15
new stories - click to show

Fronta.cz

Description:

Fronta.cz - druhá světová válka

URL:

http://www.fronta.cz

Catalog:

Ostatní → Armáda

Publishes:

6 items/month

DOTAZ: Knihy o Osvětimi

14.November
Dobrý den. Prosím, sháním knihy o Osvětimi, velmi mne zaujal článek "999", film by měl být dotočen letos na jaře. Je to první transport židovských děvčat, které Slovensko prodalo. Některým nebylo ani 15 let. Děkuji.

DOTAZ: Používání fraktury v německých textech

14.November
Rád bych se zeptal, proč na různých protektorátních vývěskách nebo na potravinových lístkách se užíval pro německý text švabach a pro český text bežné patkové písmo. Byl švabach pro německy mluvící smáze čitelný než jednodušší patkové písmo či německé moci šlo o výrazný odlišovací markant dvou jazykových verzí (tj. praktické důvody) nebo šlo o jistou tradici/ideologii ve smyslu užívání NĚMECKÉH...

DOTAZ: Psaní "ostrého S" v německých dokumentech

24.September
Dobrý den, mám dotaz k dokumentu "Grundplanung". Četl jsem, že může jít o padělek, protože německé písmeno "ß" je tam psáno jako "ss". To dělají jen Češi a Švýcaři a Němec by to takhle nikdy nenapsal. Bylo to teda asi napsáno až po válce na českém psacím stroji?

DOTAZ: Rakouští Sokolové na X. všesokolském sletu 1938

26.June
Dobrý den, skutečně sokolové z Rakouska v Praze při sletu v roce 1938 pochodovali s vlajkou s hákovým křížem?

KNIHA: Každý z nás byl hrdinou

23.June
Kniha obsahující osobní zážitky válečného veterána Raye Lamberta - zdravotníka US Army, který se zůčastnil řady těch nejznámějších operací - vylodění na Sicilii, v severní Africe i v Normandii - Den D.

KNIHA: Deníky 1934 - 1944

23.May
Deník předního nacistického ideologa Alfreda Rosenberga (1893-1946), který byl za války ve funkci říšského ministra pro obsazená východní území a v norimberském procesu byl odsouzen k trestu smrti jako válečný zločinec.

DOTAZ: Určení medailí

12.April
Dobrý den, dostala se mi do ruky fotka mého pradědečka, který bojoval v bitvě o Dukelský průsmyk. Chtěl bych Vás požádat o pomoc při identifikaci vyznamenání. Vyznamenání úplně vlevo je Medaile za vítězství nad Německem a úplně vpravo je pamětní medaile československé armády v zahraničí. S prostředními třemi se nevím rady. Děkuji.

KNIHA: Viděl jsem ukřižování

5.March
Pohled Angličana na dramatické události v Československu během roku 1938, které skončily podpisem mnichovské dohody a odstoupením pohraničí Německu.

DOTAZ: Přejmenování ulic u Grébovky

28.September
Prosím, můžete mi napsat, jak se dnes jmenuje ulice v Praze nedaleko Grébovky, která se v roce 1944 jmenovala Nízká ulice? Předem velmi děkuji. Rehorek

DOTAZ: Odstřelovači - pozorovatel a střelec

10.August
Dobrý den, byli v Rudé armádě během Velké vlastenecké různé typy odstřelovačů? Na webu jsou fotky "Osobních knížek odstřelovače" (Личная книжка снайпера), ale i "Личная книжка снайпера-истребителя". Šlo o specialisty mezi specialisty, nebo jde o synonyma?

DOTAZ: Maďarská armáda v českých zemích 1945

11.July
Dobrý den, podle vyprávění mé tety (88 let) byli u mého dědečka na Mladcové u Zlína ubytování 2 maďarští důstojníci, z nichž jeden houpal na kolenou moji maminku a učil jí říkanku (Hop hop patrona...). Přemýšlíme, jací maďarští vojáci a kdy se objevili za 2. světové války ve Zlíně. Poradíte? Děkuji, Velebová
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes