15
new stories - click to show

Ekonomický deník

Description:

informace pro informované

URL:

http://ekonomicky-denik.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

5.5 items/day

Ukrajinci nasadili do bojů s Rusy české raketomety na Tatrách. Jsou lepší než ruské Grady

14:10
Ukrajinská armáda podle serveru nasadila podle ukrajinského serveru Defense Express do bojů s invazními vojsky Ruska raketomety z České republiky. Český RM-70 má díky podvozku Tatra značnou výhodu oproti BM-21 Grad MLRS, hodnotí server. Raketomet je určen k provádění soustředěných paleb na větší prostory jednotnými raketovými tříštivotrhavými náboji.

Správa železnic uzavřela smlouvu se SNCF o pronájmu prezentační jednotky TGV

14:10
Správa železnic uzavřela smlouvu se SNCF o pronájmu prezentační jednotky TGV. Francouzský rychlovlak se veřejnosti představí poprvé 6. června na pražském hlavním nádraží. V dalších dnech bude k vidění v Brně, Jihlavě a Ústí nad Labem. Příjezd TGV je součástí dosavadní spolupráce Správy železnic a skupiny SNCF na projektu přípravy vysokorychlostních tratí v České republice.

Nařízení o evropské správě dat Data Governance Act má zpřístupnit údaje pro občany a firmy

12:54
Nejen snadné a opakované používání dat veřejné správy. Členské státy Evropské unie schválily akt o evropské správě dat Data Governance Act (DGA). Nová úprava správy dat má zlepšit podmínky pro jejich sdílení na vnitřním trhu, a tím usnadnit a zvýšit sdílení osobních i neosobních dat v rámci Evropské unii. DGA začne platit od léta 2023.

Policie začala stíhat komunistického ministra kvůli zločinům na hranicích. Po Štrougalovi, Vajnarovi a Fojtíkovi obvinila i Kin

12:53
Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu zahájil trestní stíhání proti bývalému federálnímu ministru vnitra Františku Kinclovi. Trestní stíhání je v současné době vedeno i proti třem dalším žijícím představitelům bývalého režimu: Lubomíru Štrougalovi, Vratislavu Vajnarovi a Janu Fojtíkovi. V jejich případě se česká na znalecké posudky, termíny jejich vyhotovení byly natřikrát od…

Němeček (EY): Česko by mělo získat podíl v plynovém terminálu na Baltu

10:32
Lákavý, ale politicky toxický plyn z Íránu, rizika dlouhodobých smluv o nákupu zemního plynu ze zahraničí, otázka spolupráce se sousedními státy či pětinásobný růst účtů za vytápění domu. To vše Ekonomický deník probral v rozhovoru s Blahoslavem Němečkem, partnerem poradenské společnosti EY a jedním z nejuznávanějších odborníků na energetiku v Česku.

Konec spekulací. Supertajný tým v BIS existoval. Prozradil to žalobce v kauze odposlechů lobbisty Janouška

6:32
V Bezpečnostní informační službě fungoval léta supertajný tým, do kterého přitékaly ty nejcitlivější informace. Tým podléhal bývalému řediteli Jiřímu Langovi a dle svědectví mu takzvaně kryl záda. Členové týmu měli přístup do všech databází BIS, a přestože byli zařazeni do odborů služby, jejich vedoucí neměli o náplni jejich práce ani ponětí.

Velká záhada v Německu. Šéf zbrojovky, která nabídla zbraně Ukrajině, byl čtyři dny nezvěstný

15:16
Manažer významné německé firmy zmizí a po čtyřech dnech je objeven v opilém stavu. Pozadí jeho zmizení je zcela nejasné. Výbušné však je, že jde pravděpodobně o Thorstena Kutze, šéfa zbrojovky Rheinmetall. Jeho společnost nedávno předložila německé vládě nabídku na velkou dodávku zbraní pro Ukrajinu, kterou okupují Rusové.

Muzeum nákladních automobilů Tatra: první cena v Národní soutěži muzeí

22.May
Asociace muzeí a galerií ČR v rámci 20. ročníku Národní soutěže muzeí ocenila Muzeum nákladních automobilů Tatra první cenou. To otevřelo brány návštěvníkům v listopadu minulého roku a ihned se stalo vyhledávaným cílem fanoušků historie automobilismu.

Těžební technologie versus příroda. Těžba lithia v chilské Atacamě vyvolává boj o plameňáky

22.May
Na bílých pláních chilské pouště Atacama, bohaté na lithium, oživují jasně růžoví plameňáci rozlehlé solné pláně, kde jim občasná modrá jezírka poskytují tolik potřebnou hydrataci.

Čekání na první geotermální elektrárnu v Česku. Potenciál by to byl

21.May
Severovýchodní Čechy, Poohří, okolí Českých Budějovic a východní Morava. Tyto oblasti mají podle studie představené zástupci Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR a České geologické služby nejlepší podmínky pro využití geotermální energie. Zájem investorů o tento druh obnovitelné energetiky však zůstává nízký.

Juniorní špionka hlásí návrat. Za hnutí ANO chce v Praze kandidovat lobbistka, které dala StB krycí jméno Lia

21.May
Dlouholetá sociální demokratka, lobbistka, později zástupkyně hnutí ANO v hlavním městě a starostka Prahy 10 Radmila Kleslová hlásí návrat. Někdejší příslušnice komunistické rozvědky by se chtěla dostat zpět do Top politiky ze sedmého místa na kandidátce ve volbách do pražského magistrátu. Radmile Kleslové politika nedá spát.

Dálnice D4 se staví už rok. Jak to s ní vypadá?

20.May
Stavba dálnice D4, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, je rok po zahájení již viditelně otištěna v krajině. V loňském roce proběhlo vytýčení celé trasy a k odstranění lesní i mimolesní zeleně.

Probační služba se soudí kvůli náramkům pro vězně, chce 33 milionů korun

20.May
Probační a mediační služba (PMS) může nakládat s bankovní zárukou 15 milionů korun, která byla složena jako podmínka pro vítěze veřejné zakázky na Elektronický monitorovací systém, tedy náramky pro vězně. Rozhodl tak Městský soud v Praze a Ústavní soud následně odmítl stížnost společnosti SuperCom. „Záležitosti ohledně společnosti SuperCom nebudeme komentovat,“ řekl České justici mluvčí PMS Marti…

Priority byznysu pro české předsednictví? Svaz průmyslu představil tři pilíře

20.May
Šest týdnů před začátkem českého předsednictví v Radě EU Svaz průmyslu představil priority v oblasti byznysu. Zástupci největšího podnikatelského a zaměstnavatelského svazu v České republice kladou důraz na posílení evropské odolnosti, zabezpečení konkurenceschopnosti a udržitelného rozvoje Evropy, digitalizaci a otevřený trh práce. Svaz průmyslu podporuje také kandidátský status vstupu Ukrajiny …

Uložit energii a v zimě s ní zatopit? Převratný patent vyvinuli vídeňští vědci

20.May
Vědci z vídeňské Technické univerzity vyvinuli nový reaktor, který díky chemické reakci dokáže uchovat uchovat energii bez ztrát po dobu několika měsíců a v zimě s ní pak zatopit. Nyní se zaměří na jeho využití s odpadním teplem z průmyslové výroby.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes