ČT24

Description:

Zprávy z rubriky Svět na portálu ČT24

URL:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/

Catalog:

Ze světa

Publishes:

14 items/day

Rakouský prezident jmenoval nové ministry. Obměněná vláda však může v pondělí padnout

15:03
Nestraničtí experti nahradili v rakouské přechodné vládě lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze (ÖVP) dosavadní členy Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Ministři za svobodné kabinet opustili po skandálu nyní již bývalého stranického předsedy a vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho. V kabinetu tak zasednou čtyři noví ministři a post vicekancléře převezme lidovecký ministr financí Hartwig Löger. U...

Buddhisté slaví Vesak. Jejich nejdůležitější svátek připomíná Siddhárthu Gautamu

15:03
Narození, osvícení i smrt Siddhárthy Gautamy si v těchto dnech připomínají buddhisté po celém světě. Svátek Vesak nepřipadá všude na stejný den. Většinou se slaví o prvním květnovém úplňku, někde si ho ale připomenou až v červnu. Siddhártha Gautama, známý pod jménem Buddha, žil v Indii mezi šestým a čtvrtým stoletím před naším letopočtem a je považován za zakladatele buddhismu.

ŽIVĚ: Britská premiérka Mayová čelí interpelacím poslanců

13:15
Britská premiérka Theresa Mayová v úterý představila nový brexitový plán, který podle ní přináší další ústupky opozičním labouristům ohledně takzvané irské pojistky. Podle britského tisku je ale návrh odsouzený k nezdaru. Premiérka nyní v Dolní sněmovně odpovídá na interpelace poslanců. Živý přenos je v angličtině bez tlumočení.

Porucha moskevského metra uvěznila cestující na několik hodin v tunelu. Starší lidé kolabovali

9:39
Více než tisícovka lidí uvízla v úterý večer na několik hodin v tunelu moskevského metra. Oznámil to moskevský rozhlas. Tři soupravy se údajně z technických příčin zastavily mezi dvěma stanicemi. Lidé zůstali ve stojících vagonech s vypnutou klimatizací.

Jsou krásné, avantgardní a hlavně unikátní. Slavná britská výstava láká na designové zahrady

8:25
Známí květináři, pěstitelé a experti na rostliny se sjeli na výstavu zahradního návrhářství Chelsea Flower Show v Londýně. Ta probíhá každoročně pět dnů v květnu v areálu botanické zahrady Royal Hospital Chelsea. Na jednu z nejznámějších výstav na světě se přišli podívat i členové britské královské rodiny nebo herečka Judi Denchová.

Afghánský lékař zachraňuje životy popáleným dětem. Civilních obětí války je stále víc, lituje

8:25
Habíb Ur Rahmán Quasim je v Afghánistánu uznávanou osobností. Špičkový lékař zůstal ve válkou zmítané zemi a ve skromných podmínkách vede jediné dětské popáleninové centrum, které alespoň vzdáleně připomíná západní standard. Nedávno získal v Evropě prestižní pediatrické ocenění a teď přijal i pozvání ke krátké návštěvě Prahy.

Polovina Američanů čeká, že dojde k válce s Íránem, ukázal průzkum

7:17
Polovina Američanů se domnívá, že Spojené státy budou během několika příštích let ve válce s Íránem. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, o němž informovala agentura Reuters. I když ale pocit ohrožení podle průzkumu vzrůstá, jen málo dotázaných se vyslovilo pro preventivní vojenský úder.

Polsko před eurovolbami: Mladí muži podporují ultrakonzervativce, ženy volí liberály

6:07
Mimořádně intenzivní kampaň před eurovolbami se vede v Polsku. O vítězství tam soupeří vládnoucí strana Právo a spravedlnost a široká opoziční Evropská koalice. Víkendové hlasování vnímají jako test před podzimními volbami do Sejmu a Senátu. Mladou generaci ale tyto dvě hlavní politické síly podle průzkumů nezajímají. Lidé do třiceti let podporují menší strany a jejich preference se liší v závi...

Frontex poprvé operuje mimo EU. Policisté včetně Čechů vyrazili na hranice Albánie

21.May
Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) zahájila v Albánii svou první společnou operaci na území nečlenské země Evropské unie. Do operace se zapojí i deset českých policistů a jejich kolegové z několika dalších zemí. Společně s albánskými pohraničníky budou střežit albánsko-řeckou hranici.

Zelenskyj oficiálně rozpustil ukrajinský parlament a na červenec vypsal předčasné volby

21.May
Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal nařízení o rozpuštění parlamentu a na 21. července vypsal předčasné volby. Požádal také poslance, aby se ve středu sešli na mimořádné schůzi, na které by měli změnit volební zákon. Rozpuštění zákonodárného sboru oznámil už při pondělním uvedení do prezidentské funkce; v řádném termínu měli Ukrajinci nový parlament volit na konci října.

V Madridu zasedl nový parlament. Poprvé v historii přivezli na ustavující schůzi poslance z vězení

21.May
V Madridu se konalo ustavující zasedání španělského parlamentu vzešlého z dubnových voleb. Na návrh vítězných vládních socialistů byli do čela obou komor zvoleni katalánští socialisté, což je vnímáno jako vstřícný signál vůči separatisticky naladěné Barceloně. Novými zákonodárci se stalo i pět vězněných katalánských separatistů, které do budovy dopravila policie z vazby. V dolní komoře parlamen...

Mayová nabídla poslancům hlasování o druhém referendu o brexitu

21.May
Britská vláda podle premiérky Theresy Mayové zahrne do zákona o odchodu z Evropské unie i požadavek, aby poslanci měli možnost hlasovat o konání druhého referenda. To by případně mělo schvalovat novou brexitovou dohodu v její konkrétní podobě. Mayová to řekla v projevu o dalším postupu v otázce brexitu. V něm také nabídla opozičním poslancům ústupky v oblastech ochrany práv zaměstnanců a životn...

Volby do Evropského parlamentu: světový unikát se 400 miliony voličů

21.May
Ve světě těch několik dní nemá obdoby. Jednou za pět let se desítky milionů voličů z často velmi odlišných zemí scházejí ve volebních místnostech napříč celým kontinentem a volí jeden společný parlament. Na tom se zatím nedokázal shodnout nikdo jiný než Evropané. Z Evropského parlamentu tak vytvořili zcela unikátní místo: jediný mezinárodně volený parlament na planetě.

Vysoké Tatry jsou podle žebříčku Lonely Planet nejlepší evropskou letní destinací

21.May
Turistický průvodce Lonely Planet označil slovenské Vysoké Tatry pro letošní rok za nejlepší prázdninovou destinaci v Evropě. Kromě Slovenska se v žebříčku také objevily španělská metropole Madrid, chorvatská Istrie nebo islandské pobřeží.

Státy Unie potvrdily zákaz jednorázových plastů. Patří mezi ně brčka nebo tyčinky do uší

21.May
Členské země Evropské unie formálně potvrdily novou směrnici zakazující plastové výrobky na jedno použití. Stopka se týká například jednorázových brček, nádobí, tyčinek do uší i některých dalších plastových výrobků, k nimž existují ekologičtější alternativy. Cílem opatření je snížit množství plastového odpadu a státy Unie nyní mají nejvýše dva roky na převedení nových pravidel do svých vlastníc...
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes