
Poslechněte si povídání o natáčení filmu Úsměvy smutných mužů s Jaroslavem Duškem, o démonu jménem alkohol, o cestování i psaní.

Setkala se s Ginsbergem a měla si psát s Gregory Corsem. Osudové ženy: Inka Machulková

8.června
Ve své době o ní kolovaly legendy. Zářila mezi hvězdami Pražské poetické vinárny Viola, žila beatnickou poezií. Srpnové události roku 1968 ji donutily opustit Československo. Domů už se natrvalo nikdy nevrátila.

Vladimír Remek není jediný. Kosmonaut z Čech je ještě jeden

8.června
Narodil se v Praze, ale od svých 15 let žije v USA. Proto svůj literární debut, který se stal v Americe senzací, napsal Jaroslav Kalfař v angličtině. Kosmonaut z Čech ale není knížkou o Vladimíru Remkovi, jak by mnozí čekali. Není to ani čistokrevná sci-fi.

Aňa Geislerová: Herectví pro mě bylo terapií. Vyhovovalo mi, že nemusím být sama sebou

5.června
„Najednou ztrácím potřebu sama sebe opouštět,“ říká herečka, která nedávno dostala novou roli. Stala se předsedkyně poroty pro udílení filmových cen na zlínském filmovém festivalu.

„Byl jsem přítomen hospodským výslechům Bohumila Hrabala,“ říká literární historik Radko Pytlík

4.června
Hospodské vyjadřování je podle něj jedním z nejsložitějších žánrů. „Nebylo to jednoduché. On měl žertovné rčení: Po třech pivech idiot, po deseti génius. Pozor! On se neopíjel, ale tím nápojem získával l'esprit, co mají Francouzi po vínu.“
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes