ČT24

Popis:

Zprávy z rubriky Kultura na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

4,6 položek/den

Peníze dělaj’ člověka, varuje Lakomec z Klicperova divadla

19:39
Harpagonova touha po penězích je pro naši dobu ještě příznačnější než pro Francii za vlády Ludvíka XIV., vysvětlují tvůrci z Klicperova divadla, proč sáhli po tři sta padesát let staré komedii slavného francouzského dramatika Molièra. Jeho Lakomce inscenují jako grotesku o společnosti, v níž touží po majetku všichni.

Jedna báseň: Petr Borkovec čte z Herbáře k čemusi horšímu

17:56
Petr Borkovec přichází s nejradikálnější konceptuální sbírkou, jaké jsme u nás asi mocni. Kam se tzv. hrabou mladí konceptuálníci se svými elegantními apropriacemi! Herbář k čemusi horšímu, s podtitulem Ohlasy a centony a procvičování, je totiž sbírkou jaksi doslova. Poslechněte si ve videu ukázku Borkovcovy poezie v podání autora.

Do Winternitzovy vily se vešlo dalších dvanáct staveb Adolfa Loose

15:38
Významný představitel moderní architektury Adolf Loos po sobě zanechal řadu staveb, mnohé z nich v Česku. Podle třinácti z nich vytvořil profesor Yoshio Sakurai se svými studenty z university Toyo modely v měřítku 1 : 50, které nechávají nahlédnout i do vnitřního členění domů. Vystaveny jsou do 16. června v Loosově posledním realizovaném projektu – Winternitzově vile v Praze.

Czech Ensemble Baroque přišli v Brně hudbě na chuť

13:16
Klasickou hudbu s degustací vína propojil sobotní koncert v brněnském Besedním domě. Soubor Czech Ensemble Baroque večer pojal ve stejném duchu, v jakém si hudbu vychutnávali posluchači v dobách baroka.

Kardinál Duka neuspěl se žalobou na brněnská divadla. Žádal omluvu kvůli kontroverzním hrám

13:16
Městský soud v Brně zamítl žalobu kardinála Duky na Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo Brno. Žaloba se týkala uvedení kontroverzních her režiséra Olivera Frljiče Prokletí a Naše násilí a vaše násilí na přehlídce Divadelní svět. Duka žádal omluvu za zásah do osobnostních práv.

Sledujte v přímém přenosu: Udělování Cen divadelní kritiky

17.března
Osmdesát kritiků hlasovalo v anketě vyhlašované časopisem Svět a divadlo, aby vybrali nejlepší divadelní počiny a výkony roku 2018. Ceny divadelní kritiky přebírají vítězové právě nyní v živém streamu na stránkách České televize.

Recenze: Drážďany oslavují Bauhaus prostory budoucnosti

17.března
Drážďanská výstava Zukunftsräume (Prostory budoucnosti) v galerii Albertinum, věnovaná dílu a vlivu umělců Bauhausu, připomíná nejen stoleté výročí této významné školy moderního umění. Soustřeďuje se také na osobnosti Vasilije Kandinského, Pieta Mondriana a El Lisického a klade je do zajímavých souvislostí.

Český Krumlov zpoplatní vjezd autobusů. Rychlá turistika město dusí

17.března
Jako první město v Česku bude Český Krumlov vybírat peníze za vjezd zájezdových autobusů. Do města zapsaného na seznam UNESCO jich ročně přijede 16 tisíc, v hlavní sezoně třeba i stovka za den. Dopravní problémy se každý rok zhoršují. Radnice chce proto regulovat počty krátkodobých návštěvníků a zvýšit své příjmy. Cestovní agentury začnou za autobusy platit od června.

Klip týdne: Blitz Union představují Revoluci

17.března
S Revolucí vtrhla na českou hudební scénu nová formace s názvem Blitz Union. A vstup to je vskutku velkolepý. Pilotní singl doprovodila hudebním videoklipem, který si nic nezadá se špičkovou zahraniční produkcí.

Kamenné srdce si podmanilo festival dokumentů Jeden svět

17.března
Cenu za nejlepší film si z festivalu Jeden svět odnesli tvůrci dokumentu Kamenné srdce. Poroty udělily celkem sedm cen – v kategoriích Mezinárodní soutěž, Máte právo vědět a Česká soutěž.

Evropský program učí děti dívat se na filmy nejen očima, ale i hlavou

17.března
Děti znají pohádky i hollywoodské animované snímky, málokdy ale dovedou filmy analyzovat. Ukázat, že film je víc než jen zábava, se snaží mezinárodní projekt CinEd založený francouzskými filmovými experty. Zapojilo se do něj devět evropských zemí, včetně Česka. Učitelům poskytuje ucelenou metodiku, jak žákům snímky – včetně těch náročnějších – co nejlépe zprostředkovat.

Filmová upoutávka týdne: Avengers pojí síly s Captain Marvel

16.března
Studio Marvel se zase chystá rozbít bank. Poté, co loni utržil film Avengers: Infinity War teprve jako čtvrtý snímek v historii přes dvě miliardy dolarů a zanechal diváky u otevřeného a temného konce, může pokračování s podtitulem Endgame diváckou hysterii ještě vyšponovat. Už proto, že má uzavřít desetiletí dobrodružství s postavami jako Iron Man, Captain America a Thor.

Recenze: Facka, kterou chcete dostat. Sigrid se debut vážně povedl

16.března
Muzika pronikající k nám ze Skandinávie už dávno není jen temná metalová smršť. Jména jako Robyn, Tove Styrke, Röyksopp, The Hives a mnoho dalších dokazují, že Seveřané nejsou vždy depresemi zmítaná stvoření. Mezi bujarou partu se se svým debutem Sucker Punch řadí také dvaadvacetiletá Sigrid, která sází na jednoduchost a na podstatu sdělení.

Seznamte se s nominacemi cen Magnesia Litera: Hemingwayův býk

16.března
Soubor povídek Hemingwayův býk je jednou z šesti knih nominovaných na nejlepší prózu v cenách Magnesia Litera. Spisovatel Michal Šanda do pomyslné arény přivádí zjizvené matadory, aby se utkali s vlastním stárnutím a tím, co ho doprovází.

Češi se za protektorátu chtěli v kinech bavit. A i Němci chtěli, ať se baví

16.března
Zřízení protektorátu Čechy a Morava zasáhlo do všech oblastí okupované země. Neminulo ani filmový průmysl, tím spíš, že nacisté si velmi dobře uvědomovali sílu filmu coby nástroje propagandy. Jak se tuzemská kinematografie s příchodem okupantů proměnila, přibližuje v rozhovoru filmový historik Pavel Taussig.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes