ČT24

Popis:

Zprávy z rubriky Svět na portálu ČT24

URL:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/

Katalog:

Ze světa

Publikuje:

13,3 položek/den

Uritrottoir neboli pisoár na chodníku. Ekologická novinka v ulicích Paříže budí velké vášně

22:41
Vypadá trochu jako poštovní schránka nebo pouliční box na noviny – jde ale o úplně něco jiného. Jedná se o nový francouzský uritrottoir – neboli pisoár na chodníku. Věc, která budí v Paříži nebývalé vášně. Ne každý si totiž novinku pochvaluje.

Italská loď nabrala přes 170 migrantů, vláda je posílá na Maltu

22:08
Itálie a Malta se dostaly do konfliktu kvůli další skupině migrantů plavících se po Středozemním moři do Evropy. Italský ministr vnitra Matteo Salvini uvedl, že loď italské pobřežní stráže vzala v noci v maltských vodách na palubu přes 170 osob, kterým předtím maltská hlídka neposkytla pomoc. Migranty by proto podle ministra měla přijmout Malta.

Centrem Moskvy prošel „pochod matek“. Stovky lidí protestovaly proti věznění mladistvých dívek

19:49
Několik stovek lidí, převážně žen s plyšovými hračkami v rukou, přišlo v Moskvě na nepovolenou demonstraci za osvobození dvou mladých dívek. Obě byly v březnu umístěny do vyšetřovací vazby kvůli obvinění z vytvoření extremistické organizace chystající státní převrat. Hrozí jim až dvanáct let vězení. Případ je podle obhájců dívek zcela vykonstruovaný a podle kritiků odráží rostoucí represe ruské...

Ukrajinská prokuratura chce pro Janukovyče patnáct let vězení za vlastizradu

18:06
Ukrajinská prokuratura žádá patnáct let vězení pro bývalého prezidenta Viktora Janukovyče obžalovaného z vlastizrady, z útoku na územní celistvost země a z vedení agresivní války. Oznámil to kyjevský soud. Janukovyče soudí v nepřítomnosti, exprezident se po svém svržení v roce 2014 uchýlil do Ruska.

Smrt Kimova bratra: Podle malajské justice jsou důkazy proti obviněným silné, proces bude pokračovat

16:56
V Malajsii bude pokračovat soud kvůli údajné vraždě nevlastního bratra severokorejského vůdce Kim Jong-nama. Důkazy proti dvěma obviněným ženám jsou podle malajsijské justice dostatečně silné, aby proces postoupil k soudnímu líčení. V případě odsouzení hrozí obviněným i trest smrti. Samotný soudní proces zřejmě potrvá měsíce, rozsudek se očekává až příští rok.

Odešla královna soulu. Ve věku 76 let zemřela Aretha Franklin

16:21
Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Informovala o tom agentura AP. Legendární umělkyni diagnostikovali před osmi lety rakovinu slinivky. Loni ukončila svou hudební kariéru. Připravujeme podrobnosti.

Duda zablokuje novelu zákona pro volby do Evropského parlamentu

15:46
Polský prezident Andrzej Duda řekl, že bude vetovat novelu zákona, která v evropských volbách výrazně zvyšuje dosud platnou pětiprocentní hranici pro vstup stran do Evropského parlamentu (EP). Informuje o tom agentura Reuters. Normu předložila vládní strana Právo a spravedlnost (PiS). Těžily by z ní velké strany, jako je právě PiS a hlavní opoziční uskupení Občanská platforma.

Norskem otřásá vztah ministra s Íránkou. Na cestu do Teheránu si vzal i služební mobil

14:35
Norskem otřásá kauza exministra pro rybolov Pera Sandberga. Ten v pondělí odstoupil poté, co vyšlo najevo, že měl při své soukromé cestě do Íránu s sebou služební mobil s citlivými informacemi. Sandberg má poměr s o třicet let mladší íránskou přistěhovalkyní. Sám přitom doposud hlásal, že v rámci zachování míru je míšení ras, kultur a náboženství v Norsku nepřípustné. Krize může vyústit až k hl...

Elegance, jednoduchost a málo podpěr. Podobná díla jako v Janově stavěl Morandi po celém světě

14:35
Autorem mostu v Janově, který se v úterý částečně zřítil a zabil desítky lidí, byl profesor Riccardo Morandi, jenž patří mezi nejvýznačnější stavitele visutých mostů ve světě. Jeho stavby jsou známé svou jednoduchostí a elegancí. Kromě Itálie stojí také třeba v Latinské Americe. Problémy provázely už několik Morandiho děl – třeba mosty v Libyi či Venezuele.

Na 350 amerických a evropských deníků vydalo úvodníky. Ohrazují se v nich vůči Trumpovi

14:00
Téměř 350 světových deníků zveřejnilo ve svých čtvrtečních vydáních úvodníky, ve kterých se ohrazují proti útokům amerického prezidenta Donalda Trumpa na média a ve kterých zároveň brání svobodu tisku. Za iniciativou stojí list The Boston Globe a připojila se k ní média jak ze Spojených států, tak i z Evropy.

V troskách janovského mostu mohou být desítky lidí, navíc hrozí záplavy

11:38
Hasiči v Janově se stále nedostali k některým zavaleným autům. V sutinách mohou být ještě desítky lidí, píše La Stampa. Italský premiér Giuseppe Conte nabádal k rychlému odklízení trosek kvůli hrozbě záplav. Vicepremiér Luigi Di Maio už připustil, stát by mohl zcela převzít správu silnic a mostů od soukromých firem, pokud nebudou plnit své povinnosti. Státní pohřeb obětí se bude konat v sobotu.

V Arktidě se rychle rodí nový ekosystém, tvrdí vědci. Jehličnany kvůli oteplování migrují na sever

11:02
Arktida je zelenější, ukázal výzkum NASA. Oxid uhličitý se totiž dostává z půdy do atmosféry rychleji než dřív. Během čtyř dekád pozorování vědci zjistili, že doba, po kterou je tento plyn uzamčený v půdě, se zkrátila o třináct procent. Důvodem je hlavně oteplování. Keře a jehličnany tak migrují stále víc na sever.

Putin zaskočí na veselku rakouské ministryně zahraničí. Vídeň s Moskvou utužují vztahy.

9:51
Šéf Kremlu Vladimir Putin chce cestou do Berlína na jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou navštívit i svatbu rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové. Podle médií jsou podobné Putinovy akce ojedinělé. Kneisslová usiluje o dobré vztahy s Moskvou, kupříkladu nechtěla vyhostit ruské diplomaty kvůli otravě Sergeje Skripala, jako to učinila řada jiných zemí EU.

Hoří na jihovýchodě Austrálie. V zimním období jsou u „protinožců“ požáry neobvyklé

8:40
S desítkami požárů bojují hasiči v australském státě Nový Jižní Wales na jihovýchodě země. Plameny u pobřeží už zachvátily více než 1000 hektarů lesního porostu. V Austrálii je ale nyní zima a požáry v tomto období nejsou obvyklé.

Maduro by si měl odsedět 18 let. V symbolickém procesu ho odsoudili venezuelští soudci v exilu

6:55
Venezuelští soudci, kteří se nyní nachází v exilu v sousední Kolumbii, shledali v symbolickém procesu venezuelského prezidenta Nicoláse Maduru vinným z korupce a praní špinavých peněz. Ve vězení by si podle nich měl odsedět více než 18 let, napsala ve čtvrtek agentura AP.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes