Dotyk.cz

Description:

Magazín Dotyk – články, názory, analýzy a novinky ze společenských, politických a byznys témat

URL:

http://www.dotyk.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

7 items/week

Co dělat, když nemáte na nový mobil? Řešením je půjčka i půjčovna

11:25
Moderní doba si žádá moderní vybavení. Znáte ve svém okolí někoho, kdo by nevlastnil mobilní telefon? My pravděpodobně ne. Mobilní telefon patří do výbavy malých dětí, dospělých, ale i seniorů. Průměrný uživatel se podívá na svůj mobil až 150krát za den a je pravděpodobné, že toto číslo v budoucnu ještě poroste.

"Největší lidskou svobodou je zákaz," prohlásila ruská senátorka

7:14
"Nadměrné množství práv omezuje svobodu Rusů," prohlásila ruská senátorka Jelena Borisovna Mizulinová, která na Fóru bezpečného internetu hájila zákony, obsahující zákazy té či oné činnosti, prosazované ruskými poslanci. Fórum pořádala Liga bezpečného internetu ve spolupráci s ruským Národním centrem pro pomoc nezletilým a postiženým dětem.

Velikonoční vajíčka nejsou jen na koledu, mají spoustu významů

22.April
Vejce bylo vždy symbolem zrození a představovalo život skrytý v tvrdém obalu. O Velikonocích proto hraje důležitou roli a jeho smysl je mnohovrstevnatý. Zdaleka to není jen odměna za pondělní ranní koledu, i když i tato funkce k němu patří. Má ale také svůj duchovní, rituální i magický význam.

Příběh Anny Honové: Chtěla jsem, aby se vědělo, co udělal Grebeníček i další

21.April
/PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ/ Prvního dubna 2019 zemřela ve věku 92 let Anna Honová. V roce 1950 byla z politických důvodů zatčena, vyšetřována v Uherském Hradišti a poté odsouzena k pokutě, ztrátě občanských práv a dvouapůlleté ztrátě svobody.

Od Zeleného čtvrtku do Červeného pondělí. Nejstarší svátek křesťanů je opět zde

19.April
Byť si s Velikonocemi nejčastěji spojujeme dny od Zeleného čtvrtku do Velikonočního pondělí, představují tyto nejstarší křesťanské svátky jedny z "nejkomplexnějších" a nejdelších v roce. Přípravné období začíná Popeleční středou 46 dnů před Velikonoční nedělí a celá velikonoční doba trvá ještě 50 dnů po ní.

Krvavé Velikonoce. Před 630 lety došlo k nejhoršímu středověkému českému pogromu

18.April
"Léta 1389. V neděli na Velikú noc Židé v Praze jsou zbiti a spáleni," zapsal do svých Pamětí Mikuláš Dačický z Heslova. Strohá věta je připomínkou největšího středověkého pogromu na Židech spáchaného v českých zemích, k němuž došlo 18. dubna 1389, za vlády Václava IV. Zahynula při něm většina obyvatel tehdejšího pražského židovského města.

Řada významných světových katedrál se znovu rodila z ohně a ruin

17.April
Jakkoli působil pondělní požár slavné gotické katedrály Notre-Dame tragicky, nešlo o nic, s čím by se světové památky podobného významu ve své minulosti nesetkaly. Řada z nich musela povstat doslova z trosek, zejména po druhé světové válce. Ani pro Notre-Dame nebyla současná katastrofa první. Připomeňme si několik okamžiků, kdy se rozhodovalo o bytí a nebytí světového dědictví.

Banky zatraktivňují půjčky i spoření. Kde získat ty nejvýhodnější?

16.April
Banky jsou nepředvídatelné, důkazem tomu je jejich chování v posledních měsících. I přestože Česká národní banka své úrokové sazby drží pevně ve svých rukou a nemění je, finanční ústavy se rozhodly úrokové sazby pozměnit. Zlevňují půjčky a zvyšují úročení na spořicích účtech.

Ve Hře o trůny je málo černochů, zaznívá z Británie

16.April
Na obrazovkách po celém světě startuje osmá a poslední řada nejdražšího televizního projektu na světě, fantasy seriálu Hra o trůny. A britský deník The Guardian začal řešit aspekt, jemuž podle něj nebyla až dosud věnována náležitá pozornost: Není tahle podívaná trochu rasistická?

Pomohl odboji, zatklo ho gestapo. Aleš Kaprál přežil díky statečné manželce

15.April
/PŘÍBĚHY 20. STOLETÍ/ Deset kilometrů od Brna se rozprostírá údolí Říčky. U potoka stojí starý mlýn, vila a kamenný bazén. Dnes místo využívají převážně skauti, kteří ho zrekonstruovali. Kromě toho zdokumentovali dramatický příběh rodiny Kaprálovy, která tu kdysi žila.

Tragický omyl. Před 25 lety sestřelili američtí stíhači dvě vlastní helikoptéry

14.April
Šestadvacet lidí přišlo o život při incidentu, kdy dvě americké stíhačky F-15 sestřelily dne 14. dubna 1994 nad severním Irákem omylem dva vlastní bojové vrtulníky Black Hawk z 6. praporu 159. leteckého pluku. K tragickému omylu došlo během mezinárodní vojenské operace Provide Comfort, zaměřené na pomoc kurdským uprchlíkům.

Přichází poslední postní neděle. Provázejí ji květy z kočiček a otvírání pokladů

13.April
Květná neděle, nazývaná také Pašijová, Palmová nebo Beránková, je označení pro šestou a poslední postní neděli, která připomíná příjezd Ježíše do Jeruzaléma a otevírá Velikonoce ve znamení zelené ratolesti. Současně je prvním svátečním dnem Svatého nebo Velkého týdne. V lidové tradici se k ní vztahují pověsti o otvírání pokladů.

Karel Kryl by oslavil 75. narozeniny. I dnes by měl pořád co říci

12.April
Jaký by byl Karel Kryl v pětasedmdesáti? Oslavil by dnešní jubileum v optimistickém duchu, nebo by byl k vývoji v naší společnosti stále kritičtější? Nejvýznamnější český písničkář toho má pořád hodně co říci, i když je tu přítomen už pouze svými nahrávkami.

U zrodu Tel Avivu před 110 lety stály ruské pogromy a loterie s mušlemi

11.April
Brutální pronásledování Židů v Rusku vedlo na začátku 20. století k největší vlně židovského vystěhovalectví do tehdy osmanské Palestiny, kam přišlo v letech 1904 až 1914 asi 40 tisíc Židů. Dne 11. dubna 1909 se pak někteří z nich shromáždili na pobřeží Středozemního moře s cílem vybudovat zde nové město. Pozemky si rozdělili pomocí loterie s mušlemi.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes