15
new stories - click to show

FAEI.cz

Description:

Web pro váš vlastní názor

URL:

https://faei.cz

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

6.2 items/day

Váš majetek přejde na stát, pokud máte špatně vyplněné údaje v katastru nemovitostí

2:04
Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí.

Kontrolory z berňáku mohou zajímat až tři roky staré transakce s kryptoměnami. Daníte své zisky správně?

2:04
Přestože jedním z cílů tvůrců kryptoměn je umožnit jejich držitelům být mimo „systém“ a nenechat devalvovat centrální banky jejich peníze, pokud někdo na Bitcoinech nebo jiných kryptoměnách vydělává, tento zisk je třeba zdanit.

#VítěznéPortfolio: Vysoké sazby (zatím) zůstávají, pro investory je to výzva i příležitost

2:04
Velké světové centrální banky investory po dalším kolečku jednání ujistily, že úrokové sazby vysoké úrovně hned tak neopustí. Na druhou stranu už se ovšem nečeká ani další (zásadní) zpřísňování měnových politik.

Hypotéky zlevňovat nebudou, centrální banka základní úrokové sazby opět nezměnila

0:18
Zlevnění hypoték v nejbližší době nepřijde. To je hlavní výsledek středečního jednání bankovní rady České národní banky (ČNB) pro všechny zájemce o hypoteční úvěr či ty, které čeká refinancování. Základní úrokové sazby, od kterých se odvíjí úroky komerčních úvěrů, zůstaly beze změn. Dvoutýdenní repo sazba tak i nadále už od loňského 22. června zůstává na sedmi procentech.

Slovenské strany před volbami tají, jak se popasují se schodkem veřejných financí

22:32
Slovensko má letos vykázat nejvyšší deficit veřejných financí ze zemí EU, přesahující šest procent hrubého domácího produktu (HDP), a Evropská komise předpokládá, že na toto nelichotivé prvenství země naváže i příští rok. „Slovensko si každé šesté euro veřejných výdajů musí půjčovat,“ konstatuje tamní ekonomický think-tank INESS.

V Polsku panikařící lidé horečně vykupují pohonné hmoty

20:43
Polskem se šíří panika z nedostatku pohonných hmot, zejména nafty, některé pumpy v zemi mu údajně už i čelí. Panika ještě urychluje horečné vykupování paliv ze strany Poláků, ale i cizinců, včetně Čechů. Pohonné hmoty jsou totiž nyní v Polsku nejlevnější v EU. Levnější i než v tradičně levnějších zemích typu Bulharska.

ČNB drží sazby stabilní, rozhodnutí bylo jednomyslné

18:02
Středeční zasedání České národní banky (ČNB) nepřineslo žádné významnější překvapení a základní sazba setrvala na úrovni sedmi procent. Rozhodnutí zároveň bylo stejně jako na posledním zasedání jednomyslné a všech sedm členů se vyjádřilo pro stabilitu sazeb.

Povinné ručení od prosince v novém?

27.September
Zákon o povinném ručení, tedy přesně o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, má už něco „najeto“. Účinný je 23 let a prošel řadou novelizací. Proto je namístě zákon nový, jehož účinnost se předpokládá těsně před Vánoci. Přináší vcelku významné změny, s nimiž by se měl každý řidič včas seznámit. A nejen řidič, ale také třeba uživatel elektrické koloběžky.

Americká vláda hraje proti centrální bance

27.September
Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto rozhodnutí může časem vrátit a způsobit v budoucnu dočasné potíže Spojeným státům.

Mobil, tablet, zájmový kroužek. Začátek školního roku vyjde na desetitisíce

27.September
Začátek nového školního roku znamená pokaždé velký nápor na peněženky rodičů. Vedle školních pomůcek či obědů platí rodiče svým dětem například zájmové kroužky nebo jim pořizují mobilní telefony, tablety a další elektroniku. Redakce FAEI.cz zmapovala právě tyto dvě oblasti a zjistila, že výdaje mohou dosáhnout až desítek tisíc korun.

V průmyslu se ve druhém čtvrtletí snížila spotřeba tepla o 17 %, u domácností naopak vzrostla o 2 %

27.September
Spotřeba tepla ze soustav zásobování klesala i ve druhém čtvrtletí, meziročně se snížila takřka o pět procent. Největší měrou se o to zasloužil sektor průmyslu, který odebral bezmála o 17 procent tepla méně. Spotřeba domácností naopak o dvě procenta vzrostla. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy o provozu teplárenských soustav, kterou zpracoval Energetický regulační úřad (ERÚ) a kterou má redakce FAEI…

Česká vláda se chystá utratit desítky miliard korun za plynovody, kterými už žádný plyn neproudí

27.September
Český stát má zájem o pořízení plynovodní sítě v zemi. Na čtyři tisíce kilometrů daných plynovodů nyní vlastní firma Net4Gas. Potíž je v tom, že její plynovody nyní už prakticky žádný plyn tranzitně nevedou. Jsou to z hlediska tranzitu v podstatě vyprázdněné roury. Takže vysoce zadlužená firma Net4Gas se tudíž dostává do finanční tísně.
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes