15
new stories - click to show

globe24.cz

Description:

Zprávy z byznysu

URL:

http://globe24.cz/

Catalog:

Ekonomika

Publishes:

4.9 items/week

Podnikatelé žádají od státu vysoké odškodnění za omezení

9:58
Podnikatelé žádají od státu přes 12 miliard korun jako odškodnění za vládní omezení podnikání kvůli pandemii nemoci covid-19. Uvedl to dnes deník Mladá fronta Dnes (MfD). Ministerstva vnitra a zdravotnictví, která žádosti o odškodné dostala, peníze zatím vyplácet nechtějí.

Obyvatelé eurozóny se v době pandemie zásobili hotovostí

15.June
Občané eurozóny si od začátku pandemie nemoci covid-19 nahromadili bankovky jako bezpečnostní rezervu, přestože častěji používají jiné způsoby platby. Uvedl to dnes člen Evropské centrální banky Fabio Panetta.

Hračky podraží po pandemii. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních minimálně 40 let

13.June
KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě promítne do cen hraček, a to i v Česku. Přeprava běžného kontejneru, v němž se vozí právě i hračky, na trase mezi Šanghají a Rotterdamem vyjde podle agentury Bloomberg na 10 522 dolarů. To je o 547 procent, než kolik činí průměr pro tuto část roku za uplynulých pět let.

Amazonu hrozí v EU pokuta přes 425 milionů dolarů

10.June
Americkému internetovému obchodu Amazon hrozí v Evropské unii pokuta přes 425 milionů dolarů (zhruba devět miliard Kč). Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Meziroční inflace v květnu klesla na 2,9 procenta, kolem tří procent asi zůstane

10.June
Meziroční inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem ceny vzrostly o 0,2 procenta. Na růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, naopak řada potravin meziročně dále zlevňovala. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Dnešní údaje o meziroční inflaci byly v souladu s odhady České národní banky v její aktuální prognóze.

Světová banka zlepšila odhad růstu globální ekonomiky

8.June
Světová banka (SB) dnes zlepšila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 5,6 procenta z dříve předpokládaných 4,1 procenta. Poukázala na příznivý vliv očkování proti covidu-19 a na rozsáhlé stimulační programy v bohatých zemích. Globální hospodářský růst by měl být podle nové prognózy nejrychlejší od roku 1973, kdy činil 6,6 procenta, napsala agentura AP.

Průzkum: Více zaměstnavatelů bude nabírat než propouštět

8.June
Čeští zaměstnavatelé plánují i ve třetím čtvrtletí tohoto roku mnohem více nabírat zaměstnance než propouštět. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti Manpower mezi 705 zaměstnavateli v soukromém i veřejném sektoru v ČR, jehož výsledky firma dnes zveřejnila na on-line tiskové konferenci.

Průmysl letos poroste dvouciferným tempem, ukazují odhady

7.June
Nejvýraznější meziroční růst průmyslu od vzniku ČR v roce 1993 sice extrémně zkreslila loňská pandemická paralýza ekonomiky, přesto podle analytiků data ukazují na jeho dobrou kondici. Za celý letošní rok očekávají dvojciferný nárůst. Sdělili to dnes ČTK. Průmyslová výroba v Česku v dubnu meziročně stoupla o 55,1 procenta. Jde o více než dvojnásobný růst v porovnání s dosavadním rekordem, dosaž...

Čechům se daří? Počet lidí s lepší ekonomickou situací stoupá

6.June
Téměř polovina Čechů, konkrétně 44 procent, podle průzkumu Kantar CZ pro Českou televizi hodnotí svou ekonomickou situaci jako lepší než před dvěma lety. V porovnání s průzkumem z června 2019 je to nárůst o šest procentních bodů. Podle dvou pětin lidí se jejich ekonomická situace nezměnila, podle pětiny lidí se zhoršila. Výsledky průzkumu dnes ČT zveřejnila v pořadu Otázky Václava Moravce.

G7 se dohodla na zavedení minimální daně ze zisku globálních firem

5.June
Členové skupiny nejvyspělejších zemí světa G7 se dnes dohodli na zavedení daně ze zisku globálních firem v minimální výši 15 procent. Informovala o tom agentura Reuters. Cílem dohody je odradit nadnárodní společnosti od přesouvání svých sídel do zemí s nižší úrovní zdanění.

Restart po pandemii bude rychlejší než z krize v roce 2008, míní svaz průmyslu

4.June
Restart po pandemii koronaviru bude podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) Radka Špicara mnohem rychlejší než z hospodářské krize v letech 2008 a 2009. Vládě se podařilo z aktuální krize "proinvestovat", nyní se to ale zvrátila na "prorozhazovat se", uvedl. Schodek státního rozpočtu je zbytečně vysoký a to, jak se zvyšuje státní dluh, je nebezpečné. Špicar to dnes řekl novinářům.

Čína a USA znovu hovořily o vzájemných obchodních vztazích

2.June
Čína a Spojené státy, které spolu vedou obchodní válku, podruhé hovořily o vzájemných obchodních vztazích. Videohovor spolu dnes vedli americká ministryně financí Janet Yellenová a čínský vicepremiér Liou Che. Podle sdělení čínského ministerstva obchodu probírali "otázky, které zajímají obě strany". Peking ale neuvedl, kdy se obě země chystají oficiálně obnovit rozhovory o ukončení sporu o cla.

Řidiči po půl roce prodejů nakoupili přes 2,91 milionu elektronických známek

1.June
Po půl roce prodejů nových elektronických dálničních známek motoristé nakoupili přes 2,91 milionu kusů vinět. Největší zájem je o roční kupony, řidiči známky nejčastěji nakupují v e-shopu. Dnes o tom ČTK informoval správce systému, společnost Cendis.

Ekonomika ČR v 1. čtvrtletí podle zpřesněného odhadu klesla meziročně o 2,1 pct

1.June
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně klesla o 2,1 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Firmy musí do dneška zveřejnit skutečné majitele, udělala to jen třetina

31.May
Třetina obchodních společností, tedy asi 150.000, zapsala podle ministerstva spravedlnosti do evidence své skutečné majitele. Zbytek má čas do dneška. Od 1. června vstoupí v platnost nový zákon o skutečných majitelích, informovala dnes ČTK poradenská firma BDO.
© 2000-2021 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes