ČT24

Popis:

Zprávy z rubriky Kultura na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Katalog:

Kultura

Publikuje:

5,7 položek/den

Pokradeš, ale nezabiješ. Jánošík Revisited v Brně morálně neobstojí

16:18
Národní divadlo Brno se rozhodlo nově pojmout drama o jednom z nejslavnějších slovenských zbojníků. V inscenaci Jánošík Revisited vychází současný šéf činohry Martin Františák z více než sto let staré hry od Jiřího Mahena, někdejšího dramatika brněnské scény. Idylický mýtus aktualizoval a zbojníky oblékl jako současné rebely.

Recenze: Zručně provedená láska na sto a jeden způsob. Stačí to?

13:24
Marketingově pro veřejnost zpřístupnit titul Znovusjednocení Korejí, který přitom nemá s politikou pranic společného, nýbrž pojednává o lásce, to bude pro PR oddělení Městských divadel pražských asi docela oříšek. Náš úkol je jiný: pokusit se tu formulovat, jaká je tato inscenace hry Francouze Joëla Pommerata.

Filmový kšeftař Toman se prosazuje i v USA. Oscara už nezařídí, distribuci do kin by ale mohl

11:03
Nejnovější film Ondřeje Trojana – drama Toman – vidělo v českých kinech už na devadesát tisíc diváků. Na začátku příštího roku se s rozporuplným šéfem poválečné československé rozvědky seznámí i americké publikum. Snímek totiž promítnou na festivalech v New Yorku a Palm Springs. Premiérové zámořské projekce zamýšleli tvůrci původně jako podporu při případné oscarové nominaci filmu.

Severská krimi od Teplic. Robert Sedláček natáčí novou detektivku, v hlavní roli Jiří Mádl

13.prosince
Režisér Robert Sedláček začal podle svého námětu natáčet nový seriál pro Českou televizi. Jeho detektivní dramatická minisérie Sever bude mít šest epizod. Do role kriminalisty, který se postaví proti vlastnímu oddělení, vybral Jiřího Mádla. Poslední klapka padne příští rok v květnu.

Zkáza Dejvického divadla se blíží. Nový seriál exkluzivně uvedou vybraná kina

13.prosince
V předpremiéře před televizním uvedením uvede několik kin nový seriál Zkáza Dejvického divadla. V jediném večeru zahrají vybraná kina celou sérii najednou. V režii Miroslava Krobota se v nich představí kompletní ansámbl dejvické scény, tedy nejen všichni členové hereckého souboru, ale také ostatní zaměstnanci. A všichni hrají sami sebe.

Jak naložit se životem? Žít jinak, radí Milan Knížák

13.prosince
Jak naložit se životem podle výtvarníka Milana Knížáka? Žít jinak! Tak odpovídá titul výstavy Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Kurátoři sestavili podle svých slov „předčasnou a neúplnou“ retrospektivu výrazné figury českého umění. Obsahuje stěžejní díla od šedesátých let až po nejnovější obrazy, s důrazem právě na aktuální tvorbu.

Vrak u Kypru starý 2400 let ukázal archeologům, jak se v antice stavěly lodě

13.prosince
Archeologové, kteří u břehu Kypru zkoumají vrak starý 2400 let, přišli s poznatky, jež přispívají k poznání toho, jak se ve starověku vyvíjela konstrukce lodí. Výzkum vraku začal v roce 2007 a díky osmdesátičlennému týmu archeologů z osmi zemí bude pokračovat i příští rok.

Čest práci, zdraví učitelku královéhradecká výstava

13.prosince
V Hradci Králové začíná výstava s názvem Čest práci, paní učitelko!, která představuje nejčastěji používané učebnice a pomůcky daného období, unikátní lavice pro jednoho žáka, aktovky nebo různé typy školních vysvědčení, dobové fotografie a výběr školních obrazů. Výstava potrvá do 27. ledna.

Smrt jako 3v1. V Ostravě poprvé uvádí kompletní Pucciniho triptych

12.prosince
Když Giacomo Puccini v roce 1918 uvedl svůj operní triptych, vyslovil přání, aby se tyto tři jednoaktovky hrály vždycky pohromadě. To se dařilo – ale jen do jeho smrti. O podobách smrti a lásky všechny tři kusy také shodou okolností pojednávají. V Národním divadle moravskoslezském je popvé v historii této scény uvedou tak, jak si Puccini přál: jako ucelený triptych během jednoho večera .

Vltavu už nepovede Petr Fischer. Šéf rozhlasu mu neprodloužil smlouvu

12.prosince
Generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral se rozhodl neprodloužit smlouvu s šéfredaktorem stanice Vltava Petrem Fischerem. Jeho nástupce oznámí za týden.

Zatím pořád dobrý. Jaromír 99 nakreslil komiks o Mašínech

12.prosince
Téma, které nepřestává rozdělovat společnost, si vybral pro svůj nejnovější počin kreslíř Jaromír Švejdík alias Jaromír 99. Do komiksu převedl románový příběh bratří Mašínů. Jejich odboj proti komunistickému režimu a útěk na Západ převyprávěl v roce 2005 Jan Novák v knize Zatím dobrý. Stejně se jmenuje i její komiksová adaptace.

Mají Čáry života své Čaro? Dostane se Bílej kluk před Market? Poslechněte si nominace na ceny Vinyla

12.prosince
Na výraznou autorskou či inovativní hudební tvorbu poosmé upozorňují ceny Vinyla. I letos našly tři inspirativní nominace pro kategorie deska, objev a počin roku - a hned dvakrát v nich padl název projektu Čáry života.

Čtyři v jednom. Sloučením skanzenů vzniklo nové Národní muzeum v přírodě

12.prosince
Česko má nové Národní muzeum v přírodě. Vytvoří ho čtyři skanzeny z různých koutů republiky a fungovat začne od začátku příštího roku.

Na budově MeetFactory vzplála střecha, hasiči ji dohašují. Z koncertu evakuovali 500 lidí

12.prosince
Hasiči uhasili požár billboardu a střechy budovy MeetFactory v Praze na Smíchově. V objektu bylo v té době na koncertě asi 500 lidí. Hasiči je evakuovali, jsou mimo nebezpečí.

Přehlednější a bezpečnější. Sady u Národního muzea dostaly novou podobu

12.prosince
Čelakovského sady u Národního muzea v Praze bývaly výstavním parkem na jednom z nejžádanějších míst v centru metropole. Dnes ale trpí nevhodnými zásahy i silnou okolní dopravou. V současnosti vrcholí revitalizace parku, která má místu vrátit atmosféru příjemnou pro pobyt, a přiblížit ho tak výstavní prvorepublikové kondici.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes