15
new stories - click to show

EuroZprávy.cz

Description:

Zprávy z kultury

URL:

http://kultura.eurozpravy.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

3.5 items/week

Jiřina Bohdalová a její „život mezi slzami a smíchem“. Herečka slaví významné jubileum

2.May
Na podzim roku 2020 vyšla kniha vzpomínek Můj život mezi slzami a smíchem. Název knihy napovídá, jaký život Jiřina Bohdalová prožila. Od krásného dětství, prvních filmových krůčků, přes předčasnou dospělost, kdy se po zatčení otce musela postarat o celou rodinu, k prvním filmovým a divadelním rolím, televizní kariéře, velkým rolím, které zůstanou nezapomenutelně zapsané v srdcích diváků, při kt...

Co týden dal a vzal: Netradiční koncert Mňágy i předání cen novinářům

1.May
Rok 2021 se nám během probíhajícího týdne překlopil z dubna do května. Navzdory všem stále platným protiepidemickým opatřením nezaháleli ani tuzemští umělci. Přinášíme proto zajímavé zprávy z uplynulých dní nejen ze světa kultury.

Jiřina Bohdalová hrála i za první republiky

1.May
Před kamerou stála Jiřina Bohdalová už jako malá, její cesta k herectví ale nebyla snadná. Zvládla ji, vybavena nekonečnou energií, talentem, bezprostředností a odhodláním nedat se. A dokázala si získat diváky, kteří ji už šest desítek let milují ve filmu, na divadle i v televizních estrádách. A již několik generací má z dětství uložený v paměti její hlas z večerníčků. "Bohdalka" prostě patří k...

Před 30 lety vznikl Tankový prapor, první český soukromý film

30.April
Před 30 lety, 1. května 1991, měl premiéru film Tankový prapor režiséra Víta Olmera, natočený podle známého románu Josefa Škvoreckého. Byl to první snímek soukromého producenta natočený od znárodnění kinematografie v roce 1945.

Oscary ovládla Země Nomádů, sošku získal i Anthony Hopkins

26.April
Snímek Země nomádů převládl ve většině hlavních kategorií cen americké filmové akademie Oscar, jejichž předávání se letos odehrávalo v netradičním a podle řady médií poměrně rozpačitém formátu, který si vynutila pandemie covidu-19. Země nomádů si odnesla hlavní ocenění za nejlepší film, režisérka snímku Chloé Zhaoová dostala zlatou sošku za režii.

Jak by šel takzvaný product placement brzy přidat i do starých filmů

25.April
Takzvaný product placement, tedy umístění výrobků konkrétních značek, je skvělá obchodní příležitost pro filmy i seriály. Teď je možné je digitálně přidat nejen do nových filmů, ale i do těch starých. Milovníci starých válečných filmů si jistě vybaví scénu, jak herce Steva McQueena na motorce pronásledují němečtí vojáci. Těsně před skokem přes ostnatý drát, který ho dělí od bezpečí za švýcarsko...

Zemřel představitel seriálového komisaře Moulina Yves Rénier (†78)

24.April
Ve věku 78 let zemřel francouzský herec a režisér Yves Rénier, který byl od poloviny 70. let minulého století známý především jako představitel seriálového komisaře Moulina. Velkou popularitu si tyto kriminální série získaly také v Československu a České republice.

Anticenu Zlatá malina získal i Trumpův právník Giuliani za Borat

24.April
Vítězem jedné z kategorií anticen Zlatá malina pro nejhorší filmy se letos stal právník amerického exprezidenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani, který nedobrovolně ztvárnil jednu z rolí v pokračování komedie Borat. Několik trofejí získal i snímek Music, za který dostala Zlatou malinu jeho režisérka, zpěvačka Sia, i představitelky hlavních rolí - Kate Hudsonová a Maddie Zieglerová. Napsala o tom dn...

Divadelníkům nestačí nástin rozvolňování, chtějí přesnější plány

23.April
Zástupcům divadelních a tanečních organizací v Česku nestačí čtvrteční vládní nástin rozvolňování života v Česku a chtějí přesnější plány. Mrzí je, že vláda jako službu nevnímá také kulturu, jejíž role pro návrat k normálnímu životu je podle nich nezbytná. Chtějí plán pozvolného otevírání kultury, neboť ji nelze otevřít ze dne na den. Ve svém prohlášení zaslaném ČTK to dnes uvedlo České středis...

Svoboda tisku ve světě utrpěla kvůli pandemii, Česko se drží na 40. místě

20.April
Svoboda tisku ve světě utrpěla i kvůli pandemii covidu-19, novinářské povolání je plně nebo částečně blokováno ve více než 130 zemích, napsala dnes v každoroční zprávě mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF).

Herečka Naďa Konvalinková oslaví sedmdesátiny

18.April
Herečka Naďa Konvalinková, která 18. dubna oslaví sedmdesátiny, hraje ve filmu již od svých 20 let, účinkuje i v divadle a rozhlase. Začínala rolemi naivních dívek, později se přehrála do převážně komediálních rolí. Patří i k vyhledávaným dabingovým herečkám.

Březen na Netflixu: Formule 1, Piráti, Ranařky a několik dokumentů

12.April
Výběr těch nejzajímavějších kousků, které nabídnul v březnu Netflix. Mezi filmy se žádná velká událost nekonala, ale dorazil výborný motoristický dokument F1: Touha po vítězství. Pro drobotinu přibyli nesmrtelní Pokémoni a nechybí ani několik menších filmů a dokumentů.

Festival Rock for People letos kvůli epidemii opět nebude

12.April
Festival Rock for People, který se měl v červnu konat na letišti v Hradci Králové, se kvůli pokračující epidemii koronaviru neuskuteční. Organizátoři jej posunou o rok na 16. až 18. června 2022. ČTK to dnes sdělili pořadatelé.

RECENZE: Třetí sezóna v F1. Radost, strach, naděje a boj o život v plamenech

10.April
Třetí sezóna F1: Touha po vítězství mapuje dramatickou sezónu 2020, která byla silně poznamenaná probíhající pandemií. Dokumentární seriál ze zákulisí nejvyšší okruhové soutěže si drží vysokou kvalitu. Emotivní příběhy ze zákulisí odhalují jezdce i ředitele týmu jako obyčejné lidi, kteří se musí vypořádat s obrovským tlakem.

Zpátky na jeviště! RockOpera Praha dělá další live stream. Dojde i na Led Zeppelin

9.April
RockOpera Praha navazuje na svůj úspěšný živý stream z 27. března. V sobotu 10. dubna od 19 hodin se část souboru opět sejde na jevišti, aby divákům zahrála několik hitů z repertoáru divadla i King Size, kapely zakladatelů RockOpery Praha Milana Steigerwalda a Pavly Forest. Nebudou chybět ani speciální hosté v podobě zpěvačky Daniely Gildenlöw Langrové a zpěváků Honzy Tláskala a Martina Sluky.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes