15
new stories - click to show

FAEI.cz

Description:

Web pro váš vlastní názor

URL:

https://faei.cz

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

5.1 items/day

Investovat do nemovitostí se vyplatí, jen když jsou prémiové

2:46
Inflace je standardním jevem, který snižuje kupní sílu peněz a každoročně nám ukrajuje část úspor. Do nedávna to většina lidí ani nepostřehla a přibližně dvou až tříprocentní inflace nebyla palčivým problémem.

Téměř polovina Čechů do 35 let se finančně nepřipravuje na důchod

2:46
Nikdo si nepřeje, aby v penzi musel přepočítávat každou korunu. Na důchod se přitom finančně připravuje pouze 53 procent lidí do 35 let. Ukázal to průzkum, který pro ČSOB Penzijní společnost uskutečnila na reprezentativním vzorku 1027 lidí agentura Ipsos a jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.

V Česku se letos urodí dost obilí, cena mouky i pečiva přesto dále citelně poroste

4.July
První odhad letošní sklizně, s nímž Český statistický úřad (ČSÚ) přišel v pondělí, je poměrně povzbudivý. Sklizeň základních obilovin by měla být na úrovni loňského, poměrně úspěšného roku a měla by převyšovat pětiletý průměr. Prvotní odhady sklizní přitom bývají často spíše pesimističtější, než jaká je nakonec sklizeň finální. V uplynulých letech tomu tak v řadě případů bylo.

ECB otevírá další dva velké penězovody ze „severu“ na „jih“, potenciálně rozbíjí jednotný trh

4.July
Už za necelé tři týdny zahájí Evropská centrální banka (ECB) cyklus zvyšování úrokových sazeb. Zvýší je poprvé od roku 2011. Ocitá se tudíž na křižovatce. Předlužené země typu Itálie by totiž nemusely vysoké úroky unést, takže by se mohly zhroutit v bankrotu.

Na středoevropský zpracovatelský průmysl dopadá ochlazení

4.July
Indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), mapující podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu, klesl v červnu pod kritickou úroveň 50 bodů, jež je v metodice tohoto průzkumu hranicí mezi růstem a poklesem aktivity.

Kdo spořitelům nabízí víc než pět procent?

4.July
Zdá se, že banky přehodily výhybku a místo lovu na klienty nyní pořádají lovy na peníze. Očekávaný následek sedmiprocentní úrokové sazby poskytovaný komerčním bankám Českou národní bankou se na úročení spořicích účtů nijak zásadně neprojevil.

Začaly registrace energetických zprostředkovatelů

4.July
Se začátkem prázdnin byla zahájena registrace energetických zprostředkovatelů. Jejich podnikání se tak dostává pod dozor Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Změnu přinesla tzv. zprostředkovatelská novela energetického zákona.

Zemanova slova o ČNB mohou citelně oslabit korunu

3.July
Nedělní rozhovor prezidenta Miloše Zemana pro televizi CNN Prima News patrně v pondělí, po otevření devizových trhů, vyvolá znatelný tlak na oslabení koruny. Otázkou je, zda či do jaké míry bude Česká národní banka (ČNB) možnému oslabování české měny bránit.

Ukrajina představí obří „Marshallův plán“ své poválečné obnovy. Financování zajistí hlavně EU

3.July
Ukrajina se chystá představit obří plán své poválečné obnovy, svého druhu „Marshallův plán pro Ukrajinu“. Stane se tak na dvoudenní konferenci ve švýcarském Luganu, která začíná v pondělí, informovala agentura Bloomberg. Plán má zhruba dva tisíce stránek.

Novinky v osobních financích: Air Bank otočila, už ji zajímají i lidé s půl milionem

3.July
Celkem tři bankovní domy – Air Bank, Česká spořitelna a NEY spořitelní družstvo – informovaly tento týden redakci FAEI.cz o zvýšení úrokových sazeb na jejich spořicích účtech a termínovaných vkladech. Air Bank po dvou měsících kvůli rostoucí inflaci otočila a už nabízí zajímavé zhodnocení na spořicím účtu i lidem se čtvrt- až půlmilionovými úsporami.

Energie: Na podzim domácnosti čeká cenový šok

3.July
V polovině prázdnin bude ČEZ opět zdražovat. Největší tuzemský dodavatel elektřiny domácnostem, kterým končí fixace, zvedne cenu od 1. srpna, a to na všech tarifech – nejčastěji zhruba o deset procent. Přitom zdražil také od začátku měsíce, tedy pro období od 1. července.

JP Morgan: Pohonné hmoty v ČR mohou zdražit až na 88 korun za litr

3.July
Řidičům v Česku nyní hrozí zdražování, jaké nepamatují. Největší americká banka JP Morgan totiž prognózuje, že cena ropy může v důsledku ruské odvety za nové sankce, které Západ nyní chystá, vyletět až na úroveň 380 dolarů za barel. Přitom barel ropy Brent se nyní prodává za necelých 112 dolarů za barel.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes