15
new stories - click to show

EuroZprávy.cz

Description:

Zprávy o internetu, vědě a technice

URL:

http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/

Catalog:

Tech

Publishes:

11.9 items/week

Co je to GIS a jak ovlivňuje dnešní archeologii i náš každodenní rytmus?

15.May
Počítačové technologie ovlivňují náš každodenní život možná více, než si uvědomujeme. I přes jejich negativní stránky jsou pro naše životy a především vědu velkým přínosem. Důkazem může být právě tzv. GIS, který slouží jak archeologii, tak oblastem dopravy, kartografie či obrany.

Odložení druhé dávky vakcíny Pfizer vytváří větší protilátkovou imunitu

14.May
Prodloužení intervalů mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech ze tří na 12 týdnů vytváří u starších lidí třiapůlkrát více protilátkových odpovědí. Vyplývá to podle agentury Reuters z britské studie, která byla dnes zveřejněna.

BBC News: Mohlo lidstvo kontaminovat Mars životem?

14.May
Od začátku kosmického věku už lidstvo vyslalo na Mars zhruba 30 sond a přistávacích modulů. Nyní se na povrchu rudé planety pohybuje pozoruhodný stroj. Perseverance - marsovské vozítko velké jako automobil, které bezpečně dosedlo na povrch planety 18. února. Sice se pohybuje maximální rychlostí 152 metrů za hodinu, ale veze s sebou celou škálu přístrojů, zařízení a experimentů, jimž už se podař...

Pochybná vakcína ruské výroby? Sputnik V znepokojuje vědce, data jsou nedostupná, testy neúplné

13.May
Předběžné výsledky třetí fáze klinických testů ruské vakcíny Sputnik V přinášejí vícero důvodů k vážným obavám. Jednak je to nedostupnost dat, z nichž byly vyvozovány závěry, dále nejasnosti v pravidlech klinické studie i zjevné nesrovnalosti v nahlášených výsledcích. V článku zveřejněném ve středu na webu odborného časopisu The Lancet to uvádí mezinárodní tým biologů a epidemiologů.

Google dostal v Itálii pokutu 102 milionů eur kvůli Androidu a Google Play

13.May
Americká internetová společnost Google dostala v Itálii pokutu 102 milionů eur (2,6 miliardy Kč) za zneužívání svého dominantního postavení na trhu. Antimonopolní úřad dnes oznámil, že Google k tomu využívá svého operačního systému Android a on-line obchodu s aplikacemi Google Play.

Vědci objevili unikátní schopnost člověka. Nemají ji ani opice

12.May
Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.

Facebook testuje upozornění, které nabádá k přečtení článku před sdílením

11.May
Sociální síť Facebook začala testovat novou funkci, která upozorní uživatele, když se chystá sdílet článek, aniž by jej otevřel. Informovala o tom v pondělí na twitteru. Uživatel stále bude moci sdílet text bez přečtení, pouze bude muset kliknutím potvrdit, že tak skutečně chce učinit.

Trosky čínské rakety dopadly na Zemi. Zřítily se poblíž Malediv

9.May
Trosky nekontrolovaně sestupující čínské rakety Dlouhý pochod 5B dopadly dnes ve 4:24 SELČ do Indického oceánu západně od souostroví Maledivy. Podle agentury Reuters to dnes oznámila čínská státní média, podle nichž většina stroje shořela při vstupu do atmosféry. Zatím nejsou zprávy o tom, že by trosky rakety dopadly do obydlených oblastí.

Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B asi vstoupí do atmosféry ráno. Nikdo neví, kam se zřítí

8.May
Trosky nekontrolovaně sestupující čínské rakety Dlouhý pochod 5B zřejmě vstoupí do atmosféry v neděli brzy ráno. S odvoláním na americké a evropské badatele to dnes uvedla agentura Reuters. Stále není jasné, kam zbytky dopadnou, zásah obydlené oblasti je ale podle vědců málo pravděpodobný.

USA se připojí ke kampani proti teroristickému obsahu na internetu

8.May
Spojené státy se připojí ke globální kampani proti teroristickému a násilně extremistickému obsahu na internetu, za kterou stojí Nový Zéland. Oznámila to administrativa amerického prezidenta Joea Bidena. Vláda předchozího prezidenta Donalda Trumpa před dvěma lety účast na této kampani odmítla, upozornila agentura Reuters.

Boeing chce zopakovat test své kosmické lodě Starliner

8.May
Americká společnost Boeing chce na konci července zopakovat testovací let své kosmické lodě CST-100 Starliner, která by v budoucnu měla dopravovat posádky na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). První zkušební let Starlineru v prosinci 2019 s předpokládaným přistáním na ISS se nezdařil.

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu provedl pátý let

8.May
Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA v pátek na Marsu provedl už pátý let, při němž vystoupal výš než doposud a přistál na jiném místě. Na svém webu o tom dnes informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity.

Twitter spouští službu pro zasílání peněz mezi uživateli

8.May
Internetová sociální síť twitter se rozhodla spustit novou funkci, která uživatelům umožní jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) je podle twitteru novým způsobem, jak se uživatelé mohou vzájemně podporovat.

Koronavirus si podle studie vyžádal přes dvojnásobek úmrtí oproti oficiálním číslům

7.May
Kvůli nemoci covid-19 ve světě umřelo přibližně 6,9 milionů lidí, odhadli v čerstvé analýze vědci z Institutu pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. S vyčíslením "skutečné bilance pandemie" přišli ve chvíli, kdy byl součet oficiálně hlášených počtů úmrtí napříč zeměmi méně než poloviční, konkrétně okolo 3,24 milionu.

Twitter zablokoval účet, který sdílel Trumpova vyjádření

7.May
Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes