Kultura – Deník N

Description:

Nezávislý český deník

URL:

https://denikn.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

7.7 items/week

Laneganův příběh i jeho vzpomínky jsou především o drogách

9.July
Na jaře letošního roku vydal americký zpěvák Mark Lanegan souběžně dvě novinky. Tou první je jeho dvanácté sólové album Straight Songs of Sorrow, které podobně jako loňské Somebody’s Knocking vyrůstá ze zalíbení ve spojení elektronické a rockové hudby v tradici nové vlny poloviny osmdesátých let. Tou druhou jsou hudebníkovy dlouho očekávané knižní paměti Sing Backwards and Weep.

Eurovize Willa Ferrella nabízí spíš poctu naivnímu optimismu než jízlivou parodii

8.July
Od nového filmu s krkolomným titulem Eurovision Song Contest: Příběh Ságy ohně nemělo smysl očekávat příliš. Leda další ujetou americkou komedii Willa Ferrella, tentokrát o tom, jak šílené „bizáry“ dokáže vyprodukovat evropská popová scéna. Celovečerní filmy streamovací služby Netflix beztak nemají tu nejlepší pověst kromě několika vlajkových lodí, mezi které muzikál z prostředí největší pěveck...

Románová kronika tragického osudu dětí divočiny

8.July
Oceňovaný španělský spisovatel Andrés Barba (* 1975) napsal v roce 2017 román pojednávající o fiktivním případu skupiny dětí z pralesa, jejichž konflikty s obyvateli provinčního jihoamerického města San Cristóbal vyvrcholí jejich tragickou smrtí. Pozoruhodnou knihu Město světla nyní vydalo v tradičně kvalitním překladu Anežky Charvátové nakladatelství Paseka.

Z chudé dělnické rodiny mezi francouzskou intelektuální smetánku

7.July
Francouzský filozof Didier Eribon je českému čtenáři nejspíš povědomý hlavně jako autor životopisu Michela Foucaulta, přesto jeho vzpomínky stojí za pozornost.

Poslední teskný tón v horkém větru. Odešel Ennio Morricone

6.July
Řekne-li se „hudba k westernovým filmům“, většině diváků se hned vybaví motiv foukací harmoniky z klasiky Tenkrát na západě. Dílo italského skladatele však působí impozantně celé.

Stát se hrdinou historického románu a mít schopnosti Terminátora. I taková může být budoucnost českých expozic

4.July
Různá forma multimediálních zážitků je v českých muzeích a galeriích už celkem běžná. V zahraničí začíná dostávat slovo i virtuální a rozšířená realita. České kreativní studio Brainz Immersive se snaží prosadit tento trend i na českém trhu. Jaké jsou možnosti a jak je dostat do českých expozic, to představil Deníku N ředitel Brainz Immersive Robin Pultera. Rovnou jsme zkusili, jaké to je prohán...

Obrazem: Žádné celebrity, prázdný Thermal. Filmové Vary našly azyl po celém Česku

4.July
Letošní 55. ročník festivalu v Karlových Varech se kvůli koronaviru nekoná. Filmoví fanoušci však dostali důstojnou náhradu: v 96 kinech po celém Česku se od pátku do 11. července koná promítání snímků z celého světa pod názvem Tady Vary.

Na jevišti omládneme, z divadla vyjdeme zase jako dědci, říká Petr Brukner, „ten mladej od Cimrmanů“

3.July
Praktikant Hlaváček, princezna Zlatovláska a Vlasta ze Záskoku. V těchto rolích se Petr Brukner do paměti publika zapsal snad nejvíc. „Mladýmu od Cimrmanů“ pomalu táhne na osmdesátku. „V šatně probereme nemoci, na jevišti omládneme. Vyjdem z divadla a jsme zase dědci,“ směje se milovník veteše, výtvarník, fotograf a výtečný neherec.

Cesta z Bratislavské lyry do Abbey Road: Šimon Šafránek zachytil Mekyho život i dobu

3.July
Příští týden (a v rámci festivalu Tady Vary o pár dní dříve) vstupuje do kin hudební dokument Meky. Představuje všem známého, ale vlastně neznámého slovenského hitmakera od bolestných zážitků v mládí, jako byla invaze v roce 1968 a smrt bratra, až po triumfální koncert v Londýně či ve vyprodaných hudebních arénách u nás.

Když nemohou lidé do Varů, musí Vary za nimi. Do kina

3.July
Karlovarský filmový festival nabízí místo plnohodnotného ročníku přehlídku Tady Vary ve vašem kině, která se koná na téměř stovce míst po celém Česku.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes