ČT24

Popis:

Zprávy z rubriky Kultura na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

4,4 položek/den

Nejen literatura, otazník visí i nad filmovou Cenou ministerstva kultury

18:50
Nad udělením Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize visí otazník. Rodina navrženého laureáta Evalda Schorma, výrazné filmařské osobnosti československé nové vlny, nechce ocenění in memoriam převzít. Poté, co prozaik Jiří Hájíček odmítl Státní cenu za literaturu, jde o druhou trhlinu v letošním udělování kulturních cen.

Japanologie člověka rozštěpuje, přiznává autorka talentovaného debutu Probudím se na Šibuji

17:05
Česká japanoložka Anna Cima vydala v srpnu svou prvotinu, která je podle nadšených ohlasů příslibem nového talentu na tuzemské literární scéně. Kniha Probudím se na Šibuji je čtivým stylem napsaný poutavý příběh, v němž se míchají české a japonské reálie. V Japonsku také sedmadvacetiletá autorka v současnosti žije.

Radůza trampuje na Divokém západě. Společnost jí dělá Muž s bílým psem

14:08
Nové album písničkářky Radůzy je poctou autorům táborových písní a indiánských příběhů. Vrací se na něm i do vzpomínek na dětství, kdy jezdila s rodiči trampovat. Desku Muž s bílým psem doplňuje také zpěvník, audiokniha a povídka z Divokého západu, kterou Radůza napsala a která vše propojuje do jednoho příběhu, jak je u písničkářky zvykem. Novinku posluchačům představuje během podzimních koncer...

Recenze: Sebevražedná inscenace o malátném panu Holmesovi

11:09
Sherlock Holmes. Jméno automaticky evokující brilantní mozek, schopný přesné analýzy i neomylné intuice. Co je to však za člověka, když nemá případ k řešení a takříkajíc „jenom je“? Po temných zákoutích Sherlockovy duše i mysli se ptají v nové inscenaci pražského Divadla Na zábradlí Podivuhodný případ pana Holmese.

Opěvovaní i zavrhovaní. Alexandrovci patří už 90 let k symbolům Ruska

14.října
Písněmi jako Svatá válka či Kaťuša mobilizovali během druhé světové války sovětské vojáky přímo na frontě, později u Berlínské zdi zpívali skladby Pink Floydů a vystupovali i před papežem Janem Pavlem II. Ruský armádní soubor Alexandrovci za dobu své devadesátileté existence zpíval v desítkách zemí světa. Ne všude ho ale vítá nadšení. Jeho vystoupení v minulosti odmítly třeba pobaltské státy. L...

Filmová upoutávka týdne: Na Řbitově zvířátek straší. Kingova klasika se představí nové generaci

14.října
Knihy „mistra hororu“ Stephena Kinga jsou stále vyhledávaným zdrojem námětů pro filmaře. Do kin se teď chystá nová verze jeho románu Řbitov zviřátek, který publikoval v osmdesátých letech.

Recenze: Kapela WWW vstoupila opět do stejné řeky a neutopila se

14.října
Když vyšlo první album původně hiphopových WWW, byla to nepochybně bomba. Od úrovně svého debutu se kapela neodchýlila ani později a vysokou kvalitu potvrzuje i aktuální album Neutopíš se dvakrát v téže řece.

Ondřej Vetchý jako Alois Rašín. Jeden z tvůrců republiky se stal obětí atentátu

14.října
Když významný právník, politik a publicista Alois Rašín vyšel pátého ledna 1923 kolem deváté hodiny ráno ze svého bytu v Žitné ulici v Praze, ozvaly se dva rychlé výstřely. Zatímco legenda československé politiky se bezvládně skácela k zemi, lidé v ulicích se snažili zadržet prchajícího střelce. Právě scénou nechvalně známého atentátu začíná nový film Jiřího Svobody nazvaný prostě Rašín. První ...

Od mýtických aviatiků ke gripenům. Nový komiks provází historií tuzemského letectví

14.října
Letci z druhé světové války, ale i první aviatici nebo piloti současných gripenů – ti všichni mají svůj příběh v knize „Vzduch je naše moře“. Komiksová encyklopedie, která vychází ke stému výročí vzniku republiky, provází historií československého a českého letectví.

Nevím nic, říká po dvaceti letech objevování Izraele Karel Cudlín

13.října
„V Izraeli vás každý den něco překvapí,“ říká fotograf Karel Cudlín. Zem, která letos oslavila sedmdesát let od svého vzniku, přibližuje na výstavě Sight/Effect v pražském Czech Photo Centre. Prostřednictvím svých snímků ukazuje především každodenní život.

Klip týdne: Pitky a bitky. Cocotte Minute vzdávají hold Králům koruny

13.října
Nový klip ke skladbě Králům koruny představila přední kapela české klubové scény Cocotte Minute. Ta pochází z nové desky Veď mě, kterou vydala letos v září.

Recenze: Podivné zvěsti z britské prózy a z Essexu zvlášť

13.října
V nakladatelství Argo si v posledních letech vybudovali pozici nejpilnějších tuzemských zprostředkovatelů neoviktoriánských příběhů. Druhý román britské prozaičky Sarah Perryové Nestvůra z Essexu, který doprovází nadšené ohlasy ze zahraničí, tuto pověst potvrzuje, i když ke skutečně nezapomenutelným dílům se nakonec nezařadí.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov: I hudba má svou genetiku

12.října
Česká filharmonie tento týden zahájila novou sezonu s novým šéfdirigentem. Po loni zesnulém Jiřím Bělohlávkovi převzal taktovku americký dirigent ruského původu Semjon Byčkov. Přední český orchestr povede následujících pět let. Kromě zahajovacího koncertu 123. sezony filharmonii řídil také při koncertu ke stému výročí republiky. V orchestru i v hudbě je pro něj důležitá kontinuita, vyplývá z ro...

Ženy jsou podle Sofi Oksanenové ohroženy. Jako hrdinky jejích knih i jako spisovatelky

12.října
Spisovatelka Sofi Oksanenová má po rodičích finsko-estonské kořeny a tyto dvě země, které pojí a zároveň rozdělují společná minulost, jsou také tématem jejích knih. O komunistickém dědictví v pobaltských zemích píše tak naléhavě, že se v Rusku stala nežádoucí osobou. Mluvila o něm i na pražské konferenci Forum 2000.

V Praze je nově náměstí Miloše Formana, jméno filmaře by mělo zastavit zástavbu

12.října
Piazzeta před hotelem Intercontinental v Praze 1 je od pátku 12. října náměstím Miloše Formana. Pojmenování po slavném filmaři, který zemřel letos v dubnu, by mohlo pomoci udržet toto místo nezastavěné.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes