15
new stories - click to show

E15.cz

Description:

Ekonomické i politické zprávy

URL:

http://zpravy.e15.cz

Catalog:

Ze světa

Publishes:

2.1 items/day

Černý jestřáb nahrazen. US Air Force má následovníka kultovních helikoptér Black Hawk

14:34
Americké vzdušné síly, se rozhodly modernizovat park svých vrtulníků. V zakázce za 1,3 miliardy dolarů objednaly u společnosti Bell Helicopter Textron stroje Bell V-280 Valor. Mají se stát náhradou helikoptér UH-60 Black Hawk, legendy vzniklé i díky britskému filmu Černý jestřáb sestřelen z roku 2001. První stroje mají být k dispozici v roce 2025.

Slovinsko pomůže sousedům. Chce postavit nový plynovod do střední Evropy

13:26
Slovinská vláda se chystá vybudovat nový plynovod, který by umožnil transport klíčové energetické suroviny z Alžírska do Maďarska. Chce tak pomoci zemím střední Evropy zbavit se závislosti na ruském plynu. V rozhovoru s britským deníkem The Financial Times (FT) to prohlásil slovinský premiér Robert Golob.

Ranní check: Okolí Kyjeva zůstane bez elektřiny. Facebook hrozí, že v USA odstraní zpravodajství

9:19
Dobré ráno! Je 340. den roku, svátek má Mikuláš a před 24 lety socialista Hugo Chávez poprvé zvítězil v prezidentských volbách ve Venezuele. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.

Epidemie covidu v Číně drtí Foxconn, vykázal nejhorší tržby za posledních dvanáct let

17:39
Tchajwanská společnost Foxconn, největší výrobní partner Applu, čelí potížím v Číně. Kvůli zpřísněným epidemickým opatřením v pekingské továrně na iPhony jí v listopadu klesly tržby oproti říjnu o 29 procent, meziročně o 11 procent. Foxconn minulý měsíc vykázal tržby 18 miliard dolarů, zhruba 416 miliard korun, uvedl server Financial Times.

Gazprom čelí dalšímu arbitrážnímu řízení. Po Uniperu chce odškodné i koncern RWE

15:24
Německý energetický koncern RWE a ruský ropný gigant Gazprom zahajují vzájemnou byrokratickou válku. Kvůli nedodání zemního plynu ruskou společností zahájil RWE arbitrážní řízení. Uvedla to agentura Reuters.

Ranní check: Bankman-Fried bude vypovídat před kongresem. Cena ropy stoupá

5.December
Dobré ráno! Je 339. den roku, svátek má Jitka a v tento den v roce 1933 skončila ve Spojených státech prohibice. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.

Evropská unie zastropovala cenu ruské ropy na šedesáti dolarech za barel

2.December
Státy Evropské unie dosáhly dohody ohledně zastropování ceny ruské ropy, informují světová média. Sedmadvacítka stanovila cenový strop na šedesáti dolarech za barel. Proti bylo do poslední chvíle jenom Polsko, které si podmiňovalo podepsání dohody uvalením dalších a tvrdších protiruských sankcí.

Googlu a Facebooku musíme zabránit, aby lidem a firmám diktovaly, říká tvůrce digitálního aktu

2.December
Ačkoli v Evropském parlamentu zastupuje maličkou Maltu, jeho jméno bylo v posledních letech ve Štrasburku hodně slyšet. Alex Saliba patří k unijním zákonodárcům, kteří prosadili takzvaný Akt o digitálních službách (The Digital Services Act) neboli soubor pravidel, jež mají regulovat fungování dominantních internetových platforem typu Google či Facebook. „Nesmíme tyto společnosti nechat, aby si di…

Ranní check: Ministři Evropské unie se shodli na masivních investicích do výroby čipů

2.December
Dobré ráno! Je 336. den roku, svátek má Blanka, před 21 lety vyhlásila po rozsáhlém finančním skandálu bankrot americká energetická společnost Enron, která v té době zaměstnávala přes 20 tisíc lidí. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.

Lunární mise, která se možná zapíše do historie japonské ekonomiky

1.December
Z floridského mysu Canaveral měla ve čtvrtek ráno odstartovat Mise 1. Start nakonec zastavily potíže s raketou. Odkládá se tak lunární debut japonské společnosti Ispace. Současně to bude první lunární mise Spojených arabských emirátů (SAE).

Spoluzakladatel Penty Haščák byl obviněn ze založení zločinné skupiny

1.December
Slovenská policie obvinila spoluzakladatele skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka ze založení a podporování zločinné skupiny a z legalizace příjmů z trestní činnosti, píše server Startitup. Spolu s Haščákem je obviněno dalších šest lidí, včetně bývalého ministra hospodářství Jirka Malchárka a bývalé předsedkyně výkonného výboru Fondu národního majetku Anny Bubeníkové.

Ranní check: Rusko kvůli válce nemá lidi ani na úklid sněhu. Inflace v eurozóně zpomalila

1.December
Dobré ráno! Je 335. den roku, svátek má Iva, před třemi lety byl zaznamenán první případ nákazy nemocí covid-19. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.

Brusel chce zablokovat miliardy pro Maďarsko kvůli korupci a kontrole veřejných zakázek

30.November
Evropská komise navrhla zablokovat Maďarsku výplatu 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) ze strukturálních fondů Evropské unie kvůli trvajícím nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek. Maďarské reformy, jimiž chtěla Budapešť docílit odblokování peněz, nejsou podle unijní exekutivy dostatečné. O návrhu budou hlasovat členské státy.

Česko má šanci ukázat, že to s potíráním korupce myslí vážně, říká německý kritik Babiše a Orbána

30.November
Evropská komise dnes se vší pravděpodobností doporučí unijním státům zablokovat Maďarsku 7,5 miliardy eur, zhruba 183 miliard korun z fondů Evropské unie. Podle německého europoslance za stranu Zelených a známého kritika Orbánova režimu Daniela Freunda je nadcházející hlasování příležitostí i pro předsednické Česko. „Vaše vláda může ukázat, zda to s potíráním korupce myslí vážně a jestli dokáže t…

Ranní check: Elitní bankéři mizí z Londýna do Itálie. Orlen zečtyřnásobil čtvrtletní zisk

30.November
Dobré ráno! Je 334. den roku, svátek má Ondřej, před 23 lety vznikl sloučením amerických firem Exxon a Mobil těžařský gigant ExxonMobil. V té době se jednalo o největší společnost na světě. Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes