15
new stories - click to show

ČT24

Description:

Zprávy z rubriky Ekonomika na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

5.5 items/day

Polsko vypovědělo smlouvu s Ruskem o výstavbě plynovodů

10:42
Polsko vypovědělo smlouvu o výstavbě sítě plynovodů na svém území, kterou v roce 1993 podepsalo s Ruskem. Oznámila to ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Vláda podle ní příslušnou rezoluci přijala 13. května. Smlouva z 25. srpna 1993 byla podepsána ve Varšavě a předpokládala, že na polském území vznikne síť plynovodů. Podrobnosti připravujeme.

Kvůli válce na Ukrajině výrazně zdražil papír. Dopad to má na letáky i knihy

5:34
Někteří obchodníci omezují tisk reklamních letáků a nakladatelé snižují objemy vydávaných knih. Důvodem je nedostatek papíru a jeho rostoucí cena. Problém s papírem vyeskalovala ruská agrese na Ukrajině. Jeho cena je momentálně dvojnásobná oproti minulému roku. Zatímco velké obchodní řetězce mohou své reklamní letáky umístit na internet, pro nakladatele je drahý papír mnohem větším problémem.

Potravinové zásoby z hmotných rezerv vystačí na den a půl. Plánem jsou dva týdny

16:13
Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech třináct milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu zhruba na 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na patnáct dní by stálo až dvanáct miliard korun. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásob…

Pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb je vysoká, řekl Rusnok

13:51
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok v pořadu Otázky Václava Moravce prohlásil, že je vysoká pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na svém zasedání 22. června opět zvýší základní úrokovou sazbu. Stoupnout by mohla na více než šest procent, pokud se na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady ve stávající květnové prognóze centrální banky o růstu cenové hladiny. Inflace v dubnu činil…

Dřevo zdražilo. Před dvěma lety se na Šumavě vršilo, teď nepokryje poptávku

22.May
Cena dřeva je nejvyšší za posledních dvacet let. Vyplývá to z výkupních cen na Šumavě nebo v městských lesích. Šumavský národní park začal díky tomu na dřevu znovu vydělávat. Ještě před dvěma roky, kdy byla cena historicky nejnižší, se lesníci dostávali pod výrobní náklady, v současnosti je výrazně dražší i to nejméně kvalitní dřevo určené papírnám.

Za vstupenku i o desítky korun víc. Zoologické zahrady zdražují vstupné

21.May
Kvůli vyšším cenám energií a rostoucím nákladům zoologické zahrady v Česku zvyšují vstupné. Zdražit již musela například ostravská nebo ústecká zoo. V horizontu několika měsíců se zdražením počítá i Zoo Praha. Po skokovém nárůstu poplatků zoologické zahrady zavádějí úsporná opatření jako je například snížení teploty v administrativních budovách.

Zájem o chytré hodinky pro děti roste. Rodiče přes ně hlídají jejich pohyb i šikanu

21.May
Největší tuzemské obchody s elektronikou hlásí v meziročním srovnání zvyšující se zájem o chytré hodinky pro děti. U některých se prodeje zvedly až o dvě stě procent. S končícím školním rokem pak prodejci očekávají další nárůst. Rodiče hodinky nekupují svým dětem jen pro radost, ale také kvůli sledování jejich pohybu. Někteří s nimi chtějí i nahrávat případnou šikanu ve školách. Tam používání chy…

Bankovní vklady domácností po několika letech klesly. I kvůli drahému bydlení

21.May
Lidé začínají nechávat v bankách méně peněz. Vklady českých domácností se poprvé téměř po pěti letech snížily – ukazují to nově dostupná data za březen. Podle expertů za to můžou mimo jiné vysoké účty související s bydlením. Menší úspory mají i živnostníci.

Inflace ve Spojeném království je největší za posledních čtyřicet let. Podílí se na ní i brexit

21.May
Ve Velké Británii roste inflace nejrychleji od roku 1982, meziročně dosahuje devíti procent, což je nejvíc v G7. Pro miliony Britů to znamená, že musí šetřit na palivu, topení, zábavě i jídle. Na růstu cenové hladiny se podílí mimo jiné čínský lockdown, ruská válka, ale i odchod země z Evropské unie.

Válka rozpoutává potravinovou krizi. Česko má obilí pro každého na třicet dní

20.May
Kvůli ruskému útoku na Ukrajinu hrozí podle OSN globální potravinová krize, která může trvat roky. Generální tajemník Antonio Guterres v týdnu upozornil, že problémy pocítí hlavně chudší země. Na Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) dopadá pouze růst cen, přesto plánuje navýšit zásoby potravin. Situaci komplikuje i vlna veder v Indii a její zákaz vývozu pšenice.

Pravidla pro získání příspěvku na bydlení se zjednoduší. O dávky žádá méně lidí, než na ně má nárok

20.May
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje zjednodušení pravidel pro získání příspěvku na bydlení. První změny mají přijít od letošního července. Od začátku příštího roku by měla lepší přístup lidí k dávce zajistit digitalizace. Ta by se měla týkat i dokazování čtvrtletního příjmu. Zájemce by měl mít na výběr také jiný interval.

Kyberútok na ŘSD provedli profesionálové, zašifrovali data, oznámil úřad pro kyberbezpečnost

20.May
Kybernetický útok na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) byl podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na profesionální úrovni. Šlo o ransomware, který zašifroval data. NÚKIB zná útočníka, z taktických důvodů jej nyní nezveřejní, informovala v pátek mluvčí NÚKIB Alena Minxová. Kybernetickému útoku čelilo ŘSD v úterý.

Bývalý německý kancléř Schröder opouští ruskou Rosněfť

20.May
Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl skončit v dozorčí radě ruské státní ropné společnosti Rosněfť. Firma oznámila, že jí Schröder sdělil, že nemůže mandát v dozorčí radě dále vykonávat. Oznámení přišlo jen den poté, co rozpočtový výbor Spolkového sněmu odebral Schröderovi peníze na kancelář, na kterou měl z veřejných peněz jako bývalý šéf německé vlády nárok.

Rusko od soboty přestane dodávat plyn do Finska

20.May
Ruská plynárenská společnost Gazprom od sobotního rána přeruší vývoz plynu do Finska. Oznámila to finská společnost Gasum, která je státním velkoobchodem s plynem. O přerušení vývozu ji během pátka informoval Gazprom.

Vláda uvažuje o rozdělení ČEZu, naznačil Fiala. Pozice státu by tak mohla posílit

20.May
Vláda uvažuje o rozdělení energetické společnosti ČEZ na dvě firmy. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Čím by se měla která z nich zabývat, sice předseda vlády neupřesnil, experti se však domnívají, že by se tak stát mohl pokusit obejít námitky minoritních akcionářů proti výstavbě nových jaderných bloků.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes