E15.cz

URL:

http://zen.e15.cz

Katalog:

Lifestyle

Publikuje:

2,3 položek/den

Čtyřnohý robot DyRET se učí chodit revolučním způsobem

6:55
Kdyby měl hlavu, robot zvaný DyRET – kterého v roce 2015 představili odborníci z University of Oslo – by vypadal až znepokojivě živě. Momentálně si osvojuje schopnost překonávat rozmanité terény, přičemž si dokáže brát ponaučení ze svých vlastních chyb.

Jugoslávie představovala zlatou éru brutalismu, architektonické unikáty připomene výstava

16.července
Zatímco v Česku je architektura brutalismu stále široce diskutovaným tématem, v newyorském Muzeu moderního umění (MoMA) se právě tato éra stane ústředním motivem nové výstavy. Ta se konkrétně zaměří na brutalismus v období vlády jugoslávského maršála Tita, které je považováno za zlaté období tohoto směru.

Mars je cíl číslo jedna. Proč ale neposlat lidi na Venuši?

16.července
Člověk by se kromě Měsíce a Marsu mohl vydat na Venuši. Na povrchu planety panují extrémní podmínky, ale v atmosféře jsou podmínky dobré. NASA před pár lety studovala možnost vyslat člověka nad Venuši ve vzducholodi.

Slabé nohy, chabý mozek! Aneb další dobrý důvod, proč se víc hýbat

15.července
Pohyb nohou je nezbytný pro správné funkce mozku. Pokud nenamáháme dolní končetiny, hrozí nám úbytek nervových kmenových buněk. Následně nedochází v mozku k obnově neuronů a klesá i duševní výkonnost.

Točit s oscarovým vítězem je jiná úroveň, říká polský herec Tomasz Kot

14.července
Populární polský herec Tomasz Kot dostal ve čtyřiceti svou největší příležitost, hlavní roli v novince oscarového režiséra Pawla Pawlikowského Studená válka. Černobílou romanci oceněnou v Cannes za režii Kot osobně uvedl na karlovarském festivalu, v kinech se křehký snímek o osudovém vztahu hraje od 12. července a už teď patří k nejlepším titulům roku.

Nová 3D tiskárna může vytvářet „lešení“ pro růst orgánů z cukru

14.července
Cukr rozhodně nemusí sloužit jen jako sladidlo – dá se využít i k celé řadě dalších věcí. Mj. proto, že je možné roztavit ho do podoby sklovité látky, z níž se následně dají snadno vyrábět různé, vpravdě umělecké dezerty.

TOP 10: Prohlédněte si největší nákladová letiště světa

13.července
Letecká doprava loni zažila rekordní rok, už letos bude ale zřejmě překonán. Nejen že létá rekordní množství pasažérů, také se převáží historická maxima nákladu. Zatímco pasažéry nejnabitější letiště zná celý svět, klíčové vzdušné přístavy nákladní dopravy pozornosti unikají. V galerii přinášíme první desítku, kde se naloží a vyloží nejvíce nákladu. Data se vztahují k letošnímu dubnu, jejich zd...

Pod Antarktidou se možná ukrývá neporušené ledové jádro staré přes milion let

13.července
Dějiny Země nejsou zapsány inkoustem na stránkách nějaké knihy, ale ve starém ledu pohřbeném pod oblastmi, které obvykle souhrnně označujeme výrazem „pustina“. Z čehož plyne, že není vůbec jednoduché se k němu dostat.

Bakterie integrovaná v čipu. Čeká nás nová éra hybridních léků a senzorů?

12.července
Vědci vytvořili integrované řešení kombinující elektroniku a bakterie. Živá forma slouží jako senzor pro detekci látek. Elektronika obstarává předávání nasbíraných dat.

Vědci zjistili, že pavouci létají pomocí elektřiny

11.července
Pokud prší nebo když cítí potřebu migrovat, vypustí pavouci jemné vlákno a odletí. Ani nepotřebují, aby bylo větrno, stačí jim trocha elektřiny.

Desítky aut ukrytých v opuštěném dole. Našel se poklad z éry Adolfa Hitlera

11.července
Nález, který se podaří jen zcela výjimečně, oznámil před časem belgický učitel Vincent Michel. Když zkoumal opuštěný důl ve střední Francii, našel zde desítky starých zrezavělých automobilů. Pravděpodobně zde byla ukryta po okupaci Francie hitlerovským Německem v červnu 1940.

Ruské konzervárně komplikují byznys sankce. Podívejte se, jak to vypadá na její lince

11.července
Kalinigradská oblast byla ještě donedávna významným producentem konzervovaného masa v Rusku. Poté, co byly na Moskvu uvaleny sankce na dovoz zboží z EU, tamní továrny musely kvůli nedostatku dovezeného masa značně snížit svou produkci. Výroba masových konzerv určených k prodeji v celém Rusku měla přitom na zpracovatelský průmysl Kaliningradu pětinový podíl. Do jedné z továren se podívejte ve fo...

Muskova ponorka by nebyla praktická, myslí si thajští záchranáři. Vizionář svůj vynález brání

11.července
Thajští fotbalisté jsou již zachráněni, a to i bez přispění známého miliardáře Elona Muska, který navrhoval, že by k vysvobození chlapců z jeskyně mohla přispět miniponorka. Přestože jeden z hlavních záchranářů o Muskově nápadu řekl, že je ponorka sice technologicky vyspělá, leč nepraktická, vizionář a majitel společnosti SpaceX věří, že by „dětská ponorka“ mohla najít využití v budoucnu.

Vlastníci a nevlastníci zbraní se shodnou mnohem víc, než by se dalo očekávat

11.července
Problematika držení střelných zbraní patří v USA mezi jednoznačně nejdiskutovanější. Nový výzkum nicméně naznačuje, že navzdory všem hádkám jsou Američané v zásadě naladěni na podobnou vlnu.

Motoristou na Ukrajině. Podívejte se, co řidiče na tamních silnicích čeká

10.července
Doprava na Ukrajině je velmi specifická. Pásy ani rychlostní limity ve vsi neexistují. Dát si panáka na šťastnou cestu je normální a světla se rozsvěcují, jen když je opravdu tma.
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes