Kultura Deník.cz

Description:

Kultura Deník.cz. Zpravodajství ze světa kultury. Informace ze světa filmu, divadla, výtvarného umění i festivalového dění.

URL:

http://kultura.denik.cz

Catalog:

Kultura

Publishes:

2.8 items/day

Český zvukař Mravec má nominaci na britskou Bafta

23:23
Juraj Mravec, pražský rodák a absolvent FAMU, získal nominaci na prestižní britskou cenu BAFTA v kategorii Nejlepší zvuk v hrané televizní tvorbě za třetí řadu seriálu Koruna (The Crown). Natáčení projektu televize Netflix z dílny dramatika Petera Morgana o historii britské královské rodiny se účastnil jako člen zvukařského týmu (editor zvukových efektů).

Čtrnáct nominací. Největší šanci na zisk ceny BAFTA má seriál Černobyl

15:02
Nominace na britské televizní ceny BAFTA ovládl seriál Černobyl. Historické drama, které se inspirovalo havárií v sovětské jaderné elektrárně z roku 1986, má šance získat ocenění ve 14 kategoriích. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Návrat na diskotéku. Lady Gaga vydává novou desku Chromatica

13:23
Enfant terrible amerického popu vydává dlouho očekávanou šestou desku Chromatica. Nabízí na ní chytlavý mix tanečního popu, elektroniky a hvězdných duetů s Eltonem Johnem či Arianou Grande.

Komedie, animáky i dramata na podporu kin. Cannes vyslalo do světa filmový výběr

11:11
56 titulů míří z Cannes do světových kin. Filmaři, hvězdy a diváci se sice kvůli pandemii letos v květnu na proslulé La Croisette nepotkali, vedení prestižní přehlídky je ale nechce o filmové zážitky ochudit.

Volej mámu! Anebo radši uteč za chlapy

6:14
Švédové se s tím nepářou. Erotiku na plátně líčí explicitně a o cudnosti nemůže být řeči. Potvrzuje to i autorská filmařka Lisa Aschan, jež svou svéráznou třicátnici Niki definuje od první scény. Odehrává se ve školní tělocvičně, v koutě s žíněnkami, kde si třicátnice užívá náruživého sexu se školním kolegou. Těsně před orgasmem stihne ještě pohovořit s matkou. Ne že by pro ni byla erotika tak ...

Místo, které milovala. S Pilarovou se loučili kolegové v bazilice na Strahově

3.June
Tři stovky lidí se ve středu přišly do zcela zaplněné baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Strahově rozloučit se zpěvačkou Evou Pilarovou, která zemřela 14. března ve věku 80 let. Mezi přítomnými byli vedle blízké rodiny také zpěváci Štefan Margita, Hana Zagorová, herečka Jiřina Bohdalová, moderátor Karel Šíp, zpěváci Pavel Vítek a Pavel Sedláček, promotér Janis Sidovský či ministr kultury Lubom...

Hudebník Jakub König: Až krize mě dotlačila k životu, jaký jsem si přál

3.June
Také písničkáři a výtvarníkovi Jakubu Königovi, vystupujícímu pod přezdívkou Kittchen, převrátily události spojené s koronavirem život. Změnu dokázal využít ve svůj prospěch a naplno se vrhl na svou druhou profesi malování obrazů.

Martin Finger je hajným. Natáčení Velmi křehkých větví mohou přihlížet i diváci

3.June
Kdesi v hlubokých lesích Hrubého či Nízkého Jeseníku se odehrává seriál Velmi křehké větve, který vzniká pod hlavičkou pražského Činoherního klubu. Jednu z rolí v něm ztvárňuje Martin Finger.

Sochy a města. Unikátní projekt mapuje umění ve veřejném prostoru

2.June
Sochy a města. Po čtyři roky mapovali badatelé z pardubické univerzity poválečné umění ve veřejném prostoru. Výsledkem je unikátní databáze, kterou nedávno doplnila stejnojmenná čtyřsetstránková publikace.

Zmrtvýchvstání aneb zázrak v životě Václava Kadrnky

2.June
Zpráva o záchraně mrtvého. To je nový film Václava Kadrnky, držitele Křišťálového glóbu za film Křižáček, který oslavil koncem května poslední klapku. Snímek, který spoluautor scénáře a režisér chystal tři roky, začal točit před pandemií, po nucené pauze se ale podařilo jej dokončit.

Nejen český Jack London. Od smrti Boba Hurikána uplynulo 55 let

2.June
Co na tom, že se narodil se jménem Josef Peterka. Národ českých trampů si ho bude na věčné časy pamatovat jako Boba Hurikána. Spisovatele, cestovatele, muzikanta a autora Dějin trampingu zavedly jeho toulavé boty až do orientu. Dnes je to přesně 55 let, co tento dobrodruh zemřel.

Kapela Kryštof dnes vyprodala O2 Arénu. Za půl hodiny a na Krajčovy narozeniny

1.June
Kapela Kryštof opět postoupila ve svém žebříčku zdolaných mantinelů – vánoční koncert v pražské O2 Aréně byl vyprodán do půl hodiny.

Museum Kampa bojuje o přežití. Nefungujeme jako kadeřnictví, říká Pospíšil

1.June
Místo 150 lidí jen deset. Taková je nová návštěvnost v Museu Kampa. Známá galerie se tak ocitla ve vážných problémech.

Rozložil jsem se na částice a znovu se složil, říká zpěvák Dan Horyna

1.June
Společností se necítil přijímaný, o to víc se do ní snažil včlenit. Pestré osudy Dana Horyny – pěvecké rockové legendy osmdesátých let s přezdívkou Zeppelin, zpěváka kapel Vitacit a Merlin a dnes existenciálního terapeuta – líčí kniha Přežil jsem sám sebe. Nedávno ji vydalo nakladatelství Grada.

Žižkovská miminka slaví. Černého „andělé zkázy“ budí okouzlení i hrůzu už 20 let

31.May
V těchto dnech si Praha 3 připomíná jedno zajímavé jubileum. Před dvaceti lety – konkrétně 29. května 2000 – došlo k slavnostnímu představení díla kontroverzního umělce Davida Černého. Od té doby (s krátkou přestávkou) lezou po Žižkovském televizním vysílači černá miminka. Jedno však „uteklo“ a „skrývá se“ na dvoře radnice městské části na Havlíčkově náměstí.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes