Radiožurnál

Description:

Svě›t kolem nás

URL:

http://www.irozhlas.cz/

Catalog:

Ze světa

Publishes:

14.2 items/day

Jízdní řád: hledání šéfa Evropské komise i nejistota kolem Británie. Co se teď bude dít v Bruselu?

2:07
Již v úterý, 28. května, se bude jednat o předsedovi Evropské komise. Dopoledne se sejdou šéfové parlamentních frakcí. Čeká se první debata o obsazení postu předsedy Evropské komise, který nahradí Jeana-Clauda Junckera. Toho Evropskému parlamentu navrhují premiéři a prezidenti členských zemí. Večer se sejdou představitelé 28 zemí EU, kteří by měli dát mandát předsedovi Evropské rady Tuskovi k v...

Prezidentské volby Litvě: druhé kolo podle odhadů vyhrál ekonom Nauséda

22:11
Druhé kolo prezidentských voleb v Litvě v neděli podle všeho vyhrál uznávaný ekonom Gitanas Nauséda. Po sečtení téměř 50 procent hlasů získal podle ústřední volební komise kolem 72 procent. Exministryně financí Ingrid Šimonytéové měla ve stejném okamžiku zhruba 26 procent sečtených hlasů. Šimonytéová už uznala svou porážku.

Staronovým indickým premiérem bude Naréndra Módí, prezident ho pověřil sestavením vlády

21:02
Indický prezident pověřil sestavením vlády vítěze parlamentních voleb a dosavadního premiéra Naréndru Módího, informovala agentura AP. Módího nacionalistická Indická lidová strana získala podle konečných výsledků 303 z 543 křesel volených křesel v dolní komoře parlamentu, zatímco opoziční Indický národní kongres v čele s Ráhulem Gándhím z vlivné politické dynastie pouze 52 mandátů.

Zřícené domy a stržené elektrické vedení. Peru sčítá škody po zemětřesení

20:26
Severní Peru v neděli zasáhlo zemětřesení, jehož otřesy podle americké geologické služby USGS dosáhly 7,5 stupně. Místní úřady hlásí, že v některých oblastech se zřítily domy a bylo strženo elektrické vedení. Ministr vnitra na twitteru napsal, že zatím odnikud nejsou hlášeny oběti. Prezident Martín Vizcarra vyzval ke klidu a sdělil, že úřady postižené oblasti kontrolují.

Odhady výsledků voleb v Německu: oslabená CDU první, druzí Zelení získali přes 20 procent

19:51
V Německu eurovolby podle prvních odhadů veřejnoprávní televize ARD vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové s 28 procenty hlasů. Druzí jsou Zelení s 22 procenty a třetí sociální demokracie (SPD) s 15,5 procenta. Pokud se odhady potvrdí, půjde pro vládní strany CDU/CSU a SPD o jejich nejhorší výsledek v evropských volbách, pro Zelené naopak o jasně nejlepší.

Rakouští lidovci kancléře Kurze jasně zvítězili, odhady jim připisují téměř 35 procent

19:18
Rakouská lidová strana (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze je nehledě na vládní krizi v alpské republice jasným vítězem voleb do Evropského parlamentu. Vyplývá to z odhadů, které lidovcům připisují 34,5 procenta hlasů. Na druhém místě skončili opoziční sociální demokraté (SPÖ) a na třetím dosud vládní pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Bagdádský soud odsoudil k trestu smrti tři Francouze za členství v Islámském státu

18:44
Bagdádský soud v neděli vynesl rozsudky smrti nad třemi Francouzi za jejich členství v teroristické organizace Islámský stát. Informovala o tom agentura AFP, podle níž byla trojice zadržena v Sýrii a letos v únoru pak s dalšími devíti Francouzi převezena do Iráku. Podle iráckého zákona je možné se proti rozsudku odvolat do 30 dní.

Turečtí politici a vězni ukončili hladovku na podporu vězněného vůdce Kurdů Öcalana

17:36
Několik tureckých kurdských poslanců a tisíce vězňů v neděli v tureckých věznicích ukončili protestní hladovku. Informovala o tom agentura Reuters. Akci zahájili loni v listopadu ve snaze vymoci zlepšení podmínek pro vězněného kurdského vůdce Abdullaha Öcalana.

‚Nelze žít ve strachu.‘ Ve Francii pátrají po pachateli útoku v Lyonu, pro obyvatele jde život dál

17:02
Ve Francii pokračuje pátrání po hlavním podezřelém z pátečního výbuchu zřejmě podomácku vyrobené bomby v centru Lyonu, který si vyžádal 13 lehce zraněných. Vyšetřování zpomalují četné nejasnosti ohledně pachatelovy totožnosti a jeho motivů, napsala v neděli agentura AFP.

‚Nedostatek citlivosti, hřích nedbalosti.‘ Polští biskupové se omlouvají za sexuální skandály

16:28
V kostelích po celém Polsku se v neděli čte dopis katolických biskupů, kteří se omlouvají a přiznávají, že neudělali dost, aby zabránili zneužívání dětí a mladistvých duchovními. Dopis připouští „nedostatek citlivosti, hřích nedbalosti a nedůvěřivost“ vůči tvrzením ukřivděných, uvedla televize TVN 24.

Budeme se rozhodně bránit vojenské i hospodářské agresi, řekl iránský ministr zahraničí Zaríf

15:54
Írán se bude rozhodně bránit vojenské i hospodářské agresi. Prohlásil to v neděli v Bagdádu, kde je na návštěvě, šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf. Evropské státy, které chtějí zachovat dohodu o íránském jaderném programu, podle něj musí pro zachování této dohody udělat víc než dosud. Zaríf se vyjádřil v době stupňujícího se regionálního napětí vyvolaného posilováním americké vojensk...

Masakr na Náměstí nebeského klidu i vliv Číny. Ulicemi Hongkongu prošly tisíce demonstrantů

15:20
Tisíce lidí pochodovali ulicemi Hongkongu. Protestovali proti stále většímu vlivu komunistické Číny na každodenní život ve městě. A otevřeně vyzývali, aby svět nezapomněl na blížící se třicáté výročí masakru na Náměstí nebeského klidu v Pekingu. Právě tahle událost přitom patří v Číně mezi největší společenská tabu.

Bez jídla, pití a se zlomenou nohou. Instruktorka jógy přežila sedmnáct dní v havajské džungli

13:33
Záchranáři na Havaji našli pětatřicetiletou ženu, která se 8. května ztratila v místní přírodní rezervaci, kam si vyšla na výlet. Amanda Ellerová v divočině přežila 17 dní tak, že pila vodu z potoků a jedla lesní plody. Ellerová se vydala na výlet na ostrově Maui, ale nepodařilo se jí najít cestu zpátky k autu a místo toho nevědomky postupovala dál a dál do rezervace.

Konec čtyřleté odluky před rozvodem. Irové v referendu rozhodli o zrušení přísného zákona

11:51
Irové v pátečním referendu podpořili zrušení dosavadních tvrdých rozvodových pravidel. Podle dnes zveřejněných výsledků se takto vyjádřilo přes 82 procent hlasujících. K rozvodům dostali možnost se vyslovit v rámci voleb do Evropského parlamentu. K urnám přišlo přes 50 procent oprávněných voličů.

Dohoda s hledaným, za 15 tisíc lajků na facebooku se měl přihlásit. Slib nedodržel a policie čelí kritice

11:16
Policie v americkém státě Connecticut se dohodla s jistým Josem Simmsem, po kterém zatím neúspěšně pátrá, že se dobrovolně vzdá úřadům, pokud jeho zatykač ocení na facebooku alespoň 15 tisíc lidí. Tlačítkem To se mi líbí tak už učinil téměř dvojnásobek lidí, Simms ale ujednání nedodržel a nadále se skrývá. Policie mezitím čelí kritice kvůli etickým otázkám licitování s hledaným člověkem.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes