EuroZprávy.cz

Description:

Zprávy o internetu, vědě a technice

URL:

http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/

Catalog:

Tech

Publishes:

3.8 items/day

Vakcína proti covidu-19 bude asi počátkem příštího roku. Česko začalo pozdě

12:17
Účinná vakcína proti nemoci covid-19 bude zřejmě k dispozici nejpozději začátkem příštího roku, řekl dnes novinářům výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček. V klinické fázi testování je ve světě podle něj nyní deset kandidátních vakcín, dalších 123 je před klinickým testováním.

SpaceX dopravila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů Starlink

12:16
Americká společnost SpaceX dnes ráno úspěšně dopravila na oběžnou dráhu už osmou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která má umožnit globální připojení k internetu. Kolem Země těchto družic nyní krouží kolem 480. První stupeň rakety Falcon 9 po vynesení satelitů opět úspěšně přistál na plující plošině v Atlantském oceánu.

Koronavirus podporuje přepravu zboží samořízenými vozy

10:59
Koronavirová krize urychluje posun odvětví samořízených vozů od přepravy lidí k dodávkám zásilek. "Realita je teď taková, že doprava zboží je větším trhem než přeprava lidí," cituje agentura Reuters Johna Krafcika, šéfa společnosti Waymo, která se zabývá vývojem samořízených vozů.

Google čelí v USA žalobě kvůli sledování soukromí uživatelů

3.June
Americká internetová společnost Google čelí ve Spojených státech žalobě, která ji obviňuje, že nelegálně proniká do soukromí milionů uživatelů. Žaloba žádá odškodné nejméně pět miliard USD (119 miliard Kč), protože divize firmy Alphabet tajně shromažďuje informace o tom, kde a co si lidé prohlížejí na internetu, přestože používají anonymní režim, který Google nazývá incognito. Uvedla to agentur...

Vědci odhalují tajemství pandemie. Koronavirus se po světě šířil jinak, než jsme si mysleli

2.June
Přelom ledna a února byl pro Evropu a Spojené státy kritický. Na obou kontinentech se totiž objevily první případy nákazy koronavirem, která se začala šířit mezi lidmi. Vědci ale nadále zkoumají, jak přesně mohlo k přenosům dojít, a zjišťují, že se vše odehrálo zřejmě úplně jinak.

Průlom v biomedicíně: Čeští vědci se podíleli na objevu nového řízení mikrorobotů

2.June
Nový a levnější způsob řízení pohybu mikrorobotů napájených a ovládaných světlem objevil česko-nizozemský tým. Roboti o velikosti lidské buňky zvládají mechanicky přesné úkony v úrovni mikrosvěta. Mohou mít využití například při vývoji nových materiálů.

Koronavirus není chřipka. Nová studie popisuje covid-19 jako cévní onemocnění

2.June
Koronavirus je cévní onemocnění, tvrdí studie zveřejněná v dubnu v respektovaném odborném časopise The Lancet. Podle americké webové stránky Salon se tím vysvětluje různorodost symptomů spojovaných s nákazou, například naběhlé a zanícené prsty chodidla nebo zánětlivé onemocnění projevující se u dětí.

NASA: K Zemi se blíží potenciálně nebezpečný asteroid

2.June
K Zemi se 6. června přiblíží planetka (asteroid) řazená do kategorie potenciálně nebezpečných těles. Na webu o tom informovala Laboratoř tryskového pohonu (JPL) amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Vyvracíme fake news: Mohou vás roušky udusit? Internetem se šíří další dezinformace

1.June
Sociálními sítěmi koluje další fake news týkající se nového typu koronaviru. Dezinformační zprávy tvrdí, že nošení roušek může způsobit vážné zdravotní komplikace, protože přes roušky se do těla dostává méně kyslíku. Je sice známo, že roušky mohou jisté zdravotní obtíže způsobit, rozhodně ale ne tohoto rázu.

Zakotvení potvrzeno! Loď Crew Dragon s posádkou poprvé přistála u ISS

31.May
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně zakotvila americká kosmická loď Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX. Na palubě lodi, která z floridského mysu Canaveral odstartovala v sobotu, je dvojice astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley.

Wikipedie řeší spory mezi dobrovolníky, kteří tvoří obsah. Problémem je otázka genderu

31.May
Snad opravdu každý z nás zavítá čas od času na internetovou encyklopedii Wikipedia, její provozovatel ale momentálně řeší spory mezi tvůrci obsahu. Problémem je především genderová otázka.

Trampolína funguje. Elon Musk si po startu Crew Dragon dobíral Rusko

31.May
"Trampolína funguje," prohlásil radostně majitel společnosti SpaceX Elon Musk po sobotním úspěšném vypuštění rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Tímto žertovným výrokem, jímž narážel na někdejší vyjádření nynějšího šéfa ruské vesmírné agentury Dmitrije Rogozina, zaskočil nejednoho účastníka postartovní tiskové konference.

ŽIVĚ: Druhý pokus. Američtí astronauti se v lodi Crew Dragon vydávají k ISS

30.May
Loď Crew Dragon s americkými astronauty Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleyem má dnes ve 21:22 odstartovat vstříc mezinárodní vesmírné stanici ISS. Pokud vše proběhne podle plánu, Crew Dragon na orbitálním komplexu přistane o 19 hodin později, v neděli v 16:29. Jestliže počasí zmaří i druhý pokus, je v záloze třetí možnost odletu v neděli ve 21:00.

Historický let do kosmu: Příprava startu Crew Dragon pokračuje, počasí je nejisté

30.May
Přípravy na dnešní druhý pokus o start nové americké lodi Crew Dragon se dvěma astronauty NASA pokračují, nicméně nadále není jisté, zda počasí odlet k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) opět nezmaří jako ve středu. Informovali o tom společnost SpaceX, které Crew Dragon patří, a šéf americké vesmírné agentury NASA.

Vědci vytvořili podobu pravěkého "draka". Spinosaurus měl místo ocasu obří ploutev

30.May
Po čtyřech letech vykopávek v marocké poušti objevil a rekonstruoval tým paleontologů ocas obávaného dinosaura, který byl ve skutečnosti ploutví. Nález potvrdil, že spinosaurus byl výborný plavec.
© 2000-2020 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes