15
new stories - click to show

ČRo

Description:

Přinášíme Vám aktuality z kulturního dění, recenze knih, filmů i divadel, rozhovory se zajímavými osobnostmi, pozvánky na zajímavé události i přímé přenosy koncertů.

URL:

https://www.rozhlas.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

26.4 items/day

Máte, či nemáte rádi tanec? Jděte na deset představení, pak si udělejte názor, říká tanečnice

14:22
„Největším limitem jsme si my sami,“ míní tanečnice, choreografka a umělecké ředitelka Studia Alta Lucia Kašiarová. „Když budeme sami sobě lépe naslouchat a podle toho také jednat, bude lépe nám i lidem okolo.“ To je teze, kterou se řídí ve své autorské i organizační práci, přičemž klíčem k úspěchu je hledání a nalezení sounáležitosti. I o tom mluvila ve Vizitce s Markétou Kaňkovou.

Právě jubilující Jiří Štědroň: Sedmikrásku mohu také považovat za vyznání svého já

13:43
„Sedmikráska, to je jednoduchá, prostinká, ale krásná písnička s textem Vládi Poštulky s takovou vkusnou měrou sentimentu, že ji mohu považovat také částečně za vyznání svého já“. To říká v pořadu Světla ramp čerstvý osmdesátník Jiří Štědroň o milé české verzi francouzské balady Charlese Chelona Nous on s'aime, kterou nazpíval s Janou Matysovou.

Chebská galerie objevila obraz zapomenutého mistra

13:05
Díky chebské galerii výtvarného umění mohou lidé vidět práci zcela zapomenutého malíře Jana Křížka. V prostoru Opus Magnum vystavili Křížkův velký obraz z roku 1927 nazvaný Gobelín, který se galeristům podařilo vypátrat.

Martin Dejdar: V rámci korektnosti si dneska nejde dělat legraci z ničeho. Humor se ze světa vytrácí

12:28
Ve vršovickém Divadle Mana můžete Martina Dejdara vidět v detektivce Mléčné sklo. To je žánr na divadle velmi neobvyklý. „Splňuje to všechny atributy, které mám rád u divadla a u filmu, že divák je každých deset minut překvapený. Rozhodně nečekejte happy end,“ láká. V novém muzikálu Jana Svěráka a Tomáše Kluse Branický zázrak si zase vychutnává bezdomovce. „Takovou vstřícnost na zkouškách jsem za…

Zemřel hudební skladatel Vangelis

12:28
Ve světě filmové hudby je už od začátku 80. let pojmem řecký skladatel Vangelis. Proslavil se hudbou ke známým a kritikou vyzdvihovaným filmům. Celý svět proto rozesmutněla zpráva, že tento obdivovaný skladatel zemřel.

Zaplatit zemi: Joe Sacco nakreslil komiks, díky kterému už nepoužijete slovo Eskymák

11:53
Neexistuje asi pomalejší a náročnější forma novinařiny než komiksová reportáž. Americký novinář a kreslíř Joe Sacco se jí přesto věnuje 30 let. Jeho válečné komiksy z Palestiny nebo bývalé Jugoslávie získaly nejprestižnější ceny. V zatím posledním komiksu ale sáhl po příběhu z Kanady, státu s pověstí mírumilovné laně, který je globálním vzorem v oblasti lidských práv. Přitom tam už 200 let probub…

Penelope Lively: Život v zahradě. O inspiraci, štěstí i literatuře mezi záhony

9:33
Penelope Lively je nejen oceňovaná spisovatelka, ale také náruživá zahradnice. V knize Život v zahradě se obě její vášně propojují: vzpomíná na život strávený v zahradách, ať už během svého dětství v Káhiře, na babiččině zahrádce, nebo na svých vlastních zahradách v Oxfordshiru a Londýně. A zároveň si vybavuje záhony, na které narazila při svém bloumání světovou literaturou. Premiéru poslouchejte…

Denní dobrodružství. Autobiografické prózy Tove Janssonové skládají neobyčejnost z všedních střípků

8:24
Dva v jednom – dalo by se říci o prozaické knize severské spisovatelky a výtvarnice Tove Janssonové vydané v nakladatelství Argo. Z každé strany na čtenáře čeká jiná obálka. Jedna část svazku obsahuje vzpomínky na dětství nazvané Dcera sochaře, které přeložila Naďa Bilincová. Po otočení publikace ale najdeme jinou titulní stranu s názvem Fair play. Redaktorka Mozaiky si o knize i její autorce pov…

Surrealistický akt za stamiliony. Rekord vydrží roky, myslí si o nejdražší fotografii historik umění

2:42
Man Ray – americký umělec a skoro 50 let po své smrti také autor nejdražší fotky v historii. Čím oslnila, že za ni kupec nabídl bezmála 300 milionů korun? A jsou fotografie spíš investicí, nebo jen sběratelskou vášní? To ví historik umění a šéfkurátor Musea Kampa v Praze Jan Skřivánek.

Martin Šenkypl: Spodní proudy

0:58
Kazatel a Marie v dobrém světle. Dvě krátké povídky ostravského básníka, které jsme zastřešili titulkem Spodní proudy.

Sedmé nebe s Ninou Marinovou: Hudba z videoher

20:55
V dnešním Sedmém nebi bude řeč o hudbě, která původně neměla stát v centru zájmu, měla sloužit spíše k doplnění atmosféry. Skladatelé a skladatelky si s ní však tak vyhráli, že obstojí i samostatně.

Georges Simenon: U Kulaté báby. Rudolf Hrušínský v nezapomenutelné roli komisaře Maigreta

20:55
Začalo to jako cesta na prázdniny. Slunce. Francouzská riviéra. Azurové pobřeží... Pátrání po vrahovi ale přivede komisaře Maigreta (Rudolf Hrušínský) ze svěžího přímořského vzduchu do setmělého námořnické baru ve sklepě. Poslední přístav pro ty, co už všechno viděli, vede bodrá Jaja (Stella Zázvorková)... Výjimečný příběh z kultovní maigretovské série, která v rozhlase vznikala neuvěřitelných 22…

Hudební objevy severní Afriky: Bab L Bluz, Mazaher a Ebo Krdum na přehlídce Womex Porto 2021

20:55
Nejnovější vydání Koncertů bez hranic nabídne hudbu severoafrických léčebných rituálů nebo písně súdánského písničkáře usazeného ve Stockholmu.

Hlasujte pro Hit týdne!

19:44
Rádio DAB Praha – to je nejvíc hitů v digitálu. Pojďte s námi hledat ten nejlepší – každou neděli po 19. hodině nebo pondělí po 22. hodině, k tomu uslyšíte aktuální světové žebříčky, žhavé novinky a pohledy zpátky. Ve hře je pokaždé 25 hitů z našeho playlistu, ale jen 15 postoupí dál. Které? O tom rozhodujete jen vy, svými hlasy, vždy do pátku do 12 hodin. Uvádějí Petr Jungmann a Honza Chlaň.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes