Ekonomika – Deník N

Popis:

Nezávislý český deník

URL:

https://denikn.cz

Katalog:

Ekonomika

Publikuje:

9,1 položek/týden

Miliarda pro zemědělce, výroba toustového chleba i Babišem neoblíbené školení. Prošli jsme, na co Agrofert čerpá dotace

17.ledna
Evropská komise řeší možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. O kolik peněz mohou firmy z holdingu Agrofert přijít, pokud úředníci zjistí, že unijní dotace jsou vypláceny neoprávněně? Zmapovali jsme, jaké příspěvky tyto společnosti vlastně dostávají.

Ke zvýšení životního minima se brzy vrátíme. Čísla ukáží, že je tu problém, věří Maláčová

16.ledna
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se chce do půl roku ve vládě vrátit k návrhu na zvýšení životního minima. Argumentovat plánuje i analýzou, která na konkrétních číslech ukáže, že sedmileté nezvyšování této částky poškodilo i lidi, kteří se snaží a nechtějí žít jen z dávek. Výrazně vyšší než u nás je nyní životní minimum i na sousedním Slovensku.

Nováková stopla přípravu spotřebitelského kodexu. Proti vzniku „velkého zákona“ byli i odborníci

15.ledna
Ministerstvo průmyslu a obchodu zastavilo po více než dvou letech přípravu takzvaného spotřebitelského kodexu. Zcela nový zákon měl na jednom místě sloučit většinu dosavadních předpisů na ochranu spotřebitelů.

Peníze z veřejných zakázek končí v daňových rájích. Ročně 18 miliard

14.ledna
Česko je v mezinárodním srovnání počtu veřejných zakázek pro neprůhledné společnosti na předním místě. Firmy z daňových rájů u nás získávají zhruba sedm procent všech zakázek. A to je jen špička ledovce, upozorňují analytici.

Sleva jako skrytá pokuta, exekutoři musejí vrátit peníze a proč Češi nechtějí kratší pracovní dobu

13.ledna
Jak je to doopravdy s podnikatelským průzkumem, podle něhož čeští zaměstnanci nestojí o zkrácení pracovní doby? Kolik korun vyděláte, když budete sbírat dvě plastová víčka každý den v roce? Jak se mají změnit pokuty pro řidiče a bodový systém? A kde loni prodávali špatný benzin a naftu? Tyto i další novinky si přečtete v našem pravidelném přehledu ze světa osobních financí.

Propustí vás, vezmou zpět, zase propustí a znovu vezmou… Banky dělají psí kusy, aby uspokojily akcionáře

12.ledna
Komentář Petry Jaroměřské: Vlk se nažere, akcionář zůstane spokojený, ale koza – byť celá – přežije v katastrofálním stavu. Atmosféra v kancelářích velkých tuzemských bank nevypadá nijak růžově a lepší přirovnání lze těžko hledat. Finanční domy se zbavují stovek zaměstnanců. Šetří, zavírají pobočky a zoufale hledají cestu k udržení ziskovosti. Žádný velký úklid zaměstnanců se však nekoná.

Kyberbezpečnost je součástí naší DNA, brání se šéf Huawei. Velvyslanec u Babiše nelobboval, řešil komplikace

11.ledna
Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v polovině prosince varoval před společností Huawei kvůli možné špionáži. Technologie od této čínské firmy by se podle něj neměly objevovat na citlivých státních systémech a Huawei to může vyloučit i z veřejných zakázek. "Může nás to poškodit," říká v rozhovoru pro Deník N šéf české a slovenské pobočky Huawei Radosław Kedzia.

Praha chce po Airbnb seznam hostitelů. V řadě případů nejde o sdílenou ekonomiku, říká Marvanová

10.ledna
Aby mohl magistrát řešit problémy spojené s takzvaným sdíleným ubytováním, potřebuje vědět, kdo ho nabízí. „Bez toho se město nehne nikam,“ říká Hana Kordová Marvanová, která předsedá nové komisi Rady hlavního města Prahy pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb. O konkrétních možnostech mluví v rozhovoru pro Deník N.

Babiš má teď jiné priority, už neschvaluje každý nákup, říká správce jeho investiční skupiny

9.ledna
S Andrejem Babišem se tehdy pětadvacetiletý mladík Jozef Janov seznámil v roce 2003, když Babiš potřeboval zkonzultovat parametry úvěru, o který zrovna žádal. Janov se zkušeností z Citibank a z investiční skupiny Penta tehdy získal jeho důvěru. A to takovou, že si od něj Babiš nakonec nechal v podstatě na klíč vybudovat vlastní investiční společnost Hartenberg Holding.

Západní mzdy doženeme jen s vyšší produktivitou. Zeptali jsme se ekonomů na recepty, jak jí dosáhnout

9.ledna
Pokud výdělky zaměstnanců porostou rychleji než produktivita práce, může to ohrozit některé firmy, tvrdí ekonomové. Právě nízká produktivita je také důvodem, proč Češi mají nižší výdělky než Němci nebo Rakušané. Deník N se proto zeptal expertů na konkrétní způsoby, jak může Česko svou produktivitu zvýšit.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes