15
new stories - click to show

Deník Referendum

Description:

Zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova, ze světa a o umění.

URL:

https://denikreferendum.cz/

Catalog:

Z domova

Publishes:

2.6 items/day

Vše směřuje k pádu Babišovy vlády. Původní nechuti Pirátů a Starostů navzdory

12.May
Vláda Andreje Babiše bude v příštích týdnech zřejmě čelit již třetímu pokusu o vyslovení nedůvěry. Opozice by tentokrát mohla uspět. Menšinový kabinet totiž přišel o podporu KSČM a ve Sněmovně nadále nemá většinu.

Opozice v Paroubkových stopách

12.May
Základní poučka pro hlasování o nedůvěře vládě zní: K jeho vyvolání lze přistoupit jen tehdy, když je naprosto jisté, že skončí neúspěchem. V opačném případě si opozice koleduje o to, aby následovala neblahý osud Jiřího Paroubka.

Test, očkování nebo nedávný covid. Chystané rozvolnění naznačuje širší trend

12.May
Po mnoha měsících se chystá větší uvolňování proticovidových omezení. Mají se konat dříve nemyslitelné akce, byť za poměrně přísných podmínek. Základem je důraz na očkování či imunitu z prodělaného onemocnění, případně časté testování.

Poprvé od podzimu máme velkou šanci dát viru co proto. Nezkažme si léto

11.May
Touha co nejrychleji co nejvíce provozů otevírat je pochopitelná: všichni toho máme dost a vládě poprávu nikdo nevěří nos mezi očima. Přesto je v zájmu všech ještě vydržet restrikce: v zájmu klidného léta, které tolik potřebujeme.

Epidemické křivky dále klesají. Pogratulujme si a tlačme je ještě mnohem níž

11.May
Epidemie covid-19 pokračuje v pomalém poklesu, scénáře jsou vcelku optimistické. Je však třeba předejít příliš brzkému zarovnání hlavní křivky. Pokud svou bludnou káru poprvé důsledně dobrzdíme, můžeme si snad užít klidné léto.

Očkování zrychluje. Vládní otevírání registračního systému je však příliš napřed

11.May
Proti covidu-19 se očkuje stále víc Čechů. Vláda otevírá systém dalším věkovým skupinám, nic to však neříká o reálných výhledech. I pokud se za měsíc umožní registrace úplně všem, jak slibuje premiér, nemálo zájemců si stejně počká.

Sputnik V: pochybnosti se vrší, očkování ruskou vakcínou nyní nelze doporučit

11.May
Debata, za jakých okolností lze očkovat vakcínou Sputnik V, se snad konečně chýlí ke konci. Pochybnosti o kvalitě látky se množí, závažné podezření nyní nově vznesla Brazílie. Pro nás to znamená jediné: postupujme společně s Evropskou unií.

Virové mutace pokračují v evolučním trendu. Pořádně nám zatopí, ale překonáme je

11.May
Nový koronavirus pokračuje v mutačním trendu. Naprostá většina změn upadne do zapomnění, jiné — zákonitě ty nebezpečnější — ale trýzní svět a vyvolávají obavy o spolehlivost očkování. Novinky o mutacích shrnujeme v tradiční analýze.

Pro rozvolňování nepotřebujeme jen datumy, ale hlavně data. A s těmi je tu kříž

11.May
Situaci by zásadně usnadnilo, pokud by se veřejné debata vedla na základě správně interpretovaných dat. Bohužel i v tom tu panuje choas — jak na straně vlády, tak v podstatné části médií.

Covid-19: Křivky dále klesají, k pevné kolektivní imunitě je však daleko

11.May
Epidemie pokračuje v sestupném trendu. Křivky se svorně snášejí z výšin posledních měsíců, nápor na nemocnice polevuje. Vláda chystá další pootevření škol i obchodů. Vzdor příznivému vývoji je ale i teď nutné plánovat, co podnikneme dál.

Co dál s rozvolňováním? Cesta je ještě daleká, nepřežeňme začátek

11.May
Navzdory datům zmateným Velikonocemi epidemické křivky klesají. Uvolnila se některá omezení, pootevřely nižší stupně základních škol. Jaká úskalí tato konečně nadějná situace má? A lze dále uvolňovat? Odpovídáme v tradiční analýze.

Jak svět porazil neštovice. Historický příběh pro čekání na covidovou vakcínu

11.May
Dnešku patří nenápadné výročí: úspěšný konec akce, jež uzavřela světové úsilí o vymýcení pravých neštovic. Nyní, kdy se svět zmítá v pandemii a přích o vakcínách, je historie úsilí proti zhoubné infekci zvlášť inspirativní.

Aktuálně o očkování: vektorové vakcíny provází smůla, pomůže nám Pfizer

11.May
Očkování proti covidu-19 snad konečně nabere na obrátkách. A to navzdory sérii obtíží s vektorovými vakcínami, nově preparátem od Johnson & Johnson. Jejich hlavním úskalím nejsou ani tak vzácné vedlejší účinky, jako spíše neustálá prodlení.

Čeští diplomaté se shodují: krize česko-ruských vztahů se časem překoná

11.May
S bývalými diplomaty a ministry zahraničních věcí jsme hovořili o událostech posledních dní, v nichž se kvůli vrbětickému případu stupňovalo napětí mezi Českou republikou a Ruskem. Jak celé kauze rozumět. A jak číst jednotlivé její aspekty?

Česká republika dala Rusku ultimátum

11.May
Napětí mezi Českou republikou a Ruskem se kvůli kauze Vrbětic stupňuje. Ministr zahraničních věcí dal Moskvě ultimátum. Buď znovu přijme vyhoštěné české diplomaty, nebo z Prahy vypoví desítky pracovníků ruského velvyslanectví.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes