15
new stories - click to show

Deník Referendum

Description:

Zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova, ze světa a o umění.

URL:

https://denikreferendum.cz/

Catalog:

Ze světa

Publishes:

2.8 items/week

Co vypovídají volební plakáty o Německu a o nás

21.September
V německé a české volební kampani jsou největší podobnosti v agendách sociální demokracie. O to víc vyniká, že když dva dělají totéž, není to totéž.

Německá soda: o blížících se volbách do Bundestagu

21.September
Druhý díl podcastu zaměřeného na dění v sousedním Německu je předvolebním speciálem. Co stálo za raketovým vzestupem SPD v průzkumech a jaké má povolební vyhlídky?

Afghánistán: v Pandžšírském údolí se ještě bojuje, spíše však už jen partyzánsky

21.September
Tálibán poslední odbojnou provincii dosud nedobyl, kontroluje však tamní páteřní silnici a správní centra. Vůdcové oboje Ahmad Masúd a Amrulláh Sálih jsou zřejmě na útěku, buďto se svými muži v horách, nebo již v zahraničí.

Guinea po puči: nic, co by tu už dříve nebylo

21.September
Západoafrická Guinea je jednou z řady afrických zemí, které jejich nerostné bohatství předurčuje k relativně bezstarostnému ekonomicky spokojenému životu, které se však utápí ve zmatcích. Poslední v řadě peripetií je vojenský puč.

Volby v Norsku vyhrála levice, povládne teď v celé Skandinávii

16.September
Levicový blok v čele se Stranou práce obsadí v norském parlamentu 100 křesel ze 169. Pravicovou premiérku Solbergovou tak vystřídá po osmi letech sociální demokrat Støre. Volby rozhodovaly otázky sociální politiky i změn klimatu.

Ani inkluzivní, ani progresivní. První tálibánskou vládu vedou staré kádry

10.September
První vládu vzniklou po pádu prozápadního režimu tvoří takřka výhradně tálibánští předáci, Paštunové a pouze muži. Vůdčí pozice zabrali příslušníci zakladatelské generace hnutí. Ministrem vnitra je vůdce skupiny proslulé svou brutalitou.

Bidenova obliba po odchodu z Afghánistánu klesla, stažení samo se ale schvaluje

10.September
V USA propadl Bidenův approval rating od července o sedm procent. Způsob stažení z Afghánistánu je jedním z hlavních faktorů. Odchod sám ovšem větší část Američanů stále podporuje, třebas i s rizikem, že jej mohou využít teroristé.

Průzkumy v Německu vedou najednou sociální demokraté. Proč?

6.September
Tři týdny před volbami poráží německá SPD v průzkumech jak CDU/CSU, tak i Zelené. Většina analytiků to spojuje s osobností jejího lídra Olafa Scholze. Čím tento politik s image úředníka Němce tak zaujal a co za nástupem SPD stojí ještě?

Katastrofa v Německu: ti, kdo uvěřili, budou umírat méně často

6.September
Přírodní katastrofa na západě Německa nepochybně přinese vyšší prostředky v oblasti prevence. Přispívá k tomu německý konsensus o změně klimatu.

Tálibán získal tisíce amerických zbraní, letounů ale nakonec jen minimum

6.September
Obavy, že afghánští islamisté budou disponovat vlastním letectvem, se zatím ukazují jako nedůvodné. Téměř polovina strojů byla na letištích zničena. Další přelétly do Uzbekistánu. Tálibán ovšem ukořistil mnoho jiné techniky.

Osud klimatu záleží na Číně. Její politika má ale od slov k činům stále daleko

6.September
Ceny čínských emisních povolenek jsou rekordně nízké. Jde o jeden z příznaků nefunkční klimatické politiky, která deklaruje mnohé ambice, ale v žádné z nich není důsledná. Prohlášení čínských představitelů tak zatím neodpovídají realitě.

Pět důvodů, proč afghánští vojáci více nebojovali

30.August
Nad tím, proč režim budovaný devatenáct let nevydržel bez zahraničních vojsk ani několik týdnů, se stále debatuje. Příčiny kolapsu údajně tří set tisícové armády si ale už znalci vyjasnily. O které jde a jak působily?

Afghánská poučení pro Evropskou unii

30.August
Poučením není rezignovat na odpor proti autoritářským režimům. Je ale jasné, že stavět společnost na nohy je těžší úkol, než vojensky dobít území. EU potřebuje být akceschopnějí. Nesmí tedy dovolit lidem jako Orbán blokovat společný postup.

Převratný klimatický plán německých zelených: brzy vládním programem?

30.August
Němečtí Zelení budou mít u jednání o koalici po zářijových volbách zásadní slovo. Je jasné, že nevstoupí do vlády, která by si neosvojila jejich ambiciózní plán na ochranu klimatu. Záměrem je, aby se stal evropským standardem. Seznamte se.

Volby v Zambii: resuscitace demokracie a regionálních nadějí

30.August
Zambijské volby zcela nečekaně a bezprecedentním způsobem vyhrála opozice vedená Hakaindem Hichilemou. Dobrou zprávu pro demokracii celého regionu ale provází stín obřího dluhu hlavně vůči Číně. Místní budoucnost se tak bude teprve utvářet.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes