15
new stories - click to show

Deník N

Description:

Kultura

URL:

https://denikn.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

7 items/week

Nebeský, Trmíková a Prachař slaví třicátiny manželskou hádkou na severský způsob

14:54
Spolek Jedl uvedl inscenaci Manželská historie na motivy textů Augusta Strindberga. Znalci mohou zjišťovat, kolik je v ní z literární předlohy a kolik z vlastního manželství a herectví dvojice zakladatelů ověnčených divadelními cenami.

Western, který se kaje za všudypřítomnou kulturní agresi

14:54
Snímek První kráva natočený podle románu Jonathana Raymonda patří do kategorie antiwesternu. Loni soutěžil na Berlinale a získal také ocenění jako nejlepší film Newyorského kruhu filmových kritiků.

Veřejný prostor v Holešovicích a na Letné v rámci Festivalu m³ obohatilo 14 umělců

15.June
V Praze začíná 15. června pátý ročník Festivalu m³ aneb Umění v prostoru, který letos nabídne instalace 14 umělců a kolektivů na Praze 6 a Praze 7. Letošní ročník nese podtitul Terapie města – umělci tvoří svá díla jako nástroje k ozdravnému procesu místa a komunity.

Cruella je nezdařený Disneyho pokus o pop-feminismus, z nějž by si měl Hollywood vzít ponaučení

15.June
Nejspíš nikoho by nenapadlo, že „potřebujeme“ film Cruella – převyprávěný příběh záporačky z klasické Disneyho pohádky 101 dalmatinů. Nicméně ho tu máme. Dokonce jako velkoprofilovou podívanou s Emmou Stoneovou v čele. Životní příběh Cruelly de Vil následuje hned několik současných trendů, a ačkoliv nejde o vydařený film, jde o dílo otevírající fascinující diskusi o směřování popkultury.

Magnesií Literou ověnčená Špitálníková se dostala hluboko do každodennosti země nadlidí

14.June
Zatímco v některých kategoriích se z vítězných titulů letošní Magnesie Litery bestsellery teprve stanou, v publicistice porota zvolila knihu koreanistky Niny Špitálníkové Svědectví o životě v KLDR. Ta už bestsellerem je a na nějaký ten rozhovor s autorkou nenarazil snad jen málokdo. Severní Korea zkrátka fascinuje a důvody jsou nasnadě.

Vzbudil jsem se a v hlavě měl píseň, říká Vladimír Mišík o chystaném albu

14.June
Vladimír Mišík s producentem Petrem Ostrouchovem představili novinářům album Noční obraz, jehož vydání se chystá na září. Nové album nezaměnitelného zpěváka s citem pro poezii bude více baladické a stejně autentické. Ozdobí ho také uznávaní američtí a irští muzikanti.

Centrum obce? „Hasičárna!“ shodují se autoři nové publikace Možnosti vesnice

10.June
Michaela Hečková s Matějem Chaberou projeli desítky českých vesnic, aby zmapovali jejich současnou architekturu. Nejlepší příklady dobré praxe představují v nové knize Možnosti vesnice, která završuje trilogii publikací o moderní architektuře v regionech.

Výstava Vanitas v Doxu přináší krásu, rozklad a přeplněnost. Všeho moc škodí – i smrti

10.June
Prázdnota, nicotnost, pomíjivost, vanitas… Zásadní problematika biblické knihy Kazatel, která zpochybňuje každé lidské snažení, se objevuje jako důležité téma ve výtvarném umění již od renesance, a stalo se dokonce obsahem specifického žánru.

Poctivě dělaná hudba si najde publikum nezávisle na jazyku, říká zpěvačka Anna Maria Jopek. V Praze chystá dva koncerty

10.June
Na třetí pokus, po přeloženém říjnovém, respektive lednovém terminu, zavítá 10. 6. do pražského Divadla Komedie hned na dvojici po sobě následujících koncertů polská zpěvačka Anna Maria Jopek. První verze tohoto rozhovoru vznikala necelý týden před původním, tedy říjnovým datem, a zpěvačka proslulá svým optimismem z něj nic neztratila ani během vynucené umělecké přestávky.

Knihou roku Magnesia Litera je ponor do společnosti alžbětinské Anglie od Martina Hilského

8.June
Již podruhé v řadě získala titul Kniha roku v prestižní soutěži Magnesia Litera publikace podrobně mapující jedno historické období. Loni to bylo stěžejní dílo Petra Čorneje Jan Žižka, letos Shakespearova Anglie od literárního historika a překladatele Martina Hilského.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes