Dotyk.cz

Description:

Magazín Dotyk – články, názory, analýzy a novinky ze společenských, politických a byznys témat

URL:

http://www.dotyk.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

3.5 items/day

Hladové norské ženy udržovaly vztahy s Němci: Po válce je za to čekalo peklo

18:17
Severský národ Norů Hitler považoval za "čistou rasu", a tak svým vojákům dovolil navazovat v Norsku intimní známosti. Poměr s Němcem zajišťoval chudým a hladovějícím dívkám lepší stravu a bezpečí. Po válce je však čekal tvrdý lynč. Nejhůře to odnesly jejich děti.

Adolf Burger (†99): Padělatel z Ďáblovy dílny falšoval miliony liber pro nacisty

14:25
Adolf Burger (†99) přežil druhou světovou válku jen díky svému povolání. Tiskařů bylo málo a každý musel přiložit ruku k dílu. V Sachsenhausenu byl součástí padělatelské akce Bernhard. Na základě jeho vyprávění byl natočen oscarový film Ďáblova dílna.

Marie Cecílie Autschová (†44): Statečná jeptiška zachraňovala vězně v Osvětimi

10:33
Druhá světová válka zmařila spoustu životů a brala naděje. Lidé zoufale hledali každý kousek štěstí nebo dobra. Marie Cecílie Autschová (†44) patřila k těm, kteří i v nouzi a při boji o holý život mysleli na druhé a pomáhali.

Bájné amazonky existovaly: Brutální bojovnice decimovaly francouzskou armádu

2.June
Evropané jim říkali Amazonky, ony samy se nazývaly Ahosi (královy manželky) nebo Mino (naše matky). Neohrožené bojovnice západoafrického království Dahome sekaly hlavy francouzských kolonizátorů až do konce 19. století.

Stál před Doktorem Smrt v Osvětimi, ale skautské zásady mu zachránily život

2.June
Židovský původ zařadil Felixe Kolmera (98) během druhé světové války do první linie. Skautský duch a hlavně přesvědčení vidět v lidech jen to dobré a pomáhat druhým mu zachránilo život.

Jak se před sto lety nahlíželo na ženy, které se rozhodly nemít děti?

1.June
Pokud v současnosti někdo lamentuje nad přílišnou emancipací žen, možná ho zaujme fakt, že nad podobným nešvarem žehrali již naši předci na začátku minulého století.

Proč se Kim Čong-un nikdy nekoupe, koho má rád a další tajemství podivného vůdce

1.June
Kimg Čong-una provází pověst nelítostného krutovládce. Poslední týdny se spekuluje, kde se aktuálně nachází a zda není náhodou po smrti! Pojďme se podívat na několik zajímavostí o Kim Čong-unovi. Vládce má totiž nejedno tajemství.

Zvrhlý nacistický projekt Seenot: Podchlazování vězňů zabíjelo,letcům nepomohlo

1.June
Nacistický lékař Sigmund Rascher patřil mezi nejbrutálnější nacistické lékaře, který v mnoha ohledech předčil „Anděla smrti“ Josefa Mengeleho. Jeho kruté a nelidské lékařské experimenty patřily mezi nejhorší zvěrstva, které byly v koncentračním táboře Dachau spáchány. Proč vězně podchlazoval?

Padesát odstínů šedi středověku: Erotický bestseller unikl hledáčku církve

1.June
Zdálo by se, že ve středověku bylo pro rytíře nejvyšším erotickým zážitkem postávat pod okny vdané šlechtičny a prozpěvovat songy o nenaplněné touze. Ve skutečnosti však téma fyzické lásky nebylo až takové tabu. Svědčí o tom Román o růži pocházející z 13. století.

O. F. von Verschuer: Zvrhlý vědec, který ovládal Anděla smrti v Osvětimi

1.June
Mengele se nechvalně "proslavil" jako Anděl smrti, ale byl to jen sluha šedé eminence Otmara von Verschuera. Ten veškerou vinu popřel a dožil s uznáním a respektem.

Porod ve středověku: žena Jana Lucemburského jej přežila, ale cena byla vysoká

31.May
První zmínky o císařském řezu pochází ze starověku. Tehdy se ale prováděly jen na mrtvých ženách. Podle nařízení panovníka Numa Pompilia nemohla být žena pohřbena s plodem v těle. Zlom přišel na začátku sedmnáctého století, kdy se lékaři pokoušeli provést sekci a zachránit matku i dítě. Šance na přežití byly bohužel minimální.

Sovětská psychiatrická léčebna: Diagnóza schizofrenie - horší rozsudek než gulag

31.May
Sovětský svaz se po Stalinově smrti snažil tvářit demokraticky. Odpůrci režimu už nebyli masově popravováni, gulagy byly v roce 1960 oficiálně zrušeny, zbývalo jen najít méně drsné místo, kam by se disidenti dali odklidit v tichosti a legálně. Skvělou službu v tomto ohledu sovětskému vedení prokázaly psychiatrické léčebny.

Dějiny sexuality: Tajné erotické soutěže flétnistek byly snem každého muže

31.May
V antickém Řecku neexistoval jediný muž, který by se tam netoužil alespoň jednou v životě dostat. Tajné erotické slavnosti auletrid, neboli takzvaných flétnistek, byly opředeny řadou mýtů, které po staletí rozněcovaly fantazii silnějšího pohlaví.

Krvavou bitvu u Mithradates pravděpodobně rozhodl padající meteorit

31.May
Římský aristokrat Lucullus (asi 118-57 př.n.l.) se do dějin zapsal především jako mecenáš umění a milovník vybraného jídla. Než se ale mohl usadit a pořádat své pověstné hody, dobýval pro Řím jedno území za druhým. Kde to nešlo silou, pomohl si rozumem. A také mu přála Štěstěna.

Oldřich Stránský: v Osvětimi přenášel mrtvá těla, a to mu zachránilo život

31.May
Oldřich Stránský (†93) měl štěstí v neštěstí. Deportaci do tábora v Lípě u Havlíčkova Brodu nesl těžce, ale kdyby zůstal doma, skončil by stejně jako zbytek jeho rodiny. S nikým z nich se už nikdy neviděl.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes