15
new stories - click to show

Dotyk.cz

Description:

Magazín Dotyk – články, názory, analýzy a novinky ze společenských, politických a byznys témat

URL:

http://www.dotyk.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

2.2 items/day

Co je napsáno v tajných denících K.H. Máchy? Tohle vám ve škole nejspíš neřekli

10:05
Byl pozdní večer, první máj… S prvním květnovým dnem bude díky svému dílu Máj básník Karel Hynek Mácha spojený už navždy. Byl ale opravdu takový romantik, jak si dle této básně myslíme? Obsah jeho zašifrovaných intimních deníku odkrývá, že byl láskyplným milovníkem jen na papíře.

Jak pracují čeští krotitelé duchů?

10:05
Víte, že i v Čechách existují krotitelé duchů? Sice nemají chytlavou znělku jako legendární seriál, hlavnímu vedoucímu Jaroslavu Drábkovi ale zvoní telefon i desetkrát denně. Jak jeho tým krotitelů pracuje?

Ouija: Dětská hra se spiritistickou tabulkou může být nebezpečná. Vyvolá ducha?

8.May
Temná atmosféra, zapálené svíčky a skupina kamarádů, kteří se nudí na opuštěné chatě. Jeden z nich položí na stůl tajemnou tabulku. A najednou se začnou dít věci. Spiritistickou pomůcku můžeme potkat v mnoha amerických hororech. Hra Ouija je už od svého vzniku opředena tajemstvím.

Marija Oktyabrska: Švadlena si koupila tank a vyrazila pomstít svého manžela

8.May
Se smutkem ze ztráty blízkého člověka se každý vyrovnává po svém. Marija Vasilevna Oktyabrskaya po smrti manžela zasvětila svůj život pomstě. Na své náklady si nechala vyrobit tank a v přední linii se z ní stala sovětská hrdinka.

Jak se chovali pánové ke svým otrokyním ve starém Římě?

7.May
Otroci a otrokyně ve starém Římě (servi) nebyli právoplatnými občany, dokonce jim i chybělo právní postavení přiznané svobodně narozeným cizincům. Otrokyně i otroci byli považováni za majetek a byli kupováni i prodáváni jako jakýkoli jiný statek v Římě. K ženám se navíc jejich majitelé chovali vždy nejhůře. Mladé ženy byly většinou prodávány k prostituci, ty starší se uplatnily jako služebné a ...

Co byla a jak probíhala horečka omladnic, postrach všech rodiček v minulosti

7.May
Poporodní horečka omladnic bývala až do poloviny 19. století častým a jedním z nejnebezpečnějších zabijáků čerstvých matek. Existuje i dnes a koho nejvíce ohrožuje?

Mumie Lady von Dai vyvolala senzaci. Může se po více než 2000 letech pohybovat!

6.May
Čínská šlechtična Pinyin Xīn Zhuī (Chin Zhui), či také Lady von Dai zemřela před více než 2000 lety. Když její hrobku našli vědci v roce 1927, stala se z toho světová senzace. Vládkyně byla totiž ve stále zachovalém stavu. Jaké je tajemství tohoto zázraku?

Co krásná Lída Bárová viděla na kulhavém nacistickém zločinci Goebelsovi?

6.May
Lída Bárová svou krásou oslňovala z filmových pláten všechny muže bez výjimky, jelikož byla ve 30. letech považována za jednu z nejkrásnějších žen své doby. Jako filmová herečka žila během několika let v Československu, Německu a Itálii po druhé světové válce uvězněna a vyšetřována kvůli spolupráci. Byla totiž milenkou jednoho z nejvlivnějších nacistických vůdců: ministra propagandy Josepha Goe...

Strážmistr Arazim z Četnických humoresek existoval. Jeho reálný osud byl smutný

5.May
Četnické humoresky jsou nestárnoucí klasikou české kinematografie. Možná vás překvapí, že četník Arazím má, stejně jako ostatní četníci, předlohu v reálné postavě. Ve skutečnosti se jmenoval Josef Arazim a osud se s ním opravdu nepáral.

Ve Egyptě menstruovali i muži, tvrdí historické prameny. Způsoboval to Nil

5.May
Menstruace a muži? Možná se budete divit, ale historické prameny dokládají, že ve starověkém Egyptě to byla realita. Mužská menstruace není však tak přirozený biologický proces, jako je tomu u žen.

Co dělali nevěrnicím ve středověku? Šarivari byl obávaný trest

4.May
Slovo šarivari zní sice vesele až hravě, ale ve skutečnosti to taková zábava nebyla. Alespoň ne pro všechny. Šarivari byl totiž lidový posměšný nebo potupný průvod doprovázený souladem nejrůznějších zvuků a kraválem. V každé zemi měl trochu jiný význam, například ve Francii nebo Německu kritizoval jakoukoli výraznější odchylku od tradičního „spořádaného“ života - nevěru, muže pod pantoflem, svo...

Jak vypadal poslední den na palubě před potopením Titanicu?

4.May
Zkáza nejslavnější lodi všech dob, Titanicu, je diskutovaným a velmi oblíbeným tématem dodnes. Inspirovala mnoho autorů literárních i filmových děl. Ve skutečnosti scénář natočil život sám, a 14. dubna roku 1912 ve 23:40 se parník srazil s ledovcem a po necelých třech hodinách, nad ránem 15. dubna, dvacet minut po druhé hodině ranní klesl ke dnu. Zahynulo přes 1 500 cestujících a členů posádky.

Kaddáfího Amazonky: Jak diktátor vybíral krásky do své osobní gardy?

3.May
Krutý a obávaný diktátor Muammar Kaddáfí, nazývaný též al-Kaddáfi, s velmi osobitým módním stylem, měl evidentně vkus i pokud šlo o jeho osobní ochranku. Byl neustále obklopen krásnými dívkami. Kaddáfího Amazonky, nebo také „Jeptišky revoluce“, byly údajně panny a vůdce si byl jistý, že by za něj položily život. Jak si je vybíral?

N. Tesla: Génius či šílenec? Dal světu elektřinu. Fungoval by i paprsek smrti?

2.May
Financováním gigantické věže měl naplnit své plány na vytvoření bezdrátového přenosového systému, jenž měl pokrývat celý svět. Snil o volné elektřině pro všechny. Velké cíle génia Nikoly Tesly byly nakonec zároveň jeho zkázou.

Jak vypadá ženská obřízka: I přes zákaz jdou mrzačeny ročně miliony dívek

2.May
Kultura a zvyky v zemích Afriky a Blízkého východu se diametrálně liší od těch v západním světě. Mladé dívky si musejí procházet nedobrovolnými rituály dospělosti. Kromě nuceného manželství musejí mnohé z nich podstoupit děsivý zákrok ohrožující jejich život - obřízku.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes