ČT24

Description:

Zprávy z rubriky Ekonomika na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

7.5 items/day

Nezaměstnanost se v květnu zvyšovala mírněji. Čísla jsou podle Maláčové slušná

17:51
Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta. Oficiální údaje má Úřad práce ČR zveřejnit v pátek.

Na nákup dluhopisů dáme o 600 miliard eur víc, rozhodli evropští bankéři

15:02
Evropská centrální banka (ECB) se ve čtvrtek rozhodla rozšířit program nákupu dluhopisů spuštěný kvůli koronavirové krizi o 600 miliard eur na 1,35 bilionu eur (36 bilionů korun). Svou základní úrokovou sazbu ponechala na rekordním minimu nula procent.

Liberty Ostrava má nereálné požadavky na cenu energií, soudí úřady. Zastaly se dodavatele

13:56
Ve sporu Liberty Ostrava a TAMEH Czech o ceny za dodávky energií daly zatím Energetický regulační úřad i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za pravdu dodavatelské firmě. Vyplývá to z rozhodnutí, které úřady vydaly. Spor obou společností ale dál pokračuje, Liberty je přesvědčena o oprávněnosti svých nároků.

Smartwings potřebují od státu půjčit či garantovat až dvě miliardy korun, jinak skončí

10:37
Česká letecká společnost Smartwings potřebuje získat od státu půjčku nebo záruku za komerční úvěr ve výši 1,7 až dvě miliardy korun. Mladé frontě Dnes (MfD) to řekl spolumajitel a předseda představenstva společnosti Jiří Šimáně. Firma podle něj skončí, pokud garanci nezíská v řádu týdnů. Skupinu Smartwings, pod kterou patří také České aerolinie, čelí finančním problémům kvůli propadu zájmu o ce...

Průměrná mzda v 1. čtvrtletí vzrostla o pět procent na 34 077 korun

10:37
Průměrná mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o pět procent na 34 077 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1610 korun více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 1,4 procenta, což je nejméně od konce roku 2013. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mz...

Benzin i nafta u čerpacích stanic v Česku dál mírně zdražují

8:58
Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál mírně zdražují. Průměrná cena benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o devět haléřů na 26,26 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 26,12 korun za litr, tedy o šest haléřů víc než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Zahraniční turisté jim chybějí. Provozovatelé některých služeb se vyrovnávají s poklesem příjmů

6:46
Některým místům v Česku chybí zahraniční turisté. Sezonu už nezachrání ani očekávané povolení příjezdu pro občany několika evropských zemí. Organizace cestovního ruchu odhaduje celosvětově pokles tohoto odvětví až o 80 procent.

Česká antivirová společnost Avast se dostala do prestižního indexu londýnské burzy

21:33
Do prestižního indexu londýnské akciové burzy FTSE 100 ve středu přibyl se třemi dalšími firmami český výrobce antivirových programů Avast. Čtvrtletní aktualizaci složení indexu po ukončení obchodování oznámil jeho provozovatel FTSE Russell. Avast je první českou firmou v indexu FTSE 100.

Přechod na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 bude pokračovat v červenci

3.June
Přechod na nový standard digitálního televizního vysílání DVB-T2 po pauze způsobené epidemií koronaviru znovu odstartuje v červenci. „V podstatě dojde k prodloužení celého procesu o čtyři měsíce. Postup přechodu zůstává zhruba stejný, jen termíny se o čtyři měsíce posunou,“ uvedl generální ředitel Českých radiokomunikací Vít Vážan.

Povinné české potraviny čeká další kolo. Poslanci chtějí sporný návrh dál zpřesňovat

3.June
Ze třetího čtení zpět do druhého vrátila ve středu sněmovna návrh na zavedení povinného minimálního podílu českých potravin v obchodech. Vrácení žádal sněmovní zemědělský výbor, aby bylo opět možné načíst pozměňovací návrhy. Ty by měly normu, která vzbudila velký a nejednoznačný ohlas, dál zpřesnit.

Schodek státního rozpočtu se může letos přiblížit 500 miliardám, připustila Schillerová

3.June
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připustila, že schodek rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám korun. Nevyloučila, že navrhne zvýšení deficitu z 300 miliard, na které se už letos plánovaný rozpočet dříve měnil. Ministryně to ve středu řekla v České televizi.

Termín i mechanismus zvyšování důchodů zůstává beze změny

3.June
Ústavní soud nevyhověl návrhu opozičních poslanců na provedení dílčích škrtů v zákoně o důchodovém pojištění. Návrh částečně zamítl, částečně odmítl. Nezjistil žádnou diskriminaci, která by vyžadovala zásah soudu. Termíny i mechanismus zvyšování důchodů se každopádně nijak nezmění.

Česko zruší digitální daň jakmile bude nadnárodní řešení, říká ministerstvo financí

3.June
V případě, že bude v souvislosti s digitální daní dosaženo řešení na úrovni Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), je Česko připraveno daň na národní úrovni zrušit. Do té doby se na české pozici nic nemění. V reakci na oznámení, že USA prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánují zavést nebo již zavedly některé země, to uvedlo ministerstvo financí. Dodalo, že nakonec plán...

Obce a kraje by měly dostat peníze od státu, míní Národní rozpočtová rada

3.June
Výpadky příjmů obcí a krajů způsobené mimo jiné vyplácením příspěvků osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) i společníkům malých firem by měly být kompenzovány převody peněz ze státního rozpočtu, a to bez vázání na konkrétní účely. Vyplývá to z vyjádření Národní rozpočtové rady (NRR) v její pravidelné čtvrtletní zprávě o stavu veřejných financí. Rada v dokumentu uvedla, že v současné situaci...

Zájem o brigády výrazně roste, mzdy stagnují

3.June
Propouštění, které spustila pandemie, způsobilo velký růst zájmu lidí o brigády. Už v dubnu se po nabídkách začali poohlížet pracovníci z gastronomie a hoteliérství, kteří přišli kvůli nouzovému stavu o možnost výdělku. Nabídka zaměstnavatelů ovšem meziročně klesla, průměrně zhruba o 15 procent, jak vyplývá z ankety mezi personálními agenturami. Mzdy podle nich stagnují či klesají.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes