Deník Referendum

Popis:

Zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova, ze světa a o umění.

URL:

http://www.denikreferendum.cz/rubrika/domov

Katalog:

Z domova

Publikuje:

2,3 položek/den

V ČR vznikla nová organizace novinářů. Hodlá bránit svobodu slova

12:30
Minulý týden se v Praze konalo první setkání valné hromady Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu. Organizace založená v roce 1950 působí v řadě zemí světa. Mezi českými členy jsou i zástupci redakce Deníku Referendum.

I české řeky jsou zamořené mikroplasty. Do moře jich denně odtékají miliardy

22.března
Ve vzorcích vody odebraných organizací Greenpeace z Vltavy a Labe našla analýza až osmnáct mikročástic plastů na litr. Plastové částečky se dostávají i do lidského trávicího ústrojí a ohrožují mořské živočichy.

Babišův střet zájmů se vrací do Černošic. „Zdržovací taktika“, říká Bartoš

22.března
Středočeský krajský úřad zrušil černošické rozhodnutí o údajném střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a vrátil případ k dalšímu prošetření. Úřad čelí podezření z podjatosti. Další posun v případu možná nastane až po evropských volbách.

Před Klinikou se odehrál první happening, aktivisté budou svůj tlak stupňovat

22.března
Ulice před budou někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika ožila, aktivisté z kolektivu Kliniky zde ve čtvrtek 21. března uspořádali happening. Upozorňují, že vlastník objektu opět změnil plán, jak s prázdným domem naložit.

Martin Freund: Církevní právo není alternativou k českému právnímu systému

21.března
Případ pohlavního zneužívání v českobudějovické diecézi je závažný sám o sobě. Ještě závažnější je však podle Martina Freunda skutečnost, že se v rámci něj někteří představitelé církve snaží suplovat roli veřejné moci.

Senát opět proti Zemanovi: Gerloch ústavním soudcem nebude

21.března
Senát odmítl návrh na jmenování Aleše Gerlocha soudcem Ústavního soudu. Senátorům vadila především jeho minulost v KSČ i to, že kandidáta přišel představit kancléř Hradu Vratislav Mynář podezřívaný ze snahy o ovlivňování soudů.

Alena Zieglerová: Volba mezi mladými rodinami a seniory se Maláčové nepovedla

21.března
Na avizované navýšení rodičovského příspěvku, které se mělo týkat všech rodičů pečujících o dítě do čtyř let, se nakonec mohou těšit jen rodiny, kterým se dítě narodí v roce 2020. Jak si toto rozhodnutí vyložit?

Josef Patočka: Záruka pro ochranu klimatu? Lepší Brabec v hrsti než uhelná komise na střeše

21.března
Nenechme se uchlácholit planými sliby politiků. Jedinou zárukou účinné ochrany klimatu je úplný obrat v polistopadové energetické politice. Studentské stávky jsou dobrý začátek. Prosadit potřebné změny bude ale vyžadovat vytrvalost.

České počítačové hry se těší mezinárodní oblibě. Chybí ale noví vývojáři

20.března
Institut pro digitální ekonomiku ve spolupráci s Asociací českých herních vývojářů a zastoupením projektu Kreativní Evropa vydal obsáhlou studii mapující český herní průmysl. Ten v posledních letech nebývale roste.

Klára Aubrechtová: Důležitější než chování spotřebitelů jsou změny ekonomického systému

20.března
Způsob, jímž každodenně žijeme, je sice třeba změnit, na prvním místě bychom však měli aktivně požadovat radikální systémové změny po těch, kdo je provést mohou, argumentují spoluautoři Klára Aubrechtová a Áron Tkadleček.

Matěj Hollan: Bydlení pro mentálně postižené ve Svitávce zařízla zbabělost krajských politiků

20.března
Při rozhodování o stavbách a projektech je sice nutné vnímat názory místních občanů, avšak úkolem politiků je také vyhodnotit, zda má občanský odpor proti určitému záměru relevantní důvod. A to se ve Svitávce nestalo.

Markéta Hrbková: Takhle se proti antisemitismu nebojuje

19.března
Kritika státu Izrael se ozývá z řad levice často, bývá však obvykle namířena proti potlačování menšin, násilí, asociálním opatřením. Označovat ji za antisemitismus je velmi nebezpečné, upozorňuje Markéta Hrbková.

Ondřej Vaculík: Proč obce nestavějí sociální byty? Příběh jednoho cizího, ale našeho městečka

19.března
Ondřej Vaculík popisuje, jak na konkrétním příkladu jedné z obcí pochopil, že problém chybějícího zákona o sociálním bydlení spočívá také v nedůvěře a neporozumění veřejnosti.

Fatima Rahimi: Čeští novovlastenci mluví stejnou řečí jako terorista z Nového Zélandu

18.března
Teroristické řádění pravicového extremisty Brentona Tarranta na Novém Zélandu obnažuje to nejhorší, co dokáže nenávist. Reakce tuzemských novovlastenců typu Samková či Okamura na tento čin by nás neměly nechat chladnými.

Kladno přijde o bezdoplatkovou zónu. Diskriminace dostala trhlinu

18.března
Středočeský krajský úřad ruší bezdoplatkovou zónu, která platila na území celého Kladna. Odporuje podle něj smyslu institutu zóny bez doplatku na bydlení. Rozhodnutí může coby precedent ovlivnit další města.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes