15
new stories - click to show

Dotyk.cz

Description:

Magazín Dotyk – články, názory, analýzy a novinky ze společenských, politických a byznys témat

URL:

http://www.dotyk.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

8.2 items/day

Dělník vykopal zlatou cihlu ze slavného Cortésova pokladu. Zbytek vědci hledají

14:31
Podle nové studie byla zlatá cihla nalezená dělníkem v roce 1981 v parku v Mexico City skutečně součástí aztéckého pokladu. Ten před 500 lety uloupili Hernan Cortes a španělští conquistadoři. Po zbytku vědci stále pátrají.

Jak se žilo za císaře pána ve srovnání s dneškem: Překvapivé byly platy

14:31
Život za vlády císaře Františka Josefa I. se nám může zdát na první pohled idylický. Nikdo nikam nespěchal, města byla obklopená přírodou a zároveň se v českých zemích masivně rozvíjel průmysl. I přes řadu inovací a změn ale lidé žili stále jako ve středověku.

Která část mužského těla byla ve středověku nejpřitažlivější? Dnes je to směšné

13:15
Středověk trval téměř deset století. Zatímco ideál ženské krásy se za tu dobu téměř neměnil, muži cítili tlak společnosti mnohem intenzivněji. Mohlo za to především výtvarné umění a sochaři.

Vědci našli ztracenou hlavu zavražděného krále. Zrekonstruovali jeho tvář

13:15
Vědecké testy pomohly identifikovat balzamovanou hlavu zesnulého francouzského panovníka. Vědci se nyní pokusili tvář Jindřicha IV. zrekonstruovat.

Decimace: Nejhorší trest v římské armádě. Vojákům nebylo jasné, koho postihne

13:15
Decimace nikdy nebyla běžným trestem. Na to byla až příliš krutá. U nejhoršího trestu římské armády totiž nebylo jasné, koho nakonec vlastně postihne.

U Amazonky se našly stavby starší než džungle. Jsou od supervyspělé civilizace

13:15
Neprostupné amazonské pralesy skrývají mnohá tajemství. Jedním z nich jsou i objevené záhadné brazilské příkopy soustředěné do tvaru kruhů a evidentně vyrobené člověkem. Nebo snad ne? K čemu však příkopy sloužily, vědci dodnes nevědí. Mohlo to být odvodňování, nebo snad obrana či pořádání obřadů a rituálů. Nevíme. Víme jen to, že příkopy vytvořené člověkem jsou velice staré.

Vědci objevili pod Řípem záhadnou konstrukci z pravěku. Zkoumají, k čemu slouži

13:15
Český kopec je místem, kde se zrodila česká identita, bohatství našeho národa. To jde nyní však mnohem dál. Vědci totiž objevili pod Řípem záhadnou konstrukci z pravěku. Nyní zkoumají, k čemu sloužila.

Co by se stalo se Zemí, kdyby vyhynulo lidstvo?

11:57
Na naší planetě existují místa, kde kdysi žila vyspělá civilizace, ale poté, co zanikla, příroda si vzala místa zpět. Na mnoha místech například guatemalského deštného pralesa se procházíte po kopcích, které ve skutečnosti vznikly na pyramidách a městech, jež nikdy nebyla vykopána. Nabízí se proto otázka, co by se stalo se Zemi, kdyby lidé vyhynuli?

Záhada největšího meteoritu na světě. Kolos dopadl na Zemi a neudělal kráter

10:42
Meteorit Hoba leží v Namibii a předpokládá se, že k jeho dopadu na Zemi došlo poměrně nedávno, před 80 tisíci lety. Na zemský povrch dopadl s konečnou rychlostí a nezpůsobil téměř žádné škody, navíc sám zůstal téměř neporušen. Jeho objev byla náhoda. Nyní je meteorit známou turistickou atrakcí a má své vlastní návštěvnické centrum. Jedná se totiž o největší neporušený meteorit na Zemi.

Hruška byla považována za strašný mučící nástroj. Její pravý účel je ale záhadou

10:42
Řekne-li někdo slovo hruška, každému se vybaví typické sladké ovoce. Ale stačí jedno přízvisko a vše je jinak. Hruška úzkosti – takový byl název středověkého mučicího nástroje, který se používal k vynucování přiznání od zločinců. Patřila k velmi oblíbeným nástrojům středověku a používala se po tisíc let. Historie hrušky je přitom poněkud bizarní. Pojďme ji společně objevit.

Vědci našli záhadné duté dvanáctistěny. Jejich tajemství může odkrýt stará mapa

15.August
Objevují se téměř po celé Evropě. Dodecahedrony pocházející z 2. až 4. století našeho letopočtu jsou přesto záhadnou. Vědci stále spekulují, k čemu sloužily. Žádný historik té doby se o nich totiž ani slůvkem nezmínil.

Amatér si koupil detektor kovů a hned první den objevil obří zlatý poklad

15.August
Dánský amatérský hledač pokladů si koupil detektor kovů a hned první den objevil úchvatný obří poklad. Ten pochází z doby před Vikingy.

Hrozný osud zrzků ve středověku. Narodit se s rudými vlasy bylo neštěstí

15.August
Lidé se zrzavými vlasy to nikdy neměli jednoduché a nemají ani dnes. Velmi záleží na celkovém vzhledu, protože zrzavá žena může být buď neskonale nádherná a svůdná, ale zrzek, s průhlednou kůži a prosvítajícími žilkami v uších i na obličeji a třeba ještě v brýlích to rozhodně lehké nemá ani dnes. Ostatně, zrzaví lidé to měli vždy složité. Dokonce se jich jeden čas lidé i báli, takže končili na hr…

Evropané jsou potomky nejkrutější kultury pravěku. Hordy vrahů přišly ze Sibiře

15.August
Víte, kdo byli Jámové (někdy též Jamnajci) či lidé jámové kultury? Jednalo se o kmen lidí, který žil v neolitické éře před více než 4000 lety. Bývají označováni za nejbrutálnější lidi a nejagresivnější společnost, která kdy na Zemi žila. K velmi neobvyklému vraždění Jámové zneužívali svou výšku a pevné svaly. Zabíjeli a znásilňovali ženy, aby s nimi mohli zplodit další násilníky a vrahy.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes