15
new stories - click to show

Daně a účetnictví

Description:

Zpravodajství, odborné články, odpovědi na časté dotazy a další praktické informace

URL:

http://www.du.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

3 items/month

Výše odstupného pro zaměstnance

26.April
Zaměstnavatel pro mě nemá práci. Domluvili jsme se, že skončím na dohodu s dvouměsíčním odstupným. Kdyby mi dal výpověď, dostal bych také dvouměsíční anebo tříměsíční odstupné? Dává se i u dohody tříměsíční odstupné a z čeho se odstupné počítá?

Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě návrh novely insolvenčního zákona týkající se oddlužení

26.April
Novela zajistí, že v případě úpadku se fyzické osoby budou moci rychleji oddlužit, a tím se dříve dostat z dluhové pasti, vrátit se do legální sféry ekonomiky a znovu se zapojit do běžného společenského a hospodářského života.

Senát schválil novelu, která posiluje ochranu zaměstnanců firem v úpadku

24.April
Úprava přináší zpřesnění podmínek při podání a vyřízení žádosti o pokrytí dlužných mzdových nároků zaměstnanců, jejichž zaměstnavatel se dostal do platební neschopnosti.

MPO a CzechInvest spustily nový web o brownfieldech v České republice

19.April
Bude sloužit jako centrální informační zdroj pro podporu obnovy a revitalizace zanedbaných a nevyužitých lokalit v České republice. Součástí bude i Národní databáze brownfieldů, která obsahuje více než 4 tisíce lokalit.

Změny v pomoci uprchlíkům z Ukrajiny

19.April
Novela zákona Lex Ukrajina 5 přináší od 1. července některé změny, které souvisí s pomocí ukrajinským uprchlíkům.

Pracovní a mzdové podmínky dočasně přiděleného zaměstnance

27.March
Pracuji pod agenturou práce, se kterou mám podepsanou pracovní smlouvu. Jsme přiděleni na práci do firmy, kde mají zaměstnanci příplatek za odpolední směnu garantovaný v kolektivní smlouvě. Nám ho však agentura odmítá přiznat, prý to pro nás neplatí. Také jsem se až teď doslechl, že jsem měl u firmy, kam mě poslala agentura, pracovat podle písemného pokynu, kde by bylo všechno uvedeno, co a jak b…

Nová povinnost zaměstnavatelů přihlašovat od 1. 4. 2023 zaměstnance s dočasnou ochranou i v nepojištěných činnostech

27.March
Dne 22. 3. 2023 připojil prezident ČR svůj podpis k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Novela tak po vyhlášení ve Sbírce zákonů nabude platnosti, účinnost je stanovena na 1. 4. 2023.

Unikátní průzkumy MPSV: osm z deseti velkých firem hledá nové pracovníky, dvě třetiny zaměstnavatelů plánují růst mezd

24.February
Zaměstnavatelé museli v poslední době racionalizovat a více šetří na svých nákladech. Nechtějí však šetřit na lidech, zároveň stále trvá poptávka po nových pracovnících.

Sleva na pojistném u zkrácených úvazků bude platit už od začátku února 2023

1.February
Už od 1. února 2023 budou mít zaměstnavatelé možnost využít slevy na sociálním pojištění u zaměstnanců, kteří budou pracovat na zkrácený úvazek.

Legislativní změny v oblasti pojistného na sociální zabezpečení od roku 2023

26.January
V souvislosti s dřívějším odchodem do důchodu tzv. zdravotnických záchranářů a členů jednotek hasičského záchranného sboru podniku se zavádí pro jejich zaměstnavatele vyšší odvod pojistného. Od února 2023 budou mít zaměstnavatelé možnost uplatnit slevu na pojistném za specifické skupiny zaměstnanců.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes