Kultura – Deník N

Description:

Nezávislý český deník

URL:

https://denikn.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

9.1 items/week

Biolog a filozof Komárek napsal v šedesáti paměti, protože „nikdy nevíme dne ani hodiny“

18.July
Pozoruhodným přívažkem k sebraným spisům Stanislava Komárka, výrazného hlasu v české kulturní a intelektuální sféře, se staly dva svazky vzpomínek na dětství a mládí. Částečně poskytují klíč k pochopení jeho beletristických děl, ale i postojů, na nichž staví své eseje.

David Harrington z Kronos Quartet: Radíme kolegům, aby se nebáli být osobití

17.July
Kronos Quartet přijíždí na festival Colours of Ostrava a Deník N hovořil s jeho zakladatelem Davidem Harringtonem především o současném projektu Fifty for the Future.

Osorginův působivý román líčí krutost bolševismu a nezúčastněnost přírody

16.July
Kateřina Šimová do češtiny nově brilantně převedla román Michaila Osorgina Příběh jedné moskevské ulice.

Přišel čas oprašovat komiksy našeho mládí

16.July
Odstup od éry komunistického režimu vede k tomu, že můžeme bez zbytečných nánosů ideologických pochybností nově hodnotit a zpřístupňovat díla tehdejší popkultury. A objevovat zapomenuté tvůrce, kteří se nikdy netlačili do předních řad. Patří k nim Miloslav Havlíček a Miloš Novák.

Pohyby ledu zchladí tématem, ale hlavu vám spíše zavaří

15.July
Nakladatelství Paseka vydalo detektivně reportážní knihu autora, který svou identitu skrývá. Čtenáře zve na originální hru, kde nejsou všechny otázky zodpovězeny.

Kvalitní výstava ve Fait Gallery inspirovala hru na galerii

15.July
Současná muzea a galerie hledají nové cesty, jak oslovit návštěvníka. V brněnské Fait Gallery například nabízejí hodinový larp.

Blackout v New Yorku: Broadwayská divadla hrála lidem na ulicích (VIDEA)

14.July
Masivní výpadek elektřiny postihl v noci newyorský Manhattan. Příčinou byl požár transformátoru v New Yorku. Kvůli němu nejezdilo dokonce ani metro, zastavily se výtahy, provozy restaurací, ale i kin a všech divadel včetně proslulých broadwayských produkcí.

Louny v pondělí otevírají monumentální černobílou kompozici slavného rodáka Zdeňka Sýkory

13.July
Světoznámý výtvarník a lounský rodák Zdeněk Sýkora by se v létě roku 2020 dožil 100 let. Na jeho počest vznikl v Lounech v červnu roku 2015 Spolek Sýkora 2020. Jeho cílem bylo zajistit realizaci projektu úpravy malého náměstí před Vrchlického divadlem v Lounech podle návrhu významného architekta Josefa Pleskota a Lenky Sýkorové (spolupráce Andrej Škripeň).

České animované filmy pomáhají v britských nemocnicích a školách

12.July
Zlínský Ateliér animovaný film nechce vysílat do světa nepraktické umělce. Vštěpuje žákům všeobecné základy řemesla a pěstuje mezinárodní kontakty, díky nimž se objevují studentské práce všude po světě – a dokonce pomáhají.

MFF 2019: Ohlédnutí za festivalem, letos ve znamení legend a dokumentů

11.July
Minulý víkend skončilo 54. pokračování tradiční akce s mezinárodním přesahem, díky níž se Karlovy Vary mění na devět dnů v nejsledovanější bod na mapě republiky.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes