Deník Referendum

Popis:

Zpravodajsko-publicistický server Deník Referendum každý den zveřejňuje soubor nejméně pěti komentářů a výběr nejdůležitějších zpráv z domova, ze světa a o umění.

URL:

http://www.denikreferendum.cz/rubrika/svet

Katalog:

Ze světa

Publikuje:

2 položek/den

Rabat a Salé: Dva břehy jedné pirátské republiky

0:42
Dnešního návštěvníka Maroka hlavní město Rabat příliš nezajímá a o sousedním Salé zřejmě nikdy ani neslyšel. V 17. století je ovšem znala celá Evropa jako centra nezávislé pirátské republiky, jejíž kapitáni podnikali nájezdy až na Island.

Dlouhý konflikt mezi Etiopií a Eritreou spěje ke konci. Pocítit to může i Evropa

13.července
Etiopie a Eritrea pokračují v normalizacích vzájemných vztahů, které v roce 1998 přerušil dlouholetý a krvavý konflikt. Dosažení trvalého míru mezi oběma státy přitom může přinést výhody nejen pro region, ale také pro Evropu.

Kvůli Cambridge Analytica dostal Facebook v Británii nejvyšší možnou pokutu

12.července
Verdikt britského úřadu pro ochranu osobních informací je jasný: digitální platforma tím, že umožnila zneužití dat svých uživatelů, porušila zákon. Trhliny tak dostává argumentace Facebooku, že je jedním z poškozených.

Zoe Konstantopoulou: Máte-li rádi Řecko, pomozte nám zbavit se Tsiprase a jeho politických mrtvol

11.července
Řecký premiér a jeho Syriza zradili vlastní lidi i všechny své principy. Znovunastolení místní demokracie umožní jen jejich brzký odchod.

Petr Janyška: MeToo se vyhnulo České republice jako kdysi černobylský mrak?

11.července
Kultura obtěžování žen je závažným a široce rozšířeným problémem na Západě i u nás. Rozdíl je v tom, že na Západě jej díky kampani #MeToo začínají řešit.

Britskou vládu opouští zastánci brexitu. Někteří žádají hlavu premiérky

11.července
Britskou vládu opustilo několik vlivných zastánců co nejtvrdšího brexitu včetně ministra zahraničí Borise Johnsona. Nelíbí se jim nové návrhy premiérky Mayové ve vztahu k Evropské unii, radikálnější hlasy požadují rovnou její svržení.

Jan Škvrňák: Varšavské komunální volby ve stínu divokých restitucí

10.července
V Polsku se na podzim chystají komunální volby. V současnosti na této úrovni dominuje liberální opozice a po volbách bude zřejmě rozložení podobné. Zajímavá je však situace v hlavním městě Varšavě.

Trump v Evropě? Protesty na každém kroku. Nechybí prezident jako létající batole

10.července
V souvislosti s návštěvou amerického prezidenta v Evropě se chystá nepřeberné množství protestních akcí. Bruselský mírový pochod má násobně překonat „karneval odporu“ v Londýně. Město též přeletí figurína Trumpa jako řvoucího dítěte.

Kenan Malik: Odpor vůči migrantům se nezrodil z jejich rostoucího počtu, ale ze zklamaných nadějí

9.července
Lídři Evropské unie by se namísto slepého ustupování zdejším populistům měli zaměřit na skutečné příčiny odporu k imigraci.

Krveprolití v Nikaragui nekončí. Prezident Ortega odmítá předčasné volby

9.července
Středoamerická Nikaragua se už třetí měsíc zmítá mezi masovými protesty a násilím ze strany bezpečnostních složek. Prezident Daniel Ortega nyní odmítl návrh na vypsání předčasných voleb, opozice proto chystá další generální stávku.

Pátrání po Silvestrovi: Silvestr singapurským dobrovolníkem

8.července
Jak vznikly a fungovaly ozbrojené složky singapurských dobrovolníků, které měly v britských koloniích dlouhou tradici a ke kterým se počátkem 40. let přidal i autorův prastrýc Silvestr?

Peter Takáč: Máj ´68: Najväčší štrajk v dejinách kapitalizmu

8.července
Rok 68 ve Francii je sice pokládán za významnou levicovou revoltu, jeho požadavky ovšem záhy vstřebal kapitalismus. Levice tak prohrála už ve chvíli, kdy zvítězila.

Ávila: Město zbožných konvertitů

8.července
Za majestátními katolickými kostely a kláštery španělské Ávily se skrývají příběhy židovských konvertitů a jejich potomků. Mezi ně patřil první inkvizitor Tomás de Torquemada i svatá patronka města, Terezie od Ježíše.

Pátrání po Silvestrovi: Fašizace Japonska a vypuknutí čínsko-japonské války

7.července
Autor pokračuje v líčení geopolitických poměrů v Asii před druhou světovou válkou, které obstarávají kontext útoku Japonců na Sinagpur, při němž zahynul jeho předek.

Pátrání po Silvestrovi: Asie po první světové válce

6.července
Autor se v dnešním pokračování příběhu pátrání po osudech svého předka, který jako zaměstnanec Baťových závodů a dobrovolník domobrany zahynul za druhé světové války v Singapuru, popisuje meziválečnou situaci v Asii.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes