EuroZprávy.cz

Popis:

Zprávy o internetu, vědě a technice

URL:

http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/

Katalog:

Tech

Publikuje:

4,3 položek/den

Polikarpov U-2: dvojplošník Kurník zatápěl Němcům i Američanům

19:37
2. světová válka má mnoho tichých, neopěvovaných a nepředpokládaných hrdinů. Jedním z nich je cvičný dvojplošník Polikarpov U-2/Po-2. Pomalý nevýkonný stroj se však stal jedním z nejvyřáděnějších strojů dějin a způsobil nejednu vrásku německým vojákům. Během války v Korei si respekt vybudoval i boji proti Američanům, kteří si z něj nejdříve tropili legraci.

Pivo bude další obětí klimatických změn? Vědci vydali alarmující studii

18:14
Pivo se v budoucnu stejně jako čokoláda, káva a víno může stát obětí klimatických změn, které povedou až ke dvojnásobnému zvýšení jeho průměrné ceny. Uvádí to mezinárodní skupina vědců ve zprávě, kterou dnes otiskl odborný časopis Nature Plants. Viníkem budoucího zdražování má podle vědců být ječmen strádající vlivem vysokých teplot a sucha.

Unikátní nález z dob Vikingů? Georadar odhalil na pohřebišti velkou anomálii

16:52
Stopy vikinské lodi ukrývající se pod zemí objevili archeologové v jihovýchodním Norsku. Pokud se předpoklady odborníků potvrdí, bude se jednat o unikátní nález. Norsko má totiž zatím pouze tři dobře zachované pohřební lodi z vikinského období, připomíná norský deník Aftenposten.

V Evropě číhá skryté nebezpečí? Odborníci se bojí katastrofy biblických rozměrů

15:31
Zřejmě nejznámější evropská sopka Etna se stále více propadá do moře. To se vědcům nelíbí a obávají se katastrofy, kterou Evropa nezažila stovky let.

Z čeho lze vyrobit elektřinu? Toto byste nečekali. Vědci hlásí nový objev

14:08
Britští a kolumbijští vědci objevili způsob, jak vyrobit elektřinu z odpadu, který vzniká při zpracování plodů kávovníku. Jejich objev může pomoci zemědělcům i snížit znečištění v rozvojovém světě, napsal list The Guardian. Roční produkce kávy ve světě se pohybuje kolem 9,5 milionu tun.

Na Google Play byly aplikace, které kradly bankovní údaje. Oběti dostaly gratulaci

11:20
Do obchodu s aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android Google Play proniklo šest dalších falešných bankovních aplikací, které okrádaly uživatele o údaje o platebních kartách a přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Na rozdíl od předešlé aplikace QRecorder ale necílily primárně na české uživatele. I celkový objem instalací byl podstatně nižší. Uvedla to dnes antiviro...

Proč se nemůžeme rozhodnout, co si dát k jídlu? Zdánlivá prkotina mívá vážné důsledky

9:59
Pokud jste se někdy přistihli, jak zíráte na dlouhý jídelní lístek v restauraci a jste naprosto neschopní se rozhodnout, co si objednáte k obědu, pak jste zažili to, co psychologové nazývají zahlcení možnostmi. Mozek postavený před ohromné množství obdobných možností má problém se rozhodnout, napsal server Medicalexpress.

Cenzura internetu? Nepál začal blokovat weby s obscénním obsahem

8:38
Nepál začal o víkendu blokovat tisíce webových stránek s lechtivým obsahem výhradně pro dospělé. Poskytovatelé internetového připojení se tak snaží dodržet nařízení, kterým chce vláda čelit sexuálnímu násilí v zemi. Podle některých kritiků však v sobě celá kampaň skrývá riziko cenzury v rámci internetu.

Strašidelný úkaz na obloze. Co se stalo za vlády Rudolfa II.?

14.října
Je zajímavou shodou okolností, že unikátnímu a extrémnímu jevu (výbuchu supernovy) došlo zrovna za dob asi nejpozoruhodnějšího panovníka v našich dějinách. Díky vášni Rudolfa II. pro astrologii, se tak podařilo popsat specifický astronomický úkaz. Přestože v rudolfínských časech panovala celé řada pověr, práce astrologů na pražském královském dvoře neměla daleko k moderní vědě.

Toto jsou nejpalčivější problémy dneška. Věda si s nim neví rady

14.října
Pokud jste někdy viděli Star Trek nebo Teorii velkého třesku, tak víte, že z fyziky může být i zábava pro masy. Tvůrci komediálního seriálu možná nemají vždy všechno správně, ale je to dost, aby vzbudili zájem o podivuhodné stránky vědy. Dnes se podíváme na skutečné záhady, za jejichž odhalení by na vás jistě čekala Nobelovka.

Vědci vyvinuli písmo, které pomáhá učení

13.října
Australští vědci uvádějí, že vytvořili nový nástroj, který může studentům pomoci napěchovat si do hlavy učivo před zkouškami. Nejde přitom o žádnou technologicky vyspělou pomůcku, ale "obyčejné" písmo v podobě, která má pomáhat zapamatovat si informace, napsal zpravodajský server The Guardian.

Co by se stalo, kdyby všichni lidé ve stejnou chvíli vyskočili? Následky by byly hrozivé

13.října
Co by se stalo, kdyby všichni lidé na Zemi ve stejnou chvíli vyskočili? Právě na to se rozhodl odpovědět server Bussines Insider. Zemi by to výrazně ovlivnilo. Mohl by ale tento "obří" skok změnit pohyb planety ve vesmíru?

Hackeři zaútočili na Facebook, nabourali se do 29 milionů účtů

12.října
Hackeři se při útoku oznámeném před dvěma týdny dostali k údajům na 29 milionech uživatelských účtů facebooku. Upřesnila to dnes americká společnost Facebook. Dosud byly počty zasažených uživatelů nejasné. Původně Facebook varoval, že mohlo být napadeno až 50 milionů účtů a společnost nevěděla, zda byly také skutečně zneužity.

Japonsko dočasně odložilo přistání sondy Hajabusa na asteroidu

12.října
Japonská kosmická agentura JAXA odložila přistání své sondy Hajabusa 2 na asteroidu Ryugu. Vědci totiž potřebují více času na to, aby pro přistání na skalnatém povrchu našli vhodné místo. Poprvé by tak mohla sonda přistát na asteroidu nejdříve v lednu, napsala dnes agentura AP.

VIDEO: Okamžik hrůzy v kabině Sojuzu. Kosmonauti přežili zázrakem, příští start až v roce 2019

12.října
Dva kosmonauti, kteří přežili čtvrteční nezdařený start ruské lodě Sojuz MS-10, poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) znovu. Na cestu se vydají pravděpodobně na jaře příštího roku. Podle agentury Reuters to dnes oznámil šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Rusko po havárii rakety Sojuz zřejmě pozdrží vyslání nepilotované zásobovací lodi k ISS, plánované na konec října, u...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes