EuroZprávy.cz

Popis:

Zprávy o internetu, vědě a technice

URL:

http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/

Katalog:

Tech

Publikuje:

6,2 položek/den

neobvyklý přírodní úkaz: Na řece v USA se objevil záhadný ledový disk

19:07
V americkém Maine se na řece objevil zvláštní útvar. Velký, téměř dokonale kulatý disk z ledu, který se pomalu otáčí proti směru hodinových ručiček, se na sociálních sítích se stal senzací.

Ráno moudřejší večera. Smyšlené pořekadlo nebo vědecky prokázaný fakt?

17:45
Říká se, že ráno je moudřejší večera. Staré známé pořekadlo staví na předpokladu, že lidský mozek si do rána utřídí v hlavě myšlenky, které dokáže oddělit od emocí a přinést na celou věc jiný pohled. Ve skutečnosti ale celý princip funguje trochu jinak.

Miliony Čechů trpí nespavostí. Vědci teď zjistili, že se ji snažíme léčit úplně špatně

13:40
Poruchami spánku trpí několik milionů českých občanů, kteří se s nimi stále častěji snaží něco dělat. Podle nedávné studie však byla léčba nespavosti doposud postavena na špatných základech. Lékaři by prý měli věnovat více pozornosti vlastnostem a životním zkušenostem pacientů.

Sebevražedné mise s jadernou bombou na zádech. Takový byl úkol speciálních amerických jednotek

12:19
Americká armáda měla v období studené války jaderné bomby, které se vešly do jediného batohu. V případě konfliktu měli speciálně vycvičení vojáci tyto bomby odpálit při „sebevražedných misích“.

Slídil roku? Nejvíce nominací v soutěži získal Facebook

21.ledna
Nejvíce nominací v soutěži o největšího loňského slídila získala sociální síť Facebook. Z 34 návrhů figuroval ve třech. Lhůta pro nominace dnes skončila. Vítězové soutěže o největšího slídila z řad úřadů, firem nebo technologií v loňském roce budou pořádající organizací Iuridicum Remedium vyhlášeni v polovině února.

Google se prohne, ve Francie dostal pokutu 50 milionů eur

21.ledna
Francouzský úřad na ochranu osobních údajů CNIL dnes vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu 50 milionů eur (téměř 1,3 miliardy Kč). Důvodem jsou podle úřadu pochybení při nakládání s osobními údaji uživatelů. Podle listu The Wall Street Journal (WSJ) jde zatím o nejvyšší pokutu, jaká byla udělena v rámci nových pravidel Evropské unie na ochranu soukromí známých pod zkratkou GDPR...

Skuteční zombie živočišné říše. Houba svého hostitele ovládne a nakonec proroste jeho tělem

21.ledna
Hororové filmy plné běsnících zombie, jejichž mozek ovládá nějaký parazit, či virus, jsou ve svém žánru značně populární. I v našem reálném světě však existuje takový hrůzu nahánějící organismus. Je jím specifická houba, která ovládne mozek svého hostitele a postupně ho zabije, když z jeho těla proroste ven. Naštěstí pro lidstvo napadá tato houba jen mravence.

Nesmrtelní lidé? Poznejte ženu, které lékaři zajistili, že tu zůstane navěky

21.ledna
Zatoužili jste někdy po nesmrtelnosti? Pak je projekt Visible Human jako stvořený pro vás. Díky americkým lékařům totiž můžete zůstat na naší planetě i dlouho po své smrti. Sice jen ve virtuální podobě, ale posloužíte tím dobré věci.

Nejšílenější místo, na kterém jste viděli reklamu. Rusům asi přeskočilo

21.ledna
Podíváte se z okna a na noční obloze uvidíte reklamní logo. Zní vám to jako sci-fi? Rusové pracují na tom, aby první takové reklamy vyrazily na oběžnou dráhu už za dva roky. Názory na jejich nápad se různí, někteří experti však tvrdí, že by ve vesmíru jen přibyl další šrot.

Rusko si došláplo na Facebook a Twitter. Mají měsíc na nápravu, pak bude zle

21.ledna
Ruský úřad dohlížející na komunikační trh, Roskomnadzor, dnes zahájil správní řízení vůči společnostem Facebook a Twitter, které ve stanovené lhůtě nepředložily konkrétní plány a termíny ohledně zřízení databází svých uživatelů v Rusku. Oznámila to agentura Interfax. Obě firmy mají měsíc na nápravu, jinak proti nim úřad podnikne konkrétní kroky, varoval šéf Roskomnadzoru.

Vědci na Antarktidě vyvrtali kilometrovou díru. To, co v ní našli, jim vyrazilo dech

21.ledna
Antarktida je nejchladnější ze všech zemských kontinentů a ještě donedávna se mělo za to, že na ní téměř nic nežije. Vědci ale zjistili, že je ve skutečnosti hojně osídlená, a nejsou to jen tuleni a tučňáci, kteří jí obývají. I v těch nejmrazivějších vodách totiž žijí obrovské kolonie bakterií. A ty mohou sloužit jako potrava tvorům, které jsme dosud ještě neviděli.

Úchvatná podívaná: Krvavý Měsíc sledovaly na hvězdárnách stovky Čechů

21.ledna
Stovky lidí dnes ráno v českých hvězdárnách sledovaly úplné zatmění Měsíce. ČTK to řekli pracovníci hvězdáren. Úkaz, při kterém se mezi Měsíc v úplňku a Slunce dostane Země a zakryje Měsíc svým stínem, trval hodinu a dvě minuty. Skončil v 06:43, byl dobře pozorovatelný. Z území České republiky bylo úplné zatmění Měsíce možné spatřit zhruba po půl roce, příští možnost budou lidé mít až v září 2025.

LIVE: Poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí

21.ledna
Dnes časně ráno bude v Česku možné pozorovat poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí. Začne v 05:41 a potrvá hodinu a dvě minuty, tedy do 06:43. Měsíc z oblohy úplně nezmizí, ale podle České astronomické společnosti (ČAS) bude mít neobvyklý cihlově červený až hnědý odstín, který by mohl být na začátku a před koncem zatmění doplněn slabým tyrkysovým nádechem.

Zatmění, které se nebude jen tak opakovat. Krvavý vlčí superměsíc bude na obloze i nad Českem

20.ledna
Jste nadšencem do astronomie? Zítra se vám vyplatí si značně přivstat. Pokud budou na obloze nad Českem panovat vhodné podmínky, můžete zpozorovat jev, který se přinejmenším dva roky nebude opakovat.

Čeká lidstvo nevyhnutelná smrt? Vědce překvapilo, jak často dochází ke střetům s asteroidy

20.ledna
Četnost, jakou je naše planeta zasahována asteroidy, se od chvíle, kdy se na planetě objevili první dinosauři, téměř ztrojnásobila. Tvrdí to nová studie, která zkoumala stopy zanechané těmito asteroidy na Zemi. Vědci vypočítali, že za posledních 290 milionů let se počet zásahů naší planety i Měsíce dramaticky zvýšil.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes