15
new stories - click to show

Deník Referendum

Description:

Zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova, ze světa a o umění.

URL:

https://denikreferendum.cz/

Catalog:

Ze světa

Publishes:

6.3 items/week

Michigan, Nevada, Pensylvánie. Bidenovo vítězství stvrdily už všechny klíčové státy

12:13
Joe Biden byl prohlášen za oficiálního vítěze již ve čtyřech ze šesti států, ve kterých se snaží Trumpovi právníci zvrátit výsledek. Navzdory Trumpovu lobbingu by tak mělo být zajištěno už i dost volitelů.

Bylo nebylo. Jak Biden „ukradl“ Trumpovi vítězství

12:13
Autor důkladně rozebírá, proč je nářek Trumpových příznivců nad „ukradenými volbami“ pouhou konspirační teorií.\n

Británie: odchod premiérova šéfporadce Cummingse potvrzen, okolnosti nejasné

26.November
Cummings stál za brexitovou kampani i loňskými volbami. Dle některých pozorovatelů za Johnsona dokonce i vládl. Část analytiků spojuje jeho odchod s bojem o vliv či soukromými motivy. Dle jiné části však Johnson chystá politický veletoč.

Boj o Corbyna v britské Labour Party pokračuje

26.November
Levicovému expředsedovi bylo obnoveno členství ve straně, ne však v poslaneckém klubu. Několik poslanců hrozí současnému předsedovi Starmerovi rezignací, pokud se Corbyn vrátí. Levicové křídlo naopak bouří, že se ještě nevrátil.

Rozhovor s libanonskou režisérkou: naše revoluční hnutí ničeho nedosáhlo

26.November
V Libanonu neštěstí střídá leda tak zmar. S tamější režisérkou Rubou Atiyehovou, jejíž snímek Vlastní domov měl evropskou premiéru na festivalu Ji.hlava, jsme hovořili o současné situaci i pocitech odcizenosti ve vlastní zemi.

Další válka: případ Maroka a Západní Sahary

26.November
Propuknutí bojů ve sporném území Západní Sahary ukončilo téměř třicetiletý klid zbraní. Stejně jako před desítkami let proti sobě opět stojí Marocké království a Fronta Polisario podporovaná Alžírskem.

Hlavní obětí pandemie koronaviru v Africe je její demokracie

26.November
Není pravda, že Africe se covid-19 vyhnul. Většina afrických zemí k němu jen okamžitě zaujala efektivní postoj. Za pozornost však stojí to, že pandemie se v mnohých částech regionu stala hybatelem strategií k posílení autoritářských režimů.

Druhá vlna pandemie ve Švédsku: od neděle začala platit volnější opatření

26.November
Švédsko už na jaře zaujalo neortodoxním přístupem k epidemii koronaviru. Jak tam situace vypadá dnes? Spoiler: podstatně jinak nežli u nás.

Koronavirus v Polsku

25.November
I když některé parametry epidemie koronaviru v Polsku vypadají zdánlivě lépe než v České republice, ve skutečnosti je tomu jinak. Problémem jsou podfinancované veřejné služby, mnoho nejasností panuje také v oficiálních číslech.

Karabach po válce: situace se stabilizuje, hlavní starostí jsou teď uprchlíci

23.November
Od konce letošní války o Karabach uplynulo již čtrnáct dní. Další se přitom zjevně nechystá. Oblast opouštějí arménské jednotky. Na znovuzískaná území přijíždějí první ázerbájdžánští vysídlenci. Tamní Arméni naopak houfně prchají.

„Svlékni uniformu a odpros matku.“ Policejní násilí je příznakem paranoie rozkolísané moci

23.November
Polská policie použila proti protivládním demonstrantům teleskopické obušky. Levicové poslankyni nastříkala do obličeje slzný plyn. Nejde však o nic jiného než o projev strachu skomírající moci. Vláda se Kaczynskému drolí.

Revoluce je žena: polské protesty změnily myšlení. Dotančí až k pádu vlády?

16.November
Od 23. října neuplynul jediný den, kdy by se v Polsku nekonal protest. Dávno nejde už jen o potraty. Situace se teď sice uklidnila. Zdá se však, že v polské společnosti započal přerod, který už nikdo nezastaví.

Čeští trumpisté čekají od Bidena chaos, cenzuru, posun k nesvobodě i socialismus

14.November
Donald Trump neměl v českých médiích nikdy moc skalních zastánců, soustavně ho však hájívali například Dušan Neumann, Jefim Fištejn či Tomio Okamura. Ti teď s nástupem Joa Bidena očekavají v podstatě rozvrat, anebo novou levicovou totalitu.

Joe Biden byl ideální protikandidát Trumpa

14.November
Vítěz prezidentských voleb v USA uspěl díky své smířlivosti. Jeho agenda je ale na americké poměry i tak velice reformní, přestože na Evropana to tak působit nemusí. Klíčovým aspektem Bidenova vítězství je pak osobnost viceprezidentky.

Rok promarněných příležitostí pro bolivijskou demokracii

14.November
Barbora Vališková a Jaroslav Bílek přibližují, proč se v Bolívii rok po útěku exprezidenta Moralese do exilu vrací k moci zase jeho strana.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes