globe24.cz

Description:

Zprávy ze světa techniky

URL:

http://globe24.cz/

Catalog:

Tech

Publishes:

5.6 items/week

USA vs Rusko! Kdo by vyhrál válku? Výsledek je znepokojivý

18.May
Obavy přes ruským vpádem bývají často zmírňovány poukazem na to, že konvenční ruské síly nemají dostatečnou sílu, aby porazily ty americké, navíc pak celé NATO. Nová studie americké armády však uvádí, že konvenční síly Ruska jsou schopné v určitých momentech schopné dosáhnout vítězství nad těmi americkými, reportuje server Military Times.

Perimetr. Ruský utajovaný systém, který může zničit svět jak ho známe

17.May
Studená válka přinesla závody ve zbrojení a několik situací, kdy Zemi od zničení jadernou válkou dělily jen okamžiky. Obě mocnosti – Sovětský svaz i Spojené státy, také pracovaly na systému „poslední odplaty“, který by umožnil zasáhnout nepřítele i po nečekaném útoku. Děsivé je, že tento proces měl být do velké míry autonomní, tedy nezávislý na lidském faktoru. Podle dostupných informací Rusko stále udržuje svůj systém v provozuschopném stavu.

Australský Boomerang vrátil Japoncům úder. A dost je to bolelo!

16.May
Austrálie si po začátku 2. světové války ještě tři roky užívala klidu mírového života. Ale australští politici si uvědomovali, že to je klid před bouří a intenzivně se připravovali na válku se stále více agresivnějším Japonském. V rámci těchto příprav vznikl i domácí letecký průmysl a několik vlastních typů, které měly zajistit kontinentu soběstačnost. Nejznámějším se stala stíhačka Commonwealth Boomerang.

Smrt ve vlaku! Pět nejhorších vlakových neštěstí

15.May
Přestože vlak patří k jedněm z nejbezpečnějších dopravních prostředků, ani vlakové dopravě se nevyhýbají nehody. A ty mívají často děsivé následky se stovkami obětí. Pětice nejhorších katastrof, které železnici postihly, děsí do dnes a je třeba si je jako varování připomenout.

Válka jako reklama? Potopení britského torpédoborce udělalo z francouzské rakety obchodní trhák!

14.May
Dnes již je válka o Falklandy v roce 1982 téměř zapomenutým konfliktem. Ve své době však konflikt mezi Velkou Británii a Argentinou hýbal světovým děním. A jako každý konflikt měla i své hrdiny jejíchž jméno obletělo svět. Překvapivě hrdinou tohoto konfliktu se stala francouzská protilodní střela Exocet. A Francie se díky ní stala také drobným vítězem tohoto konfliktu.

T-44 – nástupce legendy se již do boje 2. světové války nedostal. Stal se však filmovou hvězdou!

13.May
Páteří tankových sil Rudé armády byl T-34. Méně známým faktem je, že již od roku 1942 byl vyvíjen jeho nástupce, který měl legendární „třicet čtyřku“ nejen nahradit, ale v mnohém překonat. To se v mnohém povedlo. T-44 se mohl stát nejlepším středním tankem 2. světové války.

Nejtajnější a nejdrzejší tajná operace Studené války! Mohla ji změnit v horkou?

10.May
Na začátku 80. let 20. století nebyla mezinárodní situace vůbec dobrá. Argentina napadla britské Falklandy, v Polsku došlo k potlačení hnutí Solidarita a Východ i Západ harašily zbraněmi. K 3. světové válce scházel jen krůček. A ten krůček mohla být tajná operace, která se odehrála v srpnu 1982 v Barentsově moři.

Horší zbraň už si vojáci nemohli přát! Britská útočná puška byla naprostá katastrofa

9.May
V 80. letech 20. století hledala britská armáda náhradu za stárnoucí útočné pušky L1A1 (licenční verze belgické FN FAL). Tou se stala tehdy supermoderní řada zbraní SA 80 (Small Arms for the 80s – Ruční zbraně pro 80. léta). Základní verze byla v armádě označená L85. I přes moderní konstrukci a skvělý design se zbraň stala noční můrou britských vojáků. Co se pokazilo?

Jeden z nejbohatších mužů planety zmizel za letu z letadla! Nehoda nebo dokonalý zločin?

7.May
Psal se 4. červenec 1928 a z letiště v Croydon kousek od Londýna v šest hodin večer odstartoval třímotorový letoun Fokker F.VII. Stroj mířil do Bruselu a na jeho palubě bylo celkem sedm lidí. Neznámějším z nich byl Alfred Loewenstein, tehdy jeden z nejbohatších mužů planety.

Největší dělo Kremlu má velké tajemství. Vystřelilo vůbec někdy?

6.May
Francouzský spisovatel a filozof Voltaire žertoval, že Kreml má pouze dvě zajímavosti: zvon Car-kolokol, který nikdy nezazvonil a dělo Car-puška, které nikdy nevystřelilo. Zatímco u zvonu, který praskl ještě před tím, než byl instalován do zvonice, se se slovutným filozofem polemizovat nedá, Car-puška podle posledních výzkumů přeci jenom minimálně jednou vystřelil.

Odborníci zkritizovali velkofilm Armageddon: Je to nesmysl, ve skutečnosti by vše proběhlo takto

5.May
V americkém katastrofickém filmu Armagedon hrdinní američtí kosmonauti zničili přilétající asteroid tím, že jej odstřelili. Jakkoliv nadsazeně, film reflektuje doposud převládající názor na to, jak by se lidstvo vypořádalo s hrozbou asteroidu. Vědci ale zjistili, že takto by asteroid nemohl být zničen, uvádí server Sky News.

Raketa Falcon 9 vynesla do vesmíru "kamion" Dragon, veze zásoby na ISS

4.May
Společnost SpaceX dnes z Floridy úspěšně vyslala raketu Falcon 9 s nákladní lodí Dragon, která nese 2,5 tuny zásob pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), napsala agentura AP. Nynější let Falconu musel být z technických důvodů několikrát odložen, naposledy v pátek. Dragon by měl dorazit k ISS v pondělí.

Stalinův přísně tajný raketový stíhač skončil naprostým krachem! Co se pokazilo?

2.May
Aniž by to svět věděl, byl Sovětský svaz na začátku 40. let 20 století na naprosté špičce v konstrukci raketových motorů. Po začátku 2. světové války bylo rozhodnuto využít nových raketových motorů nejen při výzkumu bojových raket, ale také při vývoji přepadové stihačky.

Německý Kolibřík byl prvním sériovým vrtulníkem na světě

30.April
První zárodky vrtulníků se objevily již za 1. světové války. Koncepce stroje s kolmým startem a přistáním zaujala vojáky. Armáda v nich viděla především ideální průzkumný prostředek. Pokrok techniky mezi válkami ukázal, že vrtulník může mít daleko více funkcí. Průkopníkem se v tomto oboru, ostatně jako v mnohém, stali Němci.

Renault FT se stal vzorem pro všechny moderní tanky. Ve službě byl ještě v 21. století!

29.April
1. světová válka sebou přinesla řadu nových zbraní. Jednou z nich byl i tank. Zatímco první z nich, například britsky Mark I nebo francouzský Schneider CA1, byla monstra s mnoha muži v posádce, brzy se objevil tank, který předurčil konstrukci nových tanků. A asi vás překvapí, že o Renault FT neměla francouzská armáda vůbec zájem.
© 2000-2019 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes