15
nových článků - klikněte pro zobrazení

ePravo.cz

Popis:

ePravo.cz

URL:

http://www.epravo.cz/

Katalog:

Z domova → Právo

Publikuje:

12,6 položek/týden

Odměna advokáta za výkon funkce opatrovníka nezletilých v trestním řízení v judikatuře Ústavního soudu

0:11
Článek se zabývá problematikou odměny advokáta, jako ustanoveného opatrovníka v trestním řízení, jeho cílem je zvýšit povědomí o řádném a spravedlivém odměňování za odbornou pomoc.

Jak stanovit předpokládanou hodnotu u veřejných zakázek pravidelné povahy?

0:11
Stanovení správné předpokládané hodnoty veřejné zakázky je jednou z klíčových fází procesu veřejného zadávání, zejména pak u zakázek pravidelné povahy. Tato hodnota má zásadní význam pro určení odpovídajícího zadávacího řízení a zajištění transparentnosti, efektivity a rovných podmínek pro všechny uchazeče. Tento článek si klade za cíl poskytnout základní přehled o stanovení předpokládané hodnoty…

Odporovatelnost v občanském právu v praxi

18.března
Odpůrčí žalobou se může věřitel účinně bránit před právním jednáním dlužníka, který svým jednáním zkracuje možnost věřitele uspokojit vykonatelnou pohledávku. Odpůrčí žaloba se v praxi využívá v případech, kdy dlužník se svým majetkem nakládá vůči třetím osobám tak, aby co nejvíce omezil možnost věřitele se z majetku uspokojit. Touto žalobou se pak věřitel domáhá po třetí osobě (tzv. odpůrci), ab…

Pracovně-právní legendy: Během zkušební doby se nesmí čerpat dovolená

18.března
Na úvod připomeňme, že zkušební doba může být maximálně tříměsíční u řadových zaměstnanců. Výjimka: u tzv. vedoucích je ji možné sjednat dokonce až na šest měsíců.[1]

10 otázek pro ... Vladimíra Smejkala

18.března
Prof. Ing. Vladimír Smejkal, CSc., LL.M., DrSc. je profesorem na Vysokém učení technickém v Brně a hostuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. V letech 2004–2014 byl členem Legislativní rady vlády ČR. V roce 2019 mu Slovenská komise pro vědecké hodnosti Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu SR udělila nejvyšší vědeckou hodnost doktor právních věd (DrSc.). Od roku 1986 působí jako sou…

Správní trestání řidičů disponujících řidičským průkazem vydaným třetí zemí, který neodpovídá požadavkům Vídeňské či Ženevské ú

15.března
Mnoho států světa, včetně České republiky, je signatářem Ženevské úmluvy o silničním provozu[1] (dále jen „Ženevská úmluva“) a/nebo Vídeňské úmluvy o silničním provozu[2] (dále jen „Vídeňská úmluva“), které mají za cíl mezi signatářskými zeměmi sjednotit podmínky a pravidla silničního provozu, a zabezpečit tak v mezinárodním provozu bezpečí účastníků silničního provozu. Mezi těmito sjednocující pravidly se nacházejí i pravidla týkající se vydávání řidičských průkazů a jejich vzájemného uznávání.

Zákon o hromadném občanském řízení soudním zlepší ochranu spotřebitelů při vymáhání jejich nároků

15.března
V Poslanecké sněmovně se před třetím čtením nachází dlouho očekávaný návrh zákona o hromadném občanském řízení soudním (dále jen „Zákon“), který má za ambici přinést do českého právního řádu institut tzv. hromadných žalob známý zejména ze Spojených států amerických. Tento článek se krátce věnuje současné právní úpravě a dále cílům a vybraným specifikům Zákona.

Elektronické právní jednání – lze nahradit kvalifikovaný podpis?

14.března
Dle obecné právní úpravy českého právního řádu obsažené v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „občanský zákoník“ je předpokladem platnosti právního jednání v písemné podobě, kterým se např. uzavírá smlouva, ale i jednostranných právních jednání (prohlášení, podnět atp.), mimo jiné i připojení podpisu jednajících.

Změní Nejvyšší soud svůj formalistický přístup k posuzování přípustnosti dovolání? Přípustnost dovolání zakládá také odchýlení

14.března
Na konci srpna 2023 vydal Ústavní soud nález sp. zn. I. ÚS 1585/23, kterým zrušil usnesení Nejvyššího soudu ČR o odmítnutí dovolání z důvodu nenaplnění předpokladů přípustnosti dovolání. Na tomto samotném faktu by nebylo nic zvláštního ani zajímavého. Co ale stojí za zmínku je zjevný příklon Ústavního soudu k posuzování splnění podmínek a náležitostí dovolání podle reálného obsahu podaného dovolání, nikoli podle formálně správných formulací či citací paragrafů. V opačném případě by se totiž dle…

Praktické důsledky vynětí spotřebitelských sporů z rozhodčího řízení

13.března
Příspěvek se zaměřuje na vynětí spotřebitelských sporů z rozhodčího řízení jakožto na trend posledních let. Vzhledem k tomu, že v současné době je tomu přes 7 let, co byly spotřebitelské spory z rozhodčího řízení vyňaty, je cílem příspěvku se na tento krok podívat s odstupem a zhodnotit jeho přínosy a negativa z praktického pohledu.

K aktuálnímu legislativnímu vývoji zákona o hromadném občanském řízení soudním

13.března
Zavedení hromadných žalob do právního řádu řeší legislativa České republiky již od roku 2019. Zatím neúspěšně. Aktuální návrh zákona o hromadném občanském řízení soudním, který Poslanecká sněmovna PČR projednává pod sněmovním tiskem č. 523, nicméně nyní zaznamenal významný posun. Ústavně-právní výbor návrh zákona dne 14. 2. 2024 projednal. Druhé čtení v Poslanecké sněmovně PČR proběhlo dne 27. 2. 2024. Dne 7. 3. 2024 pak předložené pozměňovací návrhy projednal znovu ústavně-právní výbor. V nejb…

Termín vyplacení odstupného a promlčení práva na odstupné

13.března
Odstupné poskytované zaměstnavatelem představuje jednorázový peněžitý příspěvek, který má zaměstnanci pomoci překlenout často složitou sociální situaci, v níž se ocitl proto, že bez své viny (z důvodů na straně zaměstnavatele) ztratil dosavadní práci.

Důsledky vlivu zakladatele na správu majetku vyčleněného do svěřenského fondu

12.března
Nedávno uplynulo deset let od nabytí účinnosti občanského zákoníku[1], který do českého právního řádu přinesl do té doby pro mnohé neznámý institut svěřenského fondu. Převzetí quebecké koncepce svěřenského fondu (jmění bez vlastníka) zároveň zpočátku způsobovalo jak teoretické, tak praktické problémy. Nebylo ničím výjimečným, že banka odmítla svěřenskému správci zřídit bankovní účet jednoduše proto, že nevěděla, co to svěřenský fond je a jak s ním má pracovat. Tyto doby jsou však (doufejme) nen…

Inkorporace obchodních podmínek ve smyslu § 1751 odst. 3 občanského zákoníku

12.března
Inkorporace obchodních podmínek představuje v rámci kontraktačního procesu způsob jejich začle­nění do smlouvy, resp. souhrn podmínek, které musí být naplněny, aby se obchodní podmínky staly (závaznou) součástí smlouvy. Stěžejní právní úpravu inkorporace obchodních podmínek najdeme v zákoně č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“ nebo „OZ“), …

Má zaměstnavatel povinnost překlenout vážné provozní důvody způsobené zkrácením pracovní doby dle § 241 odst. 2 zákoníku práce

11.března
Česká právní úprava chrání ohroženější kategorii zaměstnanců vyjmenovaných v ustanovení § 241 odst. 2 zákoníku práce tím, že jim umožňuje podat žádost o zkrácení stanovené týdenní pracovní doby, kterou má zaměstnavatel povinnost schválit, ledaže mu v tom brání vážné provozní důvody. Judikatura českých soudů ovšem v minulosti dovodila, že takovým důvodem není situace, kdy zaměstnavatel může k pokr…
© 2000-2024 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes