15
new stories - click to show

E15.cz

Description:

Ekonomické i politické zprávy

URL:

http://zpravy.e15.cz

Catalog:

Z domova

Publishes:

4.1 items/day

ČSSD na sjezdu změnila po třiceti letech název. Předsedou zůstává Šmarda

19:09
Česká strana sociálně demokratická změní po 30 letech název na Sociální demokracie i současnou zkratku ČSSD na SOCDEM. Rozhodl o tom stranický sjezd v Plzni značnou většinou delegátských hlasů. O změně názvu se rozpoutala debata, ozývaly se i kritické hlasy. Sociální demokraté představili na sjezdu rovněž nový vizuální styl.

Eurovolby 2024: Termín, systém, strany a čeští europoslanci

9.June
Volby do Evropského parlamentu neboli eurovolby se konají každých pět let. Své zastupitele v EU si zvolíme již na jaře roku 2024. Kdy se dozvíme přesné datum voleb a jakým způsobem můžete hlasovat pro kandidáty na europoslance?

Češi by PET lahve vraceli i zadarmo. Do obchodů jich za čtvrt roku donesli přes čtvrt milionu

9.June
Až čtyři tisíce prázdných PET lahví a plechovek přinesli týdně zákazníci na jednu z vybraných poboček Lidlu a Kauflandu, a to i přesto že jim supermarkety za jejich vrácení nabízely pouze slevové kupony na určité zboží. Těch navíc využilo jenom 25 procent zákazníků. Podle mluvčího společnosti Lidl Tomáše Mylera je pro řadu lidí záloha pouze jedním z důvodů, proč obaly na sběrná místa nosit. „Syst…

Nábytkář Kika míří v Rakousku do insolvence a propustí dva tisíce lidí

9.June
Rakouský prodejce nábytku Kika/Leiner příští týden vstoupí do insolvenčního řízení. Výsledkem bude zavření celkem 23 prodejen do konce července a propuštění 1900 zaměstnanců ze současného počtu 3900. Obchodní domy Kika v Česku spadají pod správu XLCZ Nábytek s.r.o a situace se jich nedotkne.

Nové spoření na penzi umožní zdvojnásobení daňového odpočtu. Stanjura navrhuje 48 tisíc ročně

9.June
Snaha vlády přimět dvacátníky a třicátníky lidi, aby si vytvářeli finanční polštář na stáří, má od ledna přinést zvýšení daňového odpočtu z ročních příjmů. Nynější strop ve výši 24 tisíc korun ročně navrhuje ministerstvo financí zdvojnásobit na 48 tisíc. Odpočet bude možné uplatnit na mix různých způsobů ukládání peněz, tedy na důchodové spoření a životní pojištění nebo na takzvaný dlouhodobý inv…

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Ceny jsou od minulého týdne vyšší zhruba o dvacet haléřů

8.June
Průměrná cena benzinu v Česku stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O osmnáct haléřů na litru zdražila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. V dalších dnech by podle analytiků měla paliva dál zdražovat.

Aktuální ceny benzinu a nafty: Jak si stojí Česko v rámci Evropy

8.June
Zatímco v první polovině roku 2023 ceny pohonných hmot spíše klesaly, na začátku června přišlo zdražení o dvacet haléřů za týden. Jaké má aktuálně Česko ceny benzinu a nafty v regionech a jak si si stojí v rámci Evropy, se dozvíte v článku s aktualizovanými grafy.

Nezaměstnanost v ČR v květnu klesla o desetinu bodu na 3,5 procenta. Nejvyšší byla na Ústecku

8.June
Nezaměstnanost v Česku dál padá, v květnu se snížila o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Na konci minulého měsíce bylo bez práce téměř 254 tisíc lidí, o 7790 méně než v dubnu. Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil o zhruba 1200 na 285 700.

Vláda poskytne garance vlastníkům bytů, kteří je pronajmou seniorům nebo samoživitelkám

8.June
V České republice je podle vládních výpočtů přes 154 tisíc lidí v bytové nouzi, dalším více než 1,3 milionu osob ztráta bydlení hrozí. Tento počet má snížit návrh nového zákona o podpoře v bydlení, který připravili ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Kromě ustavení sítě kontaktních center pro bydlení má návrh zákona za cíl mot…

Nový šéf České televize Jan Souček je zastáncem zvýšení koncesionářských poplatků

7.June
Jan Souček, který byl ve středu zvolen novým generálním ředitelem České televize, stál posledních devět let v čele brněnského studia ČT. V nové funkci chce vyřešit hlavně otázku financování veřejnoprávního média. Je například pro zvýšení koncesionářských poplatků ze současných 135 na 180 korun. Chce také zlepšit komunikaci společnosti a zredukovat první úroveň managementu o pětinu.

Česko bude dávat nejméně dvě procenta HDP na obranu už od příštího roku

7.June
Česká republika by měla ze zákona každoročně vynakládat nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Vládní předlohu, která má vedle zakotvení obranných výdajů také zajistit stabilní financování nákladných obranných projektů k modernizaci armády, ve středu podepsal prezident Petr Pavel.

Novým generálním ředitelem ČT byl zvolen Jan Souček. Po dvanácti letech vystřídá Dvořáka

7.June
Rada České televize ve třetím kole zvolila nového generálního ředitele. Zvítězil dosavadní ředitel brněnského studia ČT Jan Souček. Souček porazil dosavadního ředitele Petra Dvořáka, jehož mandát končí letos v září. Nový generální ředitel dostal jedenáct hlasů.

Analýzy zákonů vznikají, jen aby se neřeklo. O změnu se snaží nový tým znalců

7.June
Při čtení návrhů zákonů, které míří od ministerstev na vládu a pak do parlamentu, je často naprosto zarážející, jak nekvalitní analytické podklady je doprovázejí. Všimla si toho nedávno i Národní ekonomická rada vlády a navrhla několik opatření, jak tuto neutěšenou situaci zlepšit.

Jen ať škrtají, ale ne v mé peněžence. Zázračné řešení bez dopadů ale nemáme

7.June
Bylo úplně jasné, že se to stane. Když jsme s kolegou z Národní ekonomické rady vlády Alešem Rodem na tiskové konferenci k vládnímu balíčku mluvili o obecných otázkách fiskální konsolidace, v prezentaci jsme měli jeden bod s tajemnou zkratkou NIMW. Vymyslel ji kolega a líbila se nám oběma natolik, že tam zůstala. Nejenže se nám líbila, ale vedle všech velkých makroekonomických výhledů jsme ji pov…

Česko nakoupí tanky Leopard 2A8 za tutéž cenu jako Německo. Zapojení více států přinese slevu

7.June
Společné nákupy zbraní bývaly oblíbenou vizí ministrů obrany, ale až válka na Ukrajině je přiměla jednat. Podnítila také zájem o vojenskou techniku považovanou po nástupu dronů a dalších vyspělých prostředků spíše za relikt minulosti. Příkladem jsou tanky, pěchotní vozidla či děla. Podrobnosti společného nákupu německých obrněnců poslední verze Leopard 2A8 začne tento měsíc ladit české a německé …
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes