15
new stories - click to show

Euroskop

Description:

Aktuální otázky EU / Aktuality

URL:

http://www.euroskop.cz

Catalog:

Ze světa → EU

Publishes:

3 items/day

Podnikatelská aktivita v eurozóně je díky ústupu pandemie nejvyšší za 15 let

12:55
23.06.2021 | Podnikatelská aktivita v eurozóně je nejvyšší za posledních 15 let. K jejímu růstu přispívá silná poptávka, zejména ve službách, a obecně příznivější podmínky s tím, jak postupuje očkování proti covidu-19. Ve své předběžné zprávě to včera uvedla organizace IHS Markit. Nad očekávání silný růst aktivity hlásí i Německo, naopak ve Francii je zlepšení pouze nepatrné. V Británii aktivita rovněž pokračovala v silném růstu, po květnovém výstupu na rekord ale mírně polevila.

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu, tentokrát kvůli digitální reklamě

12:55
23.06.2021 | Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát chce zjistit, zda firma neomezuje konkurenci na trhu technologií pro digitální reklamu. A to tím, že upřednostňuje vlastní služby pro on-line reklamu před konkurenčními vydavateli, zadavateli reklamy a podniky, které nabízejí podobné služby. Komise to včera uvedla v tiskové zprávě. Komise chce především posoudit, zda Google třetím stranám neomezuje na webových stránkách a v apl...

Maďarská centrální banka zvýšila základní úrok, od pandemie je první v EU

12:55
23.06.2021 | Maďarská centrální banka včera zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,3 procentního bodu na 0,9 procenta. Stala se tak první v Evropské unii, která tak učinila od začátku pandemie. Růst sazeb je nepatrně výraznější, než čekali analytici. Banka tak reaguje na rostoucí cenové tlaky v souvislosti s rychlejším zotavením ekonomiky z dopadů pandemie.

Země EU chtějí do roku 2030 zcela vymýtit bezdomovectví

22.June
22.06.2021 | Do roku 2030 by nikdo v Evropské unii neměl žít na ulici. Shodli se na tom zástupci 27 členských států na konferenci o bezdomovectví v Lisabonu. Podle webových stránek Evropské komise získal při té příležitosti moravskoslezský projekt Housing First hlavní cenu Ending Homelessness Award 2021, udělovanou za úsilí o ukončení bezdomovectví.

Státy EU se shodly na ekonomických sankcích proti Bělorusku

22.June
22.06.2021 | Ministři zahraničí zemí Evropské unie včera dosáhli politické shody na hospodářských sankcích proti běloruskému režimu. Novinářům to v Lucemburku řekl šéf české diplomacie Jakub Kulhánek, podle něhož by měly postihy zaměřené na několik konkrétních odvětví běloruské ekonomiky citelně zasáhnout autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Zástupci unijních vlád podle českého ministra zároveň potvrdili přidání osmi desítek činitelů a skupiny subjektů na dosavadní sankční seznam. ...

EU řeší, zda omezit podíl britských pořadů ve vysílání, zabírají místo evropským

22.June
22.06.2021 | Evropská unie zvažuje zásah proti "nepřiměřenému" množství britského televizního a filmového obsahu na unijních plátnech a obrazovkách po odchodu Británie z EU. Vyplývá to z interního dokumentu EU, který měl k dispozici list The Guardian. Unie se tak snaží chránit "kulturní diverzitu" EU před zemí, která již není součástí společenství.

Rada pro obecné záležitosti bude diskutovat o rozšíření EU

22.June
22.06.2021 | Ministři pro evropské záležitosti se v červnovém termínu tradičně setkají v Lucemburku. Kromě přípravy nadcházející Evropské rady budou debatovat především o procesu rozšíření EU.

Ministři zahraničí EU budou debatovat o situaci v Bělorusku

21.June
21.06.2021 | Ministři zahraničí členských zemí EU se letos poprvé setkají v Lucemburku na jednání Rady pro zahraniční věci. Jedním z hlavních témat bude debata o aktuální situaci v Bělorusku. Ministři přitom zváží, jaké další kroky může EU vůči nelegitimnímu režimu podniknout.

Schuman, který stál u zrodu evropské integrace, je blíž k možnému svatořečení

21.June
21.06.2021 | Vatikán učinil krok k eventuálnímu svatořečení někdejšího francouzského politika Roberta Schumana, který je považován za jednoho z otců evropské integrace. Papež František schválil dekret, na jehož základě je nyní možné označit Schumana přídomkem ctihodný, informovaly v pátek tiskové agentury. Oznámený postup je jedním z úvodních kroků obvykle dlouhého procesu, jenž může vést k takzvané kanonizaci, poznamenala agentura Reuters.

Šéf diplomacie EU pohrozil sankcemi libanonským politikům za tamní krizi

21.June
21.06.2021 | Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell v pátek kritizoval libanonské politiky za prodlevy při vytváření nového vládního kabinetu v době, kdy se země nachází v politické a ekonomické krizi. Varoval, že EU by mohla uvalit sankce na ty libanonské představitele, kteří budou dál bránit vzniku nové vlády a realizaci reforem.

V neděli se konala oficiální schůzka mocností ohledně jaderné dohody s Íránem

21.June
21.06.2021 | Účastníci jednání o obnovení mezinárodní dohody o íránském jaderném programu měli v neděli oficiální schůzku ve Vídni. Minulou sobotu začalo šesté kolo rozhovorů. Ruský vyjednavač Michail Uljanov v pátek uvedl, že nedělní schůzka rozhodne o dalším vývoji vídeňských jednání. "Dohoda o obnovení jaderné smlouvy je na dosah, ale ještě není dokončena," dodal.

Ve Štrasburku začalo první plenární zasedání Konference o budoucnosti Evropy

19.June
19.06.2021 | Ve Štrasburku dnes začalo první plenární zasedání Konference o budoucnosti Evropy, což je rozsáhlý projekt, jehož cílem je zapojit občany Evropské unie do diskusí ohledně možných příštích reforem evropského bloku. Závěry z konference se očekávají na jaře příštího roku, přičemž Česká republika bude následně řídit některé snahy o jejich zavádění při svém předsednictví v Radě EU, které připadá na druhou polovinu roku 2022.

Evropský denní trh s elektřinou se propojil

18.June
18.06.2021 | Evropský denní trh s elektřinou se dnešním dnem propojil, prodej či nákup elektřiny a získání potřebné přeshraniční přenosové kapacity tak bude na jednom místě, což zefektivní mezinárodní obchodování a zvýší likviditu na denních trzích s elektřinou. Ve čtvrteční společné tiskové zprávě to uvedly firmy ČEPS, provozovatel přenosové soustavy v Česku, a Operátor trhu s elektřinou (OTE). Denní trh s elektřinou je platforma, prostřednictvím které mohou obchodníci podle potřeby řeš...

Babiš: O členství v EU by se diskutovat nemělo

18.June
18.06.2021 | Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být součástí politické diskuse, domnívá se premiér Andrej Babiš (ANO). Neznamená to ale, že by proto mělo Česko automaticky přejímat vše, co vypracují "eurokrati" v Bruselu nebo "progresivní politické elity ve velkých zemích". Babiš to řekl na čtvrteční konferenci Výzvy pro transatlantické vztahy v pražském Kongresovém centru, kterou pořádá Institut pro politiku a společnost.

Zúčastněte se soutežního kvízu "Po Evropě nejen s ERASMEM" a vyhrajte zajímavé ceny!

18.June
18.06.2021 | Eurocentrum Pardubice pořádá v rámci probíhajících aktivit k Evropskému týdnu mládeže 2021 soutěžní online kvíz o zajímavé ceny. O deskové hry a cestovatelské balíčky Domu zahraniční spolupráce a sítě EURODESK můžete hrát do 27. června.Â
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes