15
new stories - click to show

G.cz

Description:

Vše o všem, co Vás bere

URL:

http://g.cz/

Catalog:

Ostatní

Publishes:

2.4 items/day

Říkali mu český Lawrence z Arábie: Příběh Aloise Musila, beduína z jižní Moravy

18:02
Příběh moravského kněze, který se vydal po stopách starozákonních proroků, zůstal neznámým, přesto si zaslouží pozornost. Vždyť tento jezuita zasáhl do světové politiky na Blízkém východě tak jako žádný jiný Čech. Byl jedním ze zakladatelů české arabistiky.

Nejhorší vrazi, kteří chodí mezi námi kvůli nedomyšlené Havlově amnestii

18:02
Spravedlnost je někdy slepá. Takto bychom mohli okomentovat události, které nastaly po amnestii prezidenta Havla. Mnozí vrazi dostali, na rozdíl od svých obětí, možnosti hned dvě. Jednu po amnestii a druhou po odpykání trestu. Je to tak, většina vrahů dnes chodí po stejných ulicích jako my.

Prázdniny s Vainem: Velká galerie letních koláží, ze kterých dostanete úpal

4.July
Červen je za námi a byla to opět slušná jízda plná bizárů. Jaromír Soukup začal chodit s Agátou Jaromíra Soukupa, Dáda měla nehodu a Babiš i nadále podnikal svou nekampaň na prezidenta. Do toho všeho ta aféra s hnutím STAN a výhra fightera Procházky v UFC. Byl to hezký měsíc a díky Vainovi i plný humoru.

Ukrajina představí obří „Marshallův plán“ své poválečné obnovy. Financování zajistí hlavně EU, a to částkou kolem 12,5 bilionu

4.July
Ukrajina se chystá představit obří plán své poválečné obnovy, svého druhu „Marshallův plán pro Ukrajinu“. Stane se tak na dvoudenní konferenci ve švýcarském Luganu, která začíná dnes, informuje agentura Bloomberg. Plán má zhruba 2000 stránek. Více v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Kdy byl ten slavný den, kdy byl veřejně zaveden plyn?

3.July
Frederick Albert Winsor, jeden z nejvýznamnějších praotců a zakladatelů plynárenství, se zasloužil o rozvoj tohoto oboru tím, že mu dal průmyslový charakter.V roce 1804 zahájil v londýnském Lyceum Theatre přednášky o výrobě svítiplynu, při kterých také předváděl okopírovanou Lebonovu termolampu.

Josip Broz Tito: Sjednotil Jugoslávii a vládl jí tvrdou pěstí. Bál se jej dokonce i Stalin

3.July
Příběh komunistického vládce Jugoslávie se vymyká klasickému profilu rudých vůdců. Ti naši nebyli ničím výjimeční, snad byli akorát dobří stratégové a řečníci. Obojí Tito ovládal, jeho nejzásadnější vlastností však byla statečnost. Vydejme se po stopách jugoslávského vůdce, který má potomky v Česku.

Na koni jezdil nahý, jen s opaskem a revolverem: Šílený pistolník Clay Allison se nechával ovládnout záchvaty vzteku

3.July
Robert A. Clay Allison byl výstředním kovbojem, rančerem a příležitostným pistolníkem amerického Divokého západu. Allison měl pověst násilníka a šílence, neboť se mu podařilo přežít několik přestřelek jeden na jednoho, a to včetně soubojů s muži zákona, do kterých se nejčastěji zapletl vlastní hloupostí. Pistolník Clay Allison zemřel pravděpodobně 3. července roku 1887 při podivné dopravní nehodě…

Když se Řecko zapojilo do první světové války: Král Konstantin byl Spojenci donucen k abdikaci, iniciativu převzal premiér Elef

3.July
2. července roku 1917, tedy několik týdnů poté, co král Konstantin I. abdikoval na svůj trůn v Aténách pod intenzivním tlakem spojenců, vyhlásilo Řecko válku centrálním mocnostem. Svým vstupem do první světové války ukončilo tři roky neutrality a po boku Británie, Francie, Ruska a Itálie se přidalo k probíhajícím bojům.

Marshallův plán byl nabídnut i Sovětskému svazu, soudruzi však pomoc odmítli. Američané dle nich zasahovali do vnitřních záleži

2.July
Byl 2. červen roku 1947 a sovětský ministr zahraničí V. M. Molotov zrovna odcházel ze schůzky se zástupci britské a francouzské vlády, čímž dal jasně najevo, že Sovětský svaz odmítá poválečnou „západní pomoc“ v podobě Marshallova plánu. Molotovovo gesto mimo jiné naznačilo, že počínající studená válka nabírá na intenzitě.

Issei Sagawa: Příběh japonského kanibala, který snědl svou spolužačku. V Japonsku se stal celebritou

2.July
Sagawa je smutný příklad toho, kam až může zajít glorifikace zločinců. Geniální student s duševní poruchou a bohatými rodiči si myslí, že mu projde vše, včetně vraždy a konzumace člověka. Bohužel měl pravdu. Přinášíme příběh o tom, kterak je spravedlnost slepá.

Fialova vláda přebírá zásadní část programu ČSSD a KSČM: Hodlá porušit klíčový volební slib a zvyšovat daně

1.July
Ministr financí Zbyněk Stanjura dnes definitivně potvrdil, že vláda hodlá porušit svůj klíčový slib, totiž slib nezvyšovat daně. Žádná diskuze o zvedání daní není podle něj v tuto chvíli tabu.

Metr území za deset životů: Bitva na Sommě byla katastrofou a masakrem, během jediného dne ztratili Britové více než 60 tisíc v

1.July
Psal se 1. červenec roku 1916, když Britové zahájili masivní ofenzívu proti německým silám v oblasti řeky Sommy ve Francii. Během předchozího týdne zasáhlo německé pozice poblíž Sommy 250 tisíc spojeneckých granátů, načež asi 100 tisíc britských vojáků vyběhlo ze svých zákopů do země nikoho v očekávání, že bude cesta volná.

Putin vypíná plyn Němcům, což vážně ohrožuje dodávky plynu také Česku. Kancléř Scholz čelí kritické situaci

30.June
Ve velmi nepříjemné situaci se v současné době nachází německý kancléř Scholz. Jak bude energetickou krizi Německo řešit? To se dozvíte v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

„Polední meníčko“ bude brzy průměrně za 200 korun, za posledních deset let zdražilo o 80 korun

30.June
Lidé v Česku už se dnes v restauraci jen těžko naobědvají za cenu pod 150 korun. Oběd nyní stojí průměrně 163 korun, plyne z šetření společnosti Sodexo Benefity. V Praze to je dokonce 190 korun, na Karlovarsku jen 147 korun. Průměrná cena „meníčka“ od roku 2020 narostla o 28 korun. Více v komentáři Lukáše Kovandy.

Balkánská kuchyně aneb Pokrmy, které naleznete v Chorvatsku, Bosně, Bulharsku, ale i Řecku

30.June
Balkánský poloostrov byl vždy místem prolínání kultur. Ať už si vezmeme kterýkoliv národ, vždy najdeme stejné prvky kultury. Může za to právě střídání vládnoucích civilizací na Balkánu. Pojďme se podívat na pokrmy, které mají tyto země společné.
© 2000-2022 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes