Deník Referendum

Description:

Zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova, ze světa a o umění.

URL:

http://www.denikreferendum.cz/rubrika/svet

Catalog:

Ze světa

Publishes:

2.1 items/day

Iva Sojková: Získá Čína od zadlužené Keni přístav v Mombase?

7:50
Keňa má potíž splácet půjčky na železnici SGR poskytnuté Čínou v rámci Nové hedvábné stezky. Přijít tak může i o kontrolu nad přístavem, jímž za peníze ručí – podobně jako nedávno Srí Lanka. Iva Sojková přibližuje celkový kontext situace.

Petr Janyška: Francouzské protesty – dobrá reforma, ale špatně prodaná

15:55
Francie je od minulého čtvrtka dějištěm stávek a protestů kvůli reformě důchodů, kterou plánuje Macronova vláda. Dvě třetiny Francouzů reformu podporují a zároveň polovina podporuje protesty. Jak to vysvětlit?

Robert Břešťan: Česká debata o Číně na výplatní pásce Petra Kellnera

10.December
Podle Aktuálně.cz Home Credit Petra Kellnera skrze placenou PR agenturu ovlivňuje české veřejné mínění o Číně. V rámci redakční spolupráce zveřejňujeme komentář šéfredaktora serveru HlídacíPes.org Roberta Břešťana.

Jan Kašpárek: Viktoriiny vodopády nevyschly, jsou na tom ale zle, stejně jako my všichni

10.December
Je dobře, že se stále více lidí zajímá o klimatickou krizi. Tím častěji se ale šíří i alarmistické zkratky bez faktického základu. Jaký je základní princip opatrnosti?

Světu učarovaly finské političky v čele s novou premiérkou

10.December
Po překonání koaliční krize vedou zastoupení všech pěti vládních stran ve Finsku ženy. Masmédia zaujala zejména sociální demokratka Sanna Marinová, jež se aktuálně stává zároveň nejmladší premiérkou na světě.

Rakouští svobodní propadli v průzkumech poprvé pod zelené

9.December
Podpora nacionálně populisitické FPÖ, jež v posledních letech oscilovala kolem pětadvaceti procent, je aktuálně na čtrnácti procentech. Soustavně přitom klesá už od jara. Ještě nedávno čtyřprocentní zelení naopak v Rakousku stále sílí.

Petr Pospíchal: Vyznamenání pro Somálku Ayan

9.December
Petr Pospíchal komentuje rozhodnutí Nejvyššího soudu v šátkové kauze, který dal zapravdu somálské studentce. Případ ukazuje, jak spletitá bývá cesta k nalezení spravedlnosti.

Kateřina Smejkalová: Německá sociální demokracie po sjezdu: noví spolupředsedové vyjasnili pozice

9.December
Čerstvě zvolené spolupředsednické duo převzalo oficiálně vedení strany a konkretizovalo priority. SPD dala definitivně sbohem Schröderovým reformám. Zajímavě dopadla i volba místopředsedů. O setrvání ve vládě se má teď vyjednávat.

Žijeme tu, ale jakobychom nebyli. Jak krajní pravice získala město čtyř kultur

7.December
Ceuta, španělská enkláva na území Maroka, proslula jako multikulturní město čtyř náboženství. Říjnové volby tu vyhrála krajní pravice. Není se čemu divit. Městské hradby dodnes oddělují křesťanské centrum od chudých muslimských periferií.

Martin Beličák: Skutočná lyžovačka

7.December
Autor partnerského Poleblogu se na začátek lyžařské sezóny zamýšlí nad možnostmi, jak pojmou příslušnou zimní kratochvíli ekologičtěji a celkově s větší citlivostí k zatěžovaným lokalitám.

Německo: vedení obměnila i AfD, cílí na vládu s konzervativci

6.December
V novém vedení německé krajní pravice mají převahu pragmatikové, vliv tvrdě nacionálního křídla však sílí. Společným zájmem obou proudů je prolomit tabu koaliční spolupráce mezi AfD a CDU, nejdříve zřejmě v některé z východoněmeckých zemí.

Petr Bittner: Obhajoba Zemanovy přesnožky

6.December
Petr Bittner se zastává Miloše Zemana proti kritikům jeho ležérního sedu na setkání lídrů NATO. A aby nastolil rovnováhu, vysmívá se vzápětí jeho mluvčímu.

Otevřený dopis: Braňme Sinopsis, součást akademické obce

5.December
Zveřejňujeme otevřený dopis do rukou vedení Univerzity Karlovy. Požaduje, aby se instituce postavila za badatele a badatelky působící v projektu Sinopsis a bránily je plnou vahou své autority.

Petr Jedlička: Vzestup a sestup Kamaly Harrisové

4.December
Z boje o prezidentskou nominaci v USA odstoupila výrazná senátorka, v níž mnozí viděli ještě v létě budoucnost. Nyní může být krach její strategie věčného antitrumpismu, důrazu na styl a zvýznamňování identity inspirací, jak kampaň nedělat.

Začal klimatický summit COP25. OSN volá po akci, Babiš se schovává za Čínu

4.December
Madrid hostí od začátku týdne summit OSN usilující o řešení klimatické krize. Vlády i experti na něm mají najít cestu k co nejrychlejšímu snižování emisí skleníkových plynů. Zastoupení některých států je čistě formální.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes