15
new stories - click to show

iDNES.cz

Description:

Rady a tipy pro vaši peněženku, novinky ze světa osobních financí, recenze produktů bank, pojišťoven, leasingových a investičních společností, finanční kalkulačky, testy, nástroje pro výběr produktů podle vašich požadavků

URL:

http://finance.idnes.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

11.2 items/week

KVÍZ: Nepotřebují dálniční známku, parkují zdarma. Co víte o elektromobilech?

1:36
Přestože jejich pořizovací cena je oproti klasickým vozům vyšší, mají nižší provozní náklady. Zaplatíte více na povinném ručení? Je pravda, že elektromobil nemusí mít dálniční známku? A co silniční daň? Otestujete se, co o elektromobilech víte.

I přes covidovou krizi rozjeli svůj vysněný byznys. A mají úspěch

8.May
Kristýna a Petr jsou životní partneři. Od loňského prosince k tomu přidali i partnerství pracovní. Zjistili totiž, že v době covidové s původním zaměstnáním nevystačí, a tak se vrhli na výrobu sushi. Na Zlínsku je o ně nebývalý zájem a čerství podnikatelé mají co dělat, aby všechny zákazníky uspokojili. Jsou živým důkazem toho, že i v době krize se může podnikatelům dařit.

Advokát: Mít sídlo firmy v bytě může být pro živnostníky komplikace

7.May
Řada lidí odstartuje své podnikání jako osoba samostatně činná. Mnoho podnikatelů se přitom rozhodne, že bude mít sídlo své firmy v bytě, ve kterém bydlí. Je to totiž nejlevnější varianta. Problém ovšem je, že si tím živnostníci a drobní podnikatelé mohou výrazně zkomplikovat život. Potvrzují to případy z praxe.

Chcete vrátit zboží koupené na e-shopu? U některých produktů to není možné

7.May
Při nákupu v internetovém obchodě lze zboží do 14 dnů od převzetí vrátit, a to bez udání důvodu. Tak to má zažité asi většina z nás. Jenže z každého pravidla existují výjimky a nejinak je tomu v tomto případě. A není jich zrovna málo.

Své důchodové konto si nehlídal. Dostane tak od státu nižší penzi

6.May
Kontrolujete si pravidelně své důchodové konto, které vede Česká správa sociálního zabezpečení. Hlídejte si také, zda vás zaměstnavatel přihlásil k důchodovému pojištění, hradí odvody a odevzdává za vás evidenční důchodové listy. Je to opravdu důležité. Řada lidí si tyto informace nehlídá a při žádosti o penzi se pak nestačí divit.

Plátci paušální daně mohou narazit u žádosti o hypotéku

6.May
Daňový paušál může být pro některé přihlášené živnostníky překážkou v získání hypotečního i jiného úvěru. Od příštího roku už totiž nebudou prokazovat svůj obrat daňovým přiznáním, ale budou dokladovat svoji úvěruschopnost výpisy z bankovního účtu a nejen jimi.

Dluhopisy. V portfoliu mají své místo, některým se ale vyhněte obloukem

5.May
Dluhopisy patří mezi méně riziková aktiva. Nižší výnos vyvažují relativním bezpečím a stabilitou. Měly by být součástí investičního portfolia? Nad touto otázkou se zamýšlí Michal Valentík, člen investičního výboru společnosti Broker Trust.

Děti napodobují to, co vidí. Podobně pracuji i s klienty, říká koučka

5.May
Práce mentora, kterým je i Daniela Kolomazníková, by se prý dala přirovnat k legu. Firma si koupí model vesmírné stanice, sestaví ji podle návodu, ale s výsledkem stejně není spokojená. Úkolem kouče je zahodit návod, stavebnici rozložit na kostičky a znovu je spolu s klientem složit do podoby, která bude fungovat.

Zranil se při dopravní nehodě. Odškodnění za následky řeší několik let

4.May
Loni šetřila Policie České republiky 94 794 dopravních nehod, při kterých zahynulo 460 lidí, těžce se zranilo 1 807 a lehce 20 880 lidí. V letošním 1. čtvrtletí přišlo na silnicích o život 81 lidí a zranění utrpělo 3 393. Za škodu na zdraví lze získat odškodnění. Celá situace se však může zkomplikovat.

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

4.May
Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na úrovni 2,3 procenta, což je o 0,2 procentního bodu více než v únoru. Co nás v nejbližších měsících čeká a proč dojde ke zdražování, komentuje analytik Martin Mašát se společnosti Partners.

Odkázal jí celý majetek, nedostala ale nic. Kdy (ne)dědí družka?

3.May
Závětí ovlivníte, co bude s majetkem po vaší smrti. Pokud má ovšem závěť nějaké věcné či formální chyby, může se ukázat, že je neplatná. Kdo v takovém případě dědí a kdy dědí nesezdaní partneři, vysvětluje na modelovém příkladu advokát Pavel Strnad.

KVÍZ: I půjčování mezi přáteli má svá pravidla. Víte, jaká?

2.May
Výpůjčka, zápůjčka nebo výpros. Víte, jaký je rozdíl mezi těmito pojmy? Může chtít kamarád za půjčenou tisícovku úrok? A co když rozbijete sousedovu sekačku, musíte mu koupit novou? Ověřte si své znalosti v dnešním kvízu.

Cesta k úspěchu: začal jako zaměstnanec, dnes je spolumajitelem firmy

1.May
Do firmy Martin Dozrál nastoupil jako finanční analytik. Dnes je nejen jejím generálním ředitelem, ale i spoluvlastníkem a členem představenstva. Navzdory krizi vidí budoucnost Solodooru optimisticky.

Rekreačních apartmánů bude přibývat. Zahýbe to s cenami?

30.April
Chaty a chalupy jdou na dračku. Svůj boom zažívají i rekreační apartmány. Jenže těch je zoufalý nedostatek. Nejen díky novým projektům, ale i v důsledku současné situace, kterou část hotelů a penzionů nepřežije, by se to do budoucna mohlo trochu zlepšit. Kdo čeká, že by s tím mohly přijít i nižší ceny, bude nejspíš zklamaný.

Právní poradna: Nájemník mi přestal platit, nevím si rady. Co s tím?

30.April
Zatímco v loňském roce stát kvůli mimořádným opatřením umožnil lidem odklad plateb včetně nájmů, letos už to neplatí. Lidé by tak měli své závazky splácet včas. Co ale dělat, když pronajímáte svůj byt a váš nájemník přestane platit? Na co má pronajímatel bytu právo a jak takovou situaci řešit?
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes