15
new stories - click to show

E15.cz

Description:

Ekonomické i politické zprávy

URL:

http://zpravy.e15.cz

Catalog:

Z domova

Publishes:

3.7 items/day

Starobní důchody kvůli inflaci mimořádně vzrostou. Zvýšení nastane září

17:40
Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od září znovu kvůli vysoké inflaci mimořádně zvýší. Zásluhová část penze se všem příjemcům zvedne o 5,2 procenta. Průměrný starobní důchod tak vzroste o 699 korun. Nařízení o druhé letošní mimořádné valorizaci schválila vláda. Uvedl to premiér Petr Fiala (ODS).

Česká armáda dostane novou logistickou základnu, vyrůst má v Mošnově

17:08
Ministerstvo obrany plánuje u ostravského letiště v Mošnově na Novojičínsku výstavbu nového logistického centra. Na základně by v budoucnu mohla působit část vojáků z logistické jednotky v Rakovníku. V červnu se ministerstvo chystá podepsat memorandum s Moravskoslezským krajem, které umožní bezúplatný převod pozemků poblíž letiště. Vládu o tom informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Vláda odložila zákon o příspěvku pět tisíc korun na dítě

16:36
Vláda ve odložila zákon o příspěvku pět tisíc korun na dítě o týden. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že projedná i novely o podpoře zkrácených úvazků a státní sociální podpoře.

GasNet zvýšil čistý zisk o 11 procent na téměř tři miliardy

15:30
Společnost GasNet, která je největším distributorem plynu v Česku, loni zvýšila čistý zisk o 11 procent na 2,94 miliardy korun. Tržby vzrostly o pět procent na 15,6 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin. Na výsledky GasNetu upozornil také Ekonomický deník.

Malí farmáři dostanou na hektar více než ti velcí, rozhodla vláda

14:23
Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací. Výše redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů obhospodařované půdy, bude 23 procent z celkové částky na přímé platby. Původně bylo plánováno deset procent. Podle nového nastavení dotací tak dostanou více peněz menší farmáři, velcí zemědělci se tím cítí ohroženi.

ČEZ zdražuje, cena elektřiny pro nové zákazníky se zvedne na dvojnásobek

12:11
Noví zákazníci energetické skupiny ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny, 11,22 koruny za kilowatthodinu (kWh) proudu. Plyn je vyjde na 4,93 korun za kWh. Vyplývá to z nových ceníků ČEZ, na které upozornily Lidové noviny. U stálých zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou ČEZ od počátku července zdraží jen plyn, cena elektřiny se nezmění. Podle firmy by se zdražení…

Předčasné důchody náročných profesí vláda brzy uzákoní. Firmy odmítají roli penzijní pojišťovny

24.May
Už za rok by mohli chodit dříve na odpočinek lidé pracující ve velmi náročných profesích, které nemohou vykonávat až do doby, kdy dosáhnou důchodového věku. Počítá s tím návrh novely zákona ministerstva práce a sociálních věcí, který je nyní v připomínkovém řízení. Platit má od července 2023. Novou povinností bude vyšší finanční spoluúčastí firem na sociálním pojištění zaměstnanců v pozicích, kte…

Česko sahá po rekordním bilionu z EU. Komise schválila český plán na čerpání dotací

24.May
Česko má být do roku 2027 inteligentnější, zelenější, propojenější a sociálnější, hlásí lesklé letáky ministerstva pro místní rozvoj, které se snaží občanům vysvětlit pojmy jako kohezní politika a politika soudržnosti. Za úřednickými výrazy se skrývá balík více než 550 miliard korun, které může Česko vyčerpat v novém sedmiletém rozpočtovém období. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) sp…

EU schválila Česku zvýšení limitu pro platby DPH na dva miliony, změna má platit od příštího roku

24.May
Státy Evropské unie České republice schválily zvýšení limitu pro povinné placení daně z přidané hodnoty (DPH) z jednoho na dva miliony korun, oznámil po jednání s unijními kolegy ministr financí Zbyněk Stanjura. Vláda je připravena zavést změnu od začátku příštího roku.

Cestovní pojištění: Srovnání se vyplatí, covid na dovolené je stále hrozbou

24.May
Cestovní pojištění to nejsou jen „léčebné výlohy“. Pod pojmem cestovní pojištění se skrývá celá řada připojištění, existuje navíc mnoho specifických situací, které mohou spadat do výluk, případně je třeba riziko pokrýt dalším rozšířením smlouvy.

Opičí neštovice v Česku. První nakažený je v pražské ÚVN

24.May
V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic, řekl Seznam Zprávám šéf infektologické společnosti Pavel Dlouhý. Pacient je v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Gazdík odvolal ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou

24.May
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Michaelu Kleňhovou. Rozhodl se tak kvůli nespokojenosti s fungováním organizace, jeho pomalosti a neefektivitě hospodaření. Kontrola ministerstva financí podle něj zjistila v Cermatu závažné nedostatky. Kleňhová skončí ve funkci k dnešnímu dni a od 25. května bude řízením Cermatu pově…

Kyberútoky způsobily ŘSD zásadní škody, uvedl ředitel organizace Mátl

23.May
Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) se bude z kybernetického útoku z minulého týdne vzpamatovávat několik měsíců, organizaci způsobil zásadní škody. V podcastu ŘSD to řekl generální ředitel organizace Radek Mátl.

Paušální daň jako nová mantra českého berního systému. V čem se státu ani lidem nevyplatí

23.May
Sama o sobě vypadá paušální daň jako skvělá idea daňového systému. Jedna sazba zahrnující daň fyzických osob sociální i zdravotní pojištění placená jednomu správci daně bez nutnosti podat daňové přiznaní a zabývat se jakoukoli administrativou. Taková verze daňového odpustku, kdy zaplatím pevně danou částku výměnou za to, že se o mě finanční úřad nebude dál zajímat. Dosud se placení paušální daně …

Pokud vývoj potvrdí odhady ČNB, sazby zřejmě ještě v červnu porostou, tvrdí guvernér Rusnok

22.May
Pokud aktualizace dat na základě posledního vývoje ekonomiky potvrdí odhady ve stávající květnové prognóze České národní banky, tak je vysoká pravděpodobnost, že bankovní rada ČNB na svém zasedání 22. června opět zvýší úrokové sazby. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes