15
new stories - click to show

ČT24

Description:

Zprávy z rubriky Svět na portálu ČT24

URL:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/

Catalog:

Ze světa

Publishes:

9.6 items/day

Chilané si vybrali, kdo napíše novou ústavu. Mohla by zakotvit i práva žen či domorodých národů

8:50
Chilané o víkendu zřejmě udělali definitivní tečku za diktaturou Augusta Pinocheta. Skončila před více než třiceti lety, v zemi ale stále platí ústava z doby Pinchetovy vlády. Ve dvoudenních volbách vybrali členy shromáždění, které sepíše novou ústavu. Zástupci vládní pravice v něm podle dosavadních výsledků, o nichž po sečtení dvou třetin hlasů informovala agentura EFE, obsadí necelou třetinu ...

Pandemie ve světě: V Anglii se otevírají hospody a divadla, děti v Rakousku se vrací do škol

8:18
V Anglii začíná další fáze uvolňování omezení přijatých kvůli šíření koronaviru. Otevřou se například vnitřní prostory restaurací, hotely, muzea, divadla či kina. Uvolňovat se bude také v některých německých spolkových zemích, v Rakousku se školáci vrací k prezenční výuce.

Dopady konfliktu pociťují i Češi žijící v Izraeli

8:18
Útoky z Pásma Gazy na Izrael se dotýkají i tamní české komunity. Tvoří ji diplomati, studenti i lidé ze smíšených manželství. Ti všichni si teď zvykají na novou rutinu – být permanentně připraven co nejrychleji doběhnout do krytu.

Čínští internetoví trollové cílí na kritiky doma i v zahraničí. Výpady často šíří státní instituce

7:45
Štvavé kampaně na čínském internetu jsou v posledních měsících čím dál tím odvážnější. Míří na firmy nebo jednotlivce, kteří podle Pekingu poškozují čínské národní zájmy. Oblíbeným terčem je například Australský institut pro strategickou politiku a jeho analytici, kteří upozorňují na věznění Ujgurů v Sin-ťiangu. Nenávistné osobní výpady jsou často podporované a šířené státními institucemi.

Izrael ještě víc zesílil bombardování Gazy, v ostřelování pokračuje i Hamás

6:38
Izraelská armáda v noci na pondělí zesílila bombardování palestinského Pásma Gazy, informuje agentura AP. Podle ní jsou údery silnější než o den dříve, kdy přitom v oblasti zemřelo nejméně 42 Palestinců. Také radikální hnutí Hamás pokračovalo v noci s ostřelováním izraelského území.

Anglii a Wales čeká rozvolnění. Pandemický postup britské vlády prověří vyšetřování

20:55
Anglii a Wales v pondělí čeká velké rozvolnění protikoronavirových opatření. Tamní restaurace a bary budou moci své hosty obsluhovat ve vnitřních prostorách. Návštěvníkům se znovu otevřou také kina, divadla, sportovní akce nebo sauny, muzea a galerie. Začátkem týdne se bude moci v jedné domácnosti setkat až šest lidí najednou. Ve školních třídách zase přestanou být povinné roušky.

Natáčet, ale nenechat se zabít. Válečným reportérům pomáhá instinkt i rady místních

15:23
V živém vstupu zpravodaje České televize v Izraeli vystřelily protiraketové střely a na obloze hledaly svůj cíl. Dva izraelské reportéry překvapil podobný výstřel za zády pár vteřin před vstupem do vysílání. Tak teď vypadá práce novinářů v eskalujícím konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Pro diváky bývají takové záběry atraktivní, novináři při jejich pořizování ale často riskují svůj život. Kd...

Na kanálu v nizozemském Groningenu narazila loď do mostu. Policie zadržela jejího českého kapitána

16.May
Nizozemská policie zadržela českého kapitána říční lodi, která ve městě Groningen narazila do otočného mostu. Podle radnice způsobila nehoda, která se stala v noci na sobotu, vážné škody. Nikdo při ní však neutrpěl zranění.

Týden obrazem: Skoky z balonu, medvěd na tiskovce a guatemalská sopka

16.May
Proč se Indové mažou kravským trusem, kde byla otevřena kontroverzní výstava, kdo je Count Binface a kdy skončil ramadán. Tyto i další události a zajímavosti uplynulého týdne ukazuje galerie fotografií pořízených předními světovými agenturami.

Pandemie ve světě: Tchaj-wan se snaží zabránit panice, Indonésie pozastavila očkování AstraZenecou po úmrtí muže

16.May
Indonésie pozastavila očkování jednou šarží vakcíny AstraZeneca, ministerstvo zdravotnictví se chce ujistit, že není kontaminována. Den poté, co jí byl očkován, zemřel v zemi mladý muž. Další růst počtu nakažených zaznamenal Tchaj-wan, kde denní přírůstek nově překonal dvě stovky. Země zavedla přísná opatření ve snaze zabránit dalšímu šíření nákazy. V Německu naopak počty infekcí klesají a chys...

Muž, který dostal Angelu Merkelovou do politiky. Rainer Eppelmann za kancléřkou stojí i nadále

16.May
Německo se chystá na odchod Angely Merkelové z politické scény. Politička, která stála v čele země šestnáct let, chce do ústraní odejít po zářijových volbách. U zrodu její kariéry stál jeden z nejvýznamnějších disidentů z dob bývalé NDR, Rainer Eppelmann. S berlínským štábem České televize mluvil mimo jiné o tom, jestli vyčítá Angele Merkelové angažmá v prorežimním svazu mládeže.

Tel Aviv čelil nejsilnějšímu raketovému útoku. Izraelská letadla zaútočila na dům vůdce Hamásu

16.May
Palestinské radikální hnutí Hamás podniklo v noci dosud nejsilnější útok na Tel Aviv a jeho okolí. Rakety mířily i na město Beer Ševa. Podle izraelských lékařů utrpělo nejméně deset lidí zranění. V Gaze zaútočila izraelská armáda na dům, v němž žije vůdce radikálního hnutí Hamás v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Zděšení nad děním v Gaze vyjádřil generální tajemník Organizace spojených národů António G...

Američtí dopravci musí zkontrolovat starší boeingy, letecký úřad reaguje na indonéskou nehodu

15.May
Americký Federální letecký úřad (FAA) nařídil v souvislosti s lednovou nehodou v Indonésii kontroly letadel Boeing 737 ze sérií vyráběných v 80. a 90. letech, upozornila agentura Reuters. Úřad má podezření na závadu, která by mohla mít vliv na automatické ovládání tahu motorů.

Žraloci v chráněné oblasti v Indickém oceánu jsou častými oběťmi pytláků, upozornila studie

15.May
Tisíce žraloků se v chráněné oblasti v Indickém oceánu za poslední dekádu staly terčem ilegálního lovu. Poukázal na to výzkum publikovaný v časopise Frontiers in Marine Science. Tamní vody jsou domovem i některých kriticky ohrožených druhů. Podle vědců je v tomto ohledu klíčová spolupráce s rybářskými komunitami v regionu.

Pandemie ve světě: Tchaj-wan kvůli 180 případům zavedl přísná opatření. Německo pokračuje v rozvolňování

15.May
Na ostrově Tchaj-wan, kde žije 24 milionů lidí, se za poslední den objevilo 180 případů nákazy koronavirem. Vláda tento počet považuje za natolik znepokojivý, že zvýšila stupeň ohrožení v zemi a v metropoli Tchaj-peji a jejím okolí vyhlásila na dva týdny četná protiepidemická opatření. Dosud na ostrově neplatila téměř žádná omezení a místní život se prakticky nezměnil, na rozdíl od většiny zemí...
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes