15
new stories - click to show

ČRo

Description:

Přinášíme Vám aktuality z kulturního dění, recenze knih, filmů i divadel, rozhovory se zajímavými osobnostmi, pozvánky na zajímavé události i přímé přenosy koncertů.

URL:

https://www.rozhlas.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

21.7 items/day

Hit Tisíc mil v podání Matušky s Vondráčkovou se zrodil jako coververze skladby americké písničkářky

8:28
Plnou silou zářící hvězda mužného vokálního suveréna a k němu půvabný (a přitom velmi jistý) hlas mladičké krásné nastupující zpěvačky, od jejíhož průniku do tuzemské první ligy utekl sotva rok. A ta posmutnělá melodická linka…

Pavla Horáková: Aerovka cililink. Přijměte pozvání na výlet do Orlických hor i do poválečné historie

0:10
Automobil, který dostal svoji libozvučnou přezdívku podle zvonivého zvuku při startování, si koupil ve 30. letech vypravěčův strýček továrník. Po válce, když kvůli znárodnění o svoji firmu přišel, přenechal starou dýchavičnou aerovku příbuzným. A ti s ní podnikli spoustu výletů.

Stručný záznam o jedné velké žízni a Čekání. Dvě povídky Ladislava Smočka

0:10
Ladislav Smoček, spoluzakladatel pražského Činoherního klubu, je znám především jako dramatik a divadelní režisér. Je však také autorem několika povídek. Vyšly v útlé knížce s názvem Růžový aeroplán v roce 1997 jako prémie pro předplatitele Divadelních novin.

Feri Barkoci zahájí 25. ročník romského festivalu Khamoro

21:21
Muzikant a moderátor oblíbeného pořadu Amare Lavutara na Tuke Tv Feri Barkoci zahájí koncertem 25. ročník světového romského festivalu Khamoro. Co jej k muzice přivedlo zjišťovala Rena Horvátová.

Michael Haydn - ten méně známý Haydn

20:13
V programu Od Claudia k Ludwigovi 3. června v 16:00 zazní hudba Michaela Haydna, bratra Josepha Haydna.

Legenda slovenského jazzu a blues Peter Lipa s výborným AMC Triem U Tří lvů

19:05
Peter Lipa je nejvýznamnější osobností slovenského jazzu jako organizátor významných hudebních akcí, autor, redaktor, moderátor a zejména znamenitý zpěvák.

Její verše upoutaly Halase i Šaldu. Zemřela předčasně a záhadně. Osudové ženy: Simonetta Buonaccini

19:04
Simonetta Buonaccini alias Ludmila Atsebešová alias Ludmila Dobiášová alias Ludmila Bučanová, rozená Šebestová. Českou básnířku mnoha jmen už teď zná málokdo. Přitom jejím důvěrníkem byl F. X. Šalda a o její básnický odkaz pečoval, dokud byl živ, František Halas. V dokudramatu účinkují Lucie Pernetová, Valérie Zawadská nebo Ladislav Frej. Hovoří publicistka Martina Bittnerová.

Luigi Pirandello: Nahé odívati. Černá tragikomedie o marnosti snahy vybudovat existenci na lži

15:37
Mnohovrstevné drama nositele Nobelovy ceny za literaturu Luigiho Pirandella odkrývá lidské charaktery, mnohé vypovídá i o voyerství a vlivu médií na nejvnitřnější soukromí a identitu člověka. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Trója je v troskách. Švandovo divadlo uvádí ukrajinské Trójanky

15:37
Antická tragédie Trójanky se stala inspiračním zdrojem pro novou, stejnojmennou hru dramatika a dramaturga Švandova divadla v Praze Davida Košťáka. Premiéra inscenace, na níž se podílely ukrajinské divadelnice, proběhne ve Studiu smíchovské scény v sobotu 27. května.

Autor Jindřich Brabec: Nejen Modlitba pro Martu, ale také Malovaný džbánku nebo Bílý psaní

15:01
Když jsem před několika týdny ve sváteční souvislosti vyzdvihnul v Hudebním pozdravení píseň Cesta, která v podání Marty Kubišové vyhrála před pětapadesáti roky Bratislavskou lyru, maličko jsem se dotknul rozdílnosti osudů autorů této písně a ještě slavnější Modlitby pro Martu, tedy textaře Petra Rady a skladatele Jindřicha Brabce. A právě od narození na druhém místě jmenovaného muže uplynulo 25.…

František Xaver Svoboda: Pytláci. Dramatický příběh z brdských lesů z počátku minulého století

13:54
Básník, romanopisec a dramatik František Xaver Svoboda (1860–1943) byl rodák z Mníšku pod Brdy a do svého rodného kraje umístil děj řady svých próz. Nejinak je tomu i v povídce Pytláci – příběh se odehrává v samém nitru brdských hvozdů. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Života běh snílka Arnošta Goldflama

13:21
„Čerpám hlavně z barvitých a plastických typů svých předků – fantazírující babičky, patriarchálního otce, milující maminky – a taky mě samotného, tak trochu bezradného a neurčitého týpka, snílka už od útlého dětství,“ říká Arnošt Goldflam o své hře Života běh. V částečně autobiografické tragikomedii uslyšíte Václava Neužila, Miroslava Hanuše, Jiřího Vyorálka, Kláru Sedláčkovou-Oltovou, Danu Černo…
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes