ČT24

Description:

Zprávy z rubriky Kultura na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

4.8 items/day

Zámek v Čechách pod Kosířem láká návštěvníky na Mánesovu Švadlenku

14:58
Lákadlem letošní návštěvnické sezony zámku v Čechách pod Kosířem je jeden z nejslavnějších obrazů Josefa Mánesa Švadlenka. Dílo z poloviny 19. století zapůjčila zámku Národní galerie v Praze, na Moravě se obraz objevil naposledy zhruba před půl stoletím. Malíř na zámku dlouhá léta pobýval, přátelil se se šlechtickým rodem, který objekt vlastnil.

Vteřina dějepisu: O kom se mohlo mluvit, kdyby nezastřelili Kennedyho?

14:58
Valerie Solanasová, jediná členka Společnosti na likvidaci mužů, vyjela 3. června 1968 do pátého patra budovy v Midtown Manhattanu, aby jednoho muže opravdu zlikvidovala. Vystřelila třikrát, jenže její terč, známý avantgardní umělec, atentát přežil. Na rozdíl od o dva dny později střeleného Bobbyho Kennedyho. Na koho tehdy Valerie Solanasová mířila?

Sledujte: Dodatečná vzpomínka. Na Strahově slouží zádušní mši za Evu Pilarovou

12:12
V bazilice Nanebevzetí Panny Marie na pražském Strahově se právě nyní koná zádušní mše za zpěvačku Evu Pilarovou. Jedna z největších hvězd tuzemské populární hudby zemřela 14. března, kvůli protikoronavirovým opatřením se s ní ale mohli rozloučit jen její nejbližší. Zádušní mši v přímém přenosu vysílá program i web ČT24.

V únoru a určitě ne na Hrad. Szczygieł provádí Poláky po Praze

17:34
Mariusz Szczygieł se rozhodl jednou provždy odpovědět na věčné dotazy svých krajanů, kam mají v českém hlavním městě zajít – a napsal o svých tipech knihu. Osobní průvodce po Praze představuje místa, kam turisté většinou nemíří a k nimž si polský publicista během mnoha pobytů v Česku vytvořil vztah.

Vteřina dějepisu: Kudy mělo vést pražské metro v roce 1898?

16:16
Ladislav Rott, který po otci vedl v Praze vyhlášený „obchod s nástroji a zbožím kovovým“, napsal 2. června 1898 městské radě. Zastupitelům navrhuje, že by byl vhodný čas „nákladem nepatrným zříditi dráhy podzemní“. Ostatně metro v té době nebylo v evropských metropolích zas takovou novinkou. Tušíte, kudy chtěl Rott pražské trasy vést?

Kadrnka dokončil Zprávu o záchraně mrtvého. Inspiroval se kómatem vlastního otce

2.June
Režisér a scenárista Václav Kadrnka dotočil svůj třetí celovečerní snímek. Přestože do natáčení, do něhož se tvůrci pustili po třech letech příprav, nedlouho po začátku zasáhla koronavirová krize. K filmu Zpráva o záchraně mrtvého inspirovala Kadrnku situace, s níž se musela vypořádat jeho vlastní rodina.

Tipy na výlety i zajímavosti o nalezištích. Archeologové spustili informační systém

2.June
Archeologický ústav Akademie věd dokončil a zpřístupnil digitální informační systém, ve kterém mohou vědci najít data ke všem výzkumům provedeným v posledních sto letech. Laické veřejnosti pak web nabízí tipy na výlety i zajímavosti o archeologických nalezištích.

Praha schválila kulturní vouchery pro turisty. Kdo přespí více nocí v hotelu, dostane poukázky

2.June
Pražští radní schválili projekt podpory cestovního ruchu poukazy pro turisty. Každý, kdo přespí v hotelu více než jednu noc, dostane od města poukázku na návštěvu například kulturních zařízení. Na kampaň V Praze jako doma a systém takzvaných voucherů půjde z městského rozpočtu 121 milionů korun. Akce bude zahájena 1. července, řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). V turismu je kvůli opatřen...

Kostel svatého Havla v Praze dostane nový zvon. Na internetu se na něj složili turisté

2.June
Na konci června by se měl kostel svatého Havla na pražském Starém Městě dočkat nového zvonu. Lidé se na něj složili minulý rok v crowdfundigové kampani. Do sbírky, pořádané tvůrci průvodcovských videí Honest Guide, přitom přispěli hlavně cizinci. Celkem se vybralo více než 200 tisíc korun.

Česká města dočasně ožijí novým uměním. Začíná sochařský festival

2.June
V ulicích českých měst se postupně objevují zcela nové sochy. Začal šestý ročník festivalu Sculpture Line, který zasazuje díla současných domácích i zahraničních autorů do veřejného prostoru. Proměňuje ho tak v netradiční galerii pod širým nebem.

Od poloviny června půjde bez omezení cestovat po většině EU. Zmírní se i omezení v kultuře

1.June
Češi se budou muset od 15. června prokazovat negativními testy na onemocnění covid-19 při návratu z Velké Británie a Švédska. Z dalších zemí Evropské unie budou moci přicestovat bez omezení, týká se to všech sousedních zemí včetně Polska i turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko či Bulharsko. Vláda systém označující bezpečné země pro cestování schválila v pondělí. Změnila i pravidla...

Nosil by Cimrman roušku? Jako jeden z prvních, říká Zdeněk Svěrák. Po pauze se vrací na jeviště

1.June
Koronavirová pandemie ovlivnila i česká jeviště, Divadlo Járy Cimrmana nevyjímaje. Scéna na Žižkově ale první červnový den opět otevírá. Chybět u toho samozřejmě nebude ani duchovní otec, autor několika her a představitel řady rolí Zdeněk Svěrák. „Byl to smutný půst,“ říká o současné situaci. Těší se na interakci mezi herci a diváky.

Pokryl australské pobřeží i mrakodrapy. Ve věku 84 let zemřel umělec Christo známý zahalováním staveb

1.June
Ve věku 84 let v neděli ve svém newyorském domě zemřel výtvarný umělec Christo, který se po celém světě proslavil zejména zahalováním staveb textiliemi. Informovala o tom jeho kancelář, přičemž neuvedla příčinu smrti.

Místo hraním po koncertech se živí v obchodě za kasou. Kdy se vrátí na pódium, zatím neví

1.June
Jak si vydělat na živobytí, když to kvůli koronaviru nejde jako dřív? Houslistka Simona Tydlitátová měla v těchto dnech vystupovat po boku pěvce Adama Plachetky. Místo toho prodloužila smlouvu v supermarketu, kde pracuje už od března.

Recenze: I'm Your Man. Životopis Leonarda Cohena vidí písničkáři do talíře

31.May
Kanadský básník, především však písničkář Leonard Cohen vydal řadu mimořádných alb a výrazně poznamenal podobu populární hudby – není tedy divu, že již za života byl předmětem mnoha různých biografií. Ta zřejmě nejlepší – I'm Your Man – od Sylvie Simmonsové vyšla na jaře i česky.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes