ČT24

Popis:

Zprávy z rubriky Domácí na portálu ČT24

URL:

http://www.ct24.cz/

Katalog:

Z domova

Publikuje:

15,2 položek/den

Zvony, kniha i nová pamětní deska. Lidé si připomínali Palachovu smrt jako výzvu k aktivitě

18:27
Přesně před padesáti lety zemřel Jan Palach. V nemocnici po třech dnech podlehl následkům popálení. Jeho památku připomíná po celém Česku řada akcí. Nejvýraznější vzpomínku uspořádali ve Všetatech. V Mělníku vydali knihu a v Olomouci se rozezněly zvony. Na Palachovu výzvu k aktivitě vzpomínali i krajané v Londýně.

Palachův čin média zpočátku netajila, mlčení přišlo až vzápětí. A na mnoho let

13:52
O upálení Jana Palacha informovala před padesáti lety všechna významnější média v zemi. Zpočátku ještě svobodně, nastupující normalizace a cenzura ale postupně vytlačovaly jeho čin z veřejného prostoru. V době prvního výročí už o něm ani o jeho následovnících třeba v Rudém právu nebyla jediná zmínka.

Sejmutí Palachovy masky byl pro Zoubka zásadní zlom, říká sochařova dcera

13:52
Posmrtná maska Jana Palacha se stala jednou z významných připomínek jeho činu a přetrvala jí i dodnes. Hned po Palachově smrti ji 19. ledna 1969 sejmul sochař Olbram Zoubek. Jeho dcera Polana Bregantová si za to otce hluboce váží, řekla ve vysílání ČT, kde vzpomínala na okolnosti této události.

Škoda vyvine v Indii auto pro tamní trh. Babiš otevřel její technologické centrum

13:18
Premiér Andrej Babiš (ANO) otevřel v indickém městě Púna vývojové centrum společnosti Škoda Auto India/Volkswagen Group a výrobnu plastových povlaků firmy Technicoat z Plané u Českých Budějovic. Na tiskové konferenci v prostorách Škody ocenil propagaci Česka prostřednictvím značek, které z republiky pocházejí. Při otevření závodu Technicoat český premiér vyjádřil podporu rodinným podnikům.

Na Kvildě bylo v noci 30 stupňů pod nulou, mrznout bude i v dalších dnech

13:18
Sněžení v Česku vystřídaly mrazy. Na stanici Kvilda-Perla, Jezerní Slať bylo v osm ráno minus 32,4 stupně. Zimní počasí má podle meteorologů vydržet celý víkend. Lavinové nebezpečí v Krkonoších kleslo na třetí stupeň, lidé by ale stále neměli vyrážet na hřebenové túry. Kromě lavin hrozí třeba pád stromů zatížených sněhem. V některých oblastech Česka navíc může dopravu komplikovat zledovatělý sníh.

Jiří Pospíšil: „Působení na soudce je trestný čin“. Za pět let coby ministr prý podobnou kauzu nezažil

12:11
Podle předsedy TOP 09 a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila se současná kauza kolem údajného ovlivňování justice ze strany Hradu vymyká: „Když jsem byl pět let ministrem spravedlnosti, tak jsem podobnou kauzu nezažil,“ prohlásil v Událostech, komentářích. Trestní zákoník podle něj zasahování do činnosti soudů posuzuje jako trestný čin. Podle předsedy mandátového a imunitního výboru...

Piráti se scházejí v Táboře. Šest se jich se utká o vedení kandidátky do Evropského parlamentu

11:03
V Táboře začíná dvoudenní jednání celostátního fóra Pirátů. Hlavním sobotním bodem je volba první pětice na kandidátní listině pro květnové volby do Evropského parlamentu. O pozici lídra projevilo zájem šest lidí, nejvíc nominací má poslanec Mikuláš Peksa. Celkem o místa na kandidátce usiluje třicet Pirátů. Před pěti lety se strana do Evropského parlamentu těsně nedostala, získala 4,78 procenta...

Snadno dostupný a zdánlivě neškodný. Paracetamolem se loni otrávilo nejvíc lidí za třináct let

8:13
Paracetamolem se loni otrávilo 607 lidí, o téměř osmdesát více než v předchozím roce. Vyplývá to z údajů Toxikologického informačního střediska, které je poskytlo České televizi. Paracetamol obsahují nejčastěji léky proti chřipce, které pomáhají tlumit bolest a zvýšenou teplotu. Při zkombinování několika léků se stejnou účinnou látkou nebo překročení doporučené dávky může způsobit silnou otravu...

Žádný „pseudokoncentrák“, ale místo smrti, přesvědčí se studenti při virtuální prohlídce tábora v Letech

7:07
Koncentrační tábor na vlastní kůži umožní zažít projekce virtuální reality studentům základních a středních škol. ČVUT společně s organizací Romea připravují simulaci romského tábora v Letech u Písku. Podobně již dříve vznikl simulátor koncentračního táboru v Osvětimi.

Čtyřhodinová diskuse nezabrala. Směrnice o autorských právech on-line rozdělila státy EU

20:59
Zástupci unijních zemi čtyři hodiny bouřlivě diskutovali o podobě směrnice o ochraně autorských práv na internetu, k žádné shodě přesto nedošli. Informovaly o tom diplomatické zdroje. Rumunské předsednictví následně odvolalo pondělní vyjednávání o konečné podobě legislativy se zástupci Evropské komise a Evropského parlamentu.

Nemocných přibývá, chřipkovou epidemii lékaři čekají během několika týdnů

18.ledna
V Česku roste počet lidí s akutním respiračním onemocněním včetně chřipky. V porovnání s minulým týdnem se nemocnost zvýšila o necelých šest procent, což představuje 1158 případů na 100 tisíc obyvatel. Podle hygieniků to ale odpovídá současné sezoně. Nejlépe z regionů jsou na tom v Karlovarském a Královéhradeckém kraji.

Na soudce nikdo vliv nemá a jsou nezávislí, reaguje Babiš na schůzky Zemanova kancléře

18.ledna
Čeští soudci jsou nezávislí, zareagoval premiér Andrej Babiš (ANO) během návštěvy Indie na spor o možném ovlivňování justice ze strany Hradu. Schůzky kancléře prezidenta Vratislava Mynáře se soudci Babiš za nátlak nepovažuje. Je podle něj také věcí prezidenta Miloše Zemana, jak si vyřeší své okolí. Bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík v ČT24 nicméně řekl, že Hrad buď nechápe dělbu moci...

Na Václavském náměstí se muž polil hořlavinou a zapálil

18.ledna
V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15:00 polil hořlavinou a zapálil muž narozený v roce 1964. Kolemjdoucí ho uhasili. Podle záchranné služby muž utrpěl popáleniny, byl převezen do nemocnice.

Spor Kalouska s Babišem by měl řešit mandátový a imunitní výbor, rozhodl soud

18.ledna
Výroky předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) o předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavu Kalouskovi by měl řešit mandátový a imunitní výbor, nikoli soud. Jak vyplývá z justiční databáze, rozhodl o tom Okresní soud Praha-západ.

Čtrnáct hodin. Rath dokončil výpověď, odmítl, že by někdy bral peníze za zakázky

18.ledna
David Rath řekl před soudem, že od manželů Kottových nikdy nepřevzal peníze, o kterých by věděl, že souvisejí s jakoukoli veřejnou zakázkou. Bývalý středočeský hejtman je spolu s Kottovými obžalován z přijímání úplatků a již třetím dnem vypovídá u soudu. Zatímco první dva dny mluvil sám, v pátek odpovídal na otázky státního zástupce a obhájců. Poté jeho výpověď skončila, v součtu zabrala čtrnác...
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes