15
new stories - click to show

FinExpert.cz

URL:

http://finexpert.e15.cz/default.aspx

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

3 items/month

Pokuty v MHD: Na kolik vyjde jízda v Praze načerno?

22.September
Černí pasažéři, které při jízdě bez jízdenky nebo Lítačky revizor přistihne, zaplatí pokutu ve formě tzv. přirážky k jízdnému. Jaká je aktuální výše pokuty a kdy zaplatíte méně?

Katastr nemovitostí online: Vyhledávání podle adresy a jak zjistit jméno majitele

17.September
Rádi byste si ověřili kdo vlastní parcelu, kterou chcete koupit? Nebo kdo je opravdovým vlastníkem sousedního bytu? Dřív bývalo zvykem zajet si na katastrální úřad a tam požádat o výpis. V době moderních technologií je ale získání výpisu z katastru nemovitostí mnohem jednodušší. V tomto článku si ukážeme, jak lze v katastru nemovitostí hledat podle adresy. Podíváme se také na možnosti hledání pod…

Deset mýtů o bydlení v nájmu. Jak je to s kaucí či s pojištěním?

16.September
Jaká práva a povinnosti má nájemce při užívání nájemního bytu podle současné právní úpravy? Lze v nájemní smlouvě zakázat trvalý pobyt a sjednat smluvní pokutu? Podívejme se na nejčastější mýty a omyly nájemců i pronajímatelů.

PŘEHLEDNĚ: Kdy jsou zavřené obchody během státních svátků 2023?

14.September
Již 28. září nás čeká státní svátek Den české státnosti. Během státních svátků nebývá často jasné, jak funguje otevírací doba obchodů. Během některých svátků musí ze zákona zavřít všechny větší prodejny, na jiné svátky však mohou zůstat otevřené. Na jaké svátky budou mít obchody otevřeno v roce 2023?

Smlouva o dílo - Vzor ke stažení

13.September
Dílem se rozumí zhotovení určité věci na zakázku, údržba, oprava nebo úprava věci. Dílem mohou být jak věci movité (nábytek, přístroj apod.), tak i věci nemovité (stavba). Je třeba mít na paměti, že výsledky díla mohou být také nehmotné (software, poradenská činnost, vytvoření dokumentace).

Kupní smlouva na automobil či motocykl - Vzor ke stažení

13.September
Pro prodávajícího je samozřejmě výhodné nejprve obdržet kupní cenu a až poté provést odhlášení a přihlášení vozidla a následně vozidlo předat kupujícímu. Je však možné využít pro úhradu ceny složení kupní ceny kupř. do úschovy advokáta, který prostředky vyplatí teprve poté co bude do evidence silničních vozidel zapsán nový majitel a vozidlo bude předáno kupujícímu.

Státní svátky v roce 2023: Kdy bude prodloužený víkend?

13.September
V České republice se slaví 13 státních svátků. V roce 2023 je 10 z nich ve všední den. Chcete si užít co nejvíce volných dnů, aniž byste si museli brát dovolenou? Podívejte se, nakdy vycházejí prodloužené víkendy v roce 2023. Kromě Velikonoc a květnových svátků připadá delší volno i na listopad a během Vánoc.

Hlavní a vedlejší činnost OSVČ: Daně, zálohy a paušální režim

13.September
Při nižším zisku se z vedlejší činnosti odvádí nižší daně než z hlavní samostatné výdělečné činnosti. Podnikající zaměstnanci navíc neplatí zálohy na zdravotním pojištění, na druhou stranu však podnikající zaměstnanci nemohou využít režimu paušální daně a musí vždy vyplnit daňové přiznání a přehledy.

Zimní čas 2023: Kdy bude změna času, proč se mění a jak dlouho střídání potrvá

13.September
Česko v říjnu přejde na zimní čas. Celkem známý je fakt, že za letní čas vznikl za účelem úspory energie, což je obzvlášť letos velmi užitečné. Bude střídání času trvat i nadále? Kdy byl u nás letní čas zaveden poprvé? Jak se u nás měnilo střídání času ve 20. století?

Baterie pro fotovoltaické panely: Druhy, instalace, údržba a podle čeho vybírat

13.September
Uvažujete o stavbě domácí fotovoltaiky? Abyste dokázali vyrobenou energii optimálně využít, nemělo by ve vašem systému chybět bateriové úložiště. Jak zvolit typ baterie a podle jakých parametrů se při výběru akumulátoru řídit?

Návod – Jak založit bankovní účet online?

12.September
Bankovní účet vlastní v dnešní době snad každý. Lidé si jednoduše zvykli na bezhotovostní platební styk, který přináší celou řadu výhod. Pokud za něj chcete vyměnit dosavadní hotovost, máme pro vás praktický návod.

SROVNÁNÍ: Pojištění psa nejen do zahraničí. Ceny pojišťoven přehledně

12.September
Pes je v mnoha domácnostech nedílnou součástí rodiny. Čas od času se ale i on může dostat do nesnází. Může si pořezat tlapku, chytnou ho záda nebo třeba onemocní z žaludkem či jiným orgánem. Výdaje na veterináře jsou vysoké, a proto mnoho pojišťoven nabízí pro případ podobných nenadálých situací pojištění mazlíčků. V tomto článku se podíváme konkrétně na pojištění psů a srovnáme si nabídky jednot…

Sleva na jízdné pro invalidní důchodce: Nárok a podmínky

8.September
Od 1. července roku 2022 mají osoby invalidní ve třetím stupni nárok na slevu na jízdném ve vlacích druhé třídy a v linkové autobusové dopravě. Jaké jsou podmínky a jak slevu prokázat?

Pracovní neschopenka 2023: Plat, kontrola, vycházky a jak funguje

6.September
Brání vám zdravotní problémy ve vykonávání práce? Pak se neobejdete bez neschopenky. Tento dokument po vás bude vyžadovat zaměstnavatel kvůli náhradě mzdy i úřady před vyplacením nemocenské. Jak neschopenka v roce 2023 funguje? Jaký je režim vycházek při pracovní neschopnosti a kdy vám může přijít kontrola?

Koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas: Zdražení, přihlášení, pokuty a kontroly

5.September
Posloucháte rádio nebo máte doma televizi? Pak ze zákona musíte platit koncesionářské poplatky, jinak vám hrozí pokuta. K čemu poplatky vlastně slouží? Jak jsou v letošním roce vysoké a jak zdraží? Kdo je musí platit a jak je případně zrušit?
© 2000-2023 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes