Ekonomika – Deník N

Description:

Nezávislý český deník

URL:

https://denikn.cz

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

8.4 items/week

Kdo ochrání bezpečnost a zájmy státu při dostavbě Dukovan? Senátoři chtějí odpověď na klíčovou otázku

18:13
Nedostatečnou komunikaci vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) k zakázce na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny v Dukovanech budou v úterý probírat senátoři na jednání bezpečnostního výboru. Ministr průmyslu a obchodu nechce říct, kdo bude vymáhat a uplatňovat vládou schválené tajné bezpeční parametry pro stavbu nových jaderných bloků.

Levný plyn může být příležitostí pro české firmy i energetickou budoucnost

18:12
Komentář Radima Dohnala: Ceny plynu se v posledních týdnech dostávají na historická minima. V Evropě i Česku setrvale klesají od podzimu 2018, americká je nízko už roky. Pro vzdálenější roky jsou výrazně výše než na bližší období. Trh tedy podobně jako u elektřiny i ropy očekává stabilizaci, ale i tak jsou všechny ceny ropy i plynu znatelně nižší než před několika měsíci.

Bezpečnostní hlediska při stavbě Dukovan má hlídat stát. Nikdo nechce říct, jak vyřadí nebezpečné uchazeče

3.June
O případném vyřazení Ruska a Číny z tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany podle vicepremiéra Karla Havlíčka rozhodne spolu s vládou polostátní energetická společnost ČEZ. Odborníci nicméně varují, že tím stát nechává o klíčových geopolitických otázkách rozhodovat firmu, která se musí zodpovídat svým akcionářům a generovat pro ně ideálně co největší zisk. Jejich zájmy tak n...

Koruna je jako dům na nábřeží. Jednou za čas zkrátka přijde povodeň

3.June
Odpověď na otázku, zda by euro v současné situaci Česku pomohlo, závisí na úhlu pohledu. Kdo na věc hledí optikou dovozce nebo kohokoli jiného, koho rmoutí či přímo ekonomicky poškozuje oslabená koruna, zřejmě odpoví, že by euro prospělo nejen jí či jemu samotnému, ale celé naší zemi.

Čas pro přešlapování vypršel. Až s eurem jsme Evropa

3.June
Polemika Davida Antoše: „Když vám kurz koruny skáče pořád nahoru dolů, nemůžete nic plánovat. Nechápu, proč to politici konečně nepochopí.“ To není výrok někoho z nás, eurohujerů, ale Andreje Babiše z roku 2009, kdy mu ještě na zdraví české ekonomiky záleželo více než na politických preferencích a udržení moci za každou cenu.

Budoucnost bez jádra je stále možná, uvádí analýza státního podniku. Klíčem mají být obnovitelné zdroje a plyn

2.June
Česká republika by se v budoucnu mohla obejít bez výstavby jaderného zdroje. Vyplývá to z interního dokumentu takzvané Uhelné komise, která se zabývá útlumem těžby uhlí a výrobou energie z fosilních paliv. Dokument s několika scénáři vypracoval a v březnu představil členům komise státní podnik ČEPS, který provozuje elektrickou přenosovou soustavu.

Číňané oslabili ve Smartwings. Zmapovali jsme aktuální vlastnickou strukturu letecké společnosti

1.June
Stát intenzivně řeší, jestli a jak finančně pomoci českému leteckému dopravci Smartwings. Deník N popisuje současné majetkové pozadí firmy.

Kritizovaný zákon o evidenci skutečných majitelů jde beze změny znovu na vládu. Babišovi může pomoci ve střetu zájmů

31.May
Vláda Andreje Babiše (ANO) se v pondělí vrátí k zákonu o evidenci skutečných majitelů. Ale výjimka, která by mohla pomoci premiérovi v otázce jeho střetu zájmů, v návrhu zůstala.

Praha i malé vsi se zlobí kvůli osekaným miliardám. Dotace jsou slabá náplast a netýkají se všech, tvrdí

30.May
Obce a kraje se bojí, že bez miliard, které vláda z jejich rozpočtu ukrojila pro živnostníky, nebudou mít peníze na důležité projekty. Kabinet jim chce sice výpadek příjmů vykompenzovat dotacemi, to ale nepovažují za dostatečné. Největší potíže hrozí obcím, které v předchozích letech investovaly a nyní nemají peníze, aby mohly zaplatit spoluúčast na dotačních programech.

Havlíček mění rétoriku o Smartwings. Mají servis jako každá jiná firma, nic mimořádného nechystáme

29.May
Ještě před necelými dvěma týdny vicepremiér Karel Havlíček hovořil o tom, že by stát mohl odkoupit až stoprocentní podíl v největším tuzemském leteckém přepravci. Nyní ale svůj názor změnil. „Míč je na straně vlastníků,“ řekl vicepremiér pro Deník N.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes