ČT24

Popis:

Zprávy z rubriky Kultura na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

5 položek/den

Zámek Pyšné princezny čekají rozsáhlé opravy. Platit se budou hlavně z evropských fondů

9:06
Deset z šestnácti podaných. Tolik uspělo žádostí o evropské dotace na obnovu památek z pera Národního památkového ústavu. Získal tak přes 1 a půl miliardy korun. Nejvíc pro zámek v Telči na Jihlavsku. Do čtyř let dorazí z evropských fondů 180 milionů korun, dalších 31 ze státního rozpočtu.

Filmová upoutávka týdne: Terapie loutkami. Zemeckis se pustil do životopisného filmu

18:20
Od režiséra jednoho z nejpopulárnějších filmů všech dob Forresta Gumpa přichází nové vážné nevážné drama jménem Vítejte v Marwenu. Jak je pro Roberta Zemeckise typické, velkou roli při vyprávění příběhu traumatizovaného muže sehrají filmové triky.

Člověče, nenuď se. Josef Hampl a Jaroslav Urbánek se potkali v Mladé Boleslavi

14:20
Koláže, šité kresby i sochy ozvláštnily prostor mladoboleslavského Sboru českých bratří. Po třiatřiceti letech tu výstavní program spojil dva výtvarníky – Josefa Hampla a Jaroslava Urbánka. První z nich je spojován s počátky českého abstraktního umění, dílo druhého umělce znají mimo jiné návštěvníci pražské zoologické zahrady, pro kterou vytvořil kamenné exteriéry.

GLOSA: Publikum by pro Jessie J udělalo cokoliv. Black Pistol Fire ukázali neskutečnou energii

21.července
Jessie J v pátek na festivalu Colours of Ostrava dokázala to, co letos nikdo před ní. Navázala tak těsný až intimní kontakt s mnohatisícihlavým publikem, až to bylo k neuvěření. Možná to bylo i díky tomu, že část posluchačů pár hodin před tím dokonale „rozstříleli“ tvrdým punkem a hardrockem jižanští Black Pistol Fire.

Bohumír Matal, výtvarník mezi člověkem a městem

21.července
Třicet let uplynulo od smrti jednoho z nejvýznamnějších poválečných malířů spjatých s Brnem. Bohumír Matal proslul svými abstraktními geometrickými díly – některá z nich si nyní vůbec poprvé mohou prohlédnout návštěvníci brněnské galerie Artikle. Na výstavě nazvané Přirozený svět.

Že by to někoho poučilo, to ne... Devadesát let Pavla Kohouta

20.července
Narodil se deset let po vzniku Československa a jeho život by mohl sloužit jako učebnicový příklad poválečných dějin tohoto státu. Z nadšeného komunistického básníka se stal reformním komunistou a nakonec se jako chartista a exulant obrátil proti režimu – a režim proti němu. Básník, spisovatel a dramatik Pavel Kohout slaví 20. července devadesáté narozeniny.

Kaleo uchvátili Ostravu. Nezklamala ani éterická Aurora

20.července
Kapela London Grammar letos na festival Colours of Ostrava nedorazila. Pozici headlinera tak po nich ve čvrtek převzali islandští rockeři Kaleo, kteří do své hudební produkce míchají prvky blues. Nutno říci, že hlavní podium s přehledem a bravurou opanovali. Podobně se dařilo i éterické Auroře, která si na své vystoupení dokonce připravila pár českých vět.

Čapkova vila se otevře veřejnosti v pátek mezi 18. a 20. hodinou. Je vyklizená na rekonstrukci

20.července
Vila spisovatele Karla Čapka na pražských Vinohradech se v pátek mezi 18:00 a 20:00 otevře veřejnosti při příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa. V některých místnostech je vestavěný nábytek, jinak je budova téměř prázdná, protože Praha 10 chystá její celkovou obnovu. V novém by se budova podle místostarosty Tomáše Peka (TOP 09) mohla představit nejpozději v roce 2021.

Superhrdinové učí fyziku

20.července
Americký vysokoškolský profesor fyziky James Kakolios se rozhodl vysvětlit fyzikální principy prostřednictvím komiksu. Zákony od gravitace po kvantovou mechaniku ověřuje na těch, kteří se svými schopnostmi přírodním zákonitostem vymykají: Supermanovi nebo Kapitánu Amerikovi. Jeho Fyzika superhrdinů po úspěchu ve světě vyšla i česky.

V Obecním domě posilují slovanství. Ukazují rub i líc části Muchovy epopeje

19.července
Po dvou letech si je možné opět v Praze prohlédnout Slovanskou epopej, i když ne všech dvacet pláten tohoto monumentálního cyklu Alfonse Muchy. Nejrozměrnější obrazy totiž prostory Obecního domu nepojmou. Devět největších výjevů ze slovanské historie je ale už od května k vidění na brněnském výstavišti.

Pražská knihovna posílá literaturu k vodě. Posledního nalodí Lustiga

19.července
Současné české i zahraniční autory zve městská knihovna v Praze i do netradičního prostoru - na loď Avoid ukotvenou na Rašínově nábřeží u železničního mostu. Večery Na vlnách městské knihovny vrcholí ve čtvrtek 19. července setkáním s dílem Arnošta Lustiga.

N.E.R.D. v čele s Pharellem Williamsem dali Colours do varu. Třešničkou na dortu byl Ezra a Ditto

19.července
Sedmnáctý ročník multižánrového festivalu Colours of Ostrava ukázal, jak může vypadat průřez současnou zábavní scénou. Velkolepou show, kterou výrazně ovlivnil podmanivým barytonem zpěvák George Ezra a velkolepá nezkrotná Beth Ditto, pomáhala první den zakončovat také přední světová stálice v podobě amerického uskupení N.E.R.D.

Myslím, tedy jsem... choreografem

19.července
Tanečníci baletního souboru Národního divadla moravskoslezského dostali příležitost zkusit si práci choreografů. Se svými kolegy nastudovali v době mimo hlavní sezonu svůj první autorský kus. Osm choreografií tematicky spojuje výrok filozofa Reného Descartese: Myslím, tedy jsem.

80 tisíc předmětů na 12 tisících metrech čtverečních. Národní muzeum představuje nové expozice

18.července
Národní muzeum představilo podobu plánovaných expozic v historické a nové budově i ve spojovací chodbě, která je nově propojí. Muzeum prochází generální rekonstrukcí, zpřístupněno bude veřejnosti 28. října, nejprve ale jen zčásti. První stálé výstavy se otevřou v listopadu příštího roku. Celkem vznikne osm tematických okruhů na dvanácti tisících čtverečních metrech, další čtyři tisíce čtvereční...

Petr Dvořák: Doba je rychlejší, politická kultura nižší, ČT ale musí zůstat důvěryhodná

18.července
Vysvětlovat, vysvětlovat a vysvětlovat - a dělat věci nejlépe, abychom se pod to, co jsme udělali, mohli podepspat. Takový je podle generálního ředitele České televize Petra Dvořáka nejlepší obhajoba veřejnoprávního média proti útokům. O problémech, které Česká televize řeší, kritice, jíž je vystavena, i její roli v současné společnosti mluvil při debatě na Scéně ČT, která je součástí doprovodn...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes