E15.cz

Description:

Ekonomické i politické zprávy

URL:

http://zpravy.e15.cz

Catalog:

Z domova

Publishes:

6.1 items/day

Schodek rozpočtu za letošní rok může jít až k půl bilionu, připustila Schillerová

14:58
Rozpočtový schodek za letošní rok by se mohl vyšplhat k 500 miliardám korun. V rozhovoru s Českou televizí to připustila ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Babiš v počátku jasně nevěděl, co má krizový štáb dělat, říká ministr vnitra Jan Hamáček

12:45
Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (41, ČSSD) hájí spolustranici a šéfku rezortu práce Janu Maláčovou před kritikou premiéra Babiše i nákup ochranných pomůcek z Číny. „Koncem února jsme vypsali výběrové řízení na ochranné prostředky pro policisty a hasiče. Poptávali jsme desítky tisíc kusů. Řízení jsme museli zrušit, protože se do něj nikdo nepřihlásil,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz s tí...

OBRAZEM: Bez plastu a blikání. Praha vytáhla do boje s kýčovitou reklamou návodem

12:45
Sviťte s mírou, blikání zakázáno nebo zkuste to bez plastu. Tak zní pravidla pražského magistrátu, který vytvořil návod, jak by mělo vypadat označování obchodů, restaurací, ale třeba i bankomatů především v historickém centru. Publikace, která je nyní zdarma ke stažení, mimo jiné ukazuje dobré i špatné příklady, jak podniky propagovat. Má zároveň dát návod, jak získat potřebná povolení.

Za porušení zákazů v době nouzového stavu zatím padly stovky pokut

10:33
Padesátitisícová sankce třiapadesátiletému muži za výhrůžky posílané e-mailem náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi nebo pokuta ve výši 1300 korun za neregistrování prasete pro kancléře Pražského hradu Vratislava Mynáře. To jsou nejčastěji zmiňované postihy uložené za nouzového stavu vyhlášeného vládou kvůli koronaviru. Republiková policie a hygienici jich zatím uložili stovky.

O úvěr přes COVID III požádalo už více než tisíc firem. Vyplácení by mělo začít v řádu dní

8:20
Po několika měsících odkladů se firmy a podnikatelé tento týden dočkají státem zaručených úvěrů v rámci programu COVID III. Banky by měly v prvním kole rozdat úvěry v objemu až 167 miliard korun, což je násobně více než v předchozích záručních programech. Zájem projevilo už více než tisíc firem, které mohou peníze využít na zaplacení provozních výdajů. Musí se ale připravit na to, že tentokrát ...

Deštivý květen nám pomohl z nejhoršího, tvrdí zemědělci. Trápení se suchem ale nekončí

2.June
Po výrazně suchém dubnu lidé v Česku sahali častěji po deštnících. Podle meteorologů ale květnové srážky dosáhly pouze průměrného či lehce nadprůměrného množství, které se udrží na povrchových vrstvách půdy a už ne hlouběji. Zemědělci tak budou nejspíše i nadále bojovat se suchem a sčítat škody.

Praze se loni nedařilo utratit peníze na investice. Na letošek chystá škrty

2.June
Pražský magistrát si na loňský rok naplánoval nejvyšší investice za posledních dvacet let, vyčerpat však dokázal jen zhruba polovinu. Příprava některých plánovaných investic byla totiž pomalejší, než radní čekali, a řada z nich se proto přesunula na letošek. S rušením investic kvůli koronavirové krizi zatím magistrát podle náměstka pro finance Pavla Vyhnánka (Praha sobě) nepočítá, v dalších obl...

Střet ministryní. Schillerová odmítá zvýšit podporu nezaměstnaných, kterou prosazuje Maláčová

2.June
Po několika měsících relativního klidu se mezi ministryněmi financí a práce Alenou Schillerovou (ANO) a Janou Maláčovou (ČSSD) schyluje k dalšímu střetu. Šéfka státní pokladny není nakloněna zvýšení podpory v nezaměstnanosti až na 500 korun denně, které kvůli potížím firem způsobeným koronavirem navrhuje její vládní kolegyně.

Kabinet dal zelenou akcím do 500 lidí a plnějším divadlům

1.June
Od 8. června se budou moci konat akce pro maximálně 500 osob, rozhodla vláda v rámci další vlny uvolňování opatření proti šíření koronaviru. Divadla, kina či koncertní sály budou moci zrušit rozestupy v hledištích, kdy musela mimo jiné nechávat neobsazované celé řady, uvedl po jednání kabinetu ministr zdravotnictví Adama Vojtěch (za ANO).

Vláda schválila semafor. Češi mohou od půlky června cestovat po většině zemí EU

1.June
Češi se budou muset od 15. června prokazovat negativními testy na onemocnění COVID-19 při návratu z Velké Británie a Švédska. Z dalších zemí Evropské unie budou moci přicestovat bez omezení, týká se to všech sousedních zemí včetně Polska i turistických destinací, jako jsou Řecko, Chorvatsko či Bulharsko, rozhodla vláda.

Zmrazené nájemné končí. Situace na trhu s byty se vrací k normálu, vzkázala Schillerová

1.June
Vláda zrušila zmrazení nájemného u bytů, které zavedla kvůli epidemii koronaviru 23. dubna. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na twitteru uvedla, že po ukončení nouzového stavu skončilo i omezení pohybu a situace na trhu s byty se vrací k normálu. Cenové moratorium kritizovala opozice a část senátorů ho Ústavnímu soudu navrhla zrušit.

Vláda prosadila zákon, který podle jeho kritiků pomůže Babišovi ve sporu o jeho střet zájmů

1.June
Vláda schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků předpisu pomoci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v jeho sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Ministři za ČSSD předpis nepodpořili, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru.

Pandemie byty nezlevnila. Dál zdražují v řádu jednotek procent

1.June
Průměrné ceny bytů od poloviny března, kdy byla zavedena omezující opatření proti šíření koronaviru, do půli května v Praze vzrostly o 3,7 procenta na 102 519 korun za metr čtvereční. Vyplývá to z výsledků studie společnosti FérMakléři.cz. Podle analýzy byla většina prodejů sjednána ještě před vyhlášením nouzového stavu.

Nejhorší květnový výsledek od vzniku Česka. Schodek rozpočtu se vyšplhal na 157 miliard

1.June
Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 157,4 miliardy korun. Jde o nejhořší výsledek od vzniku České republiky. Na vině je propad ekonomické aktivity v době koronavirové pandemie, která se projevila například nižším inkasem DPH a také vyššími vládními výdaji na pomoc zaměstnanosti, domácnostem a firmám. Uvedlo to ministerstvo financí.

Pandemie pohledem investora Zadáka: Kdo není digitální, uvědomil si to v této době v plné nahotě

1.June
Jak se zpětně díváte na dva měsíce, kdy pandemie zastavila českou ekonomiku? Byl postup vlády správný? Jaké důsledky budou mít všechna opatření pro tuzemské podniky? Co budou znamenat pro české hospodářství v příštích letech? A plyne z této situace nějaké ponaučení? Deník E15 požádal byznysmeny o pohled na téma pandemie v Česku.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes