EuroZprávy.cz

Description:

Zprávy z kultury

URL:

http://kultura.eurozpravy.cz/

Catalog:

Kultura

Publishes:

4.9 items/week

K hromadným akcím jsou Češi zdrženliví. Do kina ano, demonstrovat se jim moc nechce

2.June
Brzký návrat do kin po koronavirové pauze chystá více lidí než do divadla a na koncerty. Do kina plánuje jít v nejbližší době 52 procent lidí, zatímco na koncert třetina a do divadla 29 procent lidí. Ukázal to květnový průzkum STEM/MARK. Hromadné akce jako hudební festivaly či demonstrace by se podle většiny dotázaných měly konat až po prázdninách.

Nový český film Zpráva o záchraně mrtvého režiséra Václava Kadrnky je dotočen

1.June
Koncem května padla poslední klapka při natáčení nového filmu Zpráva o záchraně mrtvého režiséra a spoluscenáristy Václava Kadrnky. Natáčení filmu po třech letech příprav zahájil několik dnů před vypuknutím koronavirové krize. Pak jej musel po několika dnech kvůli přijatým opatřením a bezpečnosti filmového štábu přerušit, ale naštěstí se nyní podařilo natáčení filmu dokončit.

Ve věku 85 let zemřel francouzský herec Guy Bedos

28.May
Ve věku 85 let zemřel francouzský herec, scenárista a komik Guy Bedos, známý svými humoristickými vystoupeními či například z filmu Záletník. Podle agentury AFP to dnes oznámil jeho syn Nicolas.

Hudební festivaly Benátská!, Hrady CZ a Okoř 2020 letos nebudou

27.May
Hudební festival Benátská! v libereckém Vesci, putovní festival Hrady CZ ani Okoř 2020 se letos konat nebudou. Pořadatelé Benátské! oznámili náhradní termín 22. až 25. července 2021. Hrady CZ termíny příštího ročníku zveřejní po prázdninách, stejně jako organizátoři festivalu v podhradí hradu Okoř. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti na příští rok, oznámili dnes pořadatelé na svých stránk...

Provoz kin je stále omezený, v čele návštěvnosti se drží šokující dokument V síti

25.May
Dokument režiséra Víta Klusáka V síti, který natočil spolu s Barborou Chalupovou, je druhý týden od zahájení omezeného provozu v čele víkendové návštěvnosti kin. Šokující výpověď o zneužívání dětí na internetu v českých kinech od premiéry 27. února navštívilo téměř 330.000 lidí a jeho tržby se blíží částce 50 milionů korun.

Bourák alias Elvis Presley v podání Ivana Trojana v červnu v kinech

24.May
BOURÁK, nová česká komedie Ondřeje Trojana s Ivanem Trojanem a první český celovečerní film, který bude mít premiéru ve znovu otevřených kinech. Do distribuce jde 11. června. Jeho tvůrci se rozhodli nečekat s uvedením až na podzim. Věří, že i přes omezení diváci do kina na Bouráka přijdou, protože tenhle styl filmu k létu patří.

Na trh přichází HBO Max, přinese dlouho očekávané Přátele

23.May
Na rostoucí trh se streamovacími službami přichází nový hráč - společnost HBO Max. Od středy nabídne mediální obsah firmy WarnerMedia, stejně jako vlastní nové pořady, ale i starší oblíbené seriály, například South Park nebo Přátelé. K posledně jmenovanému při této příležitosti vznikl i speciální nový díl. Jeho služby ale budou dražší než konkurenční Disney+ nebo Netflix.

Komu patří jedno z nejstarších literárních děl světa? Vypukl neobvyklý spor

21.May
Americké úřady chtějí zabavit 3500 let starou tabulku s částí Eposu o Gilgamešovi, píše server BBC. Tabulka, která pochází původně z území dnešního Iráku a byla v roce 2014 zakoupena pro Muzeum bible ve Washingtonu, se podle amerických právníků do země dostala nelegální cestou.

JazzFestBrno 2020 zahájí v září Avishai Cohen, osmdesátiny oslaví big band Gustava Broma, nový termín hlásí i Pat Metheny, Lizz

21.May
Pořadatelé festivalu JazzFestBrno zveřejnili téměř kompletní seznam náhradních termínů odložených koncertů letošního ročníku. Ročník 2020, který se měl původně uskutečnit od března do června, zahájí 13. září v Bobycentru basista a zpěvák Avishai Cohen se vzácnou triovou sestavou Gently Disturbed. Stejnojmenná deska, kterou Cohen s pianistou Shaiem Maestrem a bubeníkem Markem Guilianou před lety...

Stovka památek v ČR kvůli koronaviru uzavřena. Ústav spočítal, jaká bude ztráta

20.May
Národní památkový ústav (NPÚ) odhaduje, že do konce května ztráta způsobená uzavřením památek dosáhne 125 až 130 milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci to řekla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Rok přitom podle ní začal z ekonomického hlediska dobře, za první dva měsíce z pětiny památek, které jsou otevřené celoročně, byly výnosy meziročně o 1,5 milionu korun vyšší.

Do kin po pauze dorazily tisíce diváků. Který film je v čele žebříčku návštěvnosti?

18.May
Do kinosálů, které musely od 10. března kvůli covidu-19 přerušit provoz, dorazily minulý týden první tisíce diváků. Kina zahájila provoz v omezeném režimu. Nejvíce lidí o víkendu navštívilo český dokument V síti, na který si našlo cestu přes 7000 diváků. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů (UFD).

Zemřel herec Michel Piccoli (†94), proslavila ho role ve skandální tragikomedii

18.May
Ve věku 94 let zemřel již 12. května francouzský herec Michel Piccoli, který hrál například ve skandální filmové tragikomedii Marka Ferreriho Velká žranice (1973). O úmrtí informovala agentura AFP s odvoláním na dnešní prohlášení Piccoliho rodiny. Piccoli ztvárnil během své kariéry široké spektrum rolí, vystupoval často i v ostře satirických a kontroverzních filmech.

Česká televize spustila projekt na podporu kulturních akcí

18.May
Počínaje dnešním dnem Česká televize (ČT) spustila nový projekt s názvem Česká tleská, který má pomoci pořadatelům kulturních akcí. Všichni, kdo chystají výstavu, koncert, představení, nebo jiný kulturní program, mohou posílat žádosti o podporu ve vysílání ČT.

Hra na schovávanou. Nový film o zneužívání v katolické církvi pobouřil Poláky

17.May
Už více než tři miliony zhlédnutí má od soboty na sociální síti YouTube dokumentární film bratrů Sekielských, který se věnuje zneužívání dětí v katolické církvi v Polsku. Snímek vyvolal v zemi vlnu pobouření, informovala dnes agentura APA. Polský primas Wojciech Polak v reakci na kritiku oznámil, že požádá Vatikán, aby obvinění vznesená v dokumentu vyšetřil.

Zemřel komik Fred Willard (†86), objevil se v mnoha oblíbených seriálech

17.May
Ve věku 86 let zemřel v pátek americký herec a komik Fred Willard. Informovala o tom dnes agentura AP. Willard se proslavil především rolemi v seriálech, jako jsou Raymonda má každý rád nebo Taková moderní rodinka.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes