globe24.cz

Popis:

Zprávy ze světa techniky

URL:

http://globe24.cz/

Katalog:

Tech

Publikuje:

2,8 položek/týden

Jaderné katastrofy v Česku? Neseme nelichotivé prvenství

15.července
Ačkoliv na našem území stojí v současnosti jen dvě jaderné elektrárny, máme s jadernými haváriemi více zkušeností, jen většina jiných zemí. Jen dvakrát v historii se totiž stalo, že by jednu jadernou elektrárnu postihly hned dvě vážné nehody. V letech 1979 a 1984 zasáhly nehody alamabskou elektrárnu Athens, o několik let dříve se ale odehrála série tragédií v Československu.

Co by se stalo, kdybyste spadli do černé díry?

15.července
Černé díry jsou jedny z nejznámějších kosmických objektů, přesto o nich zatím má lidstvo jen zlomek informací. Kromě otázek týkajících se vzniku a účelu nyní nejnověji řeší možnost úniku v případě, že do ní něco spadne. A z odpovědi vědců mrazí.

Facebook nebude na své síti mazat falešné zprávy

14.července
New York - Americká internetová společnost Facebook nehodlá na své sociální síti mazat falešné zprávy.

Nejnebezpečnější počítačové viry? ˇVesko ohrožuje Adware.Agent

9.července
Praha - Nejrozšířenějším škodlivým programem v Česku byl v červnu opět vir na skrytou těžbu kryptoměn CoinMiner. Vážnou hrozbou jsou také programy na zobrazování nevyžádané reklamy. Dvě verze programů Adware.Agent obsadily druhé a třetí místo s celkovým podílem 12,4 procenta.

Zvířata s lidskými orgány a lidské mléko v obchodech. Co nás čeká v budoucnu?

1.července
Londýn - Pokusy vědců o křížení lidských a živočišných genů jsou v dnešní době velmi rozšířené. Metody genetického inženýrství se pokoušení o zavádění cizích genů do konkrétních organismu. Organismu, který takovou metodou už prošel se říká genetický modifikovaný organismus. A je to ten slavný termín GMO, který se dnes používá v souvislosti s kvalitou a bezpečím potravin. Nejde ovšem pouze o pot...

Vědci jsou v šoku: Vybuchla na Zemi před tisíci lety atomová bomba?

1.července
Londýn - Může se to zdát jako scifi. Vědci ale přesto dodnes neví, co se vlastně ne Zemi stalo. Představte si svět v roce 775, kdy v dobách hlubokého středověku neexistovaly jaderné elektrárny a lidé tehdy ani žádnou radiaci neznali. Přesto se stalo něco, co dodnes nedokáže nikdo vysvětlit. Něco, čeho si tehdejší lidé zřejmě ani nevšimli.

Globální oteplování je fraška? Vědci zjistili, proč tají ledy, a jsou v šoku

30.června
Providence - Před dvěma týdny svět obletěla děsivá zpráva. V Antarktidě od roku 1992 roztály tři biliony tun ledu, což je množství schopné zvednout hladiny oceánů o téměř osm milimetrů. V posledních letech ale tání rapidně zrychluje a řada vědců se obává, že jde o důsledek globálního oteplování, který začne postupně ničit naši planetu. Nyní ale vědci zjistili, co skutečně stojí za táním ledovců...

NASA odsouvá termín vystřelení teleskopu Jamese Webba

29.června
Mys Canaveral - Vesmírný dalekohled Jamese Webba má v budoucnu nahradit dosluhující Hubbleův teleskop. NASA dnes oznámila, že se jeho vynesení do kosmu znovu posouvá, a to o deset měsíců.

Mars zasáhla prachová bouře, robotické vozítko Opportunity nereaguje

14.června
Mys Canaveral - NASA se zatím bezúspěšně pokusila navázat spojení s robotickým vozítkem Opportunity, které na Marsu pracuje už téměř 15 let. Podle expertů se patrně samo přepnulo do úsporného režimu kvůli nedostatku energie způsobenému nynější velkou písečnou bouří na rudé planetě.

Ve vesmíru na krychli nikdy nenarazíte. Proč jsou planety a hvězdy kulaté?

13.června
Vše, co se nachází ve vesmíru, je kulaté. Hvězdy, planety, asteroidy, nenašli byste nic, co má jiný než kulatý či šišatý tvar. Proč není ve vesmíru žádná krychle?

Proč má Rusko jen jednu letadlovou loď, a ještě v tak dezolátním stavu?

9.června
Ruské námořnictvo patří mezi nejrespektovanější námořnictva na světě. Jeho sílu a modernost uznávají všechny ostatní mocnosti a státy včetně USA. Rusku však v námořním arzenálu téměř chybí jedna důležitá zbraň. Letadlová loď.

NASA našla na Marsu organické látky, může jít o stopy života

7.června
Mys Canaveral (USA) - Americké vozítko Curiosity nalezlo na Marsu stopy po organických látkách. Zjistilo také sezonní výkyvy hodnot metanu v atmosféře, což by mohlo znamenat, že na planetě byl život. Informuje o tom dnes magazín Science.

Apple bude v iPhonech používat displeje OLED, výrobci LCD jdou ke dnu

29.května
Soul - Americká technologická společnost Apple bude ve všech třech modelových řadách telefonů iPhone chystaných na příští rok používat kvalitnější displeje OLED. S odkazem na své zdroje to napsal jihokorejský list Electronic Times. Jeho zpráva dnes poslala dolů akcie jednoho z hlavních dosavadních dodavatelů Applu, firmy Japan Display. Ty odepsaly až deset procent.

Jak při cestách do vesmíru "nenakazit" cizí planety? Viry hrozí i jiným planetám

28.května
Praha - Dobývání vesmíru má svá pravidla, patří mezi ně mezinárodní smlouva z roku 1967, která má mimo jiné chránit Zemi před mimozemskou hmotou a ostatní vesmírná tělesa zase před "škodlivým zamořováním" pozemskými mikroby. Donedávna bylo riziko, že mikroorganismy ze Země "nakazí" jinou planetu, spíš jen teoretické. Se stále intenzivnějším provozem mezi Zemí a Marsem a také v souvislosti se so...

Lobotomie? Drastický zákrok, který měnil lidi v chodící mrtvoly. Oceněný "Nobelovkou"

26.května
Rok 1941. Psychiatrická oddělení po celých Spojených státech praskají ve švech. Ze 160 milionů Američanů je v ústavech pro duševně nemocné umístěno přes 500 000 lidí. Tou dobou je ale na světě převratná metoda léčby psychických poruch známá jako lobotomie. Podstoupí ji i tehdy 23letá Rosemary Kennedyová, sestra prezidenta Spojených států Johna F. Kennedyho. Po zákroku se mentálně dostává na úro...
© 2000-2018 ANNECA s.r.o., Klíšská 977/77, 400 01 Ústí nad Labem, Tel: +420 478571021, Email: info@pravednes.cz, Twitter: @pravednes